Dök İçini Rahatla

Üzerinde pek durmadıklarımız yüzünden bu halde olabiliyor olma ihtimalimiz var mı? Üzerinde pek durmanız içinde uygun bir tartışma ortamı gerekiyor.

5 Beğeni

Takip ediyorum ben arada çoğunlukla sisteme sahip olamadığı için oynayamamak değil durum. Muhabetini seviyorum diyorlar, sağa sola çöp falan diye laf atmasını beğeniyorlar ya da aşırı küfürlü konuşan yayıncılar var gidip onların ettiği küfürleri duydukça mutlu oluyorlar falan.

Eskiden ufak bir alandı bu gamerlık dediğimiz mesela, sistemi yetersiz olan ne oyun çıkacakmış ne varmış bilmezdi zaten. Dergi falan takip etmek lazımdı, pahalı bir hobiydi bu. Şimdi bir tek internet bağlantsına indirgenince olay bilen bilmeyen herkes doluşmaya başladı.

Çoğu insan diyor eskiden atari salonlarında biri oynarken diğerleri izlerdi falan diye de olay oradan çıktı artık bence. Orada oynayan insan yorum yapmıyordu iyi yada kötü nasıl oynuyorsa izliyordunuz beklediğiniz oyun makinesinin sırasında. Burada olay yayıncı ne oyun oynarsa yine de izliyorlar, dediğim gibi işte küfretmesine, sağa sola saydırmasına hayranlar aslında. En üzücü tarafı da buralarda doluşan kitle 20 yaş altı çocuklar. Okul eğitimde bile düşünün ilkokulda, ortaokulda çocuğa fikir aşılayan insanlar bir formasyon eğitim alıyorlar. Bu mecralarda bir takım adamlar hem bu bilgileri olmadan küçük çocuklara bir şeyler anlatıp akıllarını kirletiyorlar doğru yanlış, hem de yok abone ol yok bağış yap deyip bu çocukların 3, 5 kuruşluk harçlıklarına göz dikiyorlar bana göre.

4 Beğeni

Biri susunça konuşması gerektiği konularda aklıma bu resim geliyor.Tamam o zaman bırakalım çocuklar konussun bu konuyu:(

3 Beğeni

Siz neyi takip edip neyi etmeyeceğinizi ayarlayabilen bilinçli kullanıcısınızdır, ben de zaten bir nevi sosyal açıdan dolayı sormak istedim bunu, çünkü tahminen 14-18 yaş grubu izliyordur diye düşündüm, ve o yaştakiler pek ayarlayamazlar gibime geliyor doğru kullanımı. Küfür zaten hassas noktam gerekli gereksiz noktalama işareti gibi saçma sapan küfür kullanan ergenler kaynıyor ortalık. Ki artık 8 yaşındaki çocuklar bile küfür ediyorlar, ben nedenini ilgisiz ebeveyn ve internete kolay ulaşım olduğunu düşünüyorum.

Ben oynamasam da çok oyun izleyici tarafıydım kardeşim oynarken izlerdim ve evet o da dergi alırdı hatırlıyorum. Hala pahalı bir hobi ama internete erişim kolaylaştığından korsan yollarla indirmesi de daha çok kolaylaştı gerçekten.

Ben de bu noktayı düşünmüştüm… Bence üzücü bir durum.

Ben de buna katılıyorum, e bunun neresinde yaratıcılık? Eskiden kompozisyon veya yazı hikaye yazma ödevleri verilirdi, hazır fikirlere konan kendi düşünmeyen ve zamanını bunlara harcayan çocuklar nasıl böyle yazılar yazsın? Bence yazık

4 Beğeni

Okul hayatlarını harcıyorlar orada da bitmiyor durum benim yeğenlerim ergen diyebileceğim yaşlardı mesela. Benim çocukluğumda rol model olacak insan anne, baba, abi ya da işte doktor, mühendis bir aile dostu vs falanken. Ki eğitim hayatında da etkili oluyor bu durum doktor, mühendis vs biri varsa ailede onun gibi olmak için çalışıyor çocuk. Ben de böyle yetiştim, eğitim hayatımda da böyle insanlar vardı çevremde. Şimdi yeğenlerim yaşlarında diyebileceğim nesil youtuber, twitchçilere özeniyorlar, yok youtube kanalı açalım deyip o yönde hayat kurma peşindeler, çok para varmış ya, milyonlar kazanılacak sanıyorlar. Birkaç nesil bomboş, işsiz güçsüz yetişecek gibi bir korkum var benim.

3 Beğeni

Herkes doktor, mühendis olmak zorunda değil, olmasın da lütfen. Sonra para için doktor, mühendis olanlar, meslek seçenler oluyor. Yaklaşımınız doğru ama eksik bence.

Hem böylece meslekler arası uçurum oluyor. Toplumda doktor da inşaat işçisi de neredeyse aynı değeri taşır iken arada 5-6 kat maaş ve hayat standartı farkı oluşuyor.

2 Beğeni

Kesinlikle sizi hedef almıyorum fakat alınan kararın son adımını siz atmışsınız :slight_smile:

Konu gereksiz uzuyor, gereksiz tartışma oluyor, beni rahatsız ediyor diyenleri anlayamıyorum. Biz tartışmaya başlamadan önce acaba bu yazdığım yazı birisini rahatsız eder mi diye mi düşüneceğiz. Pedofili gibi bir konuda cesurca fikirlerimizi belirtemiyorsak bu iğrenç konuların derinine nasıl ineceğimizi zannediyorsunuz? Biz burada pedofililere topluca hakaret edip lanetlersek pedofili hastaları bir anda vaz mı geçecekler zannediyorsunuz? Asıl bu konular tartışılmalı, bu konularda aşırıya gitmeliyiz. Aman birisi rahatsız oluyor, birisi konuyu saptırıyor deyip her şeyi bitirmek bataklıkta çırpındıkça batıyorum deyip dibe gömülmeyi beklemeye benziyor. Belki bu pislikte çırpınırken bir dal bulup kurtulacağız, kim bilir? Susup dibe gömülmektense hızla batmayı tercih ederim ben.

Bu foruma fazla güvenmemem gerektiğini yeniden hatırlıyorum, evet.

1 Beğeni

Örnek olarak verdim onu, çocuk için ailede okumuş, iyi bir iş güç sahibi insan varsa örnek olması açısında o gösterilir. Herkes doktor, mühendis olsun gibi bir derdim yok olmaz da zaten. Bir noktada sıralama sonucu belli bir kesimi bu meslekleri yapabilecekleri bölümlere girecekler. Çocuk okula sıkı sıkıya sarılsın diye bu insanlar örnek gösterilir. Çocuk sevmiyordur matematiği olmaz olmaz mesela.

2 Beğeni

Benim bildiğimde rol model dediğiniz türden insanlar olur, onlar yol göstericidir. Bilmiyorum biz böyle büyüdük, benim küçün yiğenlerim çok yakınımda değil o yüzden gözlemleyemiyorum ama arkadaşlarım kendi yiğenlerini anlatıyor 6-7 yaşında çocuklar ellerinde telefon bütün gün youtube yok hatta daha saçma video çekmeli paylaşmalı uygulamalarda takılıyorlarmış. Bilemiyorum bana yanlış geliyor. Belki de yanlış olan benimdir.

Tek amacın bu olması ne kadar doğru o var

2 Beğeni

Bunu yapmadıktan sonra kafayı kuma gömmekten farksız oluyor.

1 Beğeni

Tartışılacak konu var, tartışılmayacak konu var. Bu konuyu tartışarak ne sonuç elde edebiliriz ki ? Dünyanın her konumunda, her zaman diliminde insanin midesini bulandıracak rezil bir durum. Bunu bu kadar dillendirip neyi düzeltebiliriz. Yanlışın yanlış olduğunu mu tartışacağız. Hep beraber siyaset, politika, spor, sanat hatta zevklerimizi ve favori renklerimizi tartışalım ama pedofilinin neyini tartışacağız. Kimi bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bu pislik durum adının geçtiği heryer lanetle anılıyor. Aramızda uzmanlık konusu pedofili olan varsa çıksın anlatsın dinleyelim. Bu konuyu ömür boyu tartışsak kime ne öğreteceğiz. Yanlış her zaman yanlıştır.

6 Beğeni

Bilmiyorum ben çocuğa sürekli belli bir “idol prototipi”, yaratıp “bak böyle böyle olur”, “böyle yapmazsan böyle olur” demeyi uygun bulmuyorum. Öyle yetişen çocukların da çok sağlıklı olmadığını biliyorum. Hayat bu; insanlar makine değildi, herkes kendi hayatını kendisi yaşayarak öğrenecek. Ailelerin rolü burada çok hassas veya sıkı da olmamalı. Sonra çocuk fazla ilgiden de bunalabilir, az ilgiden de eksik kalabilir, yine kaçış yapacağı bir yer muhtemelen olacak: gerek internet olur, gerek uyuşturucu herhangi bir şey.

Çocuklar mesela 15 yaşına kadar sadece felsefe ve dil bilgisi öğrenmeli bana göre. Daha sonra diğer şeyleri öğrenebilirler çünkü bunlar felsefenin ve bilimin temelini oluşturduktan sonra öğrenilebilir.

Ya da her neyse yukarıda yazdıklarımı yoksayın, bu çocuklar geleceğin bilim adamları, yazılımcıları, nöroprogramcıları da olabilir uyuşturucu satıcısı da vb. her şey olabilir bilemeyiz yine de her şeyin üstünde bir kader vardır.

