Dök İçini Rahatla

Hukuk ve iibf derslerine genel olarak bir ilgim var. Gayet severek okurum hatta avukat veya bir şirkette müdür vs olmayı da isterim. Yani ben istiyorum ama bu ülke istediğim işi yapmama izin verirdi mi ? Oradan emin değilim.

1 Beğeni

Hangi konuda işsiz kalmak istediğini yaz diyesim geldi ama umutsuz olma bizim işsiz kalmamız senin de işsiz kalacağın anlamına gelmiyor.

3 Beğeni

Dil gerçekten çok önemli ingilizce + ikinci bir yabancı dil muhteşem olur.Ülkemizde öğrenmesi en basit dil olan ingilizcede bile toplumun yüzde 90ı ilkokul seviyesinde buna çok iyi tahsil görmüş avukatlar bile dahil.Babadan çok zengin biri isen hobini mesleğe çevir.Ama ileride para kazanmam lazım diyor isen yapacak bişey yok güzel bir üniversite okuyacaksın.Ama ana faktör hiçbirşey okuyamasan bile yabancı dil çok önemli.

2 Beğeni

:joy:. Benim de içimden öyle geçiyor. Eskiden hangi bölüm olursa olsun üniversite mezunları iş buluyordu. Şimdi hangi bölüm olursa olsun ii bulamıyorlar.

2 Beğeni

Ne yazık ki öyle bir mirasım yok. O yüzden kendim kazanmam lazım. Ama İngilizcem iyi zamanla daha da geliştiririm. Dilin öneminin farkındayım.

1 Beğeni

O zaman bilkent, boğaziçi, odtü gibi biraz daha rüştünü ispatlamış bir üniversite için çabalamalısın. Onun dışında özellere bulaşmanı hiç önermiyorum bir de %50 falan kazanırsan ola ki okumaktan vazgeçtin verdiğin paraya acıyıp sonuna kadar acı çekerek okuyabilirsin. Bu olasılık üstünde neden duruyorum dersler gerçekten zor ve bu okulların eğitim kalitesi de iyi değildir seviyorsan bile bir süre sonra sevmeyebilirsin - benim aynen böyle oldu. Ve sen kendin de dedin - iş bulmak için. Şuan sevebilirim bu bölümleri diye düşünüyor olabilirsin ama bence öyle olmaz.

2 Beğeni

@Seli.nnn hangi bölüme karar verirsen ver üniversite sadece basamak. Orada hazır zamanın varken geliştirmeye bak kendini. Sadece bölümünle alakalı değil, farklı kulüplere üye ol, tiyatro yap, ekinliklere katıl. Asosyal geçmiş üniversite hayatı boş geçmiştir benim gözümde.

5 Beğeni

İyi demek ile olmaz.Ne kadar bilsen bile belge gerek.Devlet kursları olur paralı kurslar olur belge almaya çalış.Ama gözün korkmasın fen lisesi okuyorsan başarılı bir öğrenci olmalısın.O yüzden özgüvenini kaybetme üni okumak ne kadar zor olsada ileride sevebileceğin bir meslek üzerine oku.Fazla romantikte olma ki çok üzülmeyesin. :slight_smile: Bence iş bulup bulamamayı şimdi dert etme.Hayat sana bir sürü fırsatlar açacaktır, yeter ki sen hazır ol.

2 Beğeni

İşletme için iyi bir üniversite şart ama onda bile iş bulamama durumu var. Hukukta üniversite o kadar önemli değil. Seçimime göre çalışma tempom değişiyor. Dün işletmede iyi biryer için derece yapmam lazım diye saatlerce çalışıp bugün daha az çalışsam da hukuk tutar zaten deyip yatıyorum. Ne yapacağını bilmemek çok zor. Hedefsiz çalışmak da.

1 Beğeni

Ne okursam okuyayım asosyal olmamak için elimden geleni yaparım. Bence de geride anılar bırakmak ve kendini geliştirmek çok önemli.

