Dök İçini Rahatla

Geçen ki okumadan eleştirme muhabbetinden sonra kendi kendime ders verip Kuran’ı Yaşar Nuri’nin mealinden okumaya başladım. Okan Bayülgen’in konuğu Cübbeliydi ve tahammül edemeyip “ne yazıyor lan bu kitapta” diyip, artık vaktinin geldiğini inandırdım kendime, evde bulabildiğim tek kaynak buydu. Bunu da buraya yazarak rahatlayayım. Daha önce yaptığım peşin hükümlerden pişman oldum tabii ki biraz. Yaşar Nuri de yaşarken hep sinirli ve tahammülsüz biriydi, şimdi anlaşılabiliyor nedeni. Gerçi tek Kuran’ın sorunu değil bu insanlar bütün dinleri kendilerine göre değiştirmeyi, uydurmayı başarmış. Asıl eleştirilecek olan iman edenlermiş aslında. Kitaplarda eleştirilebilir tabii ama o da farklı bir konu.

3 Beğeni

Ben de bu üçlemeye başlamayı düşünüyorum. Kuran’ı daha önce okumuştum ama şimdiki düşüncelerim ve algımla nasıl yorumlayacağımı merak ediyorum. İncil ve Tevrat’a da şans vereceğim bu sefer. Artık dini konularda son kararımı vermem gerekiyor. Sürekli aklımda dolanan bir şüphe ve bilinmezlik olarak varlığını sürdürmesi çok yorucu.

Biri tokat attığında diğer yanağını çevir diyen İsa’nın dininden engizisyon mahkemesi çıkarmayı bir zirve olarak görüyorum.

Çeviri konusunda kimi tavsiye edersiniz?

4 Beğeni

Ben ilk defa okuyorum. Çocukken zorla Kuran kursuna giden nesillerdenim ben de.

Çocukluğumda ve lise dönemimde Yaşar Nuri’yi severdim. Onun meali vardı evde o denk geldi ve onu okuyorum. Zaten ona karşı olan kitleye bakarsak, (yani genelde öyle bir kıstas yapıyorum) Yaşar Nuri demekki doğru yoldaymış sayılır -gibi geliyor bana. Ben çeviri konusunda açıkcası hiçbir şey söyleyemem sonuçta ne dili biliyorum ne tarihini biliyorum ne doğrusunu yanlışını ayırt edebilirim.

Hem bu uzun bir yolculuk şu an sadece çevirisini okumayı tercih ettim. Bu çeviride parantez içileri ve tefsir yok. Bu yüzden etkileneceğim tek şey kitabın kendisi, özü. Hayatımın farklı dönemlerinde denk gelirse yine farklı çevirileri ve tefsirleri de okuyacağım. Tefsir okumadan da olacak iş (bir bilenden öğrenmek) gibi değil. Daha önce de İncil’i okumaya çalıştım o zaten komple karışık bir konu.

Forumda varsa daha bilgili kişiler daha iyi aydınlatırlar sizi ama Elmalılı Hamdi Yazır yani Atatürk’ün öncülüğüyle Cumhuriyet sonrası Kuran’ı çeviren kişiden okumak şarttır diye de düşünüyorum.

Sonunda karar verir vermez miyim onu da bilmiyorum. Ben sadece şu an hem denk gelmişken hem de Ramazan sonrası olması dolayısıyla sanırım bir şekilde denk geldi ve okumaya başladım. İnandığı dinin kitabını okumayı geçtim herhangi bir bilgi sahibi olmayan cahil cühela kesimle hem tartışmamak hem de cahilin fikrine kapılmamak için okuyup bilgilenmeyi, kendim görmeyi tercih ettim.

Cat Stevens da demiş: “Kuran-ı kerim’i tanımadan önce Müslümanları tanısaydım asla Müslüman olmazdım.”

Çocukken yani reşit olmadan önce de aynı şekilde anne-babamın tuttuğu takımı tutarmış gibi inandığım dinden de bu şekilde ayrılmam çok kolay olmuştu, bu sözde onu özetliyor.

4 Beğeni

Dini başkasından değil kitaplardan okuyup öğrenip karar vermeyi tüm nesle yayabilsek birçok sorun kendiliğinden çözülür. İnanıp inanmaması başka bir konu.

