En Son İzlediğiniz Anime?

1. Bölümdeyim. Fantastik seven herkese tavsiye ederim. Çok kaliteli bir eser.
5 Beğeni

https://www.animeler.net/anime-galerileri/animeler-net-2021-anime-odulleri-anket

Böyle bir ankete denk geldim ama nerdeyse çoğunu bilmiyorum. Sizin izleyip, özellikle aksiyon, bilimkurgu türünde önerebileceğiniz anime var mı?

2 Beğeni

Baya korkunç bir anketmiş :slight_smile:
Öneriniz için eski yeni animelerle aranız ve ne kadar deneyimli bir izleyici olduğunuzu sorabilir miyim acaba? :slight_smile:

1 Beğeni

Bu anket dışında da önerilere açığım tabi :slight_smile: Yaklaşık 20 senedir anime izliyorum ama son 5 senedir doğru dürüst takip edemedim.

1 Beğeni

image

Yeni tarz Shoujo animeleri sevmiyorum ama 2000’lerdekiler cidden iyi olabiliyor.Ben de buna başladım ve ilk bölüm bütün sezon gidecek entrika malzemelerini döktü ortaya.Tam benlik olduğunun sinyallerini veriyor yani :rofl: :sweat_smile:

2 Beğeni

Hali hazırda zaten crunchyroll anket yapıyor. Her sene yaptığı gibi. Hatta 2 günü kaldı sadece. Bu sene ilginç durumlar da var. Mesela herkesin bildiği Eren’in

Hem en iyi karakter hem de kötü karakterde aday gösterilmesi gibi. :smile:

animeler. net Türkçe versiyonu olsun demiş galiba.

3 Beğeni

Bunu bir inceleyim. :+1:

2 Beğeni

Oooo o zaman çok iyi, normalde yeni yeni başladıkları insanlar izlemeye bazı şeyleri tam olarak anlamazlar bu yüzden size bir kısıtlamada bulunmayacağım.

• Cowboy Bebop (klasik zaten)
  • Kiseijuu: Sei no Kakuritsu (seveni çoktur ilginizi çekebilir)
  • Psycho-Pass (yeni işlerden biri fena değildir çok yeni de değil ama)
  • Now and Then, Here and There (biraz sıkıyor ama sonları hoştur)
  • Fushigi no umi no Nadia
  • Made in Abyss (dünyası baya karanlıktır görüntüsüne kıyasla ama güzeldir)
  • Toki wo Kakeru Shoujo (rahatlamalık güzel bir filmdir)
  • Akira (klasiktir zaten biliyorsunuzdur)
  • Trigun (klasiktir)
  • Kiznaiver (çerezlik bilim kurgu, sanat tasarımı baya hoşuma gidiyor)
  • Serial Experiments Lain (biraz abartılıyor ama klasikleşmiş bir yapımdır)
  • Ergo Proxy (eğlenmiştim izlerken izlemediyseniz bir bakın bence)
  • Koukaku Kidoutai (zaten ünlü ve klasikleşmiş bir film ama tüm seriyi izlemenizi öneririm çok beğenilmese de diğer şeylerde kötü değildir, güzel konulara değinir)
  • Paprika (izlemişsinizdir büyük ihtimal)
  • Gökteki Kale (ghibli’nin en iyi işlerinden biri)
  • Texhnolyze (bence hoşunuza gidebilir)
  • Memories (baya güzeldir)
  • Metropolis (iyidir)
  • The Big O (çok hoşuma gidiyor bu anime çok başarılı bence)
  • X/1999 (sanatsal olarak baya iyi 90lar sitili animeler içinde en sevdiğim sanat tasarımına sahip animelerden fakat konu vasat)

Şimdilik aklıma gelenler - bulabildiklerim bunlar ve kişisel favorim,

-Neon Genesis Evangelion
Fakat tüm seriyi izlemenizi rica ediyorum. Ve izleyeceğiniz zaman bana sormaktan çekinmeyin size düzgün bir izleme listesi atayım.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

5 Beğeni

Gece gece uğraşmışsın çok teşekkürler. Listede izlediklerim kadar adını hiç duymadıklarım da var. Sırayla deneyeceğim.

2 Beğeni

Estağfurullah ne emeği. Umarım izlerken eğlenirsiniz.

2 Beğeni

Death Note izliyorum.

1 Beğeni

Şimdi bitirdim seriyi ve yazılan her noktaya katılıyorum ve aşık oldum seriye.

Chagum’un zeki gösterilmek istendiği bölüm araya güzel girmiş ama ya ben yadırgamadım. Tabii daha iyi bir şey ile de gösterebilirdi dediğiniz gibi.

