Dök İçini Rahatla

Sayenizde modern sanata dair düşüncem değişti biraz.

4 Beğeni

Modern sanat belki de bu yüzden güzel. Ortada düz baktığında bomboş bir eser var. Sen ona baktıkça, anlamaya çalıştıkça düşünmeye itiyor seni. Ben nedense böyle boş tabloların insanı düşünmeye ittiğini düşünürüm. İnsanın kendi içine yolculuk yapmasına sebep olduğunu düşünürüm.

Bembeyaz veya simsiyah bir tabloya bakınca renklerin kişiler üstündeki etkisine göre kişinin kendi iç dünyasındaki yolculuğu gibi geliyor bana. Mutlaka her tabloda kendimizi bulamayız. Mesela Picasso’nun tablolarına baktığında çoğu kişi çarpık insanlar görüyor. Çocuk resmi gibi diyor. Ben Picasso’nun çocukken Guernica tablosunu gördüğümde o kadar etkilenmiştim ki üzüntüden çökmüştüm. O tablo bana çok acı gelir. Sonradan hikayesini öğrendim ve gerçekten de Picasso’yu anlamaya başladım. Daha sonraları başka tablolarını da inceledim. Dora Maar tablosu mesela bence kişiliğin resmedilmiş halidir. Dora Maar nasıl bir kadın diye merak ediyorsanız tablo bunu size anlatıyor. Şekle değil anlattığına baktığınızda o melankolik havayı kavrayabiliyorsunuz. Belki de bana çok hitap ediyordur bilemiyorum.

4 Beğeni

Her seçim zamanı aklıma gelen şey tekrar aklıma geldi ve söylemek istiyorum: Partilere yapılan hazine yardımları tamamen kaldırılsın! En son toplam kaç milyon tl verildi bilmiyorum ama verilmesin. Seçmenlerinden bağış toplasınlar, sponsor bulsunlar vesaire… Olur mu bunlar, vazgeçerler mi??? Yok sanmam. Neyse bol bol afişlere, broşürlere, otobüslere, otobüslerden kulaklarımıza bulaşan şarkılara, dağıtılan ıvırlara ve zıvırlara ve benzerlerine devam… :slight_smile: :smiley: :crazy_face:

7 Beğeni

Allah’ını seven o seçim arabalarının hoparlörlerini patlatsın…

Geçen gün forumda biri (sanıyorum @alper Bey) @mit ile benim için yoğunlukları bitmesin de kitap öneremesinler/inceleyemesinler demişti.

Bu yazının ilgilisine sesleniyorum, ettiğin laneti geri al bre! Sal beni artık, bu nedir ya? Bu nasıl bir şeydir?

Uzun süredir inceleme yazacak ne vaktim var ne enerjim. Özelden çok soru geliyor (ki teşekkür ederim), Rıhtım’ı bıraktın mı? Hayır, bırakmadım, ama hayatta kalacak kadar zamanım kalmadı.

Şu kitaba incelemeyi sen yazıyorsun değil mi Hazal? Yav o kitabı okuyacak vakti bir yerden bir şekilde buluyorsam üzerine bir cümle yazabileceğim tek vakitte uyuyorum :rofl:

Sonra bir de şu soru var: Abla, video incelemelere geri dönecek misin? Videolara dönsem başıma ne işler gelecek, üzerime ne ayinler yapılacak laskdfjsdf.

Büyük resmi görüyorum artık.

Salın beni :frowning:

10 Beğeni

Benim dua tutmaz, :slight_smile:

@Agape büyülemiştir, muhtemelen " yazık bu forum ahalisine, az inceleme, az alışveriş" diye düşündü ve kazanında artık bahçesinde ürettiği hangi otları kullandıysa, onları nasıl bir karışımlarla ve hangi büyülü sözlerle bir araya getirdiyse büyüyü tamamladı ve size gönderdi…

Hı hı evet aynen böyle oldu. :slight_smile:

10 Beğeni

Arkadaşlar bir zamanlar çok sevgili üyemiz olan @alper maalesef iftira atmak hasebiyle banlanmıştır. Kendisini sevenlere diyecek bir şey bulamıyoruz. Belirtmek isteriz ki aslında biz kendisini banlamak hiç ama hiç - asla- istemedik ama gelen bildirimlere -kesinlikle ben bildirmedim- de göz yumamazdık…

imza: :buyucu:

11 Beğeni

Beni banlarsanız en sevdiğiniz serileri akılçelen fasiküllere bölsün, her 2-3 sene de bir fasikül yayınlasın.
Bir başka okuduğunuz seriyi 6.45 yayınlasın da okuduğunuz cümleleri tekrar tekrar okuyun " şair burada ne demiş" diye :slight_smile:

10 Beğeni

Ahahaha. :rofl: Eh, risk almayı severim. :smirk:

8 Beğeni

Bu sayfada bazen çok gerekli/gereksiz yorumlarda bulundum fakat bende bir konuda içimi dökmek istiyorum.Konusu ise şudur.Yaklaşık bir iki senedir bilim kurgu okumaya başladım ve son aylarda artık iyice arttı bilim kurgu keyfim.(Hale’n star wars filmlerinin gereksiz derecede abartıldığını düşünürüm.)Fakat küçük yaşlarda uzaydan ve uzaylılardan çok korkardım.Sebebi ise küçükken tvlerde gördüğüm gereksiz gerilimli ufo haberleri olsa gerek.Gökyüzüne bile bakamadım.Bu alışkanlığım 20li yaşlarımın başına kadar sürmüştür herhalde.İlk olarak uzay ile Mass Effect adlı oyun ile ısındım.Atmosferi ve farklı evrenleri hayal gücümü çok etkilemişti.Şimdi ise Dune ve Vakıf serilerini okumakla birlikte uzay sempatim oldukça hat safhaya ulaştı.Bu postu paylaşmamın sebebi ise Vakıf serisinin bitiminde okumak için elime aldığım Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabının önsözüne göz atmam ile aklıma geldi.Küçükken çok korktuğum uzay atmosferi, okuyarak edindiğim bilgiler ile korkmak yerine muhteşem ve sınırsız bir hayalgücü deposu olduğunu keşfettim.Bu hızımı daha çok bilim kurgu okuyarak pekiştireceğim.Bilim kurgu filmi ve kitap tavsiyesi olanlarda yardımcı olursa sevinirim.
Konu dışı olarak hale’n köpeklerden ölesiye korkarım, herhalde bu korkumu hiçbir zaman yenemeyeceğim.

5 Beğeni

Stanislaw Lem benim okumaktan en keyif aldığım bilim kurgu yazarı oldu. Şiddetle tavsiye ederim.

2 Beğeni

Heinlein ve Bester benim için şuan bilimkurgunun zirvesi konumunda. İki yazara da eşit ölçüde bayıldım, birini seç deseniz seçemem.

2 Beğeni

Takıldığım tek forum burası değil. Bunun dışında bazı özgür yazılım forumlarına da takılıyorum ama bugün bir tanesinden ayrılmaya karar verdim. Kayıp Rıhtım Forumunun çok özgürlükçü bir forum olduğuna inanıyorum. Yasal sınırlar içinde üyelerinin kendilerini ifade etmelerine izin veriyor, sansür uygulanmıyor. En azından ben bu forumda sansüre rastlamadım ama bazı forumlar hiç de böyle değil.

Nasıl bir korkuya kapılmışlarsa kendi forum ilkelerinden taviz veriyorlar. Mesela bir özgür yazılım forumu. Özgür yazılımı geliştirenler kaynak kodlarını herkese açarlar, yazılımın herkesle paylaşılmasına izin verirler ve yazılımın hangi amaçla kullanıldığına karışmazlar. Yazılımlar ister iyi ister kötü amaçla kullanılsın bunu yazılımın suçu saymazlar. Ki zaten bu mantığa aykırı olurdu.

Libreoffice yazılımı ile gayet normal bir şey de yazabilirsiniz yasalara aykırı bir şey de yazabilirsiniz ama bunun için Libreoffice yazılımı suçlanıp sansürlenemez. VLC ile normal bir film de izleyebilirsiniz, uygunsuz bir şey de izleyebilirsiniz ama bu VLC’nin suçu değildir. Firefox ile bir devlet kurumunun sitesine de girebilirsiniz, bir terör örgütünün sitesine de girebilirsiniz ama Firefox sizin hangi siteye girdiğinize karışamaz, sizin girdiğiniz site için Firefox suçlanamaz, olsa olsa siz suçlanırsınız.