1 Beğeni

Memurluk kötü bir şey mi? :thinking:

2 Beğeni

sınav stresi, konu yetiştirme derdi, yazılılar…

3 Beğeni

Yerinde olsam SAT ve TOEFL’a deli gibi çalışır yurt dışını hedeflerdim. Yurt dışında para sıkıntımı part time işlerle ve bursla karşılamaya çalışırdım, Türkiye’de işsizliğe kafa yormaktan daha az stres verirdi muhtemelen.
Ben de fen lisesinde okudum, bizde eşit ağırlık sınıfı bile yoktu :smiley: Sıra arkadaşım ekonomi okumak istiyordu, 1 sene SAT’a hazırlandı ve kazandı. 3-4 ay alışma sürecini zor geçirdi ama şu an her şeyi yoluna soktu ve çok mutlu. Yurt dışı seçeneğini değerlendirmeni tavsiye ederim. İyi şanslar :slight_smile:

3 Beğeni

Ne okursan oku işsiz kalma riskin var, yapay zeka ve robotlar birçok şeyi yapabilecek. Ancak çok iyi okullarda okuyup kendini sürekli geliştirirsen her meslekte iş bulabilirsin. Gelecekte garanti meslek diye bir şey yok, sürekli kendini geliştirmek ve hep bir şeyler öğrenmek var. Hatta 5-10 yılda bir iş bile değiştirmen gerekebilir, gerçekten neyi istiyorsan onu oku ve vizyoner ol, gerisi zor da olsa gelecektir.

1 Beğeni

Lisede Fen/Matematik okumuş, bitirdiği okulların hepsini okul birinciliğiyle bitirmiş, üniversite sınavında ilk 400 içinde yer almış ve ODTÜ Mimarlık’a girdikten sonra üçüncü senenin sonunda mimar olmak istemediğini fark ederek okulu bırakmış, ardından on yedi yaşından beri zevkle yaptığı çevirmenliğe yönelerek an itibariyle (iyi ya da kötü) bulunduğu noktaya gelmiş, lise mezunu 35 yaşında bir kadın olarak şöyle diyeceğim:

En eğleneceğin ilde, en eğleneceğin üniversitede okumanı ve o yılları olabildiğince eğlenerek geçirmeni öneririm. Bir diğer önerim, uluslararası ölçekte geçerliliği olan bir meslek edinmen. Elektrik mühendisi burada da, Almanya’da da iş yapar. Fakat ne yazık ki hukuk eğitimi alanlar yalnızca ve yalnızca bu ülkede faaliyet gösterebilir. Hukuk sistemleri farklı olduğundan burada avukatsan Almanya’da avukat olamıyorsun.

Her şey fırsatları değerlendirip kendini ne kadar geliştirebildiğinle alakalı.

En “vasat” bölümü bile okusan eğer kendini geliştirirsen iyi bir yere gelirsin. Öyle ki on sekiz senedir iş hayatındayım ve bir kez bile bana diploma soran kimseye denk gelmedim çünkü alanımda elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Haliyle her şey alanına bağlı:)

13 Beğeni

Bize de meslek seminerlerinde sizin gibi insanlar gelseydi keşke küçükken. Hep kendini bilmez bıyıklı abiler gelip yok mühendis olun yok doktor olun iyi para ver diyerek bütün gençliği zehirlediler. Öyle bir zehirlenme ki bu aile temelinde var zaten.

Kaç yıllık üniversite okuyorsun diye bir gerizekalı turnusolu cümle kalıbı var ya yaşadığımız ülkede.

