Dök İçini Rahatla

(Seray) #1076

Vahşi doğa için evet bunlar doğru
Benim kilit noktam ise madem biz insanlar zeki, düşünebilen yaratıklarız onlardan farklıyız o zaman neden bir şekilde savaşlarla kaos içinde yaşamanın getirisinden çok götürüsü olduğunu fark edemedik de daha iyi bir düzen kuramadık?

Evet dediğiniz gibi olabilirdi. Ama yine de bazıları da tüm ideoloji,din ve sosyolojik durumlardan öte yine de savaşın ilerleme, değişim için bir gereklilik olduğunun düşünüyor.

Örneğin 2. Dünya savaşı ve hemen arkasından gelen soğuk savaş olmasaydı bugün bildiğimiz liberal demokrasi de olmayacaktı . Tarihin akışı başka bir yöne belki hala örneğin ABD 'de slyahilerin durumları 60’larda olduğu gibi olacaktı.
Toplumun, kültürün değişmesi ve gelişmesi dışında ayrıca silahlanma ve dolayısıyla savaşlar olmasaydı ne uzay çalışmaları ne internet ne bugün hayatı kolaylaştıran diğer gelişmeler olmayabilirdi.

Olsun demiyorum yanlış anlaşılmak istenmem ama sanki bütün evren yıldızlar, gezegenler yaşam olduğunu bildiğimiz ve içinde yaşadığımız dünya tüm gelişim değişim, ilerleme ve yokoluşunu savaşlara borçlu.

(Seray) #1078

Böyle düşünenlerin ben genellikle savaşmayı seven daha karanlık ruhlu insanlar olduğunu düşünüyorum

Evet 2. Dünya Savaşı’nda doğan ihtiyaçlardan dolayı Almanya da kimya endüstrisi çok gelişti aynı şekilde Vietnam Savaşı olsun bu savaşlar yüzünden biyomedikal cihazlar gelişti, deniz altı teknolojisi gelişince uzay teknolojisi de gelişti, bu tarz gelişimler haliyle normal halkın ve biliminde işine yaradı. Ama asla normal ihtiyaçlardan dolayı gelişmediler, savaş ihtiyaçları yüzünden oldu hepsi.

Yanlış anlamadım ama belki bu savaşlar yaşanmamış olsa bu tarz gelişimler daha geç yaşanacaktı, ama yine de ben razı olurdum…

(Emre ) #1079

Savaşlar şirketlerin ve devletlerin oyuncaklarını test ettiği yegane fırsatlardır.

(Seray) #1080

Doğru bir tespit katılıyorum

Çok dar bakış açısı bence sadece İnsan odaklı bakıyorsunuz. Bitki, sebze ve ağaçların dili olsa da konuşsa :slight_smile:

(Emre ) #1082

Oralara girersek çok uzun uzadıya yazmamamız lazım ve ben o kadar bilgi sahibi olduğumu düşünmediğim için yazdım. Dikkat çekmek istediğim şey: “savaşlar ve değişim”di.

(Seray) #1083

Geniş açıdan da baksak savaşlar gibi büyük olaylar da yeni ürünlerin denendiği gerçeği değişmeyecek :slight_smile:

İnsan doğasının bir gereği maalesef savaş. Nedenler aramıyorum artık, “Yakınımda olursa nasıl hayatta kalırım?” ya da “Ülkemin ‘hayatta kalmasına’ nasıl yardımcı olurum?” un peşine düştüm. Şahsen böyle düşünüyorum.

(Seray) #1085

Anlıyorum,
Ben ise keşke sınırlar olmasaydı, keşke herkes istediği yere gitseydi, bu kadar ayrımlar olmasaydıyı düşünüyorum…

(Emre ) #1086

Geçen ki okumadan eleştirme muhabbetinden sonra kendi kendime ders verip Kuran’ı Yaşar Nuri’nin mealinden okumaya başladım. Okan Bayülgen’in konuğu Cübbeliydi ve tahammül edemeyip “ne yazıyor lan bu kitapta” diyip, artık vaktinin geldiğini inandırdım kendime, evde bulabildiğim tek kaynak buydu. Bunu da buraya yazarak rahatlayayım. Daha önce yaptığım peşin hükümlerden pişman oldum tabii ki biraz. Yaşar Nuri de yaşarken hep sinirli ve tahammülsüz biriydi, şimdi anlaşılabiliyor nedeni. Gerçi tek Kuran’ın sorunu değil bu insanlar bütün dinleri kendilerine göre değiştirmeyi, uydurmayı başarmış. Asıl eleştirilecek olan iman edenlermiş aslında. Kitaplarda eleştirilebilir tabii ama o da farklı bir konu.

Ben de bu üçlemeye başlamayı düşünüyorum. Kuran’ı daha önce okumuştum ama şimdiki düşüncelerim ve algımla nasıl yorumlayacağımı merak ediyorum. İncil ve Tevrat’a da şans vereceğim bu sefer. Artık dini konularda son kararımı vermem gerekiyor. Sürekli aklımda dolanan bir şüphe ve bilinmezlik olarak varlığını sürdürmesi çok yorucu.

Biri tokat attığında diğer yanağını çevir diyen İsa’nın dininden engizisyon mahkemesi çıkarmayı bir zirve olarak görüyorum.

