Fantastik Kitap Önerileri

Tecavüz bir sahnede var o da zaten detaylı göstermiyor ama ne olduğunu anlıyorsunuz.

1 Beğeni

Tecavüz eden kahraman… Hoş değil…

Direkt villain zaten kahraman. Sahnede köyü yağmalıyorlar, altını az buluyorlar çiftçinin birine gidip “Kızlarını nerede saklıyorsun?” diye soruyor. Sonrasında da köyden ayrıldıkları sahneye geçiyor kitap.

3 Beğeni

Güzel bir seri. Şu an son kitabını okuyorum. Özellikle ikinci kitabı çok sevmiştim. Metnin derinliği yok diyen kim bilmiyorum ama gayette derinliği var. Edebi olarak beğeniyorum yani. Kahraman bildiğin kötü biri. Ama ana karakter olması nedeniyle de belki, insanı kendine çekiyor. Tavsiye ederim. Ben ilk kitabı da sevmiştim.

5 Beğeni

Üçleme mi yoksa devamı var mı serinin?

Fırtınakıran’ın yorumunu sizlere takdim etmek istiyorum:

Düzenleme: serinin kendi başliğı var. Kendi başlığında da tartışılabilir.

Fantastik serilerde iyi-kötü savaşı haricinde kısıtlı felsefi derinlik arıyosanız bu kitap aradığınız şey.
Ustaca yazılmış, kurgusu vahşi bir intikam üzerinde şekilleniyor ve büyü, kılıç, kan üzerinde verilen uğraşa evriliyor. Odak sürekli ana karakter üzerinde olduğundan konudan kopma yok, kitaplar çok sürükleyici. Bence okuyucuyu kitaba bağlama konusunda Kralkatili Güncesi’ne çok yakın.
Kitabın geçtiği evren siyaha yakın gri olarak tanımlanabilecek ahlaki değerler üstüne kurulmuş. Bu evrende insan babasına bile güvenmemeli. Ana karakter de korkutucu zekasını, evren şartlarından bile kötücül olan kişiliğiyle birleştirerek etrafına yargı dağıtıyor.
Tabuları güçlümolan bir insansanız bu kitap sizi rahatsız edebilir, çünkü adam öldürmeyi, yağmayı, tecavüzü nefes almak kadar sıradan bir şey olarak gösteriyor.

Uzun lafın kısası, kitap; sürükleyici, sıradışı, vahşi.

Jorg’u Otomatik Portakal’ın Alex’i ile karşılaştırmanın hata olacağı görüşündeyim. Alex kötü değil ruh hastasıydı, kötülüğü bir amaç uğruna değil, canı istediği için yapıyordu. Ancak Jorg’un kötülüğü daha çok Nazi komut<nlarına benzetilebilir. Jorg için yaptığı şeyin hoş veya ahlaki olması gerekmez, Jorg bir şeyi kafaya koyduysa istediği şeyi gerçekleştirebilmek için küçük büyük dinlemeden yüzbinlerce insanı katleder.

Yani Alex amaçsızca kırıp dökerken; Jorg, amacına ulaşmak için bilinçli bir şekilde katlettiği insanlardan bir yol inşaa eder ve bu yolda gülerek ilerler.

6 Beğeni

Jorg ben kötüyüm, kötü olacağım diye kötülük yapan biri değil zaten. Kafasındaki plana göre hareket ederken kötülüğe yol açan biri. Hadi çaresiz birini buldum gidip işkence edeyim demiyor ama on binlerce sivili öldürüp bunu da gururla anlatan biri.

İlk kitapta dediği gibi bir acelecilik var bu yüzden zayıf buluyorum diğer ikisine göre.

Dünyası ikinci ve üçüncü kitapla gelişiyor çünkü ilk kitap ufak bir coğrafyada geçiyor(iki kontluk ve arasındaki yol).

3 Beğeni

Seri üçleme devamı yok.
Ekleme: Ama bir ek kitabı var. Ülkemizde basılacağını sanmıyorum.

Ahmaklar Prensi üçlemesi var, aynı dünya ve aynı zaman aralığında geçiyor ama başka karakterlerin macerası.

Evet onu biliyorum. Ama farklı seriler oluyor işte. Pegasus onu da basacağını söyledi. Çıkardıklarında okuyacağım.

Seri şu an için ilgimi çekiyor. Eğer tükenmez ise alacağım. Ancak ne zaman almak için kitapyurduna girsem başka kitap alıp çıkıyorum.

1 Beğeni

Dune bu kategoriye fikirleriyle giriyor bence. Yeni okumaya başladım kendisini ve bir şey fark ettim. Zaman Çarkının seyahat temposu gerçekten mükemmel. Zaman Çarkı gibi uzun bir macera içeren seriler önerebilir misