Dök İçini Rahatla

Kimlere nelere kaldık ya. Herif bir de pişmiş kelle gibi sırıtıyor… xXx oğlu - evladı.

2 Beğeni

Normalde büyükler çocuklarından, yeni nesilden şikayet ederler. Ama her zaman değil.
Aileme, çevreme bakıyorum da, insanlar teknolojiye, daha da teknolojiden anlamsız kullanıma gömülmüşler. Onların okuduğu haberlere bakıyorum, bir de bizim takip ettiğimiz KR haberlerine, onların yaptığı, güldüğü esprilere bakıyorum, bir de bizim güldüğümüz yazarların kitaplarda yaptıkları esprilere, onların gün içinde kullandığı “alıntılara” bakıyorum, bir de Beğendiğiniz Kitap Alıntıları başlığına yazdığımız alıntılara, biz Goodread veya 1K kullanıyoruz onlar TikTok (Instagram veya Facebook yazmadım, iyiye kullanmak mümkün, tabii ki sadece “mümkün”). Herkesi de kendileri gibi bilirler, eline telefon alan sanki, e-kitap okuyamaz, ders çalışamaz. Neden kitap okumuyorsun? dediğimde sabrım yok derler, ama Instagramdaki o uzun videoları izlemeye her zaman sabır var nedense. Ya da zamanım yok diyorlar, bu insanı daha da çıldırtıyor, kitap okumaya zaman yok, boş-boş harcamak içinse hep zaman var. Tamam, Ursula K. Le Guin’in de dediği gibi “Okumak bir işbirliği, bir katılımdır. Herkesin becerememesine şaşmamak lazım yani”. Tamam onu da geçtim, en azından haberdar olmak, kültürlenmek adına o kitapların uyarlamalarını bile izlemiyorlar. Yine sabır meselesi… Nedense anlamsız diziler izlemek için hep vakit var… Tüm bunlar insanı çok üzüyor, bari okuyanlara “sıkıcı” etiketi yapıştırmasaydılar, bari metroda giderken kitap okuyan nadir insanlara garip bakmasalar…

9 Beğeni

Benim ailem hiçbir şey söylemiyor. Ama okul arkadaşlarım ve bazı insanlar öyle diyor. Okul arkadaşlarım böyle söylüyorlar. Sen kitap okumuyorsun. Sadece bize gösteriyorsun. Ama ben hiçbir şey söylemiyorum.

Yani şimdi düşün ki, çevrem böyle insanlar :confused:

Çok kötü. Ben okul arkadaşlarımı sevmiyorum. :unamused:
Bana kitap okumak da en büyük desteği babam veriyor. :heart_eyes: :smiling_face_with_three_hearts:

Sadece okul arkadaşlarım değil, ailemden bahsediyorum. :neutral_face:

Sana destek olmuyorlar?
Babam beni okumaya teşvik etti. :heart_eyes: :smiling_face_with_three_hearts:

Büyüklere bir sorum var: 12 - 17 yaş devrinde insanların biraz değişik davranmaları, nasıl desem, bazılarının biraz asi olmaları , bazen söz dinlememeleri normal mi?

Kesinlikle hayır, foruma hem de bu yüzden çok ihtiyacım var, çok okuyan insanları görmek harika :smile:

3 Beğeni

Ben çox değişik davranıyorum. :grinning: Benim için normal. Ben asi oluyorum bazen, bazen söz dinlemiyorum, bazen lider olmaya çalışıyorum.

3 Beğeni

Normal. O yaş aralığına, hatta 18-25 yaş arasına geri dönüp bakıp da biraz utanmayan yoktur :slight_smile: Ergenlik psikolojik olarak 25 yaşta biter :slight_smile:

Daha sonrasında hayat normal seyrinde ilerlediyse ve o insan o “normal” hedeflere ulaştıysa varoluşsal bunalımlar başlar :slight_smile: ee şimdi ne yapacağım diye?

İstediği işi gücü elde etmiş, hayatını kafasındaki şekilde düzene sokmuş insanlar ilk yıllarda (ki bu normal seyirde 25e tekabül ediyor) oluyor bu bunalım. :slight_smile:

İstersen bunu araştırabilirsin, türlü türlü bunalımların insanın değişmez bir parçası olduğunu görmek için :slight_smile:

Daha sonra da farklı süreçler var, her insan için farklı olsa da. Önemli olan insanın kendisinin ve durumun farkında olması :slight_smile: Artanı bir şekilde gelip geçer, çözülür ya da kontrol altına alınır :slight_smile:

5 Beğeni

Bende sadece içedönüklük var. Ama ben kendimden bahsetmiyordum, benden daha küçük birinden…
@ErdemUnlu anladım, teşekkürler. Yani bu insanın doğasında var ve normal bir şey, peki ebebeveynlerin 12 yaşında bir çocuk sırf doğası gereği davranıyor diye kötü bir çocuk olduğunu söylemeleri?

1 Beğeni

Bende de var. :grinning: :grinning:

Bilmem. Belki de çocuklarından beklentileri çok yüksektir. Eğer öyleyse, bunun da bir sürü sebebi olabilir. Belki kendi başaramadıklarını çocuklarından bekliyorlardır? :slight_smile:

Psikologlar bunun için varlar ve bizzat konuyla ilgilenmeden onların bile cevap verebilmeleri zor :slight_smile:

1 Beğeni

Bi bitmedi gitti şöyle filmler. :sinir:

2 Beğeni

Turkiyedeki tüm oyuncular bir noktada cin olduğu için çocukları oynatmaya mı geçmişler?

Yoksa Chucky’e bakıp “la bunu biz de yaparız” gazı mı?

İkisinin birleşimi diyelim :smile: Chucky filmde görünüyordu. Fragmanda bir bebek göremedim sadece gözleri görünüyor bunda

Seyirci bu tür filmleri seviyor, filmlerde seyircilerin istekleri doğrultusunda gelişiyor. Yabancılarda da ağırlıklı olarak Şeytanlı filmler revaçta mesela. Yalnız ben ilk defa gördüm bu filmi ve ikincisi çekilmiş :smiley:

1 Beğeni

Ya yapsınlar tabiki de. Ama biraz kaliteli yapsınlar. Aynı hikayeyi anlatıp anlatıp duruyorlar :smile:

1 Beğeni

:sinir:

2 Beğeni

Rise of Kyoshi and Kitap fiyatları.