Dök İçini Rahatla

O ayrı bir tartışma (küfür) konusu.

Ekleme: Hazır yeri gelmişken içimi dökeyim, geçen hafta işten dönerken Tem otoyolunun şeritlerini kapatan düğün konvoya denk geldim. Eğlenmek için bu kadar küfür yemeğe gerek var mıydı?

1 Beğeni

Evine gelene yemek vermek normal ama yemekli düğün düpe düz Batı adeti.

1 Beğeni

Ev ufak, akraba çok olunca yapacak birşey yok. :wink:

2 Beğeni

Evlilik muhabbeti gördüm. :smiley: Yazık damatlara. :smiley: Hısım akraba üç beş gün eğlensin, yiyip içsin, alınmış eşya falan görsün diye on binlerce para harcanıyor. O kadar para israf edileceğine o paranın yeteri kadarıyla çiftleri evlendirseniz ve kalan para da yeni çiftin geleceği için teminat olsa olmaz mı? Yoook olmaz önce o paralar israf edilecek, bitecek ve belki borca girilecek sonra aynı çift gelecekleri için aynı para için otuz yıl çalışacaklar… gibi gibi. :smiley: Peeehh. :smiley:

4 Beğeni

Öyle bakma şimdi. Takı olayı tamamen yeni evlenen çifte bir nevi hayata birlikte başlamanız için bir hediye gibi düşün. Sonuçta sevdiklerin sana bu iyiliği yapıyor. Bizde sevdiklerimize yapıyoruz. Ben şahsen evlenen arkadaşlarıma ne taktım onlar bana ne taktı bilmiyorum. Ama bunun showa dönmesinden haz etmiyorum. Gereği neyse o olmalı.

1 Beğeni

Her fırsatta aileme derim evlenirken düğün yapmak istemiyorum. Şimdilik bu isteğime kimse ses çıkarmıyor büyüklerle konuşmadığım için de olabilir ama düğün muhabbeti olursa yıldırım nikahı bile yaptırırım ertesi gün yine de o parayı harcatmam :smiley:
(Direkt evlenmek istemiyorum ben gerçi o yüzden öyle birşey olur mu bilmem ya da önemli akrabalarımdan kim öle kim kala)

2 Beğeni

Takılarla o düğün masrafları anca karşılanıyor, burada para kazanan evlenenlerle alakası bile olmayan kişiler.

2 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum, hatta ekliyorum: Evlilik teklifi yüzüğü kadar gereksiz ve saçma bir şey yok. Bu yüzük artık kadınlar arasında “Seninki kaç karat?” yarışına girmiş durumda. Batı’dan bu geleneği hiç sorgulamadan almışız: Onlar gerçekten bir anda teklif ediyorlar (Ki bunu da anlamam, neden erkek karar veriyor evlenme zamanına?). Ama bizde olan şu: Sözün, nişanın tarihi belli oluyor. Her türlü hazırlık tamam; mekan nişanı olacaksa düğün salonu da tutuluyor. Sonra formaliteden bir teklif geliyor; yerde güller havada balonlar… “She said yes” açıklamasıyla sosyal medyada da paylaşılınca hedef tamamlanmış oluyor. Gösterişten başka bir iş değil.

İşte ben bunu kabul etmiyorum. Bu masraflı ve mantıksız, “Elalem ne der” belasına yapılan düğünlere, geleneklere karşı çıkmazsak sonsuza dek sürecek. Birilerinin kalbi kırılacaksa varsın kırılsın (tabi bu benim mizacım, siz kıyamıyor olabilirsiniz). Ben başkalarını, o başkası ailem olsa dahi, kendi mutsuzluğum pahasına mutlu edemem.

7 Beğeni

Benim -zorla ve istemeyerek- gittiğim düğünlerde herkes takılan takıları “Sadıç” denilen birisine not aldırıyordu. Hatta en son gittiğimde 3-4 sene oldu, bu adet demode olmuş onun yerine her takanı ayrı ayrı fotoğraflayarak bu işi hallediyorlardı.

Açıkcası çok utanç verici her türlü. Böyle insanları hayatımda görmek istemem.

3 Beğeni

Daha evlenmemiş arkadaşlar, şunu şunu yapmam demeyin, damat/gelin bazen diretince daha ne olduğunu bile anlamadan kendinizi kasap havası oynarken bulursunuz.

7 Beğeni

Son zamanlarda yemekli düğünlerin nedeni Amerikan filmlerinden kaynaklı olarak görüyorum ben. Arapları unutmuşum, gösteriş varsa Arap eksik olur mu hiç.

1 Beğeni

Hiç unutmam bir gün şu yeşilli kozmetik mağazasında çalışıyorum. Biz 3 erkeğiz mağazada 20 kadın felan var. Bir gün birisine çiçek geldi. O çiçeği gün boyu daracık depoda herkesin görebileceği en direkt yere koymuştu ve molalarda da yanında taşıyordu. Gururla. Büyük bir aşk hikayesi çünkü.

Neyse ertesi gün yarım saat arayla bütün kadınlara çiçek gelmeye başladı ve ben o gün kustum.

4 Beğeni

Benim ne düğün fotoğrafım nede video kaydım var. Bende hayatımda hiçbir düğünde ne oynadım, ne sonuna kadar dikildim. Tebrik ettim, varsa takı/para taktım ve çıktım. Aileler üzülmesin, tatsızlık çıkmasın diye katlandık. Tek güzel şeyi düğünün sevdiğin bir sürü insan senin için geliyor ve gözünün içine bakıyor mutlu olun diye. Beni en çok bu durum mutlu etmişti.

1 Beğeni

Nikah yeterli bence. Benim en çok sinir olduğum dat, dat basa basa giden ve ses kirliliği yaratıp evinde insanı da huzursuz ederek evlenen tayfa. Bana mı evleniyorsunuz kardeşim siz? Ben dütünüzü duysam ne, duymasam ne? :smiley:

Ben en son kendi nikahıma gittim galiba. Ondan sonra da sanırım evlenirse kardeşim veya eşimin kardeşine giderim. :smiley: Benim nikaha gelenler hep ailelerdi. Yeğenler, kuzenler, çocuklar gelmemişti çok şükür. Annem diyor ki filancanın falanca eveleniyormuş gitmemiz lazım. Ben de çocuğu benim nikaha gelmiş miydi diye soruyorum. Gelmedi, diyor annem. İyi o zaman sen gidebilirsin bana gerek yokmuş demek ki. O da gelmemiş diyorum. :smiley: Kimin ne taktığını da bilmiyorum. Kimse de bilmiyor. Nikaha gelenlerin yüzde 93’nü son sekiz senedir bir daha görmedim. :rofl:

6 Beğeni

O iş dediğin olsa ne güzel olur. Lakin yapılamıyor. Biz dedik ama yapamadık ama gelecek nesillerde düğün kavramı gittikçe bitecek diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Ben iki ay sonra nişanlanıyorum. Tüm diretmelere rağmen mekan nişanını reddettim, sade bir isteme olacak. Aynı şeyi seneye evlenirken de yapacağım: Basit bir nikah kokteyli. Yaptığım zaman buraya dönüp yazacağım :slight_smile: Umarım başkalarına da cesaret vermiş olurum.

9 Beğeni

Düğün biter daha lüks davet başlar. Değer verilenler çağrılır. Daha elit bir davet verilir. Masraflar beşe katlanır. Bir şey değişmez bence sadece daha modern denilerek daha çok yolunmaya bakılır. Bu işler hep böyledir.

Evlenen kişilerin hiçbir kararına saygı duyulmuyor. Hep millet karar veriyor. Milletinkine de başka millet karar vermiş zaten. Ben evleniyorum oradan birileri çıkıp benim yerime karar veriyor. :smiley: Sizin yerinize çocuk yapma vakti geldiğini, çocuğa kardeş yapma vakti geldiğini filan da bu millet belirleyecek. Bunları düşünerek kafanızı meşgul etmeyin. :rofl:

7 Beğeni

Şimdiden torun için mobilyaya bakmaya başladılar bile :neutral_face:
Yapalım olup bitsin. Kavga gürültü çıkmasın da.

1 Beğeni

Allah sonunuzu hayır etsin arkadaşım. :expressionless::roll_eyes::zipper_mouth_face:

6 Beğeni

Geçmiş olsun. Bu düşünceyle hayatını uzaktan izlersin.

6 Beğeni