Dök İçini Rahatla

Bana niye kitap hediyorsun hocam durduk yere anlamadım.

No ss no güven.

1 Beğeni

Bu tip şeyler de plan yapmak işe yaramıyor zaten bence

2 Beğeni

Ya iş konusunda dert yandığım bir mesajdan sonra iki üç arkadaş destek mesajı atmıştı. Ve tesadüfen o mesajlardan sonra beklediğim bir haber olumlu sonuçlanmıştı. Ben de o arkadaşlara kitap hediye edeceğimi söylemiştim. O arkadaşlardan birisi sensin diye aklımda kalmış.

1 Beğeni

Evet, hocam doğru. Karanlıkta 33 Yazar Ciltli hediye ederseniz sevinirim. Bu arada sizi üzen hanım kişisine, ona bunun onur kırıcı bir davranış olduğunu söylerseniz daha iyi olur.

4 Beğeni

Aşık olmaktan korkmayın. Neden bu kadar negatifsin. Hayatın en güzel duygusu. Karşılık bulamama durumuda var ama ne bileyim özellikle genç yaşta yaşanılması gereken bir duygu. Cesur olun. Kendinizi kaptırmayın yeter. :sweat_smile:

5 Beğeni

O kitabı geçen gördüm satışta yok. Baskıya tekrar girdiği zaman hediye ederim o zaman. :slightly_smiling_face: 30 liradan fazlaysa bo*k ederim. :slightly_smiling_face:

4 Beğeni

Oldu o zaman biz kalkalım.

3 Beğeni

İnsanlar yüzyıllar boyunca neden savaşmış? Savaşmışlar da tarih boyunca ellerine ne geçmiş? Yıkık şehirler, yanmış binalar, yok olmuş bilgiler, kitaplar binlerce ölü insan veya çocuklar mı? Sırf bu savaşlar yüzünden bile insanlığa tarih tarihine dair bir sürü bilgi yok olmuş.
Bir parça toprak için fetihler yapılıp durmuş, yayılmışlar, o da yetmemiş, daha çok büyümek istemişler. Büyük yöneticilerin egolarının tatmini için mi bütün bunlar? Güç gösterisi mi? İnançlar için mi? Bencillik mi?

Ban öyle geliyor ki hepsi bir insanın egosunu tatmin etmek için olmuş. Onlarca insan da arkasından sürüklenmiş, buna kendileri de inanmış ve ne yazık ki ne insan evladı dünyaya hüküm sürdüğü sürece de savaşlar bitmeyecek…

7 Beğeni

Savaş, savaşmak insana özgü bir şey değildir.

1 Beğeni

Hayvanlar arası bu tip kavgalar aynı türe ait farklı popülasyonlarda ki canlıların ortak komüniteler de yaşamasıyla oluyor.
Benim bahsetmek istediğim şey aslında dünyanın bütün insanlara yetebileceği, diğer canlılara bile yeter, ama biz insanlar onu içten içe yok ederek zarar vererek üstünlüğümüzü göstermeye çalışıyoruz, hem bizim savaşlarımız da şempanzeler gibi 6-10 kişilik gruplar olmuyor, binlerce kişi oluyor. Gerçi belki iki ayrı türün (bizim ve şempanzelerin) sayısını karşılaştırınca belki oran olarak aynıdır, bilemiyorum. Yine de insanlar silahlar, bombalar, savaş araçları da üreterek kıyımı kat be kat arttırmış…

2 Beğeni

Evet diğer kuyruksuz maymunlar İnsan kadar sosyal değiller. Bu nedenle sayısal olarak daha az hayvan topluluğunun üye sayısı. ( Başka sosyolojik nedenler de var tabi) Çok da önemli değil kaç Aslan, Kaç Maymun, kaç Karınca ya da İnsan olduğu Tüm hayvan türleri hem diğer türler hem kendi türleri ile ( sürü, kabile, devlet vb) savaşmakta. ( Avlanma değil) bölge ele geçirme, bölge koruma, liderlik v.b…

3 Beğeni

Vahşi doğa için evet bunlar doğru
Benim kilit noktam ise madem biz insanlar zeki, düşünebilen yaratıklarız onlardan farklıyız o zaman neden bir şekilde savaşlarla kaos içinde yaşamanın getirisinden çok götürüsü olduğunu fark edemedik de daha iyi bir düzen kuramadık?

3 Beğeni

Evet dediğiniz gibi olabilirdi. Ama yine de bazıları da tüm ideoloji,din ve sosyolojik durumlardan öte yine de savaşın ilerleme, değişim için bir gereklilik olduğunun düşünüyor.

Örneğin 2. Dünya savaşı ve hemen arkasından gelen soğuk savaş olmasaydı bugün bildiğimiz liberal demokrasi de olmayacaktı . Tarihin akışı başka bir yöne belki hala örneğin ABD 'de slyahilerin durumları 60’larda olduğu gibi olacaktı.
Toplumun, kültürün değişmesi ve gelişmesi dışında ayrıca silahlanma ve dolayısıyla savaşlar olmasaydı ne uzay çalışmaları ne internet ne bugün hayatı kolaylaştıran diğer gelişmeler olmayabilirdi.

Olsun demiyorum yanlış anlaşılmak istenmem ama sanki bütün evren yıldızlar, gezegenler yaşam olduğunu bildiğimiz ve içinde yaşadığımız dünya tüm gelişim değişim, ilerleme ve yokoluşunu savaşlara borçlu.

2 Beğeni

Böyle düşünenlerin ben genellikle savaşmayı seven daha karanlık ruhlu insanlar olduğunu düşünüyorum

Evet 2. Dünya Savaşı’nda doğan ihtiyaçlardan dolayı Almanya da kimya endüstrisi çok gelişti aynı şekilde Vietnam Savaşı olsun bu savaşlar yüzünden biyomedikal cihazlar gelişti, deniz altı teknolojisi gelişince uzay teknolojisi de gelişti, bu tarz gelişimler haliyle normal halkın ve biliminde işine yaradı. Ama asla normal ihtiyaçlardan dolayı gelişmediler, savaş ihtiyaçları yüzünden oldu hepsi.

Yanlış anlamadım ama belki bu savaşlar yaşanmamış olsa bu tarz gelişimler daha geç yaşanacaktı, ama yine de ben razı olurdum…

3 Beğeni

Savaşlar şirketlerin ve devletlerin oyuncaklarını test ettiği yegane fırsatlardır.

2 Beğeni

Doğru bir tespit katılıyorum

2 Beğeni

Çok dar bakış açısı bence sadece İnsan odaklı bakıyorsunuz. Bitki, sebze ve ağaçların dili olsa da konuşsa :slight_smile:

2 Beğeni

Oralara girersek çok uzun uzadıya yazmamamız lazım ve ben o kadar bilgi sahibi olduğumu düşünmediğim için yazdım. Dikkat çekmek istediğim şey: “savaşlar ve değişim”di.

3 Beğeni

Geniş açıdan da baksak savaşlar gibi büyük olaylar da yeni ürünlerin denendiği gerçeği değişmeyecek :slight_smile:

2 Beğeni

Anlıyorum,
Ben ise keşke sınırlar olmasaydı, keşke herkes istediği yere gitseydi, bu kadar ayrımlar olmasaydıyı düşünüyorum…

5 Beğeni