Dök İçini Rahatla

Yapılır ya. KAfada bir sıkıntı yoksa. Yani dertten değilde zevkten filan yediysen. Birde ben spor yapıyorum uzun uzun çık yürü abi bacakların kopana kadar. Havalar iyi… Ben çok faydasını gördüm iki haftada 2.5 gitti hemen

3 Beğeni

Akşamları kapıcılık yapıyorum o bayağı kalori yaktırıyor yorucu biraz. Yürüyüşü de dahil etmeyi planlıyorum.

2 Beğeni

Daha önce bahsetmiştim ama huzurlarınızda bir kere daha lojistik sektörünü lanetlemek istiyorum.

3 Beğeni

Bu sektör yüzünden mide hastası oldum (stresten) ve saçlarım erken beyazladı😑

3 Beğeni

İş yerinde beraber başladığımız, yaşıt, samimi olduğum arkadaşlar var, fena anlaşmıyoruz lakin bazen(2,3 ayda bir) yorgun hissedip işler de yoğun değilken “yıllık izin” kullanıyorum “bir gün”, şefime de izah ediyorum ve anlayışla karşılıyor fakat izin kullanma onların da hakkı değilmiş gibi batıyor adamlara.
Neden gelmedin, şefin bir şey demiyor mu, rahatlığa bak zart zurt…

Cidden soruyorum, benim yaptığım mı tuhaflık, onların ki mi?

4 Beğeni

Kuvvetle muhtemeldir ki kıskançlık yüzünden bu soruları soruyorlar. Kıskançlık ve çekememezlik.

3 Beğeni

OECD ülkeleri arasında en fazla çalışan ülkelerden biriyiz. Hem gün hem saat bazında. Diğer taraftan en az izin yapan ülkelerden biriyiz.
İnsan da bir makine değildir, sürekli mükemmel çalışamaz ki, makineler bile bakıma girer arada dinlenirler, bakım girmeyen makineler bozulur.
İnsanın da kendine vakit ayırması arada dinlenmesi gerekiyor.
Yani sözün özü, izin hakkınızdır, yöneticiniz ses çıkarmadıktan sonra kimse bişey diyemez. Yasal izninize yöneticiniz de birşey diyemez zaten.

Mesela benim ülkemizde en çok sinir olduğum şey, özel sektörde yeni bir şirkete girince yıllık izin hakkınız sıfırlanır, 14 güne düşer. Çoğu ülkede çalıştığınız yıl baz alınarak 1 aydan başlayan izne sahip olursunuz.

Yıllık İzin Süreleri - Türkiye en düşük ama 26 günü elde etmek için bile minimum 10 yıl çalışmak gerekiyor. Çoğu Avrupa ülkesinde bu başlangıçta standart.

Yıllık Ortalama Çalışma Saatleri

Haftada 60 Saatten Fazla Çalışanların Oranı

5 Beğeni

Sömürüle sömürüle vücut su oranımız da düşmüştür kesin.

3 Beğeni

Sen çalışmazsan, ben çalışmazsam, o çalışmazsa birileri nasıl milyonlarına milyon katacak…Kimsenin kızmaya hakkı yok; tercihlerimiz hayatımızı belirler, sandıkda da…

4 Beğeni

Üstat aslında @azizhayri üstadın dediği gelir adaletsizliği noktasına varıyoruz.

OECD ülkelerinde gelir dağılımı eşitsizliği, halkı çok fakir ama zenginlerin çok zengin olduğu ülkeler sağ tarafa doğru kayıyor. Gerçi Türkiye hep sağa kayıyor :slight_smile: değişik siyasal bir çıkarım oldu bu.

5 Beğeni

Bunun benzerini yaşıyorum. İki türlü cevabı var ve alışsan iyi olur çözemezsin. Kamu yüzde 70 i torpille gelen, çoğu yönetici seviyesinde bulunan adamın yada madamın personelden kat kat daha düşük bir eğitime, vizyona, akla gelen ne varsa sahip olduğu bir yer. Kanıtsanmış, sistematik ağır bir mobing var. Dahası yapanda uğrayan da bunu bilmiyor.

1- Sana bu soruyu soran grup bu soruda haklılar. Biz iki kişiyiz. İşimize hakimiz ve birbirimizi çok iyi idare edebiliyoruz. Ben yönetici ile kapıştığımdan ve kendisi beni ezemeyince istediğim herşeyi aldım. İstediğim herşey derken senin gibi yasal haklarım. Odasının kapısını çalıp kafayı uzatıyorum müdürüm izine… diyorum o izineden sonrası yok çık tamam diyor. Saatlik mi, yıllık mı, idari mi dinlemiyor bile. Gidiyim yeterki. Nasıl olsa sisteme de giriyorum ya yeter. Oda arkadaşıma gelince. Neden gidiyorsun, odada diğeri (ben) varmıyım, X ile konuştunmu o da burda mı ikiniz aynı anda gitmeyin ( x yan odada bizle aynı işi yapmayan alakasız bir şahıs)

Şimdi bu muameleye maruz kalınca bana da bu amirin birşey demiyor mu sorusu soruluyor. Amirim de ne isin var diye o arakadasa soruyor iste.

