Dök İçini Rahatla

Evet, hiç sigara içmediği halde kanser olanlar ve her gün 3 paket sigara içip 90 yıl sağlıklı yaşayanlar da var.

HP laptobum var. Laptobun içinde HP Connection Manager diye bir zamazingo var. Kullanıcıları sinir etsin diye konulmuş. En son o açılıyor. Bazen şeytanı dinleyesim geliyor. Hay bin ajan simit. :smiley:

(Can) #356

Çernobil (Rusçasını bilmediğimden Türkçesini yazdım) faciasına sebep olan mühendis (50-60’lı yaşlarda) yaşarken ve 90 yaşlarında doğal sebeplerden ölürken yanındaki 20’li yaşlardaki çoğu mühendis ölmüştü. Ne demişler: “Alea iacta est.”

adsense hemen mesajlara uygun olarak konuşlanmış. :grinning:

(Lanfear ) #358

Sevgili rıhtım ahalisi benim bir derdim var. 10. Sınıftayım ve bir fen lisesinde okuyorum. Eşit ağırlık seçicem. Buna daha ortaokuldayken karar vermiştim. Ama eşit ağırlık bölümleri arasında karar vermekte çok zorlanıyorum. Ne okusam işsiz kalacakmışım gibi geliyor. Yanlış bi karar vermekten korkuyorum. Aklımda baskın olarak hukuk ve işletme var. Sizlerin mesleklerini bilmiyorum ama hepiniz belirli bir entelektüel seviyenin üstündeki insanlarsınız ve benim yakın çevremin dışından da tavsiyeye ihtiyacım var. Kendinizden çevrenizden duyduklarınızı bildikleriniz görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok iyi olur.

(Emre ) #359

Ya bu fikri Türkiye’ye kim getirdiyse onu asmak lazım. Abi biz iş bulmak için mi okuyoruz ya? O yüzden mi her yer üniversite oldu. Boktan bir üniversitede boktan bir (sadece meslek eğitimi) bölüm okuyup tartışmalarda ben bunun okulunu okudumcular çıktı şimdi de başımıza.

Ülkede temel bilim diye bir şey kalmadı, bunun tek sorumlusu aileler. Aileler çocuklarına oğlum kızım bunu okuma, bu bölümde ne var, gelecekte napıcaksın, polis ol asker ol diye diye ülkenin şaftı kaymış. Bilgisayar bilimleri bölümü diye girdim bilgisayar mühendisliği çıktı, sınıftakilere bakıyorum KPSS’ye girip devlette herhangi bir bilgi işlem ya da özel sektörde IT, hiç olmazsa formatcı olur. Vizyon bu kadar işte.

(Ezgi ) #360

Ben aşırı istediğin bir bölüm yoksa üniversiteye gitme diyorum. İşletme dersleri de hukuk dersleri de zor ve ağırdır. Bölüme isteyerek giren insanı bile hayattan bezdirir çalışmayı seven biri değilse. Avukatlık gibi bir hayal çok istediğin bir şey yoksa hukuku da hiç önermiyorum tüm iibf bölümlerinden daha çok yoruluyorlar. Cidden acıyorum hukuk okuyanlara.

Bu kısmk geçecek olursak bir de bizim ülkede şu anki şartlarda okumak gerçekten zaman kaybı kendini geliştirmen lazım. Yabancı dil çok önemli ingilizce ve ikinci bir dil üzerine yoğunlaşmalısın dil bilen normal zekada biri her şekilde iş bulur.

(Lanfear ) #361

Hukuk ve iibf derslerine genel olarak bir ilgim var. Gayet severek okurum hatta avukat veya bir şirkette müdür vs olmayı da isterim. Yani ben istiyorum ama bu ülke istediğim işi yapmama izin verirdi mi ? Oradan emin değilim.

(Can) #362

Hangi konuda işsiz kalmak istediğini yaz diyesim geldi ama umutsuz olma bizim işsiz kalmamız senin de işsiz kalacağın anlamına gelmiyor.

