Dök İçini Rahatla

İnsanların karşısındakini salak yerine koyarak kendi içinde bu sanki bir marifetmiş gibi böbürlenmesini hiç anlamayacağım sanırım. Üstelik “Toplum benim hakkımda ne düşünür?” diye endişe edip içindeki çirkin düşünceleri ölümüne saklamaya çalışırken bir yandan da kibriyle bunu öyle çok dışarı vuruyor ki… Herkes kendisini kandırır. Başkalarını kandırdığını sanarak kendisini kandıran kişi hiçbir zaman asıl yüzünün karşısındaki tarafından göründüğünün de farkına varamaz. Ve işte “Sahte” itibarına bu kadar önem veren birisi ancak kendisini kandırmakla yetinir ve gözden düşer, ciddiye alınmaz. Böyle böyle değersizleşir. Olduğumuz kişi olduğumuzda toplum bizi sevmiyor diye aptala yatarak kandırmaya çalışmak…

10 Beğeni

Nur içinde yatsın kırılan hayallerim. Hayal kırıklığı kadar bana çok şey kazandıran bir şey görmedim.
Var olsunlar!!

4 Beğeni

Şimdiki aklım olsa fizik (moleküler, kuantum veya teorik) veya biyoloji (evrimsel) okurdum. Sınava girerken fizik ve biyoloji benim gözümde lise öğretmeni + özel dersten ibaretti. Arkasındaki deniz deryayı keşke o zaman görebilseydim. Hala ilgili videolar izledikçe bakıp bakıp iç çekerim.

4 Beğeni

Empati. Muhtemelen herkesin sözlük anlamını bildiği ama maalesef çoğu kişinin uygulamadığı, insanlığın ilk şartı olan o sözcük. Empati…

2 Beğeni

Mühendis olmaktan nefret ettiğim bir gün daha geçti. Ne iş bulabiliyorum ne de hayatımdaki amaçlar doğrultusunda ilerleyebiliyorum. Neyi yanlış yaptığımı bulamıyorum. Sadece niye işlerim yolunda gitmiyor diye kafa patlatıyorum.

1 Beğeni

Kendi sınırlarımı her zaman zorlamayı sevdim. Ve hangi işi yapsam en iyi şekilde onu bitirmek için uğraştım. Kendimce bir stilim oldu, oluştu, oluşuyor.
Kitap okumak konusunda baya teknik geliştirdim. Ama artık ne bileyim. Bu kadar hızlı yaşayarak acaba kötü bir şey mi yapıyorum kendime. Aslında kendime çok yüklenip saatlerce yapmıyorum. Keyif alıyorum… okuduklarımı anlıyorum, bir ispat yapma da söz konusu değil ama kendimi zarar veriyormuş düşünceler ya da neyse biraz özümseme ve durulma vakti.

2 Beğeni

Eğer zevk alıyorsan kendine zarar vermiyorsun. Keşke ben de senin kadar hızlı ve çok okuyabilsem. Imrenilecek bir şey yapıyorsun utanılacak ya da üzülecek değil. :slight_smile:

1 Beğeni

Aslında baya hoşuma gidiyor. Bir olay olduğunda ya da bir topluluğa girince daha çok etkisini görüyorum. TV izleme gibi zihnimi farklı bir şekilde meşgul edecek şeyler yapmak yerine vaktimi bu şekilde, uzun zamandır istediğim kendimle baş başa kalma sürecini değerlendiriyorum. Şöyle düşünüyorum; yaşım 22, korona var. İlerde daha farklı sorumluluklarım olacak bu kadar vaktim olmayacak. Hâl böyleyken her dakikayı kendimce verimli geçirmeyi daha akılcıl buluyorum. Düşündüm. Ne okumuşum diye baktım. Bilmiyorum. Bir an doldum. Yorumunun iyi geldiğini söylemek istiyorum. Ruhen ufak çaplı boşluğa düştüğüm oluyor, öyle bir zamanda başlığa yazdım. Hafif terledi gözlerim. :hanci: Neyse gelecek yıl hızı düşüreyim. Bir de böyle deneyeyim. Başka şeyler bulayım.

1 Beğeni

Önemli olan tek şey mutlu olman. Ne yaptığının önemi yok, sadece kitap okuyarak mutlu oluyorsan ne güzel işte, okunacak binlerce kitap var. :slight_smile: Ve haklısın, ileride zaman bulmak çok daha zorlaşıyor, ben ayda 4 kitap okursam şanslı sayıyorum kendimi (bu ay sadece 2), o yüzden vakit bolken okumak lazım.

Hızını düşürme (sen bilirsin elbette ama bence gerek), korona da ortalıkta dolaşırken zaten çok fazla seçenek de yok. Bol bol kitap okuyalım, değişik fantastik alemlere dalalım. :slight_smile:

3 Beğeni

Yo aslında sadece kitap okumuyorum. Spor da yapıyorum. Ama evet, bu yıl evde olunca günün ağırlığı kitaplara gitti.

O zaman bir pendor ejderhasına dönüşüp kükreyeyim. :buyucu: Teşekkür ederim, çok teşekkür ederim. (En içteni) :smiling_face:

1 Beğeni

Merhaba. Bir süredir forumda, özellikle Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar başlığında paylaşımlarına ve ona gelen şaşkınlık ya da destek mesajlarına denk geliyorum. Bence yaptığımız şey yasadışı ya da başkasının hakkını gasp eden bir şey değilse, neyi ne kadar yaptığımız “Kime ne ayol?” .

Hele ki kitap okuma konusunda, keşke herkes gönlünün istediği kadar okuyabilse. Bir süre sonra iş hayatına atılınca çoğu eski okur eline kitap alamaz hale geliyor. Zorunlu halleri geçtim, en ufak bir işi gücü, hayat koşturması olmamasına rağmen zaman zaman odaklanamadığı için istese de kitap okuyamayanlar var, böylesi emin ol çok daha can acıtıcı. Bence okuma hızının yüksekliğinin olası tek kötü yanı hayatının bazı dönemlerinde seni memnun edecek doyuruculukta kitap bulamaman olabilir ki bu hemen her okurun başına gelen bir şey ve çözümü kitap tavsiyesine güvendiğin bir kaç dost sohbetiyle hemencecik hallolabilir.

Demişsin. Samimiyetle soruyorum, hakikaten buna gerek var mı?

3 Beğeni

@Boneca Ben buradaki forum arkadaşlarımla bu konuda bana takılmalarını seviyorum. Onların ne samimiyetle yazdıklarını biliyorum da. Sadece zaman zaman burada olmasa başka yerde de olsa… ya da onu geçtim “hızlı okuma kursuna gittim. Savaş ve Barış’ı bitirdim. Rusya’yı anlatıyormuş.” lafı geçti bir arkadaşımla bugün konuşurken. Sevdiğim insanlarla bir şeyler paylaşmayı seviyorum ama aniden böyle diyince kırıldım sanki. Neyse :)) Kitap zevklerine güvendiğim koca bir forum var aslında o dediğiniz kötü yanı çekmiyorum. Burada gövde gösterisi de yapmıyorum. Ya da teselli edin beni diyip ilgi de istemiyorum. Belki çoğu kişiye samimiyetsiz bile geliyorum. Ama kendimi herkese sevdirmek gibi bir gayem yok. Sadece paylaşmayı seviyorum. Çünkü forumu seviyorum. Evet haklısınız. Bunlara gerek yok. Vay canına, iyi dolmuşum. :hanci:

2 Beğeni

O değil de ben sizin nick’i “bakaşikki” diye okuyordum ne güzel, şimdi “hacı kılıç” gibi okuyorum. :sweat_smile: Bu yenisi ne anlama geliyor ki (sanki öncekinin anlamını biliyorum da bunu soruyorum)? :slight_smile:

3 Beğeni

Ben de o kkc kısmı kingkiller chronicle mı acaba diye düşünmüştüm. :slight_smile: O zaman kısaca haççi diye okuyorum, diğer kısım fazla “sessiz” geldi bana. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben Hachiko sanıyordum. :flushed:

1 Beğeni

Siz ne derseniz deyin benim aklıma Michiko to Hatchin animesindeki Hatchin geliyor. :slight_smile: Oradaki karakterin adı da aslında Hana. Ve evet “Japoncamsı” bir tatlılık ifadesiyle Hatchin’e dönüşüyor. :grinning_face_with_smiling_eyes:

2 Beğeni

Ben de çapla dil okuyorum. En utanmamanız gereken bölüm bence. Çünkü kendi düşüncelerinizi değil sadece öğretileni söylemeye çalışıyorsunuz ki kendi düşüncelerinizden bahsetmek de utanç verici değil tabiki. Emin olun herkes sizin gibi düşünüyordur. Ama kimse yanlış bir şey yaptığınızda ‘haha ezik’ falan demiyor. Ben sadece hocanın öğretmeye çalıştığı konuyu bölüp ‘hocam ya şöyle şöyle olsaydı ne olurdu’ diyen tiplere uyuz oluyorum. Ya neden illahi hemen ileriye geçmek istiyorsun ki, bi bekle oraya da geliriz, bi sabret.

Sınıf dışı bir ortamda hiç konuştunuz mu peki? Yani dili bilen bir başka kişi ile?

Birkaç saat önce kafa radyoda dinlemiştim. Eve gelince yine de onaylamak istedim, onayladım. Ülke ne hale gelmiş ya… Adamlar sahte diplomanın sitesini kurmuşlar ve dahası pek çok şirketten daha kurumsallar. Gerçekten bu ülkeden birşey beklemek büyük hata. Bu arada bunlar sorgulanır kullanılamaz filan diyen çıkacaktır. Noter teyitli ve sorgulamada sorun çıkarmayan versiyonlar da varmış. Anladığım kadarıyla bir takım yerlerde adamları var. 7/8 üniversite için transkript de veriliyor.

Bu da başka bir site önce ekrana uyarı geliyor. Kendi sahtekarlık yapmıyormuş gibi bir kişiyi dolandırıcilikla suçluyor.

Şaka gibi ama gerçek maalesef. Yazık çok yazık… Az önce siber suçlarla mücadelede olaya el atmışlar. Konu takibe alınmış… Alınmış da işte…

3 Beğeni

Ders çalışamıyorum günlerdir,mideme kramplar giriyor dersi görünce,midem bulanıyor.