Dök İçini Rahatla

Hemen susuyorum, tamamdır.

2 Beğeni

Konu niye kapatıldı diye tartışmıyoruz.Biraz önce paylaşım yaptığım an konuya kilit vuruldu.Yönetimde olunca korumacılık oluyor galiba(şaka :slight_smile:

1 Beğeni

Söylediklerinize oldukça katılıyorum ben bu durumun biraz daha köküne inerek çok izlenen youtuber ve twitch yayıncılarına öfkeliyim. 2000’lerin başından beri yabancı dizi, video oyunları, frp içinde büyüdüm diyebilirim. Hiç bana öyle git şunu izle git bunu oyna diyen de yoktu. Kendi başıma deneye yanıla dizi, oyun mecralarına yelken açtım çoğu şeyi de en başından itibaren oynayıp izleme fırsatım oldu böylece. Şimdiki nesil youtube’da twitch’te takip ettikleri bir takım insanların şunu izleyin bunu oynayın direktifleri doğrultusunda bu mecralara girmeye çalışıyorlar, hadi girmesine girsinler yanlış yerinden olsa da bu izlediklerini adamların fikirlerini kendi fikirleri belleyip sığ bir şekilde saçma sapan savunmalar yapıyorlar. Yok x oyununu konuşacak oluyorsun mesela şöyle bir özelliği devrim niteliğindeydi bu oyunun sonrasına da önder oldu diyorsun yok diyor ki ben onu oynamadım ama ‘çok sevdiğim yayıncıdan izledim çöp gibi oyun’. Playstation konsolu yok mesela tüm ps oyunlarını sevdiği yayıncılardan izlemiş, sanırsın playstation’un türkiye avukatı nasıl savunuyor nasıl savunuyor, konsolun bataryasını kafasına atasım geliyor.

Can sungur’u falan da ilk twitch yayınları yaptığı zamanlar izlerdim adam gayet güzel superman ilk sayısında şöyleydi bu karakter sonra şöyle şöyle oldu diye anlatırdı. Şimdi bakıyorum o çöp bu çöp, yok oyun basını öyleymiş, yok bu film şöyleymiş. Takip edenleri de aynı fikirleri hiç düşünmeden kabul edip büyük bir toksisite yayıyorlar tüm geek mecralara. Tüm bu kendini kanaat önderi zanneden youtuber, twitchçilerden nefret eder duruma geldim bu yüzden. Kendi düşünceleri olmayan bomboş bir nesil yetişmesine ön ayak oluyorlar hepsi.

3 Beğeni

Başarılı toplumların tarihçesi gelecek. Geçmiş bakınca, bizden öncekiler şunları yaptı, şunları miras bıraktı, biz de şimdiye ulaştık, biz de şimdi şu adımları atmalıyız ki gelecektekiler de bizi şöyle şöyle ansın.

Evet, evet, bu bakış açısının da olumsuz sonuçları olabilir. Geleceğimiz için, mottosuyla hareket ederken, şimdiki zamanda iyi, gelecekte iyi bulunmayacak kararla verilebilir. Ya da daha kötüsü, geleceğimiz için, diye diye, geçmiştekilerin yaptığından farksız hatalar yapmak.

Evet, risk var. Ama o risklerden sakınmanın yöntemleri de var.

Bizdeki durumsa şu: Geçmiş şimdiye kıyasla ya çok iyiymiş ya da geçmişte bazı hatalar yapılmasaymış şimdi çok daha iyi olurmuş, bu yüzden, deneyimlediğimiz şimdinin gerçeklerini bir kenara bırakıp, kendi zamanının gerçekleriyle biçimlenmiş geçmişi şimdiye taşırsak, sorunlarımız çözülür.

Hatalı. Hatalı çünkü çağın ve şimdinin değişmeden duramayan değişkenlerini (teknoloji, politika, siyaset, sosyoloji, ekonomi, vs.) dikkate almadan, şimdiye ve olası geleceğe yönelik kararlar, şimdiye ve ileriye dönük olarak, toplumda sorun ve dengesizlik yaratır. Bunun sonu da çağa ayak uyduramayıp, sadece temel ihtiyaçları ve kısıtlı mı kısıtlı kişisel yaşam alanlarına kendini mahkum etmek demek. Ve bu da başka başka toplumsal sorunlar demek. Her kesim için geçerli bu.