2- Bu grup da gıybet, dedikodu grubu. Buna yıllık izini bırak zorunlu izin ver gitmez.
Senede bir kere bir hafta köyü, geri kalan işi. Yanlış anlaşılmasın aşağlamak için demiyorum ama bir beklentisi, şunu yapıp hayatıma bir sey katiyim yok. Hayalleri yok, butun amaci becerebilirse ev, araba ve emeklilik. Haliyle herkes kendisi gibi olsun istiyor. Öyle yaşasın istiyor. Bire bir aynı parayı alıyoruz, kuruşuna kadar. Onun eşi benim eşimden genç. Üç çocuğu var eşi çalışmıyor. Bizde çocuk yok, hanım 7-24 işte, yazın 5 gün Roma’ya gitsen… Nasıl ya? Oooo sen iyi kazanıyon heralde? Amirin nasıl izin verdi? Öyle oluyor mu ya?

Bunların ileri boyutu da var da çok anlatmak istemiyorum. Alış…

3 Beğeni

Efendim konu çok güzel isimlendirilmiş, iyi düşünülmüş, ama ben burada üç saat içimi döksem de rahatlayamam. Olan yine gelip de okumaya çalışacak arkadaşların sıhhatlerine olur. İyisi mi ben olayı şöyle kapatayım. Ehem!

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

5 Beğeni

Derslerden dolayı hiç kitap alamadım. Okulum 2 hafta içinde falan bitiyor. Bütün servetimi döküp kitaplara gömüleceğim. Beni bundan kurtarın, dermişimmmmmmmm!! Ama lütfen özel baskı kitap almaktan kurtarın, sadece daha güzeller diye daha fazla para vermek çok saçma ama, kendimi durduramıyorum. Penguin çok güzel basıyor onları, ne yapabilirim yahu?!!!

4 Beğeni

Ben bu kulaklara göre ağız değilim…

4 Beğeni

Zaman bu kadar hızlı geçmemeli.

4 Beğeni

Bazen keşke şu oyunun dünyasına ışınlansak diye iç geçiriyorum. En azından tek derdimiz hayatta kalmak olurdu.

5 Beğeni

Yakın çevrem harici insanlara karşı empati kuramaz oldum. Kimsenin acısına kendi acımmış gibi üzülemiyorum. Cinayet, katliam haberlerine karşı duyarsızlaştım. Eskiden görsem 3-4 gün dilimin tutulacağı bıçaklama videolarını falan herhangi bir reels izler gibi bomboş duygusuz şekilde izleyip geçiyorum. Hatta öyle bir taş kalpli oldum ki bu tarz korkunç bir video sonrası komik kedi videosu varsa ayı gibi gülebiliyorum şuursuzca. Tüm samimiyetimle söylüyorum ki ben böyle değildim ama bu hale geldim.

1 Beğeni

Hadi ben de dökeyim içimi ayın son gününde.

2010 yılında ev aldığım parayı bu ay bir aylık maaş olarak kazandım. Ama 2010’da aldığım evi alamıyorum.

Ehonomi çoh eyi
İstiklal Marşı
Kapanış

12 Beğeni

Oooo evi var rö rö rö.
Telefonu da çıkar seni son vatan bölücü :thinking::tr::tr::tr::house:

4 Beğeni

Aile evinden bir isyan sonucu her şeyi ardımda bırakıp giderek tam 1 yıl süren maceram bugün son bulmuş olmakta.

1 yıl boyunca ne yaptın dersen dostum? Dönüp geriye bakmam için beni yorma lütfen. Hem dönmeye eriniyorum hem anın keyfini çıkarmak istiyorum.

12 saattir otobüsteyim, onların yanına geri dönüyorum. Basıp gittim. Mutlu mu oldum? Aynı hataları tekrar yaptım. Arkadaşlarım var benim dedim, onları savundum, onlarla olmak istedim. Yalnız mı bırakıldım, hiç kimseyi suçlayamazsın. Ortada bir hata varsa yüzde ellisi senin suçundur. Hataya yol açan nedenleri sen seçmiş olabilir misin?

Çok zor değil buralarda? güller açarken betonlarda.

Her yer aynı.

Ailemin yanına dönüyorum. Birkaç ön görüşme yapıldı. Beni kabul edeceklerini söylüyorlar. Babam olsun hatalarını yine yap ama bizim yanımızdayken yap diyor. Alper’i özledim. O doğduğunda 15 yaşımdaydım. Anneme kızıyorduk kız kardeşimle. “Ulan aramızda kaç yaş olucak küçücük çocukla hiç arkadaş olamayacağız” diyorduk. Heh, bir bu saçmalık eksikmiş. Hatırlayınca güldüm. Bir anneye böyle denir mi? Annen çocuk üretme makinası mı? Çocuk Tanrı’dan gelir. Tanrı onu bize arkadaşlık etmesi için yollamadı belki de. Biz ona rehber olması gereken abi-abla olmalıyız.

Umarım olur, umrumda mı sonu?

Arıyorum samimiyetimi bulamıyorum.

Eve dönüşte eve kabul edilmeyen, non persona grata ilan edilmek istememek.

Alternatifi yok ki hiç.

Dürüst ol ummuyorum bir şey.

Düştü mod yolcular inin.

Çok yoruldu zihnim.

5 Beğeni