Doctor Who

Teşekkür ederim. En kısa sürede başlayacağım. Gerçi son günlerde hep bunu diyorum ve çoğu diziyi yarım bırakıyorum. Umarım bunda böyle olmaz. :smiley:

1 Beğeni

(oldu)
Umarım. :grin:
Eski seriden minicik bir spoiler vermemek için zor tutuyorum kendimi, dayanamıyorum yazacağım artık bakıp bakmamak size kalır Dalek’ler ilk bölümden beri aynı hiç değişmemiş.

3 Beğeni

Bakmıyorum o zaman. :joy:

2 Beğeni

Timeless Child hikayesinden neredeyse herkes nefret etti ama ben sevdim. Çünkü doktora yeni bir misyon kazandırdı. Eğer başa çıkabilirlerse çok iyi bir öykü süreci gelebilir aslında. Ben genel olarak Doktor’u seviyorum. Her doktor başka biri gibi benim için. O yüzden karşılaştırma yapmak pek işime gelmiyor. Matt Smith RTD döneminde olsaydı mesela böyle sevemezdim. Torchwood’u da mesela Moffat beceremezdi. Hoş Moffat genel olarak konuları bağlamakta problemli ama olsun.
Kadın doktor fikri kesinlikle güzel ama bu öykülerle bu senaryoyla olmadı. Çok sönük kaldı.

3 Beğeni

Ben de diğer Doctor Who sevenleri gibi düşünüyorum. Dizi ırkçılık ve cinsiyetçilik konularına dalıp duyar kasma çabasına girince bende bir ön yargı oluşmaya başlamıştı en başta. Konuları ve oyunculukları görünce de bir oh çektim. Yoksa çok büyük haksızlık yaptığımı da düşünebilirdim.

1 Beğeni

Geçmişe bakınca David Tennant’ın oyunculuğu ve ruhuna sadece 0.00001 artı puanla Peter Capaldiyi seçiyorum.:smiley:

O kadar doğru ki. Hanım ve usta gelince çok heyecanlanmıştım oysa.

@Boneca Spoiler çoook hoşuma gitti. :smiley: Zaten başka bir şey beklenemezdi.

2 Beğeni

Aslında artık öyle düşünmüyorum, Doctor Who’nun en güzel yanı da bu sanırım; bir bölümü izleyip geçemiyorsunuz. Bölümü zamanla anlıyorsunuz. O zamanlar bölümü çok banal bulmuştum ama şu an müthiş bir felsefesi olduğunu anlıyorum. Söyleyeceklerimin bundan sonra yoğun spoiler içeriyor, bölümü izleyenler için buzluyorum.

Şöyle ki, bütün olaylar bittiğinde bölümün başında 12 rejenerasyon geçirmeyi reddediyor. Artık tamamen ölebileceğini söylüyor, bu bir nevi intihar. Sonrasında ise TARDIS onu alıp, ilk yüzüne götürüyor. Bu bölümün zamanı Doctor Who tarihlemesinde denk düştüğü yer 1.Doktor’un “the Tenth Planet” bölümünün sonuna denk düşüyor, bu 12’nin son bölümündeki gibi bir Cyberman hikayesi. 12.Doktor zaten 2.döngünün ilk Doktor’u. Bu güzel bir metafordu. Yani iki Doktor’da rejenerasyon geçirmek üzere.Biri korkuyor, ötekisi her şeyden yılmış. Bölüm boyunca Bill ve Alistair üzerinden giderken hikaye zannediyoruz ki bir kötü adam olacak. Doktor’da onu kovalıyor ama işin sonunda kötü adam ararken iyilik yapmaya çalışan bir vakfı buluyoruz. Bill’i anılarından süzerek yaşamaya devam etmesini ve bir beden olmasını sağlayan da bu vakıf. Bölümün sonunda vurucu cümle o vakfın yapay zekasından geliyor.

“Yalnızca sen değilsin, Doktor. Evrenin her yerinde iyiler var.”

Moffat, bu bölümü boşa yazmış değil. Bilimkurgu dizilerinin ve edebiyatının 1 numaralı klişesi nedir: Hikayede bir iyi adam vardır ve o kötü adamı bulup onunla mücadele eder. Sonunda da o kazanır. Bölümün başından sonuna kadar kötü adam kovalayan Doktor bir iyi adamla karşılaşıyor. Moffat bu klişeyi bu bölümle yıkmış. Sırtını tamamen felsefeye yaslayan ve olayın rolünün azaltıldığı bir Doctor Who bölümü. Bu yüzden bölüm bize sönük geldi. Çünkü içinde bir olay yoktu ve Doktor kötü adamları yenmiyordu. Şimdi, bölümü izlediğimde ne kadar güzel bir bölüm olduğunu bir daha anlıyorum. 2 milyar yaşındaki Doktor’un kişisel gelişimine bir göz attık ve onun kendisiyle olan savaşını izledik. Bu da bilim kurgu klişelerine boğulmuş zihnimize az geldi.

Bir de “Zamansız Çocuk” meselesi için de aynı şeyi düşünüyorum. Henüz izlemedim ilgili bölümü. İlk başta herkes beğenmezken ön yargıyla kötü olduğunu düşündüm ama meseleyi ana hatlarıyla öğrenince ben de beğenmedim, milletin aksine. Neden beğenilmedi anlamadım? Keşfedilecek yeni bir alan açtılar ve 57 senelik bir dizi için bu bir maharet. “Zamansız Çocuk” bölümünü hala izleyemedim, o ayrı.

@Boneca Aslında bu spoiler doğru değil gibi. Dalekler renk ve biçim olarak 57 senede çok değişti ama tabii kafa olarak diyorsanız pek değişmediler. Hep aynıydılar. :smile:

2 Beğeni

Özledik. Her doktorun yeri tabii ki ayrı. Fakat Peter Capaldi’nin yeri daha bir ayrı bende. :slight_smile: Müthiş bir oyunculuk, üst düzey bir karizma. Ki Capaldi’nin olduğu sezonları senaryo açısından çok güçlü bulmamışımdır. Ona rağmen tek başına alıp götürmüştür kendisi. Sırf ‘‘Heaven Sent’’ bölümü için değerdi Capaldi izlemeye.

Son doktor malum. Ben de pek sevemedim. Senaryo, kurgu gibi şeyler zayıf olunca, üzerine bir de mesaj kaygısı falan eklenince böyle oldu sanırım. Yoksa Whittaker esasen çok iyi bir oyuncudur.

2 Beğeni

Vay be. Ben de tekrar izleyeyim. Ne kadar güzelmiş. Gerçekten ortamda fiyu fiyu yapan bir doktor istiyormuşum demek. Hatta bu gazla google->Doctor who 8x01 izle…

1 Beğeni

En azından ben bilimkurgu türünü bir daha düşündüm o bölümü izledikten sonra. :buyucu:

1 Beğeni

Aynısını düşünüyorum. İzlememediğiniz için spoiler vermemek adına yazmak istemiyorum ama izledikten sonra siz de farkedeceksiniz tam bir “You know nothing jon snow” durumu var. Ben beğendim. Devam etmesini de istiyorum buradan. Yeni sezona daha çok var ama bakalım.

1 Beğeni

Değil mi? Doctor Who mitolojisinde kocaman bir alan açtılar, şimdi isterlerse 1.Doktor’dan öncesine tonla yeni yüz ekleyip onların spin-offlarını ya da sesli kitaplarını yapabilirler.

1 Beğeni

Aynen öyle. Yani mesela doktor nereden geldi? Sırf oradan bile 3 sezonluk malzeme çıkar ve çok daha yeni ve farklı karakter görebiliriz.

1 Beğeni

Chibnall umarım elindekinin kıymetini bilir de saçma sapan sosyal mesajlar vermek adına hikayeleri mahvetmez. Radiohead anketinde Whittaker, Tennant’ın birinciliğini 95 oyla kaçırıyor. Sadece 95 oy! Bütün o Chibnall saçmalamasına rağmen Jodie kendini hayranlara sevdirmişken bu hikayeyle, SJW’yi bırakırlarsa, en sevilen Doktor olabilir ve 10 yıl sonra bile bu devam edebilir. Tabii Chiball izin verirse. :buyucu:

Jodie Whittaker yeni serideki en iyi doktor olma potansiyeline sahip ama Chibnal DW için çok kötü bir yazar. Moffat bence en iyi doktor olan Capaldi’nin döneminde macerayı epikleştireceğim diye nasıl saçma sapan bir hale soktuysa (11. doktor da başlamıştı gerçi Moffat iyi başlayıp kurguyu tamamlayamayan bir yazar zaten.) Chibnall da daha basit hikayeler anlatacağım diye saçma sapan 2 sezon izletti bize. Zaten başa geçmeden önce yazdığı bölümler de ortalama bölümler. Hatta biraz başrol yoruldu yancısı gezsin bölümleri. Sorun SJW değil. Bundan önce de Sherlock Holmesvari lezbiyen kertenkele kadın izletti bu dizi bize. Sorun Chibnal bilimkurgu nedir onu çözememiş. Önce bilimkurgu öğrensin sonra karakter hikayelerine geçsin.

1 Beğeni

Sherlock Holmesvari lezbiyen kertenkele varken kör göze parmak bir mesaj ve SJW kaygısı yoktu. Tabii bunlara dediğiniz gibi Chibnall’ın bozuk bilim kurgu anlayışı ve saydığınız diğer unsurlar da dâhil.

Bence vardı ama bunu dediğim gibi kertenkele kadın üzerinden yani olmayan bir şeyden gösteriyordu. Şimdi daha gerçekçi göstermek istiyor. Göstermesine de karşı değilim, sadece ayarını tuttursalar yeter.

1 Beğeni

https://www.google.com/amp/s/doctorwho.gen.tr/time-lord-victorious-daleks-animasyon-serisi-geliyor/amp/

Time lord victorious çizgi roman serisine ait 10 dk’lık 5 bölüm Daleks animasyonu gelecekmiş. Dalekleri görünce bir kötü oldum. :d

2 Beğeni

Siteyi ilk defa duydum, bir takip edeyim. :buyucu: :heart_eyes:

1 Beğeni

Yılbaşı özel bölümü bugün yayınlandı. Eskiden tam christmas special oluyordu, bu yıl niye değiştirdiler anlamadım. Yine malum ortamlara düşmüş durumda. Henüz izlemedim ama bakalım yeni sezonda bizi neler bekliyor.

2 Beğeni