Dök İçini Rahatla

Sunucu disk arızası sıkıntısına karşın onu da yedeklemek için ek bir alan daha almak icap eder, Ben uzun zamandır kişisel yedeklerim için Google suite kullanıyorum ve ek 100 GB drive alanı için yıllık 57 TL ödüyorum. Benim için en pratik ve güvenli yöntem bu gibi geliyor.

Bazı edu hesaplar satılıyor, kapanmama garantisi yok ama onların da 1 TB Gdrive alanı oluyor.

2 Beğeni

Ya ben Google Drive’a güvenmiom hocam ya çünkü blisoun Black Mirror izliom sürekli we çok önemli bir insanım Hadi ben çoQ önemL olmasm da Google işte şeytan şirket, liberalizm kapitalizm Karl Marx ve bilioesunuz evrimt eorisine de inanmam o yüzden google mogle kafir şirketleri kuşlanmam. Çünkü 5 wakit namaz kıLıom evrime karşıym gavurlara fln ama telefonm tvm fln hep Apple’dır yani elma stabil çünkü hem gğveniom onlara hembiliOsn hz. Adem elma yedi de bugünlere geldi, o yüzden Apple <3 R4biş

4 Beğeni

Son zamanlarda eğlenemiyorum. Arkadaşlarımla dışarı çıkıyorum ve bir süre sonra bakıyorum ki sohbetin keşmekeşinde ben bir köşeye çekilip düşüncelerime ya da çevredeki herhangi bir şeyi izlemeye dalmışım. Sohbet ediliyor verdiğim cevapların yarısı cevap verebilmek için, içimden geldiği için değil. Gülmeye çalışıyorum artık onu bile yapamıyorum bazen öylece bakıyorum. İçimdeki gülme yetisi nereye gitti bilmiyorum. Akşamları balkonda gökyüzünü, kuşları izlerken çok huzurluyum, dışarıda birileriyle olmaktan çok daha iyi hissettiriyor. Her fırsatta yalnız kalmaya çalışıyorum. Ailemle yaşadığım şehirde tek başıma eve çıksam ne iyi olur diye düşünüyorum. Düşüncelerimin ailem tarafında çok gerekli olmadığı sürece bölünmesi rahatsız edici geliyor, sinirlenmiyorum genelde hiçbir şeye faydası olmadığı için ama içimde bir şeyler kabarıyor. Kısacası düşünmek, düşünmek, düşünmek istiyorum. Sanırım o kulaklara göre ağız olmadığım, o ağızlara göre kulak olmadığım için. Bir yaştan sonra arkadaş seçmek, bir şeylere göre ilişki kurmak çok önemli sanırım. Her güldüğümle arkadaş olunca sonu iyi bitmiyor. Bir psikoloğa mı gitsem diyorum ama zihnimin bu anlamsızlıklara karşı tepkisini de haklı buluyorum, neden bu haklı tepkiyi bir insana sorunmuş gibi anlatayım diyorum. Eğlenebilmeyi özlüyorum ama sanırım eğlenmeyi yanlış yerlerde arıyorum, benzer konulardan konuşmayı bile bilmeyen insanlar nasıl birlikte eğlenebilir ki? Aynı dili konuşmuyormuşuz gibi hissediyorum hiçbiriyle bazen de. Bu doğal bir süreç mi onu da anlayamıyorum.

6 Beğeni

Sizi şuan çok iyi anlıyorum bu aralar ben de böyle bir dönemdeyim özellikle şu yazdığınız

Ben sizin gibi sakinde kalamıyorum öyle zamanlar, sonra kaos çıkıyor. Rahatlık mı batıyor ne diyorum bazen.