(Kingebu) #363

Dil gerçekten çok önemli ingilizce + ikinci bir yabancı dil muhteşem olur.Ülkemizde öğrenmesi en basit dil olan ingilizcede bile toplumun yüzde 90ı ilkokul seviyesinde buna çok iyi tahsil görmüş avukatlar bile dahil.Babadan çok zengin biri isen hobini mesleğe çevir.Ama ileride para kazanmam lazım diyor isen yapacak bişey yok güzel bir üniversite okuyacaksın.Ama ana faktör hiçbirşey okuyamasan bile yabancı dil çok önemli.

(Lanfear ) #364

:joy:. Benim de içimden öyle geçiyor. Eskiden hangi bölüm olursa olsun üniversite mezunları iş buluyordu. Şimdi hangi bölüm olursa olsun ii bulamıyorlar.

(Lanfear ) #365

Ne yazık ki öyle bir mirasım yok. O yüzden kendim kazanmam lazım. Ama İngilizcem iyi zamanla daha da geliştiririm. Dilin öneminin farkındayım.

(Ezgi ) #366

O zaman bilkent, boğaziçi, odtü gibi biraz daha rüştünü ispatlamış bir üniversite için çabalamalısın. Onun dışında özellere bulaşmanı hiç önermiyorum bir de %50 falan kazanırsan ola ki okumaktan vazgeçtin verdiğin paraya acıyıp sonuna kadar acı çekerek okuyabilirsin. Bu olasılık üstünde neden duruyorum dersler gerçekten zor ve bu okulların eğitim kalitesi de iyi değildir seviyorsan bile bir süre sonra sevmeyebilirsin - benim aynen böyle oldu. Ve sen kendin de dedin - iş bulmak için. Şuan sevebilirim bu bölümleri diye düşünüyor olabilirsin ama bence öyle olmaz.

(Mustafa Erdem) #367

@Seli.nnn hangi bölüme karar verirsen ver üniversite sadece basamak. Orada hazır zamanın varken geliştirmeye bak kendini. Sadece bölümünle alakalı değil, farklı kulüplere üye ol, tiyatro yap, ekinliklere katıl. Asosyal geçmiş üniversite hayatı boş geçmiştir benim gözümde.

(Kingebu) #368

İyi demek ile olmaz.Ne kadar bilsen bile belge gerek.Devlet kursları olur paralı kurslar olur belge almaya çalış.Ama gözün korkmasın fen lisesi okuyorsan başarılı bir öğrenci olmalısın.O yüzden özgüvenini kaybetme üni okumak ne kadar zor olsada ileride sevebileceğin bir meslek üzerine oku.Fazla romantikte olma ki çok üzülmeyesin. :slight_smile: Bence iş bulup bulamamayı şimdi dert etme.Hayat sana bir sürü fırsatlar açacaktır, yeter ki sen hazır ol.

(Lanfear ) #369

İşletme için iyi bir üniversite şart ama onda bile iş bulamama durumu var. Hukukta üniversite o kadar önemli değil. Seçimime göre çalışma tempom değişiyor. Dün işletmede iyi biryer için derece yapmam lazım diye saatlerce çalışıp bugün daha az çalışsam da hukuk tutar zaten deyip yatıyorum. Ne yapacağını bilmemek çok zor. Hedefsiz çalışmak da.

(Lanfear ) #371

Ne okursam okuyayım asosyal olmamak için elimden geleni yaparım. Bence de geride anılar bırakmak ve kendini geliştirmek çok önemli.

(galeme) #372

Memurluk kötü bir şey mi? :thinking:

(Angut Degilimdiyenangut T Rosokolops) #374

sınav stresi, konu yetiştirme derdi, yazılılar…

Yerinde olsam SAT ve TOEFL’a deli gibi çalışır yurt dışını hedeflerdim. Yurt dışında para sıkıntımı part time işlerle ve bursla karşılamaya çalışırdım, Türkiye’de işsizliğe kafa yormaktan daha az stres verirdi muhtemelen.
Ben de fen lisesinde okudum, bizde eşit ağırlık sınıfı bile yoktu :smiley: Sıra arkadaşım ekonomi okumak istiyordu, 1 sene SAT’a hazırlandı ve kazandı. 3-4 ay alışma sürecini zor geçirdi ama şu an her şeyi yoluna soktu ve çok mutlu. Yurt dışı seçeneğini değerlendirmeni tavsiye ederim. İyi şanslar :slight_smile: