Çizgi Roman Okurları Cemiyeti

Bunlara ek olarak Baobab yayınlarının ve Karakarga yayınlarının tüm çizgi romanlarını önerebilirim, ben henüz bu yayın evlerinden çıkmış kötü bir çizgi roman görmedim. Bir de alfa yayınlarından çıkan Tenten’in Maceraları serisi ile Quick ve Flupke(ikisinin yazarı aynı) serisini önerebilirim. İthaki Yayınlarından Planetry’yi öneririm. Bir de Babil Şerifi serisi çok güzeldir, tavsiye ederim okumanı. Bunlar dışında birkaç seri daha var ama daha ilk ciltleri çıktığı için iptal edilir korkusuyla öneremiyorum maalesef.

4 Beğeni

Rick and Morty nin çizgi romanlarını aranızda okuyan var mı ? İlla ki 1 den başlayıpğ sırayla mı gitmek gerek yoksa farketmiyor mu sırası, Bir de ben bir tane çizgi roman arıyorum demiştim az yukarı çıkan görür bulabilen var mı ?

1 Beğeni

36 fasikül ve 1 cilt çıktı. Fasiküllerden 32sini ve cildi okudum. Cildi alıp tek başına okuyabilirsiniz. Onun içinde 4 hikaye mevcut. Fasiküllerin de çoğu tek hikaye olmakla beraber birkaç tanesinde devamlı hikaye mevcuttu. Hangileri hatırlamıyorum.

3 Beğeni

comicbookreadingorders.com diye bir yer buldum burada marvel dc ve diğer çizgi romanların okunma sırasını gösteriyordu bakarken şunu fark ettim ki çok karışık gibi duruyor yani karışık olması normal mi ? çünkü şoyle önce git thordan şunu oku diyor sonra da sanki hiç alakasız captain america dan 255 oku sonra wolverine oku fln diyor doğru mu acaba doğruysa neden bu kadar karışık ?

Öncelikle siteyi çok incelemediğimi söyleyeyim. Bu okuma listeleri genelde fazla kalabalık oluyor. Mesela Original Sin Infinity War gibi eventlerde tie-in’ler okuma listelerini şişiriyor ama tie-inler genelde eventi doğrudan etkilemez, daha çok event satılsın diye bazı serilerde o evente referans verilir. (Örneğin Original Sin için Amazing-Spider Man sayılarını okumanıza gerek yok ama sitedeki okuma listesinde verilmiş)

Direkt olarak bir karakteri okuyacaksanız da Spider-man gibi 60 yıldır aralıksız fasikülü çıkan(yeri geliyor ayda 4-5 farklı serisi olduğu oluyor) karakterler hariç herhangi bir 1. sayıdan başlanabilir. Dediğim tarz aralıksız serisi çıkan karakterler için biraz karışık oluyor durumlar. Onun için de başlangıç için bir nokta seçip oradan başlanabilir. Başlayacağınız noktanın öncesini de internetten biraz okumak gibi bir yöntem düşünülebilir.

3 Beğeni

Böyle uzun uzun okuma sıraları hem okuyucuyu sıkar hem de deneyimlediğim kadarıyla asla nihayete erdirilmez, yarıda bırakılır. Benim tavsiyem (eğer yeni başlıyorsanız) kısa seriler tercih etmenizdir, eğer bir serinin okuma sırasını merak ederseniz bana ve buradaki arkadaşlara sorabilirsiniz. Elbet ben ya da başka biri yardımcı olacaktır.

2 Beğeni

Aslında marvel ve dc başlamak istiyorum marvel dan özellikle spider man dc den de batman

1 Beğeni

Batman için Okuma Listeleri = @jbcyayincilik şu linkten okuma listelerine bakabilirsin.

1 Beğeni

Batman okuma listeleri:

Spider-man için de Venom’un doğuşu, Gwen Stacy’nin ölümü, zalim altılı, Spider-man düğün sayısı ve Amazing Fantasy 15. sayıyı önerebilirim, bunlar arasında herhangi bir sıra izlemenin çok bir önemi yok ayrıca Marvel Team-Up Klasik Seride de her sayıda Spidey en az 1 Marvel kahramanıyla birlikte maceralar yaşıyor o seriyi de öneririm.

6 Beğeni

Zalim altılı’dan sonrası arkadaşın önerdikleri fasikül diğerleri cilt bu arada hatırlatma fayda var.

2 Beğeni

İki karakter için de birer sıralama yapmıştım zamanında. Kendim başlarken karışık başlayıp zorlanarak okumuştum -o yüzden yardımcı olmak adına yani :sweat_smile:- . Şöyle ki:

Naçizane fikir tabiki bizimkisi.

3 Beğeni

Spiderman mavi de tükendi şu an 50-60 civarına satılıyor ikinci el olarak ben o fiyata değeceğini düşünmüyorum.

1 Beğeni

Yakın zamanda tekrar basılır diye umuyorum. Renk serisi güzel bir seriydi.

Ben büyük bir işin içine girmek istiyorum. Marvelın 2004ten 2021e hala devam eden serilerini okuma sırasıyla okumak istiyorum. Bir kez denemek istiyorum şansımı. Aynısı Dc içinde geçerli. Bilen var mı sıfırdan bu zamana en geniş haliyle

Bu linkte 1961’den 2019’a kadar bir liste yapılmış. İstediğiniz yıldan itibaren bakabilirsiniz. Ama bu kadar kalabalık bir liste biraz sıkabilir. Marvel okuma sırası için “Marvel Çizgi Romanlarına Nereden Başlanmalı?” adlı konuya bakabilirsiniz. Ben de oraya bir liste atmıştım:

1 Beğeni

Teşekkürler , peki 2019 dan sonrası yok mu acaba? Benim bildiğim var ama okuma sırası nasıl hiç bilmiyorum.

1 Beğeni

2019’dan sonrası için bir bilgim yok maalesef. Ancak listedeki serilerin devam kitabı çıkmış mı diye bakabilirsiniz belki.:thinking:

1 Beğeni

https://www.altevren.net/ sitesinde dc tarihi ve marvel tarihi diye iki kısım var. Burada düzenli olarak çıkan sayıları serileri paylaşıp inceliyorlar.

2 Beğeni

Daha önce Hipder’den farklı bir konuda bahsetmiştim, sokak hayvanlarının bakımı ve tedavisi için bağışlanan ürünleri açık arttırma ile satışa çıkarıyor diye. Benim güvendiğim tek kurumdur bu konuda, ilgilenen destek olmak isteyen varsa araştırabilir, bende yardımcı olmaya çalışırım.
Neyse bu geceki açık arttırma güzel kitaplar var iki tane de seri çizgi roman koymuşlar, ilgilenen varsa hem kitap alsın hem de bu soğuklarda canlara yardımı dokunsun diye linkleri bırakıyorum.

Mister No

Burada

Atlantis
Şurada

1 Beğeni

3 Beğeni