2 Beğeni

Çok ama çok hastayım. Hava bir sıcak bir soğuk olunca çarpıldım. Canım hiçbir şey yapmak istemiyor. :pensive: Bir de tez zamanda inşallah şu bilgisayarı alabiliriz de can sıkıntım kalmaz :weary:

2 Beğeni

Merhabalar. Bildiğiniz gibi YKS sınavı açıklandı. Sıralamam iyi olmasada kötü değil. İstediğim bölüm bilgisayar mühendisliğiydi. Dolayısıyla iş imkanı ve benzeri şeylerden dolayı kafam allak bullak olmuş durumda. İstediğim şehirler ve üniversiteler büyük ihtimalle gelmeyecek. Bir sene daha sınava hazırlık saçmalığına katlanmak istemiyorum ama ne yapacağımıda bilemiyorum tabi. Görüşleriniz benim için önemli. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

2 Beğeni

Eğer istediğiniz bölümü kazanabileceğinizi düşünüyorsanız, bir sene daha katlanmalısınız. Yaşınız daha kaç ki, bir sene daha hazırlanmamak için bir yeri yazıp giderseniz, mutlu olmama ve sonrasında iş bulamama sıkıntınız olacak muhtemelen. Ve iş bulamadığınızda bir sürü yıl kaybedebilirsiniz.
Bu arada sizin özelinizde ama genel konuşuyorum. Çünkü dinamiklerinizi bilmiyorum. Ve sadece kendi düşüncem bu yönde. Ayrıca bunları üniversiteyi bitirdikten sonra 3 sene iş bulamamış ve 5 sene kpss’ye girmiş biri olarak söylüyorum.

1 Beğeni

Mezun olup bir sene daha hazırlandım. Bundan dolayı bir sene daha kalmak bana çok zor geliyor. Fazla disipline gelebilen bir insan değilim. İlk başta güzel başlasamda sonradan işler kötüye gidiyor. Muhtemelen bir sene daha denersem önceki senelerin bıkkınlığıyla tamamen batıracağım. Dediğinizde haklısınız ama mezun olup bir seneden daha fazlasını kaybetmek var.

1 Beğeni

En iyi siz kendinizi tanırsınız. Şu gerçek ki, bu zor bir karar ve bu kararı siz ve aileniz vermelisiniz. Hakkınızda hayırlısını diliyorum.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. (20 karakter)

2 Beğeni

şuraya bir kere de ben adamakıllı iç döksem ve insanlar bana yardımcı olsa hissi taşıyorum ama bir türlü içimi dökemiyorum. üstteki gönderilerden birinde de çok ümitliydim insanları teselli etmeye çalışıyordum ama şimdi yine pek öyle değilim…
durun bir deneyeceğim.

bugün bir öykücü bana kitabını yollamış. çok şaşırdım adresimi bulup yollamasına falan.
benim bir söyleşimden alıntı yaparak ithaf yazmış başına. çok şaşırdım. mutlu oldum. ağladım biraz. çok uzak ve depresif bir psikolojide olduğumu düşündüm. yani sanki o cümleler bana ait değilmiş gibi falan. aslında bu duruma sadece sevinip geçmem gerekiyordu ama ben ağladım. böyle işte.

5 Beğeni

Taze mezun mühendis olarak tavsiyem, hedeflerinizi bu kadar belirlemişken sırf bir sene kaybedeceğim diye mutsuz olacağınız bir bölüme-üniversiteye girmeyin bence. 1 sene şuan için size korkutucu gelebilir fakat ileriye dönük düşünürsek çok kısa bir süre. Ben ilk yılda üniversiteye girdim de ne oldu 1 yıl hazırlıkla birlikte 6.5 yılda anca bitti okul :slight_smile:

2 Beğeni

Doğrudur haklısınız. Bunları tekrar bir düşünmem gerekecek sanırım. Yorumunuz için teşekkürler.

1 Beğeni

Uzun uzun bir şeyler yazmak, anlatmak istiyorum ama yoruldum sanırım. Verdiğin değerin karşılığını alamamak çok kırıcı ve yıpratıcı bir şey.

4 Beğeni

Ne güzel pozitif bir iç dökme. Sevindim adınıza. Ağlayın bir şey olmaz.

1 Beğeni

Dürüst konuşucam. Ne düşünüyorsam o. Bende seneye giricem sınava. Eğer seneye kazanacağınıza gerçekten inanıyorsanız deneyin. Ama ilk iki yıl gibi çalışır çok daha büyük bir çaba harcamazsanız muhtemelen benzer bir sonuç olur. En iyi üniversitelerde değilse mühendislik okumak direk işsiz kalmak gibi. Onun yerine daha düşük puanlı ama önü açık mesleklere bakabilirsiniz. Adı az duyulmuş ama iş imkanı çok olan meslekler var. Mesela bugün haberlerde tekstil mühendisliği diye bir şey duydum. O kadar çok açık varmış ki işsiz kalmak imkansızmış gibi. Odyoloji, veterinerlik yine düşük puanlı iş imkanı yüksek bölümler. Bu tarz meslekleri biraz araştırın. Türkiye’de iş bulabilen bir bilgisayar mühendisi olmak için ilk 5 bine girmek lazım ne yazık ki.

