Dök İçini Rahatla

Evet, belli başlıkların ön plana çıktıği doğru, yine de
“Ne okuyorum” (yüzeysel/ayrıntılı inceleme) başlığı bile kendi içinde çok çeşit barındırıyor aslında. Tanıtımları ve merak uyandırması açısından çok güzel. En güzeli de buradan fikir edinip sonra da alıp okuduğumuz bir kitaba dalıp bambaşka bir hayatı yaşamak, yazarı ölmüş ama kitapları aracılığıyla hâlâ
bizlerle konuşuyor olmaları muhteşem.

7 Beğeni

Evet ne okuyorum ile hatta kampayalar kismida var… Onlarda iyi alanlar gercekten. Ben genel su bir kac gunde karsilastigim artan duruma diyordum…

2 Beğeni

Ben artık forumda düşüncelerimi, görüşlerimi paylaşmayı düşünmüyorum. Çoğumuzu üzen, yıpratan birçok olay yaşanıyor ve tepkimizi gösterince de “bayrak” yiyoruz. Beni anlayan, ya da anlamak için çabalayan, ülkemizin içler acısı durumuna üzülen, bir şeyler yapmaya çalışan insanlarla konuşmak, paylaşmak daha sağlıklı bu durumda.

Burada okuduğunuz kitaplar üzerinden bile kişilik testiniz yapılıyor, emekli amca kahvesi muhabbeti dönüyor, seviyesiz tartışmalar yaşanıyor. Hiç gerek yok.

Forumda uzun süredir sessizliğini koruyan insanları çok daha iyi anlıyorum…

15 Beğeni

“Öyküyü bir sözcükle değiştir” başlığı da çok keyifli oluyor.

1 Beğeni

O zaman iş size, bize düşüyor. Seviyeyi yükseltmeliyiz…

1 Beğeni

Uzun yıllar yollarda, minibüslerde otobüslerde çok kitaplar bitirdiğimi hatırlıyorum. Dışarıda kitap okumanın başka bir faydası daha var. Etrafta sadece pencerenin dışını seyredenler olmadığını görüyorsunuz. İçiniz bir hoş oluyor. -belki de KR. bu yüzden seviyorum. Bu forumda okuyan, araştıran, inceleyen ve bunları gerek amatörce gerekse ustaca yazıya dökenler var.

3 Beğeni

“Burada okuduğunuz kitaplar üzerinden bile kişilik testiniz yapılıyor, emekli amca kahvesi muhabbeti dönüyor, seviyesiz tartışmalar yaşanıyor”

Burada iyi bir gönderme var. Sevdim…

Bazı konuların seviyesi olduğunu da düşünmüyorum. Yani " Irkçılıkla " yada başka bir düşünce ve eylem ile ilgili karşı tarafı yargılarken hakaret edilmiyorsa…Gördüğüm durumda hakaret yoktu. Herkes düşüncesini savunuyordu.

Ortam gerilmek üzereydi demeyi daha mantıklı bir açıklama kabul ederim.

Bir yetkili kişinin yazı üstüne hiç bir şey demeden, cort diye konuyu kapatması bence kitleye karşı büyük terbiyesizlik.

Belki ona cevap yazılacaktı vs… Tam bir tartışmanın ortasında…
Belki konu başlığı ilgili hiç alakasız biri bambaşka bir durumu paylaşacaktı… Tek içerik bizim paylaştığımız değildi…Rıhtımın böyle değişik bir cezalandırma huyu var.

Demek ki bir kullanıcının satış ilanında ben ve bambaşka birisi bir kitap üstüne son derece sert tartışıp atışsak adamın ilanı kapatılacak… Varsa bir şey bizim mesajları toplu silersin.

Ekonomi ve ülke bu haldeyken de başka bir tartışma olmaz zaten ana fikirler
Pahalı kitap, yapılan zamlar, dolandırıcılık, güncel haber vs bunun üzerine gidiyor forum. Birazda arkadaşların belirttiği işte müzik paylaşımı, son okuduğunu incele vs var… Sen ben yapalım desek yapabiliyor muyuz bir çekiliş vs yok…

Kimse kusura bakmasın şahsi görüşüm ama seviye yükselsin diye kimsenin umrunda olmayan ve 3 görüntüleme belki alacak “Dead Boy Detectives, Neil Gaiman ve Matt Wagner’in aynı adlı DC Comics dizi oluyor” gibi başlıklarla seviye yükseltemeyiz.

6 Beğeni

Fazla beylik bir cümle olacak ama kime ait olduğunu bilmediğim ve benzerlerinin çok olduğunu düşündüğüm -biliyorum seviye ibresi tekrar aşağıya döndü- sözü söylemeden geçemeyeceğim… "Dünyayı değiştiremezsiniz ama işe kendinizi değiştirerek başlayabilirsiniz. "Son darbeyi indireyim Bir şey daha söyleyeceğim. “Seviyesizseniz; seviye sizsiniz.” (Battı balık yan gider.)

