Bugün Ben Şunu Öğrendim

Çok teşekkür ederim önerileriniz için…Ben de edindiğim bilginin kaynağını paylaşmak isterim.

6 Beğeni

Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi el yazısıyla “Ben Bir İnkılap Çocuğuyum” adında bir film senaryosu yazdığını öğrendim.

7 Beğeni

Filmlerde yapılmasa kimsenin anlamayacağı ayrıntılar için uğraşılması hoşuma gidiyor. John Wick filminde ilk kurşunda tutukluk yapması ile adı çıkmış Kimber 1911 silahına yeni şarjör taktıktan sonra bunu kontrol etmesi bilenler için güzel bir ayrıntı.

IU2hYGr

11 Beğeni

Devamını okursanız böyle birkaç detay daha verilmiş.

Münir Özkul’dan bahsedince aklıma duvara ütünün fişini takma sahnesi gelir. Videonun başlığında çekim hatası denmiş ama üstat bildiğin oyunculuğunu konuşturmuştur.

6 Beğeni

Mucize kelimesinin çoğunlukla ‘’‘harikulade olay/durum’’ anlamında kullanıldığını biliriz fakat kelime kök olarak ‘‘acz’’ ifade ediyormuş. Mucize, Arapça mu’ciz ‘‘aciz bırakan, acze düşüren’’ kelimesinden gelmekteymiş. Mucize aslen bir şeyin veya olayın madden veya manen insanı aciz bırakması üzerinden açıklanıyormuş.

14 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi izlememiş ya da okumamış olanlar varsa izlemesinler.

Filmin sonunda Aragorn’un Sauron ile dövüşmesinin planladığını ama sonra bunun kitapla uyumsuz olacağı için değiştirme kararı aldıklarını öğrendim.

5 Beğeni

Daha önce de izledim ama video oynanmış gibi geliyor bana. Neredeyse çekimler hep aynı sadece troll ün olduğu yerlere Sauron koyulmuş. Ben yönetmenden duymadıkça bu videonun tamamen fake olduğunu düşünüyorum.

Güncelleme: Fake değil diyorlar. Önce bu sahneyi çekmişler ve daha sonra da kötü bir sahne olduğunu düşünerek yerine troll’ü koymuşlar. Zaten saçma sapan bir sahne. Troll kararı tam isabet olmuş. O kadar kötü ki sahne fake denilecek düzeyde. :joy:

2 Beğeni

Keşke bu aklıselim değişiklikleri Hobbit filmlerinde de görseydik.

Telefondan foruma girince alıntı yapabilmek zormuş. Bunu öğrendim :sweat_smile:

Ben de blur yapamıyorum telefonda. Kopyala/ yapıştır menüsü kapatıyor o bölümü. Sonunda pes edip çok ileti silmişliğim var

1 Beğeni

10 dk bununla uğraştım çok şükür hallettim :joy: Blur bir kere yapmıştım onda da zorlanmıştım. Dediğiniz gibi kopyala yapıştır bölümü görüşü kapatıyordu.

1 Beğeni

Günlerdir sürünen kargonun durumuna bakiyim diyince Cihet hazırlama listesini ilk defa duydum ve öğrendim.

3 Beğeni

Bir ara ben de “Cihete eklendi ne demek?” diye araştırırken bir forumda şöyle komik bir yoruma denk gelmiştim :smiley:

5 Beğeni

Cihet bizim oralarda yaşlılar kullanır ya da daha doğrusu ben çocukken yaşlılar kullanırlardı. Bu kelimeyi kullanan yaşlılara yetiştim. :slight_smile:

Hatta bazı yaşlılardan şöyle cümlelerde duymuştum. O cihette söylemedim (O anlamda söylemedim)

