Fantastik Kitap Önerileri

Buldum sanırım, https://forum.kayiprihtim.com/t/n-k-jemisin-besinci-mevsim-hugo-odulu-ve-baska-seyler-daha/7587 bu inceleme olmalı.

Arkadaş çeviri ve yazım hataları konusunda oldukça eleştirmiş.
Pek olumlu değil yorumlar :confused:

3 Beğeni

Yani forumu sürekli girip bakıyorum ama ben bu soruyu görene kadar sorunun yanıtı bulunmuş. Bu ne hız arkadaş hayran kaldım. :smiley:

1 Beğeni

Olumlu tutacak bir yeri olsaydı keşke… :upside_down_face:

@Muhammed_Deger teşekkürler… :smiley:

2 Beğeni

Elf’li, büyücülü… kısaca Yüzüklerin Efendisi tarzında fantastik kitap serisi önerilerinizi alabilir miyim?
(Sissoylu dışında, çünkü o zaten önerilmişti)

Elf değil de iblis var “İblis Döngüsü Serisi - Peter V. Brett” 4 kitap çıktı 5.sinin çevirisi tamam editörden geçiyor, yakında yayımlanır.

3 Beğeni

Hemen bakacağım. Sözünü ettiğim tarzda mı? Yani tarz olarak az çok tahmin etmişsinizdir

1 Beğeni

Konusuna hatırladığım kadar değinecek olursam;

Teknolojiye iyice alışan insanlar insanlık dışı varlıkları dünyalarından uzak tutma yollarını unutuyor (ki bu yollar belirli ritüellerle yapılan büyüler) ve iblisler dünyaya geri dönüyor bu dönüş kanlı oluyor insanlar ellerindeki teknoloji ve bilgileri yitiriyor (bir kısmı elit tabaka tarafından saklanıyor) gündüz nüve denilen yere cekilen iblisler gece ortaya çıkıyorlar. Sonuçta insanlar iblisleri kendilerinden uzak tutacak büyülere geri dönüyorlar ama bu yeterli olmayacaktır. Yeni savunma yolları buluyorlar, tabi bu aşamalar çok iyi betimleniyor kitapta ve ortaya dövmeli adam dedikleri biri çıkıyor sonrası olaylar olaylar…

İblis dedigime bakma o kadar basit değil bunların türleri var suda yaşayanlar, ateşten etkilenmeyenler vs. Ve her birine karşı farklı büyü yapılması lazım. Bir türe karşı yapılan tılsım başka tür üzerinde işe yaramıyor.

Edit: Görsel destek sağlayalım :grin:

14 Beğeni

İlginç görünüyor. İlk kitabını alacağım.
Bunun dışında da herkesten öneri bekliyorum, belirtmiş olduğum tarza yakın…

1 Beğeni

Resimler çok iyi. Bu seriyi okumak istiyordum ama ilerleyen kitaplarda bozuyor diye duydum. Ayrıca Ortadoğu halklarına benziyor sanırım kitaptaki kültürler . Bir aşağılama falan da var galiba. Ya da yanlış mı bu bilgi tam bilmiyorum. Okuduğum bazı yorumlardan böyle bir izlenim edindim. Seriyi okuyanlar bilgi verebilir mi?

1 Beğeni

Margaret Weis ve Tracy Hickman kitaplarına bakabilirsiniz. Ölüm Kapısı, Ejderha Mızrağı, Hükümran Taş vs… Bunun dışında Unutulmuş Diyarlar da var elbette Salvatore’un. Miras Döngüsü var, Christopher Paolini’nin. Şu an başka gelmiyor aklıma.
@annihilator, İblis Döngüsü güzel bir seri. Krasia toplumu Ortadoğu ve hint toplumlarına benziyor bayağı. Doğrudan yapılan bir aşağılama yok, yani batılı bir okur okuduğunda bir şey anlamaz bence. Krasia toplumu oldukça sert bir toplum, doğal olarak bireyleri de buna göre şekilleniyor. Bir noktada barbarlarmış gibi algılayabiliyor okur da. Ama kendiniz okursanız daha iyi anlayabilirsiniz tabii ki.
Son kitaplarda ilk iki kitaba göre bir performans düşüklüğü var evet, ancak yine de okunmaya değer bir seri kendisi.

7 Beğeni

3.kitapta bir bocalama var ama 4.kitap tekrar toparlıyor benim açımdan, Krasia halkından bahsediyorsunuz evet bir Ortadoğu havası var ama bu aşağılama olarak neden algılanıyor anlamış değilim çok eşlilik, kadın hakları rakip olan halk tarafından eleştiriliyor. Yazarın kaleminden dolayı olsa gerek okurlar da bunu karşı taraftan bakarak eleştiriyor. Oysa ki Krasialı gözünden bakınca da karşı tarafında metres hayatı ve korkaklığı eleştiriliyor (Bu kesim de Avrupai hava sunuyor bize) ama yazarlar uzaylı değil, illa ki bu dünya halklarından esinlenecekler.

“Dothrakiler Türk ama doğru yansıtılmıyor” diye cümle işitti bu kulaklar :joy::joy:

4 Beğeni

@cankutpotter @Waxillium cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Listeme ekledim seriyi. :+1:

1 Beğeni

Serinin bir seveni olarak ben de @cankutpotter ve @Waxillium görüşlerine katılıyorum. Ortadoğu kültürünü aşağılamak gibi bir durum yok kitapta, ortadoğulular mağdur olacakları bir şey bulurlar mutlaka burada da bulmuşlardır. Eğer Krasia’lılarla bugünün ortadoğusunu karşılaştırırsak Krasia’lılar kesinlikle daha medenidir. Ben sevdim ayrıca Krasia’lıları okurken. 3. kitap ilk ikisine göre biraz kötüydü ama serinin kendi içerisinde bir kıyaslama yapılacak olursa geçerli. Yoksa başka kitaplarla karşılaştırırsak gayet iyiydi bence. Zaten 4. kitapta toparlıyor. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim :slight_smile:

7 Beğeni

Kitap orta doğuluları aşağılamıyorsa bile bunu sen yapıyorsun.

asagilama gibi degilde daha cok benzerlikleri var gibi ama bence mutlaka okumalisin gercekten enfes bi seri tadina kendin bakmadan anlayamazsin

1 Beğeni

eger butcen uygunsa ve gercekten okumayi seviyorlarsan
sissoylu
yüzüklerin efendisi
kral katıl güncesi
eregon
zaman çarkı
iblis döngüsü
kuzgunun gölgesi
yerdeniz
ateş ve buzun şarkısı
assassin’s creed
dogruluk kılıcı
hary potter
vâkıf serisi
dune serisi
locke lomore nın yalanları
barut büyücüsü
goblin kral
firtinaisigi serisi
gedik savaşları efsanesi
dikenlikler prensi
iblis dongusu
kitaplarıni olmeden okunmali hepsi de harika kitaplar

10 Beğeni

sizinde varsa eger ozellikle seri kitaplar paylasirsaniz sevinirim yokluk cekiyorum artik

3 Beğeni

Ben Witcher serisini almıştım. İlk kitabındayım. Gayet güzel bence. Bir de Elric serisini aldım ama henüz başlamadım

2 Beğeni

Elric muhteşemdir. Belki yazım tarzı hikaye hikaye şeklinde olduğu için bazılarının hoşuna gitmeyebilir ama yazarın dili, Elric karakteri, yarattığı çoklu evrenler muhteşem. Keşke yazarın cokluevrenlerdeki tüm serileri çevrilse. Kont Aubec, Erekose,Corum, Jerry Cornelius…

6 Beğeni

Evet, merak ettiğim için sadece rastgele bir hikayesini okudum, hoşuma gitti. Witcher bitince Elric’e başlarım muhtemelen.
Var mı bu tarz tavsiye edeceğiniz seriler?

1 Beğeni