11 ciltlik bir kitapmış ve 3 sezonlukta devam eden bir dizisi varmış. Animesi sadece ilk kitabı gösteriyormuş ama o kadar iyi bir başı ve sonu vardı ki devamında ne olabilir diye çok merak ediyorum. Dizisi de çok seviliyormuş onada bir ara bakmayı düşünüyorum. Kitapları ingilizce olarak temin etme ihtimali varsa ne yapar eder alırım ben bu seriyi ölmeden.

3 Beğeni

Golden Kamuy

Top animeler listesini karıştırırken karşıma çıkan daha önce hiç duymadığım bir animeydi. Çizimleri, karakterleri felan normal gözükünce (zira veletlerle dolu animeleri izleyemiyorum istemsiz bir şekilde) izlemeye başladım ve inanılmaz derecede beğendim. Kısaca Rus-Japon savaşının bitmesi ile askerden terhis olan Sugimoto Saichi ile Aşirpa isimli (animede sürekli aşripa diyorlar aslında niye böyle yazılıyor anlamadım) ainu kızının yıllar önce nopperabo tarafından liderlerini katletmek suretiyle ainulardan çalınarak gizlenmiş olan altını bulmaya çalışmasını konu ediniyor. Öncelikle animenin 3 sezonu var ve sanırsam mangası halen daha devam ediyor. 4.sezonu da gelecektir illaki. Henüz bitmemiş bir hikaye olmasına rağmen üç sezonu ile şu ana kadar izlediğim en iyi anime yapımı oldu. Ben normalde kar, orman, avcılık gibi temaları pek sevmem ve bu anime bunları ağzına kadar içeriyor ama buna rağmen hem konusu ile hem karakterleri ile beni kendisine bağlamayı başardı. Anime-film repertuarım geniş olmadığı için ne kadar orijinal bir konusu olduğu hakkında yorum yapamayacağım ama ben senaryonun oldukça sürükleyici olduğunu düşünüyorum. Yer yer temponun azaldığı yerler var ama uzun sürmüyorlar ve temponun tekrar arttığı yerlerde beklediğinize değdiğini anlıyorsunuz. Karakterleri çok iyi. Yan karakterler de en az başroldekiler kadar özen gösterilerek hazırlanmış. Özellikle Tsurumi diye bir adam var ki ben şu ana kadar bu kadar başarılı yazılmış bir benzerini görmedim. Çoğunun geçmişlerine de kayda değer miktarda değiniliyor yani üstünkörü geçilmesi söz konusu değil. Aksiyon sahneleri çok başarılı ve insanı gerçekten gaza getiriyorlar. Animede yer yer bazen anlatıcı bazen de karakterlerimiz vasıtasıyla sanki bir belgeselmişçesine animede işlenen ainuların yaşantısı ve gelenekleri, tarih, doğa, avcılık, tuzaklar, silahlar, şehirler, coğrafya gibi konular hakkında bilgiler veriliyor ki yine çok beğendiğim bir özelliği de bu.

Beğenmediğim kısımlara gelecek olursak animedeki ayı ve alev animasyonları sanırsam cgi ile yapılmış ve baya dandik gözüküyorlar. Müzikleri biraz mehh. Bunun dışında tabi ki bazı yerlerde mantık hataları var. Aslında animelerde mantık hataları zaten çok sıradan bir şey ama bunun gibi kendisini ciddiye alan bir seride
olunca daha fazla önem arzediyorlar tabi.

Misal bir yerde onlarca askeri bir tane tüfekle tehdit edip üç kişi hava balonunu kaçırıyorlar. Veya koskoca hapishanenin dibine balık avlayacaz diye kamp kurup rüşvetle bekçilerin buna izin vermelerini sağlıyorlar. Yine bir başka hapishanenin duvarlarına dinamit yerleştirerek patlatıyorlar. (insan bunu izleyince içinden o zamanın hapishaneleri baya dandik korunuyormuş diye geçirmiyor değil :slight_smile: Onun dışında Aşirpa’nın en son Ogata’ya Sugimoto’nun ne yemek istediğini sorması ve yalan söylediğini bu şekilde anlaması falan.

Bunlar bence mantıksız ve abartılı yerler ama senaryonun ilerlemesi için bunların gerekli olduğunu farkediyorsunuz bu yüzden çok fazla canınızı sıkmıyorlar.(en azından bende öyle oldu.)

Toparlayacak olursak harika ve aşırı underrated bir seri bence. Hakettiği kadar popüler değil maalesef. En azından tr için öyle olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle herkese izlemesini tavsiye ederim.