4 Beğeni

Tartışma yanlısı olanlar gibi tartışmadan rahatsız olanlar da var arkadaşlar. Bu konuda iki farklı görüş olmasını anlıyorum. Bunu tartışabilirsiniz eğer dilerseniz. Konuyu ben kilitlemesem bile birkaç saat sonra yine kilitlenecekti. İlla birilerinin birbirine hakaret etmesi, ortalığın hepten gerilmesi, istenmeyen şeylerin yaşanması mı gerekiyor? Biz bunları öngörüdüğümüz için konuyu kilitliyoruz.

Olaya verdiğiniz tepkiyi anlıyorum ama karşıt görüşte olanlar da var. Bu konuya farklı yaklaşanlar da var. Herkes böyle hassas bir konuda karşısındakini kınamaya, ona kendi fikrini kabul ettirmeye, hiçbir şey olmazsa da lanetler okumaya başlıyor.

Burada benim konuyu kilitlemem şahsi algılanmasın lütfen. Konu kapatılmasına şahsi yaklaşmıyorum. Genel olarak bizler burada mevzuyu bambaşka yerlere çektiğimiz için olay oluyor. Ben hakaret etmiyorum, o hakaret etmiyor, şu hakaret etmiyor… Peki arkadaşlar kim konuyu saptırıyor? Bir kısım tepki gösterirken diğer kısım tepkileri abartılı buluyor. Bu noktada konuyu bırakıp şahsi saldırılara geçiyoruz. Konuyu kilitlememek için sabahtan beri mesaj düzenliyorum. Oradan oraya taşıyorum, olmuyor. Kimi aleni tepki gösteriyor, kimisi de özelden isyan ediyor. Bildirimler havada uçuşuyor. Herkes kendisine tezat gelen ifadeyi raporluyor.

@Husey Konu kilitliydi. Öğlen sularında burada değildin sanırım. Mevzu bu başlıkta başlayıp tartışma halini alınca ben de tartışma başlığına taşıdım. Herkes düzgünce tartışır diye düşündüm fakat öyle olmadı. Bu şekilde tartışma başlığını kapattım. Sonra yönetimce konuyu ayırmanın mantıklı olacağına fakat birkaç gün ara verilmesinin herkesin yararına olacağına karar verdik. Bu ayırma işlemini yaparken tartışma başlığının kilidi kalkmış yanlışlıkla. Bunu fark etmem de senin o mesajı atmanla bir oldu.

Öznel bir yorum olarak;

İncittiniz gerçekten. Yargısız infaz yapmışsınız.

Kimsenin kafasında kuşku kalmamıştır umarım.

7 Beğeni

Yooo bütün yorumları okudum.Tartışmada bir kaç yanlış anlama dışında herhangi bir hakaret veya kaba söylem yoktu.Ben katılmadım çünkü olayın tam sonucunu görüm dedim ve gördüğüm an bir paylaşım yaptım.Herkes bağırsada aglasa da bu ülkede bozulmuş bir sistem var.Yani önce onu düzeltmeli sonra sokakta ki binlerce manyak ve sapık rahatlıkla temizlenir.

Bu arada kırdığım için özür dilerim :slight_smile:

2 Beğeni

Çok sıkıntılı bir konuydu. İşte iken sürekli tartışmaya müdahil oldum ve çok canım sıkıldı tartışmada. Tekrar hortlamaya gerek yok. Çoğunluğun görüşü zaten aynı idi.
Edit: Sırf bu tartışmadan dolayı kızımla olan resmimi kaldırdım. Mide bulandırıcı bir durum.

7 Beğeni

Yanlış anlamayın bir şey sorucam. Ben gamer falan değilim öyle pek oyun geçmişim yok ama şu twitch olayını tam anlayamıyorum. İnsanlar cidden hafta da 2 3 gün saatlerce youtuberların o yayınlarını izliyorlar mı? Sanıyorum oyun oynuyor youtuberlar (az çok kimler biliyoruz) diğerleri de yayında sadece izliyor mu? Buna ayıracak vakitleri var mı gerçekten? Neden yani?

