Dök İçini Rahatla

Bir de şöyle bir durum var. Okumadıkça o süreç uzadıkça uzuyor. Şöyle bir elime alıp okuyabilsem belki alışkanlık haline getireceğim ama etrafta dikkat dağıtıcı çok etmen var. Ekstra olarak da isteksizlik işte. Boşa geçiyor en güzel zamanlarım ona üzülüyorum.:neutral_face:

Bazen ben de kitap okuyamıyorum ama ara veriyorum. Ne zaman kitap okumak istesem o zaman başlıyorum. Ama küçük kitablardan başlıyorum.

1 Beğeni

Bence en sevdiğin kitabı tekrardan oku onunla tekrar eski ruhunu yakalayabilirsin gibime geliyor…

2 Beğeni

Geçen bu durum bende de olmuştu. Kafa dolu ve stresli olunca bu durum ortaya çıkmıştı. Kendiliğinden geçti ama 6-7 gün elime kitap alamadım.

2 Beğeni

Bu şekilde düşünüyorum. @MelihAntepli O akşam okuyabildiniz mi? :slight_smile: Ben pek okuyamadım yine, okudum demeye dilim varmıyor yani… :joy:

Bir de şeyi ekleyeyim, çizgi roman okumak da o süreci atlatmak için birebir. Ben dün kitap okumaya çalışırken kafamın çok dağıldığını fark edince Harley Quinn okudum mesela :sweat_smile: Mao Devrimi’nden Harley Quinn’e geçmek ilaç gibi geldi :joy:

1 Beğeni

Okuma isteği geldi dediğim zaman akşam 50 sayfa ile başlangıç yapmıştım. Şu an sıkıntı yok. Okuyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Sevindim. :slight_smile:
Disiplinli bir şekilde günde ortalama 50 sayfa okunabilen bir düzen bile bence çok iyi. Ona göre liste yapılabilir.
Benim zihin hala eskiye dönemedi ama bu akşam ve bu hafta için iddialıyım. Okuduğum kitapları bırakıp araya bir bilim kurgu sıkıştırasım var, bu duruma bir dur demek için… :grinning:

1 Beğeni

Bence uygun zamanı bekleyip okuyun. Okuma isteği yokken okunamıyor. Benim belli bir okuma düzenim yok. Bir bakmışsınız 50 sayfa, bir bakmışsınız 200 sayfa, bir bakmışsınız 20 sayfa okumuşum :smiley: Ama genelde en az 50 sayfa okurum.

1 Beğeni

Kitap kulübü bu sıkıntıyı aşabilmen için teşvik edici olabilir.

2 Beğeni

Babaannem tarhana yapmış, kuruması lazımmış geldi masaya yaş tarhanaları serip bizi kaderimizle baş başa bıraktı. Hiç bilmiyordum tarhananın kuruma sürecinde nasıl koktuğunu. Tarif etmem imkansız sanırım, böyle bir sarımsak, bir garip salça kokusu karışmış gibi. Aralıksız bir mide bulantısıyla yaşıyorum evde, bir şey de diyemiyorum babaannem de bizim için uğraşmış ne yapsın. Strese girdim, bir yaş tarhana orda serilmiş yatarak hakkımdan geliyor resmen. Abartıyormuşum gibi gelebilir ama hassas bir mideyle doğmuş şanssız insanlardanım, bir tarhana kokusu midemi yerinden söküp atmak istememe neden olabiliyor. Kimseye de yakınamıyorum evde, mide bulantısıyla bütünleştim artık diyorum, ciddiye almıyorlar. “Çorbası ne güzel olacak onu düşün.” diyorlar.

Ne diyeyim en büyük derdim bu olsun…

5 Beğeni

O kokuyu bilirim :joy:

3 Beğeni

Geçmiş olsun; gözümde, dilimde ve burnumda istemeyeceğim kadar iyi canlandı durum :joy:

Evde maske taksanız faydası olur mu? :joy: Belki de takmadan önce üzerine biraz parfüm sıkmak ya da kuru nane filan sürmek de etkili olabilir? :grinning:

Hem maske, psikolojik olarak da durumu daha iyi anlamalarını sağlar belki evdekilerin?:sweat_smile:

(Bu arada tarhana çorbasına bayılırım. :slight_smile:)

1 Beğeni

İyi fikir aslında. Pasif direniş yöntemi olarak kullanabilirim :joy:

1 Beğeni

Taşınma fobisi olacak yakında. Şimdi sırada iyi bir nakliyat firması bulmak var. Ya ne dertli iş.

1 Beğeni

Sizin yine iyiymiş. Benim aylardır böyle. Hatta işe başladığımdan beri (1.5 sene önce) kitap okuma alışkanlığımı kaybettim. Birkaç ay önce az az okumayan başlayabilmiştim anca. Ama yine pandemi süreci vs. derken depresyon bastı sanırım. Okuyamıyorum. :roll_eyes:

Bu arada benim profil fotoğrafıma ne oldu böyle? Ne suç işledim yahu? :joy:

1 Beğeni

Muhtemelen beni desteklemişsinizdir bir yerde. :smiley: O nedenle siz de cezalısınız.

2 Beğeni

Büyük ihtimal sizde de yorgunluk ve stres’in etkisi vardır. Zihni boşaltıp, hiçbir şey düşünmeden okumak en iyisi. Bunu yapabilmekte zor olabiliyor.

Ankete @SJack Asimov olsun şıkkını seçmişseniz ondandır :smiley:

1 Beğeni

Evet, gerçekten dediğiniz gibi. Çalışma saatlerim sıkıntılı. İşten 20:30’da çıkıyorum ve o saatten sonra yorgunluktan kitap okumaya ne halim ne de keyfim kalıyor açıkçası. İşin kötü tarafı okuma eylemiyle aram açıldıkça akademik hayatımı da etkiliyor. Yüksek Lisans tezim için bol bol okuyup yazmam gerekirken ben hiçbir şey yapamıyorum. Robot gibi iş-ev arası gidip geliyorum.

Evet @SJack Asimov’a dönsün demiştim. Gözlerim Asimov’u arıyor ne yalan söyleyeyim. Nasıl bağdaştırdıysam artık başka biri gibi geliyor kurbağayı gördükçe. :joy:

3 Beğeni

Endişelenmeyin en kısa sürede eski halime geri döneceğim. :slight_smile:

Maalesef öyle oluyor. Bazen bende işten çok yorgun geldiğim zamanlar elime kitap alıyorum ama 10 dakika sonra gözlerim kayıyor ve bırakıyorum. Ama 10 dakika 10 dakikadır. Sadece zihnim çok dolu olduğunda kitaba aklımı veremiyorum. Umarım sizde en kısa sürede bu durumu atlatırsınız :pray:

1 Beğeni