En Sevdiğiniz İlk 5 Kitap

Okuduğum kitaplardan en akılda kalanlardan, okurken en çok zevk aldığım, hafızamın silinme ihtimali olursa okuduğum bu kitaplar silinsin de yeni baştan tekrar okuyayım dediğim 5 kitabı paylaşıyorum. Sizin de böyle bir listeniz var ise eklemenizi umuyorum.

1- Pattrick ROTHFUSS - Kral Katili Güncesi - Bilge Adamın Korkusu
2- Isaac ASIMOV - Vakıf Serisi - İkinci Vakıf (İthaki)/ Gizli Tanrılar (Altın)
3- Dan BROWN - Cehennem
4- Brandon SANDERSON - Fırtına Işığı Serisi - Parlayan Sözler
5- Andy WEIR - Marslı

2 Beğeni

1-Atatürk-Nutuk
2-Arthur C.Doyle-Sherlock Holmes Serisi
3-Monteigne-Denemeler
4-George Orwell-Hayvan Çiftliği
5-Goethe-Faust

4 Beğeni

Bunlar yabancı kategorisinde en sevdiğim kitaplar.

1. İlyada-Homeros

2. Vakıf Serisi-Isaac Asimov

3. Oblomov-Gonçarov

4. Budala-Dostoyevski

5. Silmarillion-Tolkien

Bonus 1. Zaman Çarkı Serisi-Robert Jordan

Bonus 2. Kara Kule Serisi-Stephen King

Bonus 3. Yerdeniz Serisi-Ursula K. Le Guin

Bonus 4. Otostopçu’nun Galaksi Rehberi Serisi-Douglas Adams

Bonus 5. 1984-George Orwell

Türkçe en sevdiklerim alttadır. Türkçe fazla okumadığım için hazırlaması daha kolay oldu.

1. Saatleri Ayarlama Enstitüsü-Ahmet Hamdi Tanpınar

2. Tutunamayanlar-Oğuz Atay

3. Kuyucaklı Yusuf-Sabahattin Ali

4. Tehkikeli Oyunlar-Oğuz Atay

5. Gulyabani-Hüseyin Rahmi Gürpınar

Bonus 1. Puslu Kıtalar Atlası-İhsan Oktay Anar

6 Beğeni

1- Alexandre Dumas - Monte Cristo Kontu

2- Charles Dickens - İki Şehrin Hikayesi

3- Miguel Cervantes - Don Quijote

4- William Shakespeare - Hamlet

5- Edgar Allan Poe - Kızıl Ölümün Maskesi

Bonus: Fantastik ve bilimkurgu ağırlıklı bir forumda olmamızdan dolayı, bir de bu türlerde birer bonus kitap söylemem gerekirse:

• J.R.R. Tolkien - Silmarillion
  • Ray Bradbury - Mars Yıllıkları
4 Beğeni

İlk beşe koyacağım kitaplar için ilk şart bu kitapları yazanın seviyesine ulaşmanının imkansıza yakın olması. Bu yüzden:

1. Puslu Kıtalar Atlası
  2. Bin Hüzünlü Haz
  3. Demirciler Çarşısı Cinayeti
  4. Kralkatili Güncesi
  5. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
1 Beğeni

Bu da benim keşke unutup tekrar okusam dediğim listem,

1 - Zaman Çarkı son üç kitap (aslında tek kitap olarak planlandığı için hile yapıyorum sayılmaz)
2 - Yüzüklerin efendisi - Kralın Dönüşü
3 - Fırtınaışığı Serisi - Kralların Yolu
4 - Kral Katili Güncesi - Rüzgarın Adı
5 - Oğuz Atay - Tehlikeli Oyunlar

2 Beğeni

1-Faust
2-Çocukluğun Sonu
3-Fırtınaışığı Arşivi
4-İtiraflarım-Tolstoy
5-Neden E=mc^2 ve Bu Bizi Neden İlgilendirir?

1 Beğeni

Bu tarz çok konu açılıyor son haftalarda ve sürekli bunların kalabalığını görmek can sıkmaya başladı. Acaba konuların hepsini tek konu altında toplayarak birleştirme imkanı var mı sevgili @Agape?

Çok baktım konu açmadan, benzeri yok… Sistem açarken de zaten uyarı veriyor benzeri varsa… Üstelik düşünce çok, bu kadar farklı düşünceyi tek bir başlığa sıkıştırmakta doğru olmaz…

1 Beğeni

Konuları tek tek araştırıp kontrol sağlıyorum. İçerik benzeri var ise konular birleştiriliyor zaten. :slight_smile: Nasıl ki onlarca cemiyet varsa edebiyat forumunda da kitaplarla alakalı farklı başlıkların olması normal geliyor. İki ayrı kökeni olan konuları birleştirmek karışıklık yaratır. Neredeyse benzer olanlar zaten temizleniyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Ne demek benzeri yok yahu? Bizzat kendim açtım ve daha bu hafta başında bir başkasına denk geldim. @Leingrad arkadaş da listelemiş. Bu da var hem: En Sevdiğiniz 5 Bilimkurgu Romanı

Bütün konuları birleştireceğim. Bana kalırsa her konu kusurlu biraz. Sevdiğimiz kitapları sadece listelemenin birbirimize bir faydası olur mu emin değilim. Bana kalırsa neden sorusuna da yanıt verilmeli ki hepimiz kafamızda tartabilelim.

Önem sırası bulunmamakla birlikte

• Satranç
  • Katip Barteby
  • Suç ve Ceza
  • Körburun
  • Heba
1 Beğeni

Aklıma ilk gelen 5’i yazacağım.

1. Sherlock Holmes Serisi - Bana okumayı sevdirdi. (Star gazetesinden kuponla aldığım seri)
  2. Otostopçunun Galaksi Rehberi - Mizahı bilimkurgu ve kitaplarda bulabileceğimi gösterdi.
  3. Yüzüklerin Efendisi - Beni fantaziyle tanıştırdı.
  4. Puslu Kıtalar Atlası - Bizde de özgün fantastik eser olabileceğini gösterdi.
  5. Kral Katili Güncesi - Benim için olan dışı karakterlerin kahraman olabileceğini gösterdi ve bana sabrı öğretti. Hala sabrediyorum.

Buraya DiskDünya’da gelecek sanırım. Büyünün Rengi’ni okurken ilk 100 sayfa bu muymuş bu kadar övülen kitap derken sonraları kendimi kıkırdarken yer yer kahkaha atarken buldum.

2 Beğeni

Üzgünüm cevap vermem, veremem. En sevdiyim seri 7 kitap. Harry Potter kitaplarını ayıramam. :rofl: :rofl: