Dök İçini Rahatla

Dostum. Senin ailenle yada gecmisinle benimki bir mi ? Siz de yoktur bizde var.

1 Beğeni

Çocuk mevzusu için demiştim dostum, yanlış yerden alıntı yaptıysam kusura bakma.

1 Beğeni

Hocam böyle şeyler yazmayacaksın işte ya :d İnsanlara ne duymak istiyorlarsa onları söyleyeceksin.

1 Beğeni

Valla dostlar ne derseniz deyin. Burada yazmakla gerçeğe dönüştürmek herkesi ikna etmek çok zordur.
Buraya yazmakla yetmiyor. Her aile her yöre bir değil.
Kimisi sadece bir tören yapar kimisi de cafcaflı eğlenceli masraflı yapar.
Ben de biliyorum gereksiz olduğunu ama yapacak bir şey yok.

2 Beğeni

Tabuları yıkacağız, arkadaşlar. Bağnaz düşünceleri aşacağız. Üzerlerinden geçip gideceğiz. İnsanları çukura zincirleyen toplum baskısından kurtulacağız. Biz yapmazsak kim yapacak ki bunu? :smile:

@pcd yazını merakla bekliyorum :high_brightness:

5 Beğeni

Ben yapacağına inanıyorum. Dik dur, savaş… Kazanabilirsin. Ben kazanmıştım. :sweat_smile::star_struck:

6 Beğeni

Sırf iki kişinin evlenmesinden koca bir sektör para kazanıyor, aklımıza geleni yazsak çok uzun liste olur. Hatta evlenmekle bitmiyor sonrası içinde bin türlü sonradan ortaya çıkmış/çıkartılmış adet törelere denk geliyorsun.

Ben de çok pişmanım keşke biraz daha diretseydim de bazı şeyleri es geçebilseydim diye ama tek başına iki aileye bayrak açmak zor oluyor :confused: Yeni nesil daha bilinçli bu konuda, umudum benim çocuk büyüyene kadar bunların ortadan kalkması :smiley:

6 Beğeni

Davulculardan nefret ediyorum. Ülkeye başkan olsam yapacağım ilk icraatlardan birisi insanları rahatsız etmekten başka bir bo*ka yaramayan bu beleşçi insanların gece yarısında insanları rahatsız etmesini engellemek olurdu.

8 Beğeni

Şahsen bende dediğin sebeplerden dolayi rahatsız olsamda bu olay bir kültür mirasıdır. Çok şiddetli bakmamak lazım.

1 Beğeni

Valla gece yarısı bangır bangır tokmaklamak bir kültür mirası sayılıyorsa saygı duyamam.

Kültür mirası olacaksa mani de söylesinler. O zaman alt tarafı bir ay der katlanırım. Günümüzdeki davulcuların amacı bir ay ortalıkta görünüp ay sonunda gelip para toplamak. Geldikleri zaman kapıyı açmıyorum veya açıp bir lira veriyorum.

2 Beğeni

Bizim buralarda 3-5 senedir davul çaldıkları da yok, arabalarının arkasına kurmuşlar ses sistemlerini geziniyorlar.

2 Beğeni

Kültür mirası gibi kalsa güzeldi. İşinin ehline verseler yine bir şey demeyim ama muhtemelen davulu yeni görmüş çocuğun eline tokmağı tutuşturmuşlar, gücün yettiği kadar vur demişler.

5 Beğeni

Hahaha sizin orada iyice otomatiğe bağlamışlar demek. Teknolojinin nimetlerinden faydalanıyorlar. Ay sonu kapıya geldikleri zaman siz de kredi kartıyla ödeme yapın demek isterdim ama yanlarında kesin post makinesi de taşıyorlardır.

3 Beğeni

Bizimkisi mani söylüyor ama anlamak biraz güç. :smiley: Ses kirliliği konusunda haklısın ama bazen insan saati beklerken uyuyakalınca iyi oluyor. Tutmayanlar veya inanmayanlar vs. için tabii bir işkence olarak alınabilir. Yine de kendim için düşünüyorum ve caddede oturuyorum. Gecenin üçünde bir tanesi var nedendir anlamak çok güç istisnasız her gece kornaya basıyor bizim apartmanın önünde. Tekel bayii var sanırım ondan oluyor. Arada sırada bassa neyse de son bir senedir her gece 3 sularında bunu yapıyor ve bu çok kötü. :smiley: Yaz aylarında hele tekelin önündeki karmaşaya uyanıp duruyorsunuz. Sanırsınız bedava alkol veriyorlar. :rofl: Her üç günde bir yola koyduğu zamazingoya çarpanlar da cabası. Gece uykudan canhıraş kalkıyorsunuz. :smiley: Üstelik mesela klakson çalmak yasaktır tabelası da var. Kimse etrafına verdiği sesi düşünmüyor. Geçen ayların birinde karşı komşu yüzünden apartman atağa geçti mesela demiştim. Herkes kendi küçük dünyasında yaşıyor. Eskiden öyle çok sinirlenirdim ki anlatamam ama artık umursamaz oldum. Bir ara apartmanın altındaki dükkana pideci açmışlardı. Kapının önüne de masa sandalye atmışlardı. Sabaha kadar car car car susmak bilmiyorlardı. Nasıl gür sesleri vardı onların yahu. :smiley: Neyse sinirlenince saksıları, su şişelerini bırakıyordum aşağıya. On-on beş defa rica ettikten sonra tabii. Yan binanın altında market var. Adam istisnasız her gece 4.30-5 gibi halden geliyor. Kasaları bir atışı var şeytan taşlıyor zannedersiniz. İşte bu ve bunun gibi düzinelerce sorundan sonra umursamamaya başladım.

Geçen yıllarda mesela üç-dört kere silahlı çatışma filan çıktı. Sürekli zaten düğündü filan derken millet sağa sola sıkıp duruyor. O bitiyor havai fişek atıyorlar. Eşim bir hışımla kalktı. Ben sağa dönüp devam ettim uykuma. Gecenin dördünde mesela iki araba bomboş yolda kafa kafaya vurdular. Hayret edilesi yani. Burası çok hareketli oluyor nedense. Lanetli gibi. :smiley: İnsanlar etrafını önemsemiyorsa ben de onları duymazdan geliyorum artık. Hiç dikkatimi çekmiyorlar bile birisi bir şey demezse. :slight_smile: Düşüncesiz insanları kafanıza takıp dertlerinize böyle boş beleş dertler yüklemeyin. Kendi haline bırakın. :smiley:

4 Beğeni

Gecenin bir yarısı komşu ya da davul gürültüsünden bebek uyanıp geri uyamadığında hatırlarım bunu :smiley:

3 Beğeni

Sen nerede yaşıyorsun öyle ya. :grin: ghettolarda mı, banliyölerde mi ??? :slight_smile:

4 Beğeni

Maşallah sizdeki sabırdan bana da lazım o zaman. Kendi haline bırakamıyorum işte sorun orada. Ben burada inançsız bir insan değilim, rahatsızlık duyma nedenim o değil yani. Benim işitme alanıma giren sesler duymak istemediğim sesler ise eğer hakkım gasp ediliyor gibi hissediyorum ve bu asla dayanamayacağım bir şey.

O pideci bizim evin altına açılsa neler olurdu tahmin bile edemiyorum. İnsanların sesinden dolayı değil de muhtemelen müzik de açacağı için o sesten aşırı bir rahatsızlık duyardım. Biraz ütopya benimki ama ben tamamen sessiz bir hayat istiyorum. Gereksiz ses olmasın yani. Çay bahçesi açıyor birisi misal bangır bangır çalıyor. Çalma işte kardeşim çalma, herkes dinlemek zorunda değil. Zaten bizim ülkemizdeki çay bahçesidir, kafelerdir bunların mantığını asla anlamadım. Oraya giden insan zaten kafa dinlemeye gidiyor. Açacaksan bari kısık sesle aç.

