Dök İçini Rahatla

Ters etki yapma durumu varsa, dediğiniz gibi uygun zamanı bekleyelim. Uygun zaman elini biraz çabuk tutsa çok iyi olur :sweat_smile:

1 Beğeni

@Soultake ve @narpal,

Bu durum nezdinde, hemen yeni öğrendiğim sözü satayım: “Yakınlaşabilmemiz için aramızdaki mesafeyi korumamız gerek.”

Birileriyle birlikte yaşamak da kendi başına yaşamak da önemli. Özel hayat, özerk alana da diğerleriyle paylaşılan alana da ihtiyaç duyuyor. Arada bir denge olmalı.

4 Beğeni

@Makoides @MelihAntepli @SJack
Pandemiden dolayı olabilir mi? Uzun bir zaman herkes evde kaldı ve o ruh hâli ile herkes bir uğraş bulmaya başladı.
Kendi adıma söyleyeyim çok uzun zamandır evden dışarı çıkmadım. Pandemiden önce okul ve staj vardı günün yorgunluğunu bir gün içinde bir kitap bitirerek atlatıyordum. Ama pandemi olunca hep aynı günler tekrar etmeye başladı. Belki de günün yoğunluğu kitap okuma isteğini arttırıyordur. Mezun oldum üstelik artık okula da gitmeyeceğim. Dershane arıyorum eğer başlarsam düzelecekmiş gibi geliyor.

2 Beğeni

Bu tamamıyla ailemin dengesizliği ile oluşan bir durum.:sweat_smile:

Eşyaların mahvolması konusunda kesinlikle haklısınız. Şehir değişikliği yapacağımız zaman tüm eşyaları atmıştık. Yenilerini almıştı babam.

Zorluk kısmı için bir şey diyemeyeceğim. Genelde ev taşınırken ben hep kaçardım. Anneannemin yanında ya da babaannemin yanında kaldırım küçükken.
11. sınıfa giderken evimizi taşımıştık. Tek o zaman yardım ettim ciddi anlamda. Eğlenceli geçmişti evi boyamama izin verdikleri için. :sweat_smile:

1 Beğeni

Umarım yakın bir zaman içinde ailene dinginlik gelir. :sweat_smile:

Benim eski evimde tam duvarıma göre yaptırdığım yekpare ağaçtan masam vardı. Taşınınca odama sığmamıştı, duvara sığacak şekilde kestirmiştik. Nefret ederim taşınma işinden. Diğer mobilyalar için de, evin içinde koşturan ustaları filan hiç saymıyorum. Taşıma yapan kişilerin eşyaları sağa sola vurması filan var. Bir de boyası badanası var tabii ki. Tüm bunlar ailenin hiç gözünde büyümüyor galiba. Çok hareketli bir ailen var, kıymetini bil. :smiley:

Komşulara alışma süresi filan var. :roll_eyes:

Boya badana işinin en güzel tarafı, gidip renk seçmesi. :sweat_smile: Eğer ev boş değilse tam bir kabus o boya işi.

Ailen tekrar taşınalım derse, şu şekilde tepki ver. :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Hep kiracı olduğumuz için odalara çok fazla bir şey yapmıyoruz. Konuşması geçiyor şunu yaptırsak bunu yaptırsak diye ama sonunda ev bizim değil ki diyoruz. :joy::joy:

Tek hareketleri ev ve şehir değişmek. Onun dışında yaşadığımız başka bir aksiyon olmuyor.

Bu tepkiyi ben değil de annemin vermesi daha büyük bir olasılık. Bıktı artık ev taşımaktan. :joy::joy:

2 Beğeni

Aslında bu aralar yoğunum ama nedensiz bir şekilde kitaba kendimi veremiyorum. Bu sene okullar muallakta kaldı. Dershaneleri ne yaparlar bilmiyorum. Üniversite sınavı sanıyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun. Umarım istediğiniz yere yerleşirsiniz :slight_smile:

2 Beğeni

Kiracı olduğunuz halde bir şeyler almak daha keyifli oluyordur. :joy: :joy:

Şakasına söyledim zaten. :joy:

Allah yardımcınız olsun. Bence bir an evvel verin bu tepkiyi. :sweat_smile:

1 Beğeni

Evet üniversite sınavına hazırlanayacağım tekrar. Teşekkür ederim.:blush:

1 Beğeni

Evet biliyorum. Emoji koymayı unutmuşum. Mesaj sert gözükmüş.:joy::joy:

Bir daha taşınmak isterlerse söylerim pek dinleyeceklerini sanmıyorum ama. Ailemin beni dinlemesi için Merlin gibi sakalım olması gerek herhalde.:joy::joy:

1 Beğeni

Sıcaktan eriyorum :hot_face: Ben Temmuz ayında bu kadar yanmadım.