9 Beğeni

Kuran’ ı anladığımız dilde ve farklı farklı çevirilerden okumak lazım -karşılaştırmalı okuma - ki bize gönderilen mesajı anlayıp uygulayabilelim. Sanırım Prof. Dr. Mehmet Okuyan’ ın bir sözüydü: ‘’ Dinle ilgili yazılan her şeyi okuyun ama önce Kuran-ı Kerim’ i okuyun, anlayarak.’’ Ve tabiki sizden daha iyi anlayabilen birileri olabilir bu yüzden okuyun, araştırın, dinleyin ve kararınızı verin. Ne deniyor Zümer Suresi 18. ayette: ‘‘Sözü dinleyip de onun en güzeline uyanlar var ya, işte onlar Allah’ın hidayete erdirdiği kimselerdir. İşte onlar akıl sahiplerinin ta kendileridir.’’ (Hocalar gibi konuştum.) :slight_smile:

6 Beğeni

Mesaim yeni bitti de, mutluluğumu paylaşmak istedim. :krs:

5 Beğeni

Ben su siralar kitab-i mukaddes okuyorum. Tamamini bitirme niyetindeyim eski ve yeni shit toplam 2000 sayfa. Suan 900 sayfa kadar bitti. Normal kitap okur gibi okuyorum ve hic birseyin bize anlatildigi yada filmlerde bahsedilen gibi olmadigini gordum. Bu sebeple kurani once okuyup sonra meal okuyacagim. Ancak bunun bile dogru anlamaya yardimci olacagini sanmiyorum. Bu metinler orjinal dilinde ve bulundugu kultur ozumsenerek okunmali.

3 Beğeni

Incil tevrat ve zebur icin kitabbi mukaddes sirketinin hem basili hemde app si var. Zaten kitabbi mukaddesde oyle cok fazla secenek yok. Ilgini cekerse ne okuyorsunuz bolumde iki ayri sekilde okudugum bolumleri yazmistim

3 Beğeni

Türkiyede Tolkien gibi bir yazarın kitaplarının yıllardır basılmadığı için karaborsaya düşmüş olması çok büyük utanç sebebi.

2 Beğeni

Benim gördüğüm kitap 8 9 aydır 400 liradan satıyordu 500 oldu siz yine iyi fiyata bulmuşsunuz.

3 Beğeni

Sırf bu kitabı alamayacağım için seriden başka kitap alasım gelmiyor.

2 Beğeni

Bu insanlar arkadaşlarıyla özel hayatlarını konuşmak için toplu taşıma araçlarına binmeyi mi bekliyorlar? Biz zorunda mıyız sizi dinlemeye? Yoksa arkadaşlarınızı yalnızlığınızı gidermek için mi kullanıyorsunuz? Hayır anlamıyorum 2 saat otobüs durağında bekliyordun işte binmeden ne konuşacaksan konuş, bindikten sonra mı aklına geliyor?

Dinlememe gibi şansında yokki bazen çok sessiz oluyorlar, birisi çıkıyor langır lungur konuşuyor. Kulaklığı olmayıp bu zülme katlanmak zorunda kalan insanlar için üzülüyorum. Sözüm meclisten dışarı tabii acil durumu var, özel durumlar var da işte neyse ya… Döktüm ama rahatlayamadım.

3 Beğeni

Lise yıllarında bizde arka koltukta çok gürültü yapardık. O zamanlar genelde otobüs muhabbeti günün kritiği üzerine yapılırdı. Birbirimizi kızdırma falan. Ama korkunç eğlenirdik. Anlamıyorum ama bir nevi stres atardık. Şimdi düşününce yüzüm kızarmıyor değil. Az biraz medeniyetsizlik olmuş ama gençlik işte. Hangimiz hep kurallara uyarak yaşadı ki. :slight_smile:

3 Beğeni

Bi gün günüm tersine dönmüştü uyuyamıştım hiç. Düzelsin diye diğer güne bağlamaya çalıştım ama hiç düzelmedi. Bir yandan da final çalışıyorum sürekli uykum geliyor ve yalap şalap oldu her şey günlerdir. Uyuyakalmayayım diye her saat başına alarm kurdum ve finale kadar uykumu düzene sokuyum diye de uğraşmıycam. Başka türlü yetişmeyecek hiçbir şey.