4 Beğeni

Herkes telefonda iken yazım kuralları olsun, başka şeyler olsun zorlanırken kendimin daha rahat olduğunu fark ettim. Öyle ki bilgisayara geçince “Bunların hepsinin yeri değişmiş.” gibi bir his oluşuyor bende. Telefonda otomatik yazım hatası düzeltme, noktadan sonra otomatik olarak büyük harfle yazmak gibi şeyler olunca bence çok daha rahat oluyor. Tam tersine bana bilgisayar zor geliyor. Telefonda iken yattığım yerden tek elimle bile yazabiliyorum. Ve çoğu kişi (aslında tanıdığım kimsede yok) kullanmasa da hâlâ numerik klavye (evet tuşlu telefon klavyesi) ve T9 kullanıyorum…

Herkes gider Mersin’e ben giderim tersine. :grinning_face_with_smiling_eyes:

5 Beğeni

Cennet bölümünde Dante, Einstein’dan yüzyıllar önce 3 boyutlu uzayı -4 boyutlu uzayın 3 boyutlu yüzeyini- tarif etmiş. Dante, Beatrice ile merkezde dünyanın olduğu evreni seyrederken yukarı baktığında melek küreleriyle çevrilmiş bir ışık noktası görür, evreni kuşatan ve onun tarafından kuşatılan bir top. Dante, ışıklı nokta ve melek kürelerinin evreni kuşattığını ve evren tarafından kuşatıldığını söyleyerek 3-küre tanımını vermiş. Einstein da İtalya’daki aylaklık günlerinde Dante’nin bu tasvirini görüp evrenin sınırı problemine 3-küre çözümünü getirirken buradan esinlemiş olabilirmiş. Einstein’in getirdiği bu çözüm sonrasında evrenin genişlediği, evrenin doğuşu problemi ve büyük patlama kuramı vs. doğduğu için Dante’nin yaptığı nefis bir bilimsel kestirim.

İlahı Komedya’yı okurken Cennet bölümünde epey sıkılmıştım cehenneme nazaran. Bu kısım da hiç dikkatimi çekmemişti. Ama artık sana da hakkettiğin değeri vereceğim Cennet :smiley:
*Kaynak: Gerçeklik Göründüğü Gibi Değildir - Carlo Rovelli

10 Beğeni

İnsanların çoğunun empati kelimesinin anlamını bilmediğini. (Mecazi anlamda.)

4 Beğeni

Bu sene telifi düşecek yazarların listesi varmış.
Benim fark ettiklerim:

William Olaf Stapledon: Bu sene kesin Star Maker ya da Last And First Men İthaki Bilimkurgu Klasiklerinden çıkacaktır.
Edgar Rice Burroughs: Geçen yıllarda filmi de çıkan Barsoom serisi var. Bilimkurgu klasikleri olur mu bilmem ama benim sevdiğim bir seriydi. John Carter’dı sanırım filmin ismi. Mars’ı farklı bir gözle ele alıyordu.

Edgar Rice’ı kim çıkarırsa alırım açıkcası. Olaf Stapledon’u İş Bankası ve İthaki hariç kimse basar mı bilmiyorum. Belki Karaçınar’da yer alır kim bilir.

6 Beğeni

Yayınevlerinin beni çok etkilediğini fark ettim:

Mesela bu kitap uzun zamandır aklımda. Çünkü Yüz Kitap yayınlamış. Onlar yayınladıysa çevirisi, düzeltisi iyi olan harika bir öykü kitabıdır diyorum.

George Orwell Arkadaşımdı - Adam Johnson

Bir de bir kaç kez denk geldiğim ama aksiyon-macera kitabıdır diye üzerinde durmadığım bir kitap var. Pegasus’tan çıkmış. (Çok ilginç. Az evvel acaba kitabın Kayıp Rıhtım’da haberi var mı diye baktım. Var. Ben yazmışım. Unutmuşum.)

Yetimlerin Efendisinin Oğlu

İkisinin de yazarı aynı kişi ama iki kitaba da ilk bakışta verdiğim değer farklı. Garip. Çok garip.

10 Beğeni

Rüzgar Gibi Geçti’nin yazarı Margaret Mitchell’in annesinin kadın hakları savunucusu olduğunu ve kız evlatların ev kızı ve köşe yastığı olarak yetiştirildiği zamanda kızına meslek sahibi olması için destek verdiğini öğrendim.

5 Beğeni