2 Beğeni

Eğer hedefin yüksek değilse mesela İTÜ, ODTÜ ya da Boğaziçi gibi, hangi üniversitede bilgisayar mühendisliği okuduğun pek farketmiyor çünkü okulun sana verebileceği şeyler sınırlı. Sadece okulda verilen projeleri yaparak bu alanda ilerleyemezsin, öğrendiklerinin çoğunu kendi çabalarınla öğreniyorsun. Bu bölümde geçirdiğim 2 sene içerisinde şunu öğrendim ki mümkün olduğunca kendini geliştirmeye bakmalısın. O yüzden hedefin çok yüksek olmadığı sürece seçtiğin üniversitenin pek farkı yok, bütün olay istekli olmakta ve kendini geliştirebildiğin kadar geliştirip güncel olabilmekte. Eğer tercih yapmayı düşünürsen de kesinlikle şimdiden bir programlama dilini öğrenmeye başla. Sormak istediğin başka bir şey olursa da mesaj atmaktan çekinme.

4 Beğeni

Ne kadar çok bilgisayar mühendisi adayına denk gelir oldum son zamanlarda.

İtü, odtü, boğaziçi ve diğer normal üniversiteler ayrımı iş hayatındaki ilk senelerde çok başını ağrıtacak bir şey. Sonrasında çalıştığın yerlerde yaptığın projelerle bir yerlere kabul edilip reddediliyorsun. Tekrar hazırlanma şevkini kendinde görüyorsan dene bir daha şansını, ben itü’yü ucundan kaçırdığımla kalmıştım, kendimi de biliyorum tekrar hazırlanmazdım aynı şevkle, ikinci en iyi seçeneğe talip oldum. Çok da bir sorun çekmedim iş hayatında aman itülü değilim dünyalar elden gitti gibi bir durumda yok yani bilesin. Üstteki arkadaşa katılmıyorum ben itü’lü odtü’lü değilsen iş sende bitiyor demiş ama, itülü, odtü’lü olsan da iş yine sende bitiyor. Nice itü’lü bm bitirmiş arkadaşlarım var boşta gezmiş, değişik değişik işler yapar oldular sonra sektörü terk ettiler.

Böyle bir şey yok, yazılımcı açığı oldukça fazla var. Sıralamayla bir ilgisi yok iş bulup bulamama durumunun. Ortalama bir üniversitede canını dişine takıp projeler geliştirir, yarışmalara katılır derece elde edersin, itülü, odtülü geçemez yanından. Her türlü sende bitiyor iş. Çalıştığım çoğu yerde sürekli nitelikli bm bulamamaktan yakınıldı.

Bunu genelde diğer mühendislik dallarında duyuyorum ama kesin böyledir de diyemem. Hiçbir okul özellikle bm alanında çok bir şey öğretemiyor zaten. Okuldan çok ytube’dan, araştırarak öğreniliyor. Diğer mühendislik dallarında böyle değil sanırım bu okul bilgisi daha yüksek oranda önemli, o yüzden o alanlarda okul adı hala bir marka değeri taşıyor olabilir.

6 Beğeni

Yanlış anlaşıldım sanırım :grin: tabii ki hangi okul olursa olsun okula kapağı atıp yatmak yok.

3 Beğeni

Yok hocam katılıyorum yazdıklarınıza, yanlış anlaşılma yaratabilecek bir noktayı düzeltmek istedim. :slight_smile: Daha zor yatılıyor Top 10k okullarında, bitmiyor yoksa. Ortalama bir okulda gayet yatıp da alınıyor diploma, işsiz bilgisayar mühendisleri görmemiz ondan hep. Yoksa çok da işsiz kalınacak bir alan değil.

2 Beğeni