En Son İzlediğiniz Film?

Dün kardeşlerimle beraber Bumblebee’yi izledim internetten. Yeni çıktığı için birkaç sorun çıktı haliyle. Filmin sonlarında altyazı kayboldu ne yazık ki. Kalan 15 dakikayı Türkçe dublajlı izlemek zorunda kaldık.

Çok beklentiye girilmeden izleyebileceğiniz, yer yer de sizi güldürecek güzel bir film olmuş. Aksiyonu az ama yine de tatmin ediciydi.

1 Beğeni

Glass’a giderim diye en son Unbreakable’ı izledim. Split’i yeni çıktığı zamanlarda izlemiştim ve beğenmiştim, Unbreakable’ı ondan sonra izlemiş oldum dolayısıyla, ve bence Split’den daha güzel bir sonu vardı. Filmi ben baya beğendim uzun süredir keyifle film izlememiştim. Samuel L. Jackson abimiz de rolüne çok yakışmış, Unbreakable sayesinde son filmin adının neden Glass olduğunu da anlamış oldum :smiley: Glass’a ise henüz gidemedim ne yazık ki.

1 Beğeni

1962 yapımı The Trial’i izleyebilirsiniz. Kafka - Dava romanının uyarlaması.

1 Beğeni

Minimalism: A Documentary About the Important Things

Son 2 aydır kendi isteğimle oluşturduğum hayat tarzını sanırım “çekim yasası”nın işlemesiyle Netflix’te gözüme çarpınca izledim. Güzel kurgulanmış, fazla manipülasyon içermeyen, işlediği temayı verirken aslında bak senden bunu istemiyoruz mesajsız iyi bir belgeseldi.

Az eşya, çok mutluluk, gerçek ilişkiler.

2 Beğeni

Çok güzel. Öyle güzel ki. Size her istediğinizi veren harika bir Amerikan film. Bunu kötü anlamda söylemiyorum. Bilgi edinmek, düşünmek, kızmak, üzülmek, gülmek, duygulanmak, meraklanmak… Ne isterseniz var ve hepsi kararında. Mutlaka izleyin.

8 Beğeni

“Dünya ilk adımı karşıdan bekleyen yalnız insanlarla dolu” derin anlam taşıyan cümlelerden sadece birisiydi. Gerçekten sıcacık, samimi bir filmdi. Oyunculuk da süperdi.Hiç sıkılmadan izledim.:relaxed:

2 Beğeni

Yarın gece izleyeceğim o zaman, teşekkür ederim.

2 Beğeni

Netflix yapımı rikc ve morty’i izledim. Her bölümü bir birinden keyifli, absürt, komik, sinir bozucu ve çok iyi işlenmiş bir yapım. Şuan 3.sezon olan ve 30.bölümden oluşan bir yapım tavsiye ederim.

5 Beğeni

Netflix yapımı değil diye biliyorum. Adult Swim sanırım.

4 Beğeni

Ben Netflixte izledim heralde bana öyle geldi, başlarken adult yazıyordu ben onu biraz açık seçik, küfürlü bir yapım diye gösteriyorlar sandım😂

1 Beğeni

Her sezon öncesi baştan tekrar başlıyorum yine sıkmıyor. Son zamanlarda en keyif aldığım iki çizgi filmden birisiydi.

1 Beğeni

“La Liberator”
Simon Bolivar hakkında bir film. Ha gerçeği yansıtıyor mu? Bunu tartışabiliriz. Lakin yine de izledim ve fena değildi. Yüksek oyunculuk ya da yüksek bir senaryo beklemeden sadece Venezuelalılar nasıl bir şey çekmiş kendi değerleri hakkında diyerek izledim.

2 Beğeni

Grand Budapest Hotel

Cıvıl cıvıl atmosferi ve renkli karakterleriyle sarıp sarmalayan, yeri gelince güldüren, yeri gelince hüzünlendiren, ama genel yapısı itibariyla insana neşe katan bir film. Ben başroldeki 2 karakteri de çok sevdim. Zaten birisi Voldemort efendimizi de canlandıran Ralph Bey. Diğer arkadaşın da izlediğim ilk filmi oldu. Bu 2 karakterin filmin başından sonuna doğru gelişen dostluğu ve bunun akışındaki doğallık için bile izlemeye değer.

3 Beğeni

Gerçekten beklentilerimin üzerindeydi. Daha önceden böyle bir filmden haberim olmamamıştı. II. Dünya savaşı ve Nazi Almanyası dönemi filmlerini sevdiğim için film izleme havamda olmasada başladım ve su gibi aktı.
Dünya savası son haftalarında Er Willi Herold’un kaçakken sans seri bulduğu yüzbası üniforması ile gücün tadını alması ve bu gücün yozlasmış savaş ortamında şiddete dönüşüp iktidar, adalet gibi kavramların yanlış ellerde nasıl kötüye kullanılabileceğini izliyoruz.