Puanım 10/10

2 Beğeni

Hocam benim demek istediğim Chagum’u zeki göstermek için daha iyi bir senaryo yazılabileceği idi yoksa dediğiniz gibi bölümün bir sıkıntısı yok normal bir bölüm. Dizilerle hiç aram olmadığı için ben pek önemsememiştim ama siz baya içinden geçeceksiniz anlaşılan serinin hocam :smiley:

1 Beğeni

Lain cyberpunk için basyapitlardan bence abartılmiyor. Ps oyunu ile takip edilmeli.
Benzer klasik yazilmayanlardan çok var aslında ama sizin listeye ek 3 tane yazayım
Berserk
Fullmetal alchemist
Ghost in the Shell anime filmi

Legend of the Galactic Heroes(bunu izlemedim ama çok ovuluyor yıllardır izleme planimda)

Edit: Son 5-6 yıldır oturup izlediğim bir anime serisi yok resmen aşırı kötü animeler çıktı bu süreçte bana göre seviye yerlerde.
Daha önceden takip ettiğim için en son Fate Heaven’s Feel 3lemesini izledim sadece. Ufotable yardirmis yine. Anime izlemiyorum diye tabi sektörden uzak kalmak yerine animesi çıkmayan veya çıkamayacak mangalari okuma amacıyla mangaya başlamıştım bu süreçte 50 civarı manga serisi okudum. İyi ki de başlamışım. Animelerdeki gereksiz sahne uzatma ve zaman kaybına özellikle son dönemlerde cikanlarda direk çözüm oluyor. One Piece 45 saniye sadece luffynin suratını gösteren bölümler varmış artık.

2 Beğeni

Eğer konuşmayı dikkatli takip ederseniz öneri verdiğim kişinin zaten sci-fi türünde anime istediğini bu yüzden artık animenin şartları haline gelen saydığınız serileri önermediğimi fark edeceksinizdir. Ve ben zaten ghost in the shell önerdim. :slight_smile:

Koukaku Kidoutai

Demişim fark ettiyseniz. Ve yıllardır anime izliyorum sizi hatalarınızdan dolayı şu an yargılamakta istemiyorum. Fakat ben serial experiments lain’e karşı pek olumlu düşünmüyorum belirtmekten de çekinmiyorum. Bana önerdiğiniz seriler zaten insanlar tarafından bilinen seriler. Lain ile aynı dönem çıkan ve ondan daha iyi şekilde kendini tanıtan sci-fi’lar var onlara sırf daha az biliniyorlar diye haksızlık edemem. Gecenizin iyi geçmesini dilerim.

1 Beğeni

Niye üzerinize alındınız anlamadım?
Güzel bir liste ile öneride bulunmussunuz yukarıda öneri isteyen arkadasa. Bende o arkadaşa sizin yazmış olduğunuz listeye ek olarak ilgisini çekebilecek serileri yazdım. Size bir öneride bulunmadım ki?
Ghost in the Shell konusunda da Japonca yazınca dikkatimden kaçmış yine burada da niye alınganlık yaptınız anlamadım :joy:

Hatalarımdan dolayı yargılama kısmına hele hiç anlam veremedim? Ayrıca herkes özgür fikir sahibi olabilir sizin fikrinize karşı bende kendi fikrimi belirttim bence abartılmiyor dedim siz haksizsiniz demedim. Tartışmak için yer arıyorsunuz gibi hissettim doğrusu.

Edit: Reply düzeltme.

1 Beğeni

Öneri isteyen kişi sci-fi türünde istediği ve siz ona dark fantasy, steampunk gibi türler önermenizi anlamsız buldum sadece. Tartışmak gibi bir niyetim ise yok ama üslubum bazen ben farkında olmadan o yöne kayabiliyor kusura bakmayın.

1 Beğeni

Ousama Ranking izledim. Bitmesini beklerken dayanamadım bugün başına oturdum. Uzun zamandır gördüğüm en epik hikayelerden biri. Hikayenin nereye gideceğini kestiremiyorum.

Merak edip mangasına bakmıştım. Animeden oldukça gerideydi. İyi ki kitapta, mangada kalmamış da animeye çevrilmiş. Yıllarca adını duymaya devam ederiz gibi geliyor.

Sizi bu epik açılış ile başbaşa bırakıyorum.

3 Beğeni

Komi-san wa Comyushou-desu
Çerezlik bir komedi-okul animesi. Çizer Komi kanı taşıyanlara kıyak geçmiş de diğerlerini çalakalem çizmiş gibi çizimlere sahip. Çok bir beklentiye girilmeden izlenirse keyif alınabilir.

2 Beğeni