3 Beğeni

Ne kadar zor bir durum. Bazen böyle durumlara insan kendi kendisini mi sokuyor diye düşünüyorum ama yaşananlara karşı doğal bir tepki sanırım. Bir akşam balkonda (yoksa cam kenarı da olabilir) geceyi izlerken falan sevdiğiniz, içinizdeki bu durumdan uyuşmamış kısıma dokunacak şarkı dinlerseniz sakinleşip dinlendirici bir uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Sürekli uykusuz bir şekilde alacağınız verimden 7-8 saat eksik çalışıp daha fazla verim alabilirsiniz diye düşündüm. Ne kadar sevmesem de uyku bir şeyleri düzgün yapabilmek için gerçekten önemli. Ben durumunuzu tam bilmediğimden belki sığ bir tavsiye de vermiş olabilirim ama yardımcı olabilirsem de sevinirim. :slight_smile:

3 Beğeni

Tamamen aynı durumdayım. Yetiştiremediğim konular var. Stresten başım ağrıyor. Endişelenip durmaktan derse de odaklanamıyorum. Uyuyamıyorum da doğru düzgün. Fazla stres yaptığımda bir uyku problemim tetikleniyor. Uyumak istesem de olmuyor. Kolay gelsin diyeyim ben. Çok zor :expressionless:

3 Beğeni

@Sindella Çok geçmiş olsun. İnş kurtuluruz yakında. Bir kere ucunu kaçırınca tümden gidiyor. Gün doğduğunda hiç uyuyamıyorum ama gün doğmadan da çalıştığım konu bitmiyor. Günüm gecem ters döndü.

@doyoulikepie Çok teşekkür ederim ya. Aslında uykusuz olmuyorum, yani yeterince uyuyorum ama saçma sapan saatlerde uyuduğum için saat başı alarm kurdum. Gün içinde uyursam uyanayım diye. :d Hoş yine yattı bu iş çünkü telefonumu suya düşürdüm şimdi pirinçte uyuyor. :d

2 Beğeni

Teğallam, flood olacak ama üstteki atıf mesajlarıyla birleşmesin istedim. Gerçekten dayanamıyorum ya,nasıl sabredilir hangi akla hizmet yazılır bu bölüm. Çıldırıyorum. Her sene sonunda aynı şey, bıkkınlıkla dayanmaya çalışıyorum. 1 den sonra zaten boşa gitmesin bu kadar sene diye diye okudum da başka bi yere de gidemiyor. 4 sene sabretmeye çalıştım şu 2 sene de bitse de kurtulsam lanet yerden. İdeali “Ben hayatımı adayacağım. İnsanları tedavi ederek insanlığı tedavi edeceğim. Bu kutsal bir görev.” olarak bakanlar okusun mutlu mutlu. Ben neden geldim buraya. Zaten bu bakış açımla kimsenin hayatında tehlike yaratacak bir bölüm seçmem de. Seçecek olanın da olmayanın da aynı süre aynı şeyleri görmesi çok saçma. Amaan. Gerçekten başkalarını tedavi edeceğim derken kendim hasta oldum.

1 Beğeni

Ne oldu da böyle düşünmeye başladınız?

1 Beğeni

Yazarken de düşündüğüm şeyler, içine girip çok fazla zorlanınca gözüme batmaya başladı. Öncelikle hizmet sektörü olduğundan çok amele işi, pardon özür diliyorum. Ömür boyu çalışma ve öğrenme gerektiren bir meslek. Senin bilgi birikimin ve verdiğin emeğin asla ve asla takdir edilmemesi, özellikle kendi hastaların tarafından 9 da geliyor 4 de gidiyor altına mercedes’i çekmiş denmesi. Aileler ve öğretmenler eskilerde öğretmenliği övmeleri gibi övdüler yolladılar bir çoğumuzu. Yok devlete sırtımızı dayayalım, belli maaşımız olsun direk atanalım falan. Övülen yanlar bu ama bölüme girerken başka idealin ve isteğin yoksa, neden bunları çekiyorum ki diyorsun. Birisi bana sorsa kesin iş imkanı şu bu diye yazmayı düşünüyorum, ne dersin dese yazma derim. Yurtdışı denkliği olan herhangi bir bölüm -gerçekten herhangi biri olabilir en saçma şey bile- yazıp 6 sene saçma ezberlere ve ayak işlerine vereceğin enerjini bölümüne yatır kesinlikle daha mutlu daha tatminli olursun derim. Amaan, zaten halk sağlığı gibi kolay bir şey yazarım 2 sene dayanıp.

4 Beğeni