Can Sungur geekyapardayken eleştiri videolarını izlerdim mantıklı şeyler dediği oluyordu ama şimdi twitterda sürekli bir şeyleri yerdiğini görüyorum manalı manasız anlam veremiyorum.

3 Beğeni

Okuduysanız sorun yok o zaman. Size göre yoktu, kimilerine göre vardı. Mesajlar silindi, düzenlendi. Bazı yerler törpülendi. Yukarıda da belirttiğim gibi illa birisinin birisine aleni hakaret etmesi gerekmez. Tartışmanın seyri gittiği yeri gösteriyor. Eğer bunun böyle olduğunu düşünmüyorsan bundan önceki bütün tartışma konularına bakabilirsin. Aynı şeyin defalarca yaşanmasına gerek yok kanımca.

5 Beğeni

Wikipedia sansürünün sebebi:
Habertürk gazetesinde yer alan habere göre, kararın gerekçesinde Türkiye’yi Suriye iç savaşına destek vermekle suçlayan İngilizce iki içeriğin kaldırılmaması nedeniyle yasak konduğu vurgulandı. Kararda söz konusu iki içeriğin kaldırılması durumunda Wikipedia’ya erişim engelinin kaldırılacağı da kaydedildi.

Bu sansürü yerden yere vurmuştuk. Bir iki içerik sebebiyle koskoca bilgi sitesi engellenmişti. Şimdi biz de bir iki kişinin seviyesizce yazı yazması sebebiyle konuya kilit vurduk. Bu iki olay aynı şey değil elbette ama ana fikirleri aynı: bizi rahatsız eden bir şey olursa, konu kapanır.

Bunun geçerli bir mazereti yok bence. Edebiyatın sınırlarını bu sitede tartışamayacaksak nerede tartışacağız ki, instagramda mı?

3 Beğeni

Uzun süreli izleyenlerin çoğu 20 yaş altı grup.

2 Beğeni

Büyük çoğunluğu maddi durumlardan dolayı bilgisayar alamayan insanlar. Bazıları da optimal sisteme sahip olduğu halde vaktini böyle geçirmeyi tercih ediyor. Tercihler ve zevkler.

2 Beğeni

Birkere butun yorumlari okumayin. Okumaniz gerektigi kadarini okuyun. Hatta tek satir okuyup buna gore yorum yapin. Bazen okumayin bile. Yoksa ayip olur. Bir de hakaret vardir da bence siz gorememisinizdir. Cok sikisinca sizi destekleyen uc kisi bulun cogunluk bunu dedi diyin. Prensip olarak sitemizde cogunluk olmak hakli olmaktan once geliyor…

2 Beğeni

Anlıyorum ama yine de ilginç yani okulları ödevleri yok mu :confused:

3 Beğeni

Anladım. Ama yine bence yeterli bir sebep değil zaman bu değerli bir şey

2 Beğeni

Bizim nesil zamanında internet cafelere kaçardı. Bu nesil hep beraber oturup telefonda twitch takip ediyor. :grin:

4 Beğeni

Bakın konunun benimle bir alakası yok. :slight_smile: Beni rahatsız ediyor veya etmiyor gibi bir cümle kullanmadım. Belki şu an yanlış anladım sizi emin değilim. Ben konu hakkında hiçbir yerde fikirlerimi belirtmedim. Benim fikrim bana, kendime saklıyorum. Bu başka bir konu forum ortamındaki mevzu bambaşka bir konu. Konuyu sonsuza dek kapatmadım. :slight_smile:

İki gün sonra herkes fikrini belirtmeye devam edebilir. Sadece şu an herkes çok gergin. Bu konuda anlayış istedim. Konunun içeriğinden ziyade karşılıklı istenmeyen sözler ve istenmeyen durumlar yaşanmasın diye böyle yaptım.

3 Beğeni

E tabi teknoloji gelişti her şeye erişim kolay :joy:

3 Beğeni

Aynı şeyi onlar da size: “Niye fantastik kitap okuyorsun?” diyerek sorabilir. Yani boşverin kimseyi ilgilendirmez. Türkiye’de herkes herkesin hayatına sürekli müdahil oluyor zaten yeterince. Bazı insanların kaçış yeri twitch, oyun vs.

1 Beğeni

Olabilir doğru sorabilirler. Sadece merak ettim haklısınız

4 Beğeni