[spoiler]Daha kötüsü kurgu olarak gördüğümüz şiddettin gerçek hayattan alıntı olması.

1 Beğeni

İdealist bir doktorun, ameliyatta kaptığı frengi hastalığının kendisine ve çevresine etkisini konu alan dram. Drunken Angel filmindeki doktor karakterinin “ahlak” kurallarına bağlı hali. Sessiz sakin bir film. Birkaç sahnesi güzel ama o sahneler için izlenir mi emin değilim. Peki ne için izlenir? Kurosawa’nın insan portrelerini seviyorsanız, durağan ama içinde küçük çatışmalar olan filmleri seviyorsanız izlenebilir. Ben pek sevemedim.

Kronolojik olarak Kurosawa külliyatını izlemek için uğraşıyorum. 9 -Seven Samurai dahil- film izledim daha ama Kurosawa izlemek için başlanacak en iyi film Rashomon.

1 Beğeni

Zekice ilerleyen, giz dolu ve bu ilerleyiş sona erdiğinde de, gizlerini simetrik dizilmiş domino taşlarının tek tek yıkılışı gibi çözen klas bir film.

Merak ettirip daha sonrasında saçmalayan bir sürü film var. Jj abrams tarzı, keyif vereceğine, izleyeni aptal yerine koyulmuş hissettiren plot twistlerle biten filmler var. Bu film onlardan değil.

6 Beğeni

Çiçero

Çiçero, yönetmenliğini Serdar Akar’ın gerçekleştirdiği 2019 çıkışlı biyografik drama filmidir. II. Dünya Savaşı öncesinde Nazi Almanyası adına casusluk yapan ve “Çiçero” lakabıyla tanınan Elyesa Bazna isimli Arnavut casusun hayatını anlatan filmin başrolünde Erdal Beşikçioğlu yer almaktadır.

2 Beğeni

Sevdiğim filmlerden birisidir. Ara sıra açıp izliyorum. Her açıdan gerçekten tatmin eden bir film bana göre.

1 Beğeni

Ben de yorumunuzdan sonra izledim biraz önce bitti ve vov! Sadece şaşırtıcılığı da değil filmin her sahnesi güzeldi ve içine çekiyordu. Zaman kavramımı yitirmişim gibi oldu bittikten sonra. Tavsiyeniz için teşekkür ederiim.

3 Beğeni

Forumdaki ilk mesajımı bu başlık altında atacağım. Vira bismillah!

Bu akşam ‘‘Allende en su laberinto (2014)’’ filmini izledim. 11 Eylül 1973 tarihinde General Pinochet’in başını çektiği askerî cunta tarafından devrilen eski Şili devlet başkanı Salvador Allende’nin son yedi saatini anlatıyor. Allende’nin amacı demokratik reformlarla Şili’ye sosyalist bir biçim vermekti. 1970’deki seçimde yüzde otuz altılık oy oranı ile başa gelmişti. Amacına ulaşmak için birbiri ardına adımlar atıyordu ki malum darbe gerçekleşti.

Film, Allende’nin danışmanının 11 Eylül 1973 sabahı Allende’nin odasına girerek ona kısmî bir askeri kalkışmanın olduğu haberini vermesiyle başlar. Salvador Allende hazırlanıp La Moneda’ya (Başkanlık Sarayı) gider ve olaylar gelişir. Allende’den taraf ordu içinde bir alay bile yoktur. Elli şahsi koruma muhafızı ile askerlere direnirler fakat nihayetinde Salvador Allende ölü olarak bulunur. Allende’nin nasıl öldüğü filmde gösterilmez. Zaten Allende gerçekte intihar mı etmiştir yoksa darbeciler tarafından mı vurulmuştur bilinmez. Filmde de bu tarihî belirsizliğe sadık kalınması hoşuma giden bir detay oldu.

Güney Amerika + Petrol + Sosyalist Hükümet + Amerika Birleşik Devletleri = Darbe / İç Savaş

Üstteki denklemin günümüzde Venezuela’da yaşandığı gerçeği göz önünde bulundurulursa Şili’de seçimle başa gelmiş sosyalist Allende’nin indirilmesi olayı güncelliğini korumaktadır.

Son olarak eklemek isterim ki film boyunca kafamın içinde Attilâ İlhan’ın ‘‘Allende Allende’’ şiiri kanat vurdu:

‘’…
ne kadar yok etse ölüm vuruşu göklerde yankılanan
kocaman bir yürek kalır şili’nin allende’sinden’’

6 Beğeni