Dök İçini Rahatla

Bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi?

İyi birşey. Dediğim kitapta kitap okurken bi anda kahkayı bastığım herkesin tip tip baktığı bir kitap. Kötü anlamda söylemedim yani.

1 Beğeni

Sağ olun o halde :d Kitap nasıl okunur mu?

Şahsen ben her kitabını en fazla iki günde bitiriyordum. Okul vakti kitap okumaya ayıracak vaktim kısıtlı olduğu halde. Bide o tür kitapları arada gülmek için okuyodum. İyidir yani tavsiye ederim.

1 Beğeni

Dün gece yaptığımız eylemdir. Biz babamla belirli günler de ki bunlar İstanbul-Ankara girişmeleridir rakı içeriz. Baba oğul organizasyonlarından en favori olanımdır. Babam da dedemle, dedem şehir dışından gelince içerlerdi. Ama olay sadece içmek değil aslında. Biz babamla birlikte maç da izleriz. Yemek de yapar masa tenisi de oynarız. Olay paylaşmak… Ve itiraf edeyim bu paylaşma olayı en güzel rakı masasında oluyor. Hem maddi hem manevi. Muhabbeti de sofradakini de paylaşmayı bilmen gerekiyor ister dostlarla ister babanla… Ama instagramda paylaşma kısmını bilemem. :joy:

1 Beğeni

Neredeyse birebir aynı mantıkta bir olay da ben yaşadım. Kredi kartımda 40-50 lira civarında puan birikmişti A101’den alışveriş yaptım ve kasiyere kartımdaki puanları kullanmak istediğimi söyledim.

Kasiyer “Yalnız o puanlar burada geçmiyor, pos cihazı puanları görmüyor.” şeklinde cevap verdi. Bunun doğru olmadığını biliyordum çünkü WordPuan A101’de geçiyor daha önce çok kullandım.

Israr edip denemesini istedim, ben ısrar edince görevli arkadaşını çağırdı ve gerçek ortaya çıktı. “Ben puanla işlem nasıl yapılıyor bilmiyorum” dedi ve diğer görevli gelip yaptı ve dediğim gibi puanları kullandım.

Üzüldüğüm nokta kasiyerin başta arkadaşını çağırıp yardım almak yerine yalan söylemeyi tercih etmiş olması.

Üzülerek söylüyorum ki iş ahlakı olmayan bir toplumuz ve yalan söylemek sıradanlaşmış durumda. :confused:

7 Beğeni

Aynı durum benim de başıma geldi ama kasiyer olarak. :joy: Müşteri puan ile alışveriş yapacağım dediğinde direkt olarak daha tecrübeli arkadaşa söyledim durumu. Bir kez görünce zaten bir daha da unutmamıştım. Sanırım sizin karşılaştığınız kasiyer sizin bu konuda bilgili olmadığınız düşünerek durumdan kısaca sıyrılmaya çalışmış.

3 Beğeni

İyi şeyler oluyor sanki. Ama inanmakta zorlanıyorum. Bir rüyanın içinde gibiyim. Uyanmaktan korkuyorum. Öte yandan rüyanın devamı kötü olacak diye de korkuyorum. Umarım her şey güzel devam eder de rüyam kabusa dönüşmez…

7 Beğeni

Ben küçükken sohbet konusu bir soru vardı: “Hangisi unutulur, iyilik mi, kötülük mü?” Ben okulda öğretildiği gibi düşünmüştüm: “Iyilik asla unutulmaz”. Ama diğerleri “İyilik çabuk unutulur, çünkü birine daima iyilik yaparsın, bir teşekkür bile etmez, değerini bilmez, ama mecburiyet karşısında bile olsa en ufak bir kötülüğünle senden nefret eder veya çok kızarlar” demişlerdi, bunu söyleyen hep büyüklerdi. Bense onlar yanılıyorlar sanmıştım, iyilik nasıl unutulabilir ki? Bunu onların yaşında değil de çok daha erken - bu yaşımda anlamış olmama sevineyim mi, yoksa hayatın kötü yüzüyle ile (kastettiğim şey maalesef sadece bu değil, 5 yaşımda anlamış olduğum acı bir gerçekten de bahsediyorum) erkenden tanışmış olduğum için üzüleyim mi bilemedim, ne de olsa küçük bir çocuktum, okula bile gitmiyordum o acı gerçeği - hayatın adaletli olmadığını - anladığımda…