Bugün oluşturulan eğitim sisteminin iyi temellerle oluşturulduğunu biliyorum fakat hizmet ettiği şey ve şeyler artan nüfus ve nüfus hızını karşılayamayacak durumda olduğu için insanlar tek tip yetiştiriliyor, herkes farkındadır. Farkında olmayan zaten bu sistemin içerisinde kaybolmuştur. Şahsen hayatını twitch’de çar çur edecek insanla 20 yıl akademi kariyeri kasıp, yüksek lisans tezini internetten yazdıran, tez sunumunda börek-çörek ne ikram etsem ki diye düşünen insanın çok bir farkı yok bence.

2 Beğeni

Haklısınız, benim lise yıllarımda ailesi istiyor diye mf bölümünü seçen bir sürü arkadaşım vardı, hala bölümlü mü bilmiyorum, belki o zaman türkiyenin en iyi yazarlarından olacak birini kaybedip ortalama bir mühendis kazandık bilemeyiz. İşin aşırısında ailenin çocuğun hayatına karar vermesi gibi noktalara kadar gelinebiliyor. Ama yıllardır böyle gelmiş düzen değiştiremeyiz de iki büyük dönem var insan hayatında bir okul hayatı diğeri iş hayatı ve birbirine bağlantılı bunlar. Okul hayatınının ilk evrelerinde çocuk daha doğruyu yanlışı bilmezken aile bu yönlendirmeleri yapmalı, inşaat işçisi olmaya değil de inşaat mühendisi olmaya yönlendirilmeli belki çocuk, ha olur olmaz orasını bilemeyiz ama sıfır yönlendirme olursa da belki türkiyenin en iyi inşaat mühendisini bulacakken, sıradan bir işe sahip sıradan biri çıkar ortaya. İnsan sürekli potansiyelinin en iyisi olmaya yönlendirilmeli diye düşünüyorum ben.

2 Beğeni

Peki neye göre sıradan bu, ben onu anlamıyorum. İnşaat mühendisi inşaat işçisi olmazsa kendisi mi döşeyecek taşı duvarı? İnşaat işçisi olmak kötü bir şey mi? İnşaat işçisi olanlar sıradan veya vasat insanlar mı oluyor?

Yönlendirme işini de bu yüzden söylüyorum ki 15 yaşına kadar cidden felsefe dersi alınmalı. Artık her ne kadar mümkünse Türkiye’de kaliteli öğretmenler yetişiyorsa bu yapılmalı, elimizden geldiği kadarıyla. Sonra çocuğu lastik gibi istediğiniz yere çekersiniz, geçmişiyle kavgalı bir sürü psikopat yetişir hayatım hep elimden kayıp gitti diye düşünür, başkalarının seçimlerini yaşar.

1 Beğeni

Çocuğu yönlendirmeyi sadece aileye bırakılmamalı.

2 Beğeni

Bu yüzden sanayide iyi usta bulunmuyor artık.

2 Beğeni

Onun en büyük sebebi benim zamanımda ki meslek liselerine tu kaka muamelesi yapılması. Kantarın ayarını bir türlü tutturamıyoruz.

3 Beğeni

İnsanlara vasat demiyorum, boston dynamics videolarını görmüşsünüzdür duvara taş dizdirme vs işlerini robotlara ne kadar kolayca yaptırabileceğimiz biliyorsunuz. Bugün yönlendirme yapılacaksa çocuk meslek sahibi olana kadar 15 yıl mı 20 yıl mı geçerliliğini koruyacak bir meslek olması lazım ve evet inşaat işçiliği örneğinde geleceğini görmediğim ve hakkıyla yapılmayıp insanlar kullanıldığı için bu mesleği sıradan olarak görüyorum. Radyo programcısı olması için yönlendirin çocuğu mesela onla bir alıp veremediğim yok örneğin.

15 çok geç hocam bence, birçok meslek dalını birden kapsayıcı bazı dersler de olmalı bence bu 5-15 yaş arasındaki süreçte, matematik örneğin her meslek dalında kullanacağınız bir şey, ufak birkaç düzenleme ve en büyük sorun olan bu eğitimleri verecek hocaların daha bilgilendirilmesiyle çözülebilir görüyorum ben eğitim sistemi sorununu.

Aile de körü körüne doktor yapsın demiyorum, bazı meslek testleri vs vs var bu konuda yardım alınabilecek çok konu var ilgi alanı belirlemede.

2 Beğeni

Hala öyle. Çocuklar çok geç yönlendiriliyor ilgi ve yetenek alanına. Yukarda bir arkadaşın yazdığı gibi çok iyi bir yazar olacakken mutsuz olacağı bir mesleğe zorlanıyor. Çocuk iş hayatına atılınca hem işini sevmiyor hem mutsuz.

3 Beğeni

Sistem o kadar bozuk ki öyle ufak düzeltmeyle çözülecek gibi değil.

1 Beğeni