Ekonomi & Borsa Köşesi

Ya benim alımım öyle çok değil. Simdi hiç kafamın takılmayacağı bir miktarda yatırım yaptım. Nereden baksan Dune Ciltli alacak kadar kâr verdi. :joy:

Aklı ben verdiğim için yarısını benim. Hakkımı ver.

2 Beğeni

Tamam verelim de geri düştü. Şimdi sen kaybımın yarısını ver. Aklı sen verdin sonuçta.

1 Beğeni

Karı görünce sattın hemen inş, delist oldu galiba sıfırlanmış :confused:

1 Beğeni

Sabah sabah hiç güleceğim yoktu yahu. Kârı görünce satacaktın. Ama sen Dune parası çıktı az daha durayım Zaman Çarkı’nı da alırım dedin ve patladın sanırım. :smiley:

2 Beğeni

Ya öylesine attım hiç bakmamak adına fazla kâr almadan geri çektim zaten parayı. Bana göre değil borsa işi. :joy:

3 Beğeni

Çok iyi yapmışsınız. Delist olduğunu duyunca aklıma siz geldiniz direkt. Sevindim paranızı çektiğinize.

Eylül 2021’de 83 Dolar olan Snapchat hissesi an itibariyle 13 dolar. Değer kaybı %83

1 Beğeni

Özellikle teknoloji sektöründe piyasa biraz durgunlaştı gibi hocam. Millet temkinli davranıyor gibi olabildiğince. İşe alımlar çoğu yerde durdu/yavaşladı, bazı firmalar deli gibi eleman çıkarıyor falan. Allah sonumuzu hayretsin. Ben sektör olarak teknolojinin hızlı toparlanacağı fikrimdeyim ama tabi kim batar kim çıkar nasıl çıkar belli olmaz. Bu yıl renkli olacak gibi duruyor bakalım.

Ama iş görüşmesi bağımlılığı olan bir insan olarak durumdan pek memnun değilim açıkçası :roll_eyes:.

1 Beğeni

Türk lirasının değerinin son yıllarda çok düştüğü, herkesin malumu… Nureddin Nebati bile artık bunu itiraf etmeye başladı.

Ekonomist Prof.Dr. Osman Altuğ, eski bir konuşmasında Türkiye’nin temel sorununu özetliyor:

“Paranın değerini belirleyen şey, o ülkenin üretim gücüdür! Paranın değerini, söylem gücü belirlemez. Paranın tek belirleyicisi, üretim gücüdür!”

(2 dakikalık video, mutlaka izleyin)

1 Beğeni

Ekonomist Prof.Dr. Osman Altuğ’un diğer bazı tespitleri:

“Türkiye’de tek bir parti vardır: Menfaat Partisi… Menfaat ekonomisini, üçkağıtçılar yönetir.”

"Türkiye ekonomisi, “götürene maşallah, götüremeyene inşallah ekonomisi’dir.”

“Kavramları yerine koyacağız.
Bütçe açığı diye bir şey yoktur.
Bütçenin geliri giderini karşılamıyorsa, bunun adı, ZARAR’dır. Delikanlı adam, “ben zarar ettim” der.
Buna “bütçe açığı” diyen yavşaktır!
Başka?
Dış ticaret açığı?
Arkadaş! İthalat giderdir, ihracat gelirdir. İthalat ile ihracat arasındaki olumsuz fark, ZARAR’dır!
Buna her kim ki “dış ticaret açığı” diyorsa, o da yavşaktır!”

Ben de ekleyim enflasyon diye bir şey yoktur, devletin halkı soyması vardır. Enflasyon en kolay vergidir. Devlet istemezse asla enflasyon olmaz.

Enflasyon kötü yönetimlerin can simitidir, “evet pahalılık var ama bak işsiz değilsin, işin var” söylemi en büyük üçkağıttır. Dolar 17 olduğunda asgari ücret 250 dolar olmuş olacak. Ülkenin %50’si asgari ücretle çalışıyor. 250 dolara çalışan insanlara işin var denilmez, kölelik bile değil bu. Kölelerin ücretsiz gıda ve barınma hakkı oluyor. Mesela Roma döneminde zanaat sahibi bir köle şuanki Türkiye toplumunun %50’sinden daha iyi bir hayat yaşıyordur.

2 Beğeni

Enflasyon 69,97’den 73,50’ye düşmüş. :smiley: :smiley:

Bakan Nebati: Enflasyon düşüş eğilimine girdi Bakan Nebati: Enflasyon düşüş eğilimine girdi - Bloomberg HT

Ekran Resmi 2022-06-03 15.10.19

Yakında Biranın köpüğü gitti derler.

1 Beğeni

Bira değil “Sulu” diyeceğiz.

1 Beğeni

@SJack Ayranın deyin :slightly_smiling_face:

Neyse bu konu benlik değil, öyle bir baktım :joy:

1 Beğeni