5 Beğeni

Bize yapılan iyiliği değil de kötülüğü/acıyı/rahatsız edeni -ya da o zamanlar olumsuz bulduğumuzu- hatırlamamız, zihnen gelişmemiz ve gelecekte daha hazırlıklı olmamız için fırsat sunar.

Tabii, bu aynı zamanda travmanın da kökeni. Sonuçta travma, en basit tabiriyle, kötü tecrübenin zihinde ilk anki gibi tekrarlanması gibi bir şey. Eh, bu da, en azından beynin çalışma mantığı açısından doğal bir sapma.

Neyse, sapma kısmını bir kenara bırakırsak, evet, kötülüğü unutmamak, bir dahaki seferde, bambaşka bir konuda kendimiz için daha uygun olan karar ve eylemlere yönelmemize imkân sağlayabilir.

Arzu etmediğimiz deneyimlerden faydalanabilmek için tatsız ama gerekli bir özellik. :man_shrugging:

4 Beğeni

Rıhtım Kurtuluş Savaşı dönemi gibi, her köşe başında bir cemiyet. :joy::joy:

19 Beğeni

İlk 3 gün ben de destekledim ama sıktı artık. :smile:

1 Beğeni

Bırakın ilk üç gün desteklemeyi birkaç tanesini ben açtım ama beni bile sıktı. Lütfen yeni cemiyet açmayı durduralım. Yeterince cemiyetimiz var. Bu konunun ne kadar ciddi olduğunu anlamak için alttaki linke bakabilirsiniz.

4 Beğeni

Hepsi birbirinin klonu oldu iyice. Kimseye de bir faydaları yok. Harry Potter kategorisini sessize aldığımda biraz nefes almıştım. Şimdi de sıra Eğlence Kulesi’nde galiba. :roll_eyes:

1 Beğeni

Bir Sivas Kongresi düzenleyip tüm cemiyetleri birleştirelim. :grinning:

10 Beğeni

Bunları ilk defa görüyorum.:sweat_smile:
Hiç Rıhtım’ı detaylı bir şekilde incelemediğim için hâlâ çoğu başlığı bilmiyorum.

1 Beğeni

Bu cemiyet olayı tam bir görgü meselesi oldu ya. Baktın iki üç hafta eğlenildi, geyiği döndü. Daha yapma artık, sıkma insanları işte. Ortamı bir tart bakalım. Bolca oku. Gerçekten eğlenceli mi o şey artık? Sevimsiz, çöp insanlar vardır ya hani, bir şakayı inadına uzatır, karşısındakilerin ondan rahatsız olduğunu göremez. O hesap. Kendimizi düşünüyoruz hep, kendimizden de çıkamıyoruz bir türlü.

6 Beğeni

Bu sadece cemiyetlerde değil tüm favori konularda bir mesele…

En sevdiğin yemek nedir mi dedim. Peşi sıra başlıyor. En sevdiğin içecek ne. Asla yemem dediğin yemek ne.

Alttakine bir uyarıda bulun… Alttakine bir not bırak. Alttakinin altında dur…

Bir kesim için başlığın ve yaratıcı düşüncenin çok bir anlamı yok. Özgün bir içerik oluşturmak yerine taklitlerle favori kasılıyor maalesef.

11 Beğeni

Siz de (sanırım karantina etkisi) insanların biraz soğuk davranmaya başladığını farkettiniz mı? Yoksa benden kaynaklı bir durum mu bu?

3 Beğeni

Bir süredir girmiyorum bende öyle hissettim de, ençok canımı sıkan düzeltme yapılması :slight_smile: sonuçta resmi dilekçe yazmıyoruz.

2 Beğeni