2 Beğeni

Bence hangi bölümü okudığun önemli değil,okulunu bitirdikten sonra işin ayagına gelmeyecegini bilmen önemli yani halen okuyarken bile seçtiğin meslege okul zamanında adım atman önemli ondan sonra zaten işsiz kalma ihtimalin sıfıra yakın olur az çok demeden her türlü mesleğini yapma isteğin olur.Türkiyedeki üniversiteli işsizlerin artmasının 2 yada 3cü nedeni bu diye düşünüyorum buna bizzat abimden şahitlik ettim uzun yıllar üniversiteden sonra mesleğini yapmaması atanamamaya yüklüyor,atanma veya iyi maaş yerine girmeyi düşündüğün işte başlangıçta bag kurmayı başarman yoksa hiç bir türlü işe girmeyi beceremessin.

1 Beğeni

Neredeyse her ay bir üniversitede ya da lisede konferans veriyorum. Ve elimden geldiğince bunların hepsinden bahsediyorum. Ama seninle aynı şeyi dilerdim ben de. Dile deli gibi ilgim olmasına rağmen sırf okul birincisiyim diye fen matematik seçtirdiler. Yaptım mı? Yaptım. Ama keyifle okumak varken, eğlenmek varken darlandım. Üçüncü sınıfın sonunda ODTÜ’yü bıraktığım için çok tepkiyle karşılaştım mesela. “Bi’ sene daha dayansaydın, diploman olurdu!”

Her defasında onlara şöyle dedim: “Benim hayatım, istemediğim bir bölümde 1 senemi harcamaktan daha değerli.”

Umuyorum arkadaşımız da zorunlulukların değil, arzusunun yolundan gidebilir.

10 Beğeni

Böyle bir şans herkesin eline geçmiyor maalesef. Yanlış anlamayın meraktan soruyorum. 17 yaşında çevirmenlik yapmamış olsaydınız bile yine de çevirmen olmak ister miydiniz? Yani çocukluktan gelen bir merak mıydı bu?

Alakasız olarak devamı:

Benim çocukluk hayalim hiç olmadı bu şekilde. Büyüyünce doktor, öğretmen vs olacağım gibi bir hayalim yoktu yani. Sınavda alınan puan mühendisliğe yetince gittim okudum. Sonra baktım özelde maaş vermiyorlar, tanıdık yoksa iş yok, yabancı dil-bilgisayar programları falan hikaye hiçbir b*oka yaramadı iş ararken. Ben de çözümü memurlukta buldum. Sabah sekiz akşam beş, ayın 15’inde maaş ohh ne güzel hayat işte. Şu an bunun için uğraşıyorum.

Şimdi sorsalar hangi mesleği yapmak istersin diye, yine cevap veremem. Bütün meslekleri denemeden hangisinin hoşuma gideceğini nasıl anlayabilirim ki?

Ekleme: Üniversiteyi iş bulma haricinde okumak, yani sırf bir şeyler öğrenip kendini geliştirmek için okumak maalesef günümüzde zengin sınıfından olmayanlar için imkansızdır. He çok rahat yaşıyoruz zaten bir de sırf bir şeyler öğrenmek için gidip üniversite okuyayım. Okuyacaksam karşılığını almak isterim.

Hobi olsun diye üniversite okuyanları geçen gün okuduğum Refet romanında gördüm. Geçim derdi olmayan zenginler çocuklarını öylesine üniversiteye gönderiyordu. Sırf kültürlü olsunlar diye. Refet gibi sıradan insanlar ise tıpkı bizim gibi ekmek parası için gidiyordu.

8 Beğeni

Yazdıklarınız okuduktan sonra İşletme bana daha sıcak geldi. Yurtdışına açılabileceğim bir meslek. Ve kendimi daha iyi geliştirip çabalayabileceğim. Hukukta yurtdışı ve yabancı dil olanağı çok az. İşletme bana daha sosyal ve açık bir bölüm gibi geldi. Tavsiyeleriniz için hepinize teşekkürler. Bu karışıklıkta salmıştım. Tekrar çalışma isteğim geldi çünkü hedefim biraz daha belirlendi. Ama hayatın ne çıkaracağı belli olmaz. İlerde bunlardan çok alakasız bir meslek sahibi de olabilirim😂.

5 Beğeni