Fantastik Kitap Önerileri

Jonathan Strange ve Bay Norrel hakkındaki görüşlerim:

Bu aslında tek bir kitap ancak Alfa kitabı üçe bölmüş. Alfa’nın üç kitabı toplam 650 sayfa olsa da kitap aslen 1000 küsür sayfa. Alfa nasıl Ali Cengiz oyunları yaptı da kitabı yarı yarıya kısalttı bilmiyorum :smiley: .

Gormenghast’a gelirsek. Daha önceden araştırma yapmanız iyi çünkü benden övgü dışında bir şey duyamazsınız :smiley: . Gormenghast’ı fantastik edebiyatın zirvesi olarak görüyorum. Hem de fantastik edebiyattan beklentilerimi değiştiren yegane eser olarak. Fikirlerin karışmasının temel nedeni muhtemelen Peake’in dili olacaktır. Peake yazar olduğu kadar bir şair ve ressamdı. Eserinde bu üç yönünü de görmek ziyadesiyle mümkün. Kompleks, stilize betimsel diliyle eşsiz bir sesi var. Bu nedenle yazara ‘‘ağdalı’’ etiketi yapıştırırsa da buna şiddetle karşı çıkıyorum. Çünkü dili şaşaalı olduğu kadar işlevsel, kitapları da stilden çok fikir odaklı. Her biri birbirinden ilginç ayrıksı karakterleri üzerinden sosyal normları, binlerce yıllık anlamsız gelenekleri üzerinden kurumsallığı- sınıf farklılıklarını melankolik hayalsi bir şekilde işliyor. Her şeyden önce bir fikir adamı olsa da gotik edebiyatın unsurlarını kullanmaktan kaçınmıyor. Bence ilk kitabın ilk paragrafını bir okuyun, eseri gayet iyi özetliyor.

3 Beğeni