Fantastik Kitap Önerileri

Nereden bakabilirim biraz araştırma yapınca hep öneri olarak okuduğum seriler karşıma çıkıyor. Küçük yaşa hitap eden seriler ilgimi çekmiyor.

Ben İdefix’ten geriye gelerek bakıyordum silmedilerse eski kitapları. Bir de İnstagram’dan sahaf takip ediyorum. Arada hiç bilmediğim seri denk geldiği oluyor.

Bu yöntemle ben de buldum fakat tükenmiş durumdayım. Aslında pegasusun çıkardığı kitaplar var ama onların da devamı gelmiyor diye başlamıyorum.

İngilizce okumak sizin için bir problem değilse Malazan övelim size de? :hugs:

Malazanın ilk kitabını okudum ve serinin Türkçe çıkacağını öğrencim o yüzden beklemedeyim. Ama varsa başka tavsiye sevinirim.

• Cradle - Will Wight
  • Paternus - Dyrk Ashton

Ikisi de Türkçe çıkmayacak.

Hocam, bu başlığın önde gelen müdavimlerinden olduğunuzdan Türkçe’ye kazandırılmış fantastik eserlerin önemli bir kısmını okudunuz, Bu nedenle spesifik isteğinizden ziyade aklıma gelen eserleri önereceğim: (her biri karakter odaklı olmayabilir)

• Jonathan Strange ve Bay Norrell, Susanne Clarke
  • Gormenghast üçlemesi
  • China Mieville kitapları
  • Neil Gaiman (Herhangi bir kitabını öneremem, birini çok sevip birinden nefret etmeniz olası.)

Üstteki girimi sabah yazmıştım, göndermeyi unutmuşum. Şimdi İngilizce okuyabileceğinizi öğrendim. Eh, isteğinize uygun birkaç öneri:

• Curse of Chalion, Paladin of Souls: Karakterizasyon konusunda Farseer’ın ardılı. Lois abla,şükürler olsun ki, Hobb’dan çok daha optimist ve insaflı
  • First Law’ı okumuştunuz sanırsam. Üçlemeden sonra çıkan Stand-alone’ları ihmal etmemenizi öneririm. Abercrombie’nin yazar sesini ancak Stand-alone’larda bulduğunu düşünüyorum.
  • Garth Nix, Janny Wurst, C.S Freidman, Stephen R. Donaldson başarılı bulduğum diğer yazarlar.
2 Beğeni

Cradle okudum fakat Paternusu inceleyeceğim. Çok teşekkürler.

1 Beğeni

Öncelikle teşekkürler. Jonathan Strange ve Bay Norrel bu seriyi hemen alacağım.
Gormenghast üçlemesini daha önce duydum fakat emin olamadım. Araştırma yapınca çok karışık fikirlerle karşılaşıp vazgeçmiştim. Biraz beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Ayrıca Paladin of Souls ilgimi çekti alacağım tekrar teşekkürler.

2 Beğeni

Teşekkürler hepsini inceleyeceğim.

Buraya bende not düşeyim; Jonathan Strange ve Bay Norrel’ın her ne kadar ilk kitabı biraz durgun geçse de devam kitaplarında gidişat giderek hızlanıp ton karanlıklaşıyor. Başlarda sıkılırsanız yarıda bırakmayın derim. Eğer seri hoşunuza giderse aynı evrende geçen bir adet öykü kitabı da mevcut. Bilginize…

Vlad Taltos serisi, ülkemizde pek bilinmeyen oldukça kenarda köşede kalmış bir seri. Ben yazım tarzını çok beğeniyorum, yaratıcı ve sempatik bir tarzı var. Alıştığımız kiralık katil hikayelerinden çok farklı. :slightly_smiling_face:

Bildiğim kadarıyla pek yeni baskısı yok. Ancak sahaflardan orta yollu temin edebilirsiniz. Bir araştırın isterseniz, belki hoşunuza gider.

1 Beğeni

Jonathan Strange ve Bay Norrel hakkındaki görüşlerim:

Bu aslında tek bir kitap ancak Alfa kitabı üçe bölmüş. Alfa’nın üç kitabı toplam 650 sayfa olsa da kitap aslen 1000 küsür sayfa. Alfa nasıl Ali Cengiz oyunları yaptı da kitabı yarı yarıya kısalttı bilmiyorum :smiley: .

Gormenghast’a gelirsek. Daha önceden araştırma yapmanız iyi çünkü benden övgü dışında bir şey duyamazsınız :smiley: . Gormenghast’ı fantastik edebiyatın zirvesi olarak görüyorum. Hem de fantastik edebiyattan beklentilerimi değiştiren yegane eser olarak. Fikirlerin karışmasının temel nedeni muhtemelen Peake’in dili olacaktır. Peake yazar olduğu kadar bir şair ve ressamdı. Eserinde bu üç yönünü de görmek ziyadesiyle mümkün. Kompleks, stilize betimsel diliyle eşsiz bir sesi var. Bu nedenle yazara ‘‘ağdalı’’ etiketi yapıştırırsa da buna şiddetle karşı çıkıyorum. Çünkü dili şaşaalı olduğu kadar işlevsel, kitapları da stilden çok fikir odaklı. Her biri birbirinden ilginç ayrıksı karakterleri üzerinden sosyal normları, binlerce yıllık anlamsız gelenekleri üzerinden kurumsallığı- sınıf farklılıklarını melankolik hayalsi bir şekilde işliyor. Her şeyden önce bir fikir adamı olsa da gotik edebiyatın unsurlarını kullanmaktan kaçınmıyor. Bence ilk kitabın ilk paragrafını bir okuyun, eseri gayet iyi özetliyor.

3 Beğeni

Hocam Gormenghast serisini Türkçe mi okudun? Çeviriyi Dost Körpe gördüğümden beri seriyi erteliyorum. Gerçi nesiri iyi olan serileri orijinalden okumak daha doğru olur fakat dil olarak yeterli olmadığım için okurken duraksamayı sevmiyorum.

1 Beğeni

Hayır, Dost Körpe’nin forumda tartışmalı bir figür olduğunu duydum ancak çeviri hakkında bir bilgim yok. Çeviri kusursuz olarak nitelendirilmediği müddetçe Türkçe okumanızı tavsiye etmem.

1 Beğeni

Yanlış hatırlamıyorsam @alper bayağı sıkıcı demişti o kitap için. :thinking:

Ben değilimdir, bu seriyi okumadım.

O zaman kim acaba? Var mı bu kitabı okuyup da sıkıcı bulan? (Soralım bakalım).

1 Beğeni

Ben fantastik bir tarafını görmedim Gormenghast’in. Fakat karakterler bizim gibi normal insan olsalar da fantastik bir tarafları var gibiydi. Yazarın dili çok güzeldi. Fantastikten çok felsefik ve ironi yönlü bir eser olduğunu düşünüyorum. Fantastik öğe neredeyse hiç yoktu. Ama ona rağmen yazım bir o derece fantastikti. Sıkılmadım ama garip buldum. Ben de nasıl “fantastik” bir cevap yazdım böyle hayret doğrusu. :roll_eyes: