Dök İçini Rahatla

Herkes işine böyle özenle yaklaşsa belki sahte diplomalara daha az ihtiyaç duyardık, alakasız bir çıkarım belki ama öyle hissettim. Kişiye özel giyim kuşam işindelermiş gibi bahsediyorlar evrakta sahtecilikten.

Gerçeği de bi işe yaramıyo ki.

4 Beğeni

Sahtesi veya varmış gibi olanı daha çok işe yarıyor gibi.

1 Beğeni

Cümleler çok tanıdık :smiley: Nedeni var mı peki?

İtalyancayı beynimde ne yaparsam yapayım oturtamıyorum.

Aynı sorunu Rusça’yla yaşıyorum ben de. Çözüm olarak dil uygulamalarını denedim, öyle olunca ders gibi değil, hobi gibi oluyor. Rusça grameri çok karmaşık ama yine de bir arpaboyu da olsa yol alabilmişdim, herhangi bir uygulamayı denediniz mi? Ya da muhtemelen çok duymuşsunuzdur, filmleri italyanca izlemeyi denediniz mi?

1 Beğeni

Bu tavsiyeyi kesin daha önce duymuşsunuzdur ama ayna karşısında konuşmak gerçekten işe yarayabiliyor. Bir konu bulup kendi kendinize konuşun, hata yaptığınızı fark ederseniz doğrusunu söylemeye çalışın falan. İlk olarak kendi kendinize konuşurken rahat olup olmadığınızı anlamanızda fayda var.

1 Beğeni

13 Beğeni

Hayatımla ilgili yeni kararlar almak için güzel bir gün. Umarım verdiğim kararları istikrarlı bir şekilde uygularım.
Yeni kararlarınıza bağlı kalmanız için güzel bir araştırma umarım işinize yarar. Study of 1,000 People Shows The Trick That Helps You Stick to New Year's Resolutions : ScienceAlert

6 Beğeni

Koç Üniversitesi’nde burslu okumak istiyorum aslında, ama bunun için iyi bir puan ve yayında baya kültürel, bilimsel, sanatsal, sportif etkinliklerde bulunmak gerekiyor. Dersler konusunda sıkıntım yok. Bu yüzden şu etkinliklerle alakalı olan kısma eğilmeye çalışıyorum. Ek olarak kitap okumak gibi bir ekleme yapmama gerek yok, çünkü bir senede 125 kitap okumuşum yani. Bu hızda sınav senesine kadar devam edersem baya iyi olur. Sportif etkinlik konusunda sporcu belgesi alacağım okul açılınca. Seneye Felsefe Olimpiyatları’na da katılmayı düşünüyorum. Okulumuz için bir forum kurduk, onda da moderatörlük yapıyorum. Tüm bunların ortasında bir de dergi çıkaralım dedik. Avantaj olsun sonuçta, ne olur ne olmaz. Ama bir anda bana çok fazla yük kaldı. Bir adet felsefe bir adet de sosyoloji yazısı yazdım. Bunun yanında derginin iletişim sorumlusu da benim. Bunlar yetmezmiş gibi bir de tasarım kısmı da bana kaldı. Yazılılar da iptal olunca günümün ciddi kısmı buna gidiyor. Geri kalanında da ders çalışmak-derslere girmek, kitap okumak, el değmişken gitar çalışmak, annemle resim yapmak, babamla sohbet etmek, arkadaşlarla biraz Discord’da muhabbet etmek ve geriye kalan sorumlulukları yerine getirmek derken akşam olana kadar canım çıktığı oluyor. Akşam da internet ile ilgileniyorum, müzik dinliyorum vesaire. Bilmiyorum, belki de çok daha fazla ders çalışsam daha iyi bir yatırım olur. Sanmıyorum ama, diğer yönlerden gelişmiş bir insanın her an avantajlı olacağına inancım tam.

5 Beğeni

13 Beğeni

2020 bak mahvettin bizi. Hadi. Elini ayağını çek. Bizi bi SALLL. Bizi bi SALL!!

