Dök İçini Rahatla

Savaş, salgın hastalık, deprem… Korkularım kabuslarımda halay çekiyor.

3 Beğeni

Yeni gördüm başınız sağolsun

@Agape Başınız sağ olsun :frowning: Yeni üye sayılırım,bu konuya ilk defa girdim ve tesadüfen gördüm,kusura bakmayın.

1 Beğeni

Uzun süredir sivilce için krem kullanıyordum geçen perşembe doktor hap tedavisine başladı bir tane de güneş kremi verdi hapı kremsiz kullanma dedi. Eczanede Kremin 40 ml 100₺ internette ise 75₺ falan ben de Hepsiburadadan aldım. Satıcı Şanlıurfada bir eczacı sanırım. Bekledim bekledim yeni geldi ve bambaşka bir markanın bambaşka bir kremi… Şimdi kremi geri göndermek için kargoyu bulmam ardından da ellerinde varsa göndermelerini beklemem gerek. Hapı kullanmaya seneye başlarım artık bu hızla. İade kodunun maili de gelmedi daha çok bunaltıcı bu işler

4 Beğeni

Geçmiş olsun, ben bitireli iki sene oldu hap tedavisini hala fazla su içmeyince dudaklarım kurur. Aknegen mi kullanıyorsunuz?

1 Beğeni

Geçmiş olsun “tedavi nasıl” diye soracaktım ben de.

Kaç faktör güneş kremi? Bayağı pahalıymış ya da pahalanmış.

1 Beğeni

Teşekkürler :blush: Acnetrent, kuruma beni de çok korkutuyor
@Waxillium 50 factor Bioderma azıcık şeye bir eczane 105₺ bir eczane 99₺ dedi öyle olunca internet daha mantıklı gelmişti ama işte…

Kendimi her yalnız hissettiğimde Rıhtım’a uğruyorum. Acaba buraya bağımlı mıyım? Bağımlılıklardan korkuyorum ve hepsini kesmek istiyorum ama Rıhtım’ı bırakıp gidemem. Burada her rengi görüyorum ve hissediyorum. Dış dünya oldukça sahte ve renksiz iken edebiyatla dolu olan bir denize bakmayı nasıl bırakabilirim. Burası benim terapim belki de ve ben her kötü hissettiğimde terapimi almam gerekiyordur.

Aşık olacağım günlerden, yürüyeceğim yeni yollardan da korkuyorum. Açıkcası artık her gün korkuyorum ve bu korku beni ele geçirmiş durumda. Yazımı da burada sonlandırmak istiyorum.

15 Beğeni

Düşüncelerimiz gerçek değil; doğru ya da yanlış değil. Sadece yararlı ya da yararsız düşünceler var. Yararsız düşüncelerden uzaklaşamaya çalışarak korkularından kurtulabilirsin.

1 Beğeni

“Korkma korku aklın katilidir.” Demek isterdim ama bu sene her şey korkutuyor beni. Eve dönerken yürümekten, bisiklet sürerken hızlanmaktan, sokak ışıklarının yanmamasından; koşarken düşmekten, yükselirken çakılmaktan her şeyden korkuyorum ve neyin yararlı neyin yararsız olduğunu bilememekten korkuyorum.

2 Beğeni

Eğer bir düşünce, istek ve ideallerine yönelik çalışıyorsa yararlıdır. Zihnimizdeki düşüncelerin gerçek olmadığını unutmamak gerekir. “Bisikletle hızlı giderken düşeceğim,” bir düşüncedir ve gerçek değildir. Bu düşünce seni bisiklet sürme “isteğinden” uzaklaştırır. Öyleyse yararsızdır.

1 Beğeni

Peki ya ihtimallerin gerçek olabilme ihtimali? İhtimal verdiğim şeyler daha önce gerçek olduğu için kafamdaki ihtimallerden korkuyorum.

Eğer sürekli kötü düşüncelerin gerçek olma ihtimalini kafamızda dolandırır durursak bu sadece bizi tedirgin bir duruma sokar. Bunların gerçekleşeceği her zaman meçhuldür ama zararlı etkisi kesindir.

Ek: İki dkda bilişsel terapi. Adres: Kayıp Rıhtım Muhtarlığı, Cebeci Dörtyol.

O zaman şizofreni olma ihtimalim ihtimal dahilinde mi sayın doktor?

1 Beğeni

Her şey ihtimal dahilinde. Yani hiçbir şeyin olacağı kesin değil. Eğer şizofreni olacağım düşüncesini sürekli aklımızda tutarsak bu durumun bize bir getirisi olmaz. Götürüsü olur, çünkü şizofreni olmamız kesin değilken yarasız düşüncelerin bizi üzme olasılığı kesindir.

1. Yararsız düşünceleri tespit edin.
  2. Yararsız düşüncelerden uzaklaşın.
  3. Bol bol Kasvet Ulu okuyun. (okunabilir)

Bugünden itibaren Kasvet Ulu dinine inanıyorum ve indirdiği kitapları okuyacağım. (okuyabilirim) Belki gittikçe boğucu olmaya başlayan dünyadan beni kurtarabilir.

1 Beğeni

Böyle bir başlık açalım: Kasvetizm. Altını ben doldururum. Herkese cenneti garanti ediyorum. Hep biz mi cehenneme gidicez…

2 Beğeni

Doktorumun uyku için verdiği ilaç aslında şizofreni ilacıymış, belki bana söylemek istememiş olabilir. Fakat aldığımdan beri her şey daha güzel. Belki de öyleymişim demek oluyor bu.

Psikiyatrik ilaçlar birçok farklı rahatsızlığın tedavisinde kullanılabiliyor, siz yine de öyle düşünmeyin derim ben. Bir zamanlar depresyon tedavisinde kullandığım ilaç aynı zamanda sigarayı bıraktırmak için de kullanılıyormuş ama ben de öyle bir etkisi olmamıştı mesela. Garip.

1 Beğeni

“Herkes sakin olsun. Hepsi kafamızda. Kimse görmüyor.”

İstemsizce güldüm :smile: Beğenimi ayrıca belirtmek istedim.

Merak ettim, Hakan Türkçapar okudunuz mu? Yazdıklarınız onun kitabındaki bazı yerleri hatırlattı.

@AeroKnight-sama
Şizofrenler duygulanım olarak künttür hocam, ayrıca genelinin işitsel halüsinasyonu vardır.
İlacın şizofrenide kullanılmasını kafanıza takmayın. Yukarıda yazıldığı gibi bir depresyon ilacı sigara bırakma ilacı aynı zamanda. Sıtma ilacı romatizmal hastalıklarda kullanılıyor mesela. Çok örneği vardır daha, bilmediğim.

2 Beğeni