Adsız

10 Beğeni

Buna çok güldüm çünkü aynı anlattığınız gibi; atmaya kıyamayıp, aylar sonra görmekten sıkılarak attığım ve hala atmayı beklediğim bir sürü şey var :smile:
İstifçilik hastalığı gibi bir durumum var sanırım :slightly_smiling_face:
Emin olup, odayı ya da masayı, dolabı vs. gereksiz daralttığına ikna olup öyle atabiliyorum, eğer önceden kullanılabilen bir şeyse. Ya da kutulayıp kaldırıyorum. Bir de her şeye tek tek bakmalıyım atmadan :joy:

Kitap okuyamadığımı burada size yazdıktan sonra bir çözüm düşündüm. Akşamüstü katlanır sandalyemi alıp sahil tarafına gittim, çimenliğin ortasına oturup 1 saatte 20 sayfa filan okuyabildim. Tabii engellerle karşılaşmadım değil :sweat_smile:

İlk oturduğum yere yakın bir yerde 5 dakika sonra birileri pop müzik çalmaya başladı, 10 dakika sonra da oturduğum yerin 20 metre ilerisine 5 teyze gelip sanırım altın günü niyetiyle çember kurdular :joy: Dedikodular ve kahkahalar :joy:

Moralim bozuk bir şekilde 100 metre ileriye taşıdım ben de kendimi ve tekrarlaya tekrarlaya da olsa 20 sayfa filan okuyabildim :smile:
Çok verimli bir okuma olmadı ama olsun…

Çok seviyorum ben de resim yapmayı, özellikle yağlı boya ama birkaç yıldır elim gitmiyor. Buna da canım sıkıldı şimdi aklıma gelince. Yarın akşam boya filan alıp sahile mi gitsem? :joy:

1 Beğeni

Bence birkaç kitaba başlamayı deneyerek ve sayfa hedefi koyarak bir yere kadar kendini zorlamak lazım ders çalışır gibi. Eğer bir saat filan sonra hala olmuyorsa daha fazla zorlamanın alemi yok, ama disiplinli bir şekilde bir sayfayı gerekirse defalarca baştan okuyarak denemek lazım o bir saat boyunca.

Bunun dışında mekan değiştirmek ya da fona rahatlatıcı müzik açmak bir çare olabilir.

Son çözüm de bence dünyada kitap ve okumak gibi kavramlar yokmuş gibi davranmak bir süre :joy: O baskıyı bünyeden atmak için :sweat_smile:

1 Beğeni

En kötüsü bu olsa gerek. Kardeşimin bazasının ve benim bazamın altı tamamıyla kutu kaynıyor. Hepsinin içinde de bir sürü şey var. Bir eşya aradığımızda hangisinde olduğunu bile bilmediğimiz için hepsine bakıyoruz. :joy::joy:
En güzel yanı “Aa bu buradaymış” ya da “Vay be bunu yıllar önce kaybettim sanıyordum” gibi tepkileri vermek oluyor. :sweat_smile:

Biri kitap okurken konuşursa benim için sorun olmuyor ama kahkaha atarsa acaba komik bir şey mi oldu diye düşünmekten kitap okuyamıyorum. Hatta bazen sırf biri güldüğü için kitap okurken ben de gülüyorum. :joy:

Bence güzel bir aktivite olur. :sweat_smile:

1 Beğeni

Okuma isteği geldi. Akşama kadar gitmezse, akşam okuyacağım :slight_smile:

1 Beğeni

Sevindim. Umarım akşama benim de okuma keyfim yerinde olur :slight_smile:

1 Beğeni

Eskiden oluşturduğum kutuların tamamını salonda açıp, her şeyi çıkartıp sadeleştirme yapma niyetim var ama çok korkuyorum; kutuları açacağım, görüntüden bunalacağım ve öylece kalacaklar diye :smile: Gardrobumun bir kanadı tamamıyla kutularla dolu :smile: Yatağımda baza yok, zamanında büyük hata yapmışım, ama belki de olsaydı o da dolmuş olacaktı; belki de daha fazla yer olmaması iyi bir şeydir.

Kitabın içine girdiysem hiçbir şey benim dikkatimi dağıtamaz; biri “İmdat!” filan diye bağırırsa o başka :sweat_smile:
Ama kitabın içine giremediysem ya da bugünlerdeki gibi bütünleşme pamuk ipliğine bağlıysa, en ufak uyaran zihnimi kitaptan kopartıyor…

Sanırım yağmur yağacak akşama burada :joy: Ama iyi de olur hava biraz serinler bu sayede. Yağmur yağarsa tam evde kitap okumalık hava olacak sanırım akşama :joy:
@MelihAntepli

2 Beğeni

Katılıyorum. Ne kadar yer olursa o kadar eşya oluyor. Sonra kısır döngü başlıyor. Yine eşya, eşya ve daha fazla eşya… :exploding_head:

Televizyon karşısında rahatlıkla kitap okuyabilirim. Ama kitaba odaklanamazsam dediğiniz gibi en ufak bir ses tüm okuduklarımı unutturuyor. :joy:

Bir de yanında kahve ile çok güzel oluyor. Canım çekti yazınca. :joy::joy::joy:

2 Beğeni

Evet, düşündüm de yine vazgeçtim bazadan :joy: Kısır döngü dediğiniz gibi.

Türk kahvesi içiyorum ben de şimdi :grinning: Sigarayı bıraktıktan sonra nescafe ve filtre kahve bağımlısı olmuştum. Onu da bıraktım şimdi günde 2-3 tane Türk kahvesi ve arada bir çay içiyorum.
Kitap okurken ise kitap güzelse koyduğum şeyi içmeyi unutuyorum kimi zaman :slight_smile:

2 Beğeni

Ben de aynıyım. :sweat_smile:

Bu foruma katıldıktan sonra kitap okuyan herkesin aynı şeyler hissettiğini veya yaptığını fark ettim. Böyle bir şey başıma geldiğinde genelde insanlar abartıyorsun diye tepki verirler. İyi ki foruma katılmışım. :blush:

2 Beğeni