Bir arkadaşım üniversiteler akademisyenlerin kum havuzu resmen demişti. Bu yıl ona o kadar hak verdim ki.
Hocalar sürekli üstümüze geliyor, kaç yaşında insanlarız bize demekdiklerini bırakmıyorlar neymiş biz rahat durmazmışız kesin hep kopya çekiyormuşuz. Yalan. Discord grubu kurmuşlar yardımlaşma olsun diye. Sınav zamanı giren bile olmuyor. Herkes kendi derdinde sınavı nasıl yetiştiririz diye koşuyor. Kopya cekenler yapamasın diye az zaman verdik diyorlar. Normal yıllardan daha az zaman veriyorlar o koca koca sayısal soruları o kadar sürede asıl kendi uğraşan, kopya çekmeyen insanlar yapamıyor hakkımız yeniyor umurlarında olmuyor. Bir hocamız derse girmeye bile tahammül etmiyor dersi önceden kaydedip kaydı koyuyor soru bile soramıyoruz. Bu dönem üniversitelere olan inancımı kaybettim. Evet öğrenmek için uğraşmayan, kendini geliştirmeyen öğrenci çok. Ama kendini geliştirmek isteyenlerin de hevesini kırıyor hocalar. Çoğu eğitimci olmak için değil ego tatmin etmek için, her işi asistana yüklemek için, öğrencileri nasıl bırakabilirim diye övünmek için orda sanki. Çok üzgünüm.
Not: Aramızda akademisyen olan varsa lütfen kızmasın. Ben sadece gördüklerimi yazıyorum. Elbette bizim bölümde de sürekli bize kaynaklar veren, link paylaşan, sorular soran, iletişim kuran, kendimizi geliştirmemiz için kapılar açan hocalarımız var. Sağolsunlar iyi ki varlar.

9 Beğeni

Hiç unutmam, lise üçteydim. Dil ve Anlatım dersinden tüm sınıf geçmişti ve ben 2 ya da 3 puanla kalıyordum. Hoca da tüm sınıfın ortasında bana pişkin pişkin gülerek o puanı vermeyeceğini söyledi. Sonuç olarak lise üçü tekrar okudum. :joy: O zamanlar iyi saydırmıştım. Ama gelip geçti. Şimfi de gülerek ne günlerdi diyorum. Hatta aynı hoca yine benim derse girmişti. Aaa Ahmet sen niye burdasın gibi bir soru sormuştu. :joy:

Evet bazı hocalar çok katı ve egoist olabiliyor. Ama bazıları da melek gerçekten.

2 Beğeni

Lise sonda dil anlatım hocamız çok kitabımız var onlar bitmedi, zaten biz sayısalcıyız diye istediği kitabı almadığımız için bizi veli toplantısında şikayet etmişti. Şikayet sebebi ise tüm gün sınıfta montla oturmamız :slight_smile:
Napalım soğuk oluyordu o sene sınıf. Ona gıcıklığımıza onun dersi gelince gider montları giyerdik hemen, giymiyor olsak bile.
Gerçi aynı hoca oğlunu sevgilisi var diye bizim okuldan alıp cemaat okuluna vermişti.

2 Beğeni

Tek dersten bir sene sınıf tekrarı mı yaptırdılar? Bir çok zayıfla geçen tanıdığım oldu. Öğretmen Kurul Kararı (ÖKK) ile geçti yazarlardı.

1 Beğeni

Şimdi not ortalaman 50’nin üstündeyse, istediğin kadar dersten kal, Yine de geçiyorsun. Sadece gelecek sene baraj derslerin telafi sınavları oluyor. O konuda rahatız yani biz. :sunglasses:

Atom fiziğine de profesörlüğe de lânet olsun deyip it kopuk olma kararı verseymişim daha güzel bir hayatım olurmuş gibi düşünmekten kendimi alamıyorum.

7 Beğeni

Bugün yirmilik diş için yine dişçiye gittim ama bu sefer başka yere gittim. Dişi cerrah gördü ve iltihaplanmış, ilaç yazdı. Pazartesi gününe kadar kullanıp tekrar gideceğim ve dişi cerrahi teknikle çekecek. Şimdiden onun sıkıntısı sardı.

3 Beğeni

Serbest çağrışım.