Bugün Ben Şunu Öğrendim

Öleceğine aldırmayıp hâlâ bilim için bir şeyler yapmaya çalışması çok ilham verici.

2 Beğeni

Evet ben de duymuştum. Hayatının son anlarında bile bilime hizmet etmiş…

2 Beğeni

Trainspotting’i okuyalı uzun zaman oldu, kitabını da filmini de çok severim. Filmdeki Renton’u Ewan McGregor’un oynadığını yeni öğrendim, ufak çaplı bir aydınlanma yaşadım.

images (13)

6 Beğeni

Malum, tuvalet gibi yerlerde veyahut bazı kapıların üstünde bu şekilde açılan camlar mevcut. Bu tür camlara “vasistas (vasisdas)” deniyormuş. Evet, kökeni “Was ist das?” imiş.

“Üstten açılan cam” yerine kullanmak kulağıma daha uygun geldi.

7 Beğeni

TDK "vasistas"ı “bunela” olarak çevirsin. :rofl:

11 Beğeni

Windows 10’daki bu duvar kağıdının gerçek olduğunu öğrendim. :window:

11 Beğeni

Taşınma işleri çok zor.

Yerleşmek ise daha beter.

Yaşam minimalist bir düzen ve minimal bir sosyal hayat üzerine kurulmalı.

Taşınman gerekiyorsa her şeyi çok yavaş yap. Öncelikle rüyanda taşındığın anları ve yeri kurgula.

Taşınman gerekiyorsa yerleşik hayata geçmeyi ve en azından kendine ait bir konut almayı/inşa etmeyi öncelik belirle.

Sen yine taşın ama gönüllerde taht kurmayı bil.

2 Beğeni

Türkiye’de akademik bir kariyer yapmak için sadece ilgili konu hakkında yüksek miktarda bilgi, çaba ve dizginlenemez bir merakın yeterli olmadığını öğrendim. Çevre de istiyormuş.

4 Beğeni

Ah o çevre yok mu… Nice yeteneksizleri baş köşeye oturturken nice yetenekleri de tozlu raflarda bekletiyor.

3 Beğeni

Az önce İBB’nin bastığı Üç Büyükler kitabında Galatasaray’a göz atarken CİM BOM BOM yazısını gördüm ve bu kelimenin rivayetini öğrendim. Rivayet oymuş ki; Galatasaray’da Jim adında bir boksör varmış ve vuruşları Bom Bom diye ses çıkarıyormuş. Galatasaraylılar da ona Cim Bom Bom diye tezahürat ediyorlarmış.

Ben hep bunu merak ederdim tesadüfen öğrenmiş oldum.

4 Beğeni