Bugün Ben Şunu Öğrendim

Bu uzun tırnak törpülerini eski kitaplarımdaki sararma icin zımpara olarak kullanabileceğimi farkettim. Normal kağıt zimparasina gore cok daha rahat ve hızlı sonuç alıyormuşuz. Öylesine denemiştim ama ise yarıyor :metal:t2:

2 Beğeni

Dağhan Külegeç Yayınları’nın olduğunu öğrendim.

İsmi bilmeyenler olabilir. Kavak Yelleri’nin Efe’si, hani şu Survivor’a da katılan :slightly_smiling_face:

Ben bugün bu forumun öncesininde olduğunu öğrendim.

Bunun bir örneğini de okullarda grupça yapılan ödevlerde görebiliriz. Gruplar ayrıldıktan sonra grup içinde illaki birkaç kişi ödevi yapmaz, geri kalanlar tüm yükü sırtlanır ve ödev teslim edilir. Tek kişi yapılan ödevlerde ise kişi kendi sorumlu olduğu için mecburen çaba sarfeder. Burada da belirtildiği gibi bireysel sorumluluk verilince yapılan toplam iş artıyor.

2 Beğeni

Eski halini sadece okuyarak takip ediyordum. Mesajları buraya aktarmamış da olsalar eski forum arşiv olarak muhteşem. Özellikle seriler çıktığında çıkmak uzeryken falan yazılan yorumlar vesair harika :sweat_smile:

2 Beğeni

Programlama dili Python’un adının efsanevi İngiliz komedi grubu Monty Python’dan geldiğini öğrendim.

7 Beğeni

Origami meraklısı ve çocuklar için güzel bir site.

Murat GAMSIZ’ı teknoseyirden takip ediyorum ve kendi kanalındada çok güzel bir serisi var. Günlük hayatta herkesin bildiği sandığımız şeyleri bir kişi bile bilmiyorsa öğrensin diye yaptığı bir seri :blush: Eminim sizinde bilmediğiniz şeyler çıkacaktır

• Whatsapp sesli mesajlarını ahize ile nasıl dinleyeceğinizi buradan

• Windowsta ses kalitesini artırmak için buradan

• Aramalarda vs bluetooth bağlantısını kesmek için buradan

• Bluetooth 5.0 ile aynı andan farklı kulaklıklarla müzik dinlemek için buradan

• Windowsu güvenli modda başlatmak için buradan

yaklaşık 3-4 dakika olan videoları izleyebilirsiniz. :slight_smile:

2 Beğeni

Forumun mobil uygulamasında konu başlıkların solunda yer alan kullanıcı resimlerinin üzerine bir süre parmağınızla dokunduğunuzda resimler zıplamaya başlıyor. :grinning:

Aynısı yorumlarda da oluyor :sweat_smile:

6 Beğeni

Stanford hapishane deneyi olarak bilinen deneyin çokta sağlam bir deney olmadığına dair şüphelerin olduğunu öğrendim. Katılımcılar manipüle edilmiş falan deniyor. Sürekli kullandığım bir örnekti, sosyal psikolojiyi azıcık bilenler mutlaka bilir, öyle meşhur ama işte…

1 Beğeni

Evet, çok faydalı bir abimiz :slight_smile:

1 Beğeni

Narnia’nın İş Bankası çevirisini de Doğan-Edmond çevirisini de aynı kişi yapmış. Yani çeviri İş Bankası yayınında da aynı. Uzunca bir süre daha iyi olacağını düşünmüştüm ama an itibariyle öğrendiğim bu bilgiyle vazgeçmiş bulunuyorum.

Ait olduğu lûgattan tiksinsem de isminden bağımsız olarak yaptığı işi beğendiğim bir instagram hesabında Tamer abime denk geldim (tabii odak o değil).

https://www.instagram.com/p/B4DbGcup1Yd/?igshid=nx964qxsssi3

Sigmund Freud’un adının önceden Sigismund Freud olduğunu öğrendim.

3 Beğeni

‘‘İngilizler 1. Dünya Savaşı’ nda ‘‘Mark’’ serisi ilk tankı ürettiler.’’ (Kısa Birinci Dünya Savaşı Tarihi - İlkin Başar Özal).

Aklıma Iron Man geldi. :slight_smile:

3 Beğeni

Araştırmalara göre, insanlar uyanık geçirdikleri zamanın ortalama %46.9’unu düşünerek geçiriyor. Bu da hayatın neredeyse yarısı demek. Hayatımızın yarısını zihnimizde yaşıyoruz.

8 Beğeni

Bu durum verimli uykuyu da azaltıyor. Mesela kafam bir şey takılınca geç uykuya daldığım gibi gece ara ara uyanıp tekrar kafama takılan şeyi düşünüyorum. :thinking: :slight_smile:

4 Beğeni

Romanlarda sıkıcı betimlemelerin kaynağının ne anlatacağını bilmemekten kaynaklandığını öğrendim. Dolu dolu cümleler yazamayınca hikâyeye herhangi bir anlam katmayan cümleler ortaya çıkıyor, konuşurken ne söyleyeceğini şaşırıp; ıııh, eeeh, kem ,küm, ıııh… demek gibi bir şey.

2 Beğeni

Sivrisineklerin sesi artık neden duyulmuyor? Eskiden vızzzz sesiyle yerlerini bulmak çok kolaydı ama şimdi assasian gibi dolanıyorlar evde.

Bunun nedenini bilen varsa anlatsın.

2 Beğeni

Laptopu söküp yeniden toplamanın ve temizlemenin iki saat sürdüğünü öğrendim. :smiley:

7 Beğeni