2 Beğeni

Doğrusu “sessize almak”la başladım ben işe. En güzeli bu benim için :slight_smile: Eğer siz uğraşmak istiyorsanız da kolaylıklar dilerim :cherry_blossom:

2 Beğeni

Aslında evet, yolculukta, dışarıda kitap okumak hep tam anlamıyla yapabilmeyi istediğim bir şeydir fakat uyaranların çokluğu (ses, manzara, vs…) dikkatimi çabucak dağıtabiliyor.
Kendi adıma konuşmak gerekirse, kitap okumak için bana lazım olan dört unsur: bana ait “zaman”, sessiz bir “oda,” uzanabileceğim bir “kanepe” ve olmazsa olmazım “lambader.” Bu anasır-ı erbaa bir araya gelirse ancak o zaman kitabın içindeki hayata dalabiliyorum…

6 Beğeni

Tüm internet alemi, paralı trollerin güttüğü devasa bir koyun sürüsüne dönüşmüş.

Meleyebildiğini fark eden her koyun melemesini paylaşıyor ve onun gibi koyunlar da onu meleyerek destekliyor. Troller de bunu pekiştiriyor. Sonuçta ortaya çılgıncasına meleyen, etrafa pisliğini saçan, çobanı haricinde hiçbir şeye fayda etmeyen bir güruh ortaya çıkıyor.

Açık olmayan açıklama: “Artık idam gelmeli abii, devlet sözünü geçirmeli abii. Sallandıracaksın iki tanesini bak o zaman bir daha yapabilecekler mi abii? Avrupadan alınan yasalarla böyle abiii, şeriat gelse ne güzel olur abii.”

Darlandım yahu; zaman geçtikçe, teknoloji ilerledikçe toplumun daha fazla uygar olması gerekiyordu ama olmadı.

6 Beğeni

Toplum uygar olur.
Sen kendin koyun sürüsü diyorsun. :wink:
Fazla umutlanma dostum…

2 Beğeni

Sanki şeriat olan yerleri görmüyorlarmış gibi…

5 Beğeni

“Oraları BatıTM sömürdüğü için öyle” der geçerler hocam. Ya da “onlar gerçek müslüman değil”, “o gerçek şeriat değil”, vs. vs. Bu tayfaya laf anlatmak biraz vakit kaybı. “Yallah” deyip uzaklaştırmak, mümkün değilse bizzat uzaklaşmak lazım.

7 Beğeni

Örgütlü cahillik kadar tehlikelisi yok.

3 Beğeni

"Gerçek sosyalizm o değil"le kapışabilecek bir cümle. Alien vs. Predator. Whoever wins, we lose.

4 Beğeni

Evet internetin bunu getirebileceğini, yapay hesaplarla daha büyük yankı odaları ve manipülasyon merkezleri oluşturulabileceğini ve bunun toplumları bilgiye ulaştırmaktan çok dezenformasyona elverişli kılacağını kimse tahmin edemezdi sanırım. Herkes işine gelen haberi doğru, işine gelmeyeni yalan kabul edebiliyor. Gerçek dediğimizin göreceli bir şey olmaması gerekiyor halbuki. Meğer insanoğlu ne meraklıymış kendi küçük distopyalarını yaratmaya. Ufacık hobi gruplarında bile algı operasyonu kasıldığına şahit oldum ben bu ülkede. Delilik, başka bir şey değil.

İki gündür yargıda yaşananlar üzerine yapılan yorumları görüyorum da, memlekete karşı umudunu yitiriyor insan. Ben trollünü gerçeğinden ayırt edemiyorum artık. O yüzden gündemden iyice kopardım kendimi.10 sene önce böyle değildi mesela. Bu kadar güdümlü hesap bulunmazdı. Zekice eleştiriler yapılırdı, ince espriler görürdük gündem üzerine ve sonra bunları gidip duvarlara yazardık.

Şimdi her yönden gütmeye çalışıyorlar bizi. Yalanlarla ve aptallıkla kuşatıldık. Çok üzücü.

1 Beğeni

Gitmek veya kalmak, ikisi de insana göre. Kimi gidiyor, kimi kalıyor. Gideni yargılamak falan da saçma.
Ancak gitmek için yıllarca kendini yırttığın ülkeye gidip te 100 dolara marketten bunu aldık, şu arabayı bu fiyata aldık diye sabah akşam sanki nispet yaparcasına bu ülkedeki insanlara özel videolar çekmek falan nerden baksan eziklik, nerden baksan aptallık.

6 Beğeni

3 aydır ilk defa normal bir insan gibi beslendim. Sabah menemen/çay, öğlen makarna yoğurt, akşam mercimek çorbası ve karpuz.

3 aydır o kadar insanlıktan çıkmış, o kadar dengesiz besleniyordum ki bünye bir şaşırdı. Son olaylardan bahsetmiştim burada tekrar girmeyeyim şimdi, her canım sıkıldığında, her yapacak bir şey bulamadığımda, her yalnız kaldığımda kendimi yemek siparişine, alkole, sigaraya, abur cubura verdim. 13 kilo aldım. Ayda 20’yi aşkın yemek siparişi, her hafta alkol sigara derken iyice insanlıktan çıkmıştım.

Bünye düzgün ev yemeği görünce bi afalladı harbiden : D Devamını getirmeyi planlıyorum çünkü elimdeki tüm parayı da bunlara gömer oldum. Az insan olmam lazım tekrardan.

2 Beğeni

Yediğini paylaşacağın diyet başlığı oluşturursan seni takip edip motive edebilirim. Ben de 2 haftadır diyetteyim. Uzu bir ABD sonrası bünye artı 8 kilo aldı. Spor ve diyetle iyi gidiyorum şimdilik

4 Beğeni