6 Beğeni

Kültür mirası filan değil kimse kendini kandırmasın. Kültür mirası yapacaksanız gidin ok atın bir iki tarihi mekan gezin hatta açın tarih öğrenin. Davula vurup para koparmaya çalışan ses kirliliği yaratan dolandırıcılardan fazlası değildir. Bu tipleri gördünüz mü hiç? Yolda görseniz aha bıçak çekip benden para isteyecek dersin. Bizim burada yakaladılar mı dövüyorlar diye motorun arkasına oturup çala çala gidiyor. Para istemeye de çocukları gönderiyor. Yemiyor gelmeye. Nefret ediyorum böyle insanlardan da böyle kültürsüzlükten de. Kültür mirası dediğin böyle bir şey olmaz. Köprülere asfalt döküp, tarihi eserlere pimapen takıp, restorasyon diye yapıyı baştan yapan bir ülkeden de çıka çıka böyle bir kültür mirası “düşüncesi” çıkardı zaten.

Sözlerim herhangi bir üyeye değil ülkenin geneline.

12 Beğeni

Kardeşime baktım vallahi yıllarca. Öyle bir ağlardı ki ağlamamak neydi bilmezdi. Sürekli ağlardı ama sürekli. Bitmek tükenmek bilmez bir iştahla ağlıyordu. Sanırım 7 sene filan ağladı. :smiley: Annem de ağlardı artık dayanamayıp. Ben ona hep sen yat, ben bakarım derdim. Sonra o uykusuzlukla okula gider gelirdim. Üstüne kendi işimizde de çalışırdım ama kardeşim hep ağlardı. Ortam vs. gözetmeksizin. :smiley: Ciddi anlamda bezdiren bir yapısı vardı. Ona da sürekli derim “Oğlum sen ne rezildin. Sürekli ağlardın, ömürümüzü sömürdün.” diye. :rofl: Arkadaşlarım var. Ağlayan çocukları filan. Çok gider bakarım. Onlar da sızıp kalır. Ağlayarak arayanlar da oluyor. Sanırım çok da şey etmiyorum ben bunu.

@galeme katılıyorum ama dünyadaki düzen belli. Anlamaya bile vakit harcamaya değmeyecek hareketler bütünü. Ne istiyorsanız ona göre kararlar alıp hayatınızı şekillendirin. Ben tatilde boşuna ormana gitmiyorum. :smiley: İnsan görmek dahi istemiyor olmamın nedenleri var. :sweat_smile:

@Ishamael Bebeğim asıl kültür mirasımızı unutmuşsun. :rofl: Daha, taşa, tarihe isim yazmak. :smiley: Üstüne çıkmak, dokunmak, tırnakla bir kazımak…

@Buyici Vallahi eskiden böyle değildi buralar. :smiley: Eskiden derken sanırım bundan 20 sene evvelinden bahsediyorum. İnsanlar doluştukları yerleri her türlü kirletmeyi asıl amaç olarak gördükleri için maalesef oluyor böyle şeyler. Bulunduğum ilçe biraz kalabalık. Allah nasip ederse gideceğim zaten az kaldı. Üç-beş ay, biraz şans, biraz fırsat, biraz cesaret…

7 Beğeni

Bu işin bahsettiğiniz yanından bende hoşnut değilim. Bende haz etmiyorum davuldan sesten. Herkes gibi saatimi kurar kalkarım. Bu işin raconuna göre yapılıp, yaşatılmasını çok isterdim. Ama dediklerinde haklısın. Bu durumu savunmama rağmen ben 30 yaşıma kadar ne mâni söyleyen, ne de güzel bir ritim ile davul çalan duymadım, görmedim. Para toplama işi de gerçekten çok rahatsız edici. Ama dediğim gibi bu bir gelenek
Doğru yapılmaması bunu değiştirmez.

2 Beğeni