Çeviri konusunda kimi tavsiye edersiniz?

(Emre ) #1088

Ben ilk defa okuyorum. Çocukken zorla Kuran kursuna giden nesillerdenim ben de.

Çocukluğumda ve lise dönemimde Yaşar Nuri’yi severdim. Onun meali vardı evde o denk geldi ve onu okuyorum. Zaten ona karşı olan kitleye bakarsak, (yani genelde öyle bir kıstas yapıyorum) Yaşar Nuri demekki doğru yoldaymış sayılır -gibi geliyor bana. Ben çeviri konusunda açıkcası hiçbir şey söyleyemem sonuçta ne dili biliyorum ne tarihini biliyorum ne doğrusunu yanlışını ayırt edebilirim.

Hem bu uzun bir yolculuk şu an sadece çevirisini okumayı tercih ettim. Bu çeviride parantez içileri ve tefsir yok. Bu yüzden etkileneceğim tek şey kitabın kendisi, özü. Hayatımın farklı dönemlerinde denk gelirse yine farklı çevirileri ve tefsirleri de okuyacağım. Tefsir okumadan da olacak iş (bir bilenden öğrenmek) gibi değil. Daha önce de İncil’i okumaya çalıştım o zaten komple karışık bir konu.

Forumda varsa daha bilgili kişiler daha iyi aydınlatırlar sizi ama Elmalılı Hamdi Yazır yani Atatürk’ün öncülüğüyle Cumhuriyet sonrası Kuran’ı çeviren kişiden okumak şarttır diye de düşünüyorum.

Sonunda karar verir vermez miyim onu da bilmiyorum. Ben sadece şu an hem denk gelmişken hem de Ramazan sonrası olması dolayısıyla sanırım bir şekilde denk geldi ve okumaya başladım. İnandığı dinin kitabını okumayı geçtim herhangi bir bilgi sahibi olmayan cahil cühela kesimle hem tartışmamak hem de cahilin fikrine kapılmamak için okuyup bilgilenmeyi, kendim görmeyi tercih ettim.

Cat Stevens da demiş: “Kuran-ı kerim’i tanımadan önce Müslümanları tanısaydım asla Müslüman olmazdım.”

Çocukken yani reşit olmadan önce de aynı şekilde anne-babamın tuttuğu takımı tutarmış gibi inandığım dinden de bu şekilde ayrılmam çok kolay olmuştu, bu sözde onu özetliyor.

Dini başkasından değil kitaplardan okuyup öğrenip karar vermeyi tüm nesle yayabilsek birçok sorun kendiliğinden çözülür. İnanıp inanmaması başka bir konu.

Kuran’ ı anladığımız dilde ve farklı farklı çevirilerden okumak lazım -karşılaştırmalı okuma - ki bize gönderilen mesajı anlayıp uygulayabilelim. Sanırım Prof. Dr. Mehmet Okuyan’ ın bir sözüydü: ‘’ Dinle ilgili yazılan her şeyi okuyun ama önce Kuran-ı Kerim’ i okuyun, anlayarak.’’ Ve tabiki sizden daha iyi anlayabilen birileri olabilir bu yüzden okuyun, araştırın, dinleyin ve kararınızı verin. Ne deniyor Zümer Suresi 18. ayette: ‘‘Sözü dinleyip de onun en güzeline uyanlar var ya, işte onlar Allah’ın hidayete erdirdiği kimselerdir. İşte onlar akıl sahiplerinin ta kendileridir.’’ (Hocalar gibi konuştum.) :slight_smile:

(MerterKrkmz) #1091

Mesaim yeni bitti de, mutluluğumu paylaşmak istedim. :krs:

Ben su siralar kitab-i mukaddes okuyorum. Tamamini bitirme niyetindeyim eski ve yeni shit toplam 2000 sayfa. Suan 900 sayfa kadar bitti. Normal kitap okur gibi okuyorum ve hic birseyin bize anlatildigi yada filmlerde bahsedilen gibi olmadigini gordum. Bu sebeple kurani once okuyup sonra meal okuyacagim. Ancak bunun bile dogru anlamaya yardimci olacagini sanmiyorum. Bu metinler orjinal dilinde ve bulundugu kultur ozumsenerek okunmali.

Incil tevrat ve zebur icin kitabbi mukaddes sirketinin hem basili hemde app si var. Zaten kitabbi mukaddesde oyle cok fazla secenek yok. Ilgini cekerse ne okuyorsunuz bolumde iki ayri sekilde okudugum bolumleri yazmistim

(fatih çetin) #1094

Bence ana haberlerde geçen yılın zam şampiyonu gibi haberlerde sebzeler kullanılmamalı. “Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri” kitabı zam şampiyonu olmalı. 30 tl’den satılmaya başlanılan kitap şu an 300 tl olarak satılıyor. % 900 artış demek bu. Yazıktır günahtır. Bu kadar fiyata satılması anlamsız. Piyasada yok ama o kadar eski basım bir eser olmadığı için gereksiz yani.

2019-06-05_03-35-09

Türkiyede Tolkien gibi bir yazarın kitaplarının yıllardır basılmadığı için karaborsaya düşmüş olması çok büyük utanç sebebi.