Şimdi geleyim meseleye. Ben bu forumlardan birinde Kiwix adlı bir özgür yazılımı tanıttım. Bu yazılım bazı sitelerin bilgisayar ve telefonda çevrimdışı kullanılmasını sağlıyor. Hâliyle bu sitelerden biri de Vikipedi. Vikipedi’nin Türkiye’de engelli olması nedeniyle Vikipedi’ye herhangi bir şekilde erişmeyi sağlayan bir yazılım da kurallara aykırı dediler ve açtığım başlığı sildiler. Bu mantığa uyarsak dünyadaki bütün yazılımları yasaklayabiliriz. En başta web tarayıcıların hepsini yasaklayabiliriz. Neden mi? Web tarayıcılara VPN kurarak ya da bir proxy kullanarak engellenmiş bütün sitelere girebiliriz. Öyleyse bütün web tarayıcılar hakkında forumlarda başlık açılmasın, bu yazılımlar da yasaklansın. İnternete de girmeyelim.

İşin komik yanı bir özgür yazılım forumunda bir özgür yazılım hakkında konuşmak yasaklandı.

Forum yönetmek ciddi bir iştir, hassas bir iştir ve zor bir iştir. Zamanında ben de yaptım. Uzaktan bakınca kolay görünür ama forumun kalitesini ve sınırlarını korumak, neye göz yumulup neye izin verilmeyeceğini belirlemek kolay bir iş değildir. Bu yüzden Türkiye’deki her on forumdan dokuzu bu işi doğru yapamaz ve kendisini bitirir.

7 Beğeni

Abdullah Gül Cumhurbaşkanıyken vpn ile giriyorum diye yol gösterdi. Twitter kısa sureli yasaklandığında bazi milletvekilleri ayni platformdan paylaşım yaptılar. Şimdi bu örneklere bakınca ne yapmak gerek bilemiyorum. Yasaklar bir bize mi var diye düşünüyorum.

Diğer formda ki durum galiba aman başımız yanmasın olayı sanırım.

3 Beğeni

Ben de Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu yıllarda Youtube yasağı hakkında “yasaktır, giremezsiniz, girmek suçtur” dediğini hatırlamıyorum. Tam tersine “ben giriyorum, siz de girin” dediğini hatırlıyorum. Zaten engelli site denilen sitelerin hepsi yasaklı değildir. Bunların pek çoğuna alternatif bir yolla girmek suç değil. Vikipedi bir süredir engelli ama ben VPN ile Vikipedi’ye girdiği için ifadeye çağrılan birini görmedim. Ya da Youtube yasağı döneminde bir şekilde Youtube’a girdiği için tutuklanan birini görmedim. Aslında yasak kullanıcıların siteye girmesine değil de sitenin Türkiye’ye yayın yapmasına uygulanıyor.

Gerçekten de gereksiz bir “aman başımız yanmasın” durumu. Bu korku, bir özgür yazılım forumuna özgür yazılımı sansürletiyor. Kayıp Rıhtım’da Tolkien başlığı açmanın yasaklanması gibi bir şey bu.

2 Beğeni

Özgür yazılım demek ki bir yere kadar :slight_smile: özellikle şu dönemde asıl yazılımcılarım özgürlüğe düşkün olması gerekirken garip bir durum olmuş.

3 Beğeni

Uygulamaya bakacağım acaba mobil için de vae mı merak ettim.

1 Beğeni

Evet, mobil için de var.

2 Beğeni

Yaaaa, tam da çok anlamsız bir öykü yazmıştım çekiliş için ama kelime sayısı yetmedi. :sob:

Hoof… :sob:

5 Beğeni

Evet, ya o bana da oluyor. Yok canım yazacağım az kaldı. 16 kelime daha kırptım mı tamamdır bu iş. :rofl:

4 Beğeni

Bunu görünce aklımda masumca dudaklarını büzmüş bir çocuk görüntüsü canlandı. Daha doğrusu, çocuksu bir şekilde dudaklarını masumca büzmüş bir yetişkin. :joy:

2 Beğeni