Bugün Ne Ürettiniz?

Bitti :partying_face:

42 Beğeni

Videoyu bekliyoruz. :slight_smile:

7 Beğeni

Videosu :slight_smile: HD görüntü işlenmesi birkaç saat sürer sanırım.

30 Beğeni

Web geliştirmede Bootstrap kullananlar için farklı renkleri daha zahmetsizce kullanabilecekleri bir araç ürettim ve Github’da yayınladım.

4 Beğeni
4 Beğeni
3 Beğeni

Kendime yeni umutsuzluklar ürettim bugün. Hepsi aynı renk sanırım. Sanırım dediysem, siyah renkten sayılıyor muydu, onu hatırlamıyorum şimdi.

3 Beğeni

Makine Öğrenmesi hakkında kısa mı kısa bir yazı kaleme aldım. Merak edenler için yardımcı bir içerik olmuştur umarım.

12 Beğeni

Kitap hakkında pek detay veremedim, sadece okumadan önce hangi kitaplara bakmalıyız diye bir öneri sundum ve düşüncelerimi belirttim. İyi okumalar :slight_smile:

3 Beğeni

Uzay Gezgini Tuf hakkında kısmen de olsa spoilerlı bir inceleme kaleme aldım. Tabii ki yine kısa bir yazı. :slight_smile:

Okumak isteyenlere gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Aynı yayınevinden çıkan Gece Kuşları kitabından daha iyi bir kitap bana göre.

4 Beğeni

Projelerimden birinde sabahtır uğraştığım, kanser eden bir hata vardı. Az önce çözdüm. Yaklaşık 5 saatlik didinmenin, stack trace takip etmenin ve deneme/yanılmanın sonucunda yaptığım 4 satırlık değişiklik hatayı tam olarak nasıl giderdi, hata neydi vallahi hala kesin olarak bilmiyorum (teknik okuyucular için: sanırım pandas’ın otomatik dtype infer edip güncelleme mekanizmasıyla ilgili bir gariplik?).

Bütün günümün çıktısı değiştirilmiş 4 satır. İnsan inceden depreşiyor. Hayır bir de 6-7 yıldır yaptığım iş, 10 küsur yıldır kullandığım dil. Şaşkınım :roll_eyes:

6 Beğeni

Kitaba bayıldım ve kendimi kaybetmeyi de göze alarak bir inceleme yazdım. Ne uzun ne de kısa bir yazı oldu. Okumak isteyenlere yardımcı olabileceğini düşündüğüm için burada paylaşıyorum. İyi okumalar :slight_smile:

3 Beğeni

Bu tarz uzun süreli çıkmazdan anlam veremediğiniz şekilde çıkınca kendinizi evinizde hissettirmiyor mu o iş?

Valla hocam dediğinizden de var az biraz, ama daha çok Malazan’da bir büyücü vardı, “ne yapıyoruz biz, anlamamızın mümkün olmadığı güçlerle oynuyoruz” gibi bir farkındalık yaşıyordu (sanırım 3 ya da 6’da). Onun gibi oluyorum daha çok. Tabi stakeler o kadar yüksek değil ama işte, etrafıma bakıp çalışan şeyler görünce hayret ediyorum. “Böyle bir sistem nasıl çalışıyo olabilir yahu” diye :roll_eyes::roll_eyes:.

Yani atıyorum akıllı telefon diye bir şey nasıl çalışabilir aklım almıyor; telefonun tamamını geçtim kamerasının bile tam olarak nasıl çalıştığını yazılım-donanım bütün detaylarıyla bilen birisi muhtemelen yok ve hatta muhtemelen olamaz bile :roll_eyes:. İnsan hayret ediyor.

4 Beğeni

Hocam sen yine iyisin. Ben uçak meselesinden bile tam emin değilim! Demir bu en nihayetinde. Uçmaması lazım. Ağır bir şey. Tamam, hızlanıyor falan, kanadı da var görüyorum ama yine de hayretler içindeyim. Sürekli gördüğümüz için kanıksadık ama bence uçak bile çok acayip.

6 Beğeni

Hahaha hocam aynen. Yanımdan saatte 800 km hızla bir şey geçse görmem bile. Ama böyle gündelik bir şeymiş gibi gidiyorum uçağa biniyorum, saatte 800km hızla falan gidip iniyorum, sonra da diyorum ki “of uçak da ne gürültülüydü be, resmen yoruldum” diyorum. 5-6 nesil önce olsa aylarca sürecek yolu oturarak gittikten sonra diyorum bunu. Çok değişik. :roll_eyes:

2 Beğeni

Siz bunu söyleyince aklıma şu video geldi, bu arada gerçekten uçakların nasıl uçtuğunu tam anlamıyla açıklayabilen bir modele veya teoriye sahip değilmişiz. Çok enteresan bir olay. :sweat_smile:

3 Beğeni

Beni en çok şok eden teknolojik gelişme hiç unutmam 14 15 yaşında iken tefondan telefona kızılötesi ile veri aktarmak olmuştu. O zaman ağzım açık izlemiştim. Sonra Bluetooth ise 2.şoku yaşattı derken Nokia 6600 ile iyice ısındım. :joy:
Yalnız ne telefonu be 6600.

3 Beğeni

Haha :slight_smile: konu aklıma okuduğum kitaptan bir parçayı getirdi: Kurgu evrende bir karakter grubu çok üst düzey bir teknolojiyle karşılaşıyordu, o evrene modern dünyadan gelenler teknolojiye çok şaşırırken evrenin yerlisi olan karakter zamanında çok büyü gördüğü için şaşırmıyordu.

Bence insanlık olarak biz de hayatımız boyunca aklımızın almayacağı çok fazla şey gördüğümüz için yeni gördüğümüz ve “aklımızın almadığı” şeyi artık şaşırmadan kabul ediyoruz tıpkı kitaptaki karakter gibi.

Bir de işin farklı bir yönü var: İnsanlık olarak o kadar geliştik ki bir organı oluşturan hücreler misali bütünün anladığı işi tek bir hücre asla anlayamayacak duruma geldik. Her hücresinin bağımsız olduğunu düşündüğü ama aslında çok daha büyük devasa bir etten bilgisayarın parçalarını oluşturan canlılar haline geldik.

Kitap: Stephen King - Kara Kule (Çorak Topraklar)

3 Beğeni

Evrim Ağacı izledikten sonra ben.

1 Beğeni