Bugün Ben Şunu Öğrendim

Arkada çalan şarkı çok sevdiğim bir şarkıydı artık gözümün önüne hep bu gelecek. Çok ürpertici. :((

Hocam kliselerde resmedilenlerin bir çoğu zaten melek değil azizlerdir. Genellikle basta yuvarlak bir cember ve kanatli tasvirleri olur onlarin da… Çok kariştirilir. Ama en onemli tavsiyem ( ki bunu bir iki yerde daha yaptim) tüm metinleri kendiniz okuyun. 3 kitabida baştan sona eksiksiz okumuş biri olarak söylüyorum her 3 din içinde duyduklariniz ve izlediklerinizin bir çoğu tırı vırı kaliyor.

Ayasofyada tavanda gördüğünüz şunlar sanirim:

3 Beğeni

Evet evet, biliyorum. Tam olarak açmamışım demek istediğimi, daha çok popüler kültürden bahsediyordum. Bir de, ne bileyim, güzel bir genç kız şeklinde tasvirleri de var. Meryem’in etrafına toplanan melekler var mesela ama dediğinizi anladım.

Sizin bayağı kapsamlı bir başlığınız vardı, onu gördükten sonra hepsini okumaya karar verdim. Vakit bulursam okuyacağım.

Evet bunlar. Ayaklarında iki kanat, baş kısmında iki kanat. Sadece iki kolundaki kanatlar bir işleve sahip.

Şimdi dini bir tartışma yapmak istemem ama aklıma takıldı: Seraflar ateşten varlıklar olarak geçiyorlar. Kur’an’da da böyle mi? Ateşten yaratılmış varlıklar cinler değil miydi? Siz okumuşsunuz, belki bir fikriniz vardır bu konuda. Bilmediğimden soruyorum.

Abi 1000 küsur sayfalık metinlerden bahsediyoruz. Bazen konuşurken hata yapabiliyorum ama sen yine bir araştırırsın. Kuran’da seraflardan bahsedilmiyor. Melekler ve cinler var ama özel olarak nitelendirilen tasviri olan varlıklar değil bunlar. Melek isimleri var lakin onlarda sıkça bahsi gecen ve detaylı tasviri olan şeyler değiller.

İncil’de en büyük hata insanlar konuşurken aktarılışın yanlış yapılması. Bu varlıklar genellikle ya elçilerin düşlerinde gördükleri ( mahşerin 4 atlısı) yahut insan aklinin şekillendirebilmesi için tasvir edilen ve benzetmeler yapılan varlıklardır. Hatta yine şu an adını hatırlayamadığım bir tasvir var bildiğin iç içe geçmiş çemberlerden oluşan gök yüzündeki bir makineden bahsediyor. Ama bunların betimlenmesinin öncesi ve sonrası var. Kuranda da benzer durumlar var bu arada… Biz gökten 3000 bin melek indirdik diyor. Burada 3000 bir tasvir. İnsan akli hele ki o devirde sürekli somuta odaklı. Birçok konuda hala öyle de… On yüz bin milyon baloncuk gibi bir betimle yapılıyor. Ama metni tam okumayınca Tanrı o kadar güçlü ise savaşa neden melek yolluyor yada 3000 yazmış o halde meleklerin sayısı 3000 adet çünkü ayette öyle geçiyor gibi algılar çekiyor.

Anladım. Bilgilendirme için teşekkürler.

Yukarıdaki seraf videosuna bakarken denk geldim bu videoya. Çocuk filmi ve adventures of young satan kelimelerini yan yana görünce bir tık dehşete düştüm. Mark Twain’in tamamlanmamış bir kitabı olan The Mysterious Stranger’dan uyarlanmış bu film. Mark Twain’in bu tarz eserleri olduğunu bilmiyordum, ilgimi çekti doğrusu.

4 Beğeni

Enginlik serisi ile tanıdığımız James S.A. Corey’in aslında iki farklı yazarın ortak takma adını olduğunu öğrendim. Daniel Abraham ve Ty Franck’in.

Ek olarak 10 gün sonra gelen vizelerimden dolayı 5 6 tel saçımın daha da beyazlayacağını. Kendimi pek iyi hissetmiyorum ve derslerden kafamı kaldıramıyorum. Benim yerime kitap okuyun lütfen Rıhtım Ahalisi. :((

15 Beğeni

Roma’da Resbuplica döneminde, imperium yetkisine sahip olmayan magistra-lardan olan Censor, insanları şerefli veya şerefsiz olarak nitelendirebiliyor. Bunlar hayatları boyunca bu nitelendirmelerden etkileniyorlar ve “lectia senatus” hakkından mahrum kalıyorlar.

Detaylı bilgi almak isteyenler olabilir diye link bırakıyorum.

3 Beğeni

Muhteşem doğrusu. Bayıldım :heart_eyes:

Eski Mısır inancında Herefhaf, “Gözü Geride Kalan, Ardına Bakan” anlamındaymış. Ölüleri teknesiyle öte dünyaya taşıyan olduğu için yüzü hep geriye dönük olarak resmedilirmiş.

İçinde bulunduğumuz günlerin bir getirisi olacak, epey etkilendim.

6 Beğeni

İnsan özlemle yaşar,özlemle ölürmüş bunu öğrendim.

Dünya çapında ünlü bir fotoğraf sanatçımız var. Çok vardır tabi ama ben bir tane daha keşfettim demek istiyorum.

10 Beğeni

Uzun süredir takipteyim ve sanatçı olduğuna katıluyorum ama fotoğraf sanatçısı demek ne kadar doğru bilmiyorum çünkü fotoğrafları kendisi çekmiyor, çekilen fotoğrafları Photoshop ile birleştiriyor. Bobiler üyesi aynı zamanda.

2 Beğeni

Bilmiyordum. Haklısınız. Kolaj sanatçısı mı desek? Dijital sanatçı mı desek? Bilmiyorum, ama beni çok etkiliyor eserleri.

Kesinlikle etkileyici. Hatta yurt dışından ünlüler paylaşıyor bazen yaptığı işleri (en son Marion Cotillard paylaşmıştı yanlış hatırlamıyorsam). Kolaj da olur dijital de, sade sanatçı da olur, nasıl isterseniz :slight_smile:

1 Beğeni

Oğuz Atay’ın son sözlerinin “Sevinmeyin, daha ölmedim.” olduğunu öğrendim.

4 Beğeni
1 Beğeni

Sahafın gönderdiği kitap ayracı :slight_smile: Sahafın ismini karaladım ki reklam meklam demesinler.

13 Beğeni

Charles Darwin’in, hayatını biyoloji alanındaki araştırmalara adamış bir bilim insanı olduğunu bilmeyen yoktur fakat usta bir fagot icracısı olduğunu bilen kaç kişiyiz…? ben yeni öğrendim. :slight_smile: hatta bitkilerin sesi algılayıp algılamadığını, onlara kendi enstrümanıyla çaldığı ezgileri dinleterek test etmiş, şaşkınım.

6 Beğeni

O zaman merak edenler olursa diye iki kitap önerelim.

Kitapların birincisi Darwin’in kitabı Solucanlar. Diğer kitap da bizden bir bilim insanı Sargun A. Tont’un Solucanlara Piyano Çalan Adam kitabı.

0001863504001-1 Solucanlar

5 Beğeni