Dök İçini Rahatla

İyi şeyler oluyor sanki. Ama inanmakta zorlanıyorum. Bir rüyanın içinde gibiyim. Uyanmaktan korkuyorum. Öte yandan rüyanın devamı kötü olacak diye de korkuyorum. Umarım her şey güzel devam eder de rüyam kabusa dönüşmez…

7 Beğeni

Ben küçükken sohbet konusu bir soru vardı: “Hangisi unutulur, iyilik mi, kötülük mü?” Ben okulda öğretildiği gibi düşünmüştüm: “Iyilik asla unutulmaz”. Ama diğerleri “İyilik çabuk unutulur, çünkü birine daima iyilik yaparsın, bir teşekkür bile etmez, değerini bilmez, ama mecburiyet karşısında bile olsa en ufak bir kötülüğünle senden nefret eder veya çok kızarlar” demişlerdi, bunu söyleyen hep büyüklerdi. Bense onlar yanılıyorlar sanmıştım, iyilik nasıl unutulabilir ki? Bunu onların yaşında değil de çok daha erken - bu yaşımda anlamış olmama sevineyim mi, yoksa hayatın kötü yüzüyle ile (kastettiğim şey maalesef sadece bu değil, 5 yaşımda anlamış olduğum acı bir gerçekten de bahsediyorum) erkenden tanışmış olduğum için üzüleyim mi bilemedim, ne de olsa küçük bir çocuktum, okula bile gitmiyordum o acı gerçeği - hayatın adaletli olmadığını - anladığımda…

4 Beğeni

Bize yapılan iyiliği değil de kötülüğü/acıyı/rahatsız edeni -ya da o zamanlar olumsuz bulduğumuzu- hatırlamamız, zihnen gelişmemiz ve gelecekte daha hazırlıklı olmamız için fırsat sunar.

Tabii, bu aynı zamanda travmanın da kökeni. Sonuçta travma, en basit tabiriyle, kötü tecrübenin zihinde ilk anki gibi tekrarlanması gibi bir şey. Eh, bu da, en azından beynin çalışma mantığı açısından doğal bir sapma.

Neyse, sapma kısmını bir kenara bırakırsak, evet, kötülüğü unutmamak, bir dahaki seferde, bambaşka bir konuda kendimiz için daha uygun olan karar ve eylemlere yönelmemize imkân sağlayabilir.

Arzu etmediğimiz deneyimlerden faydalanabilmek için tatsız ama gerekli bir özellik. :man_shrugging:

4 Beğeni

Rıhtım Kurtuluş Savaşı dönemi gibi, her köşe başında bir cemiyet. :joy::joy:

19 Beğeni

İlk 3 gün ben de destekledim ama sıktı artık. :smile:

1 Beğeni

Bırakın ilk üç gün desteklemeyi birkaç tanesini ben açtım ama beni bile sıktı. Lütfen yeni cemiyet açmayı durduralım. Yeterince cemiyetimiz var. Bu konunun ne kadar ciddi olduğunu anlamak için alttaki linke bakabilirsiniz.

4 Beğeni

Hepsi birbirinin klonu oldu iyice. Kimseye de bir faydaları yok. Harry Potter kategorisini sessize aldığımda biraz nefes almıştım. Şimdi de sıra Eğlence Kulesi’nde galiba. :roll_eyes:

1 Beğeni

Bir Sivas Kongresi düzenleyip tüm cemiyetleri birleştirelim. :grinning:

10 Beğeni

Bunları ilk defa görüyorum.:sweat_smile:
Hiç Rıhtım’ı detaylı bir şekilde incelemediğim için hâlâ çoğu başlığı bilmiyorum.

1 Beğeni

Bu cemiyet olayı tam bir görgü meselesi oldu ya. Baktın iki üç hafta eğlenildi, geyiği döndü. Daha yapma artık, sıkma insanları işte. Ortamı bir tart bakalım. Bolca oku. Gerçekten eğlenceli mi o şey artık? Sevimsiz, çöp insanlar vardır ya hani, bir şakayı inadına uzatır, karşısındakilerin ondan rahatsız olduğunu göremez. O hesap. Kendimizi düşünüyoruz hep, kendimizden de çıkamıyoruz bir türlü.

6 Beğeni

Bu sadece cemiyetlerde değil tüm favori konularda bir mesele…

En sevdiğin yemek nedir mi dedim. Peşi sıra başlıyor. En sevdiğin içecek ne. Asla yemem dediğin yemek ne.

Alttakine bir uyarıda bulun… Alttakine bir not bırak. Alttakinin altında dur…

Bir kesim için başlığın ve yaratıcı düşüncenin çok bir anlamı yok. Özgün bir içerik oluşturmak yerine taklitlerle favori kasılıyor maalesef.

11 Beğeni

Siz de (sanırım karantina etkisi) insanların biraz soğuk davranmaya başladığını farkettiniz mı? Yoksa benden kaynaklı bir durum mu bu?

3 Beğeni

Bir süredir girmiyorum bende öyle hissettim de, ençok canımı sıkan düzeltme yapılması :slight_smile: sonuçta resmi dilekçe yazmıyoruz.

2 Beğeni

Kastettiğim sadece forum değil, çevresel bakımdan-böyle bir kelime olmamış olabilir, ama uydurdum da diyemem :grin: - söylemiştim, yani sırf forum üyeleri için değil, genel olarak soğukluk hissettim.

Bilemem, ben hiç mi hiç rahatsız olmuyorum, aksine düzenli olması hoşuma gidiyor. :slight_smile:

3 Beğeni

Resmi bir dilekçe yazmamış olabilirsiniz ama burası nihayetinde en çok edebiyat forumu olarak biliniyor. Eh, yazılanlar da Türkçe kurallarına uygun olmalı. Biz denetmenler de bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Aksi halde bu nezih ortam bir whatsapp sohbet ortamına ya da ekşisözlük gibi bir yere dönüşebilir.

6 Beğeni

Sizden kaynaklı olmadığını düşünüyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

Kurallı olan hayatımıza eklenen sağlık yönündeki bu ekstra kurallar istemeden de olsa insanların arasına mesafe koydu. O, kendi insanımıza has samimilik ve yakınlaşma bir nebze olsa da kendi kabuğuna çekilmiş durumda. Nereden baksanız bir iki sene daha sürer bu durum.

4 Beğeni

Karantina dönemi başlarken, aynı katta oturduğumuz amacamlara bile uğrayamamıştık. Kapılar karşı karşıya; artık denk gelirsek, klasik merhaba nasılsınlarla birbirimizden haberdar oluyorduk.

Tabii süreç uzadıkça, herkes farklı bunalmalar tecrübe ediyor.

Öyle işte.

4 Beğeni

Ben kendi adıma yazım düzeltildiğinde can sıkıntısı değil utanma yaşıyorum… pc den uzakken telden rahat yazamıyorum. Göz sorunu sebebiyle, sonra pc başında tüm yazıları düzeltiyorum…

5 Beğeni

Siz ve sizin gibilerin durumunu emin olun biliyoruz. Şu gün düzgün yazan kişi diğer gün başka türlü yazıyorsa direkt bu anlaşılıyor. Hem utanılacak bir durum da yok. İçiniz rahat olsun. :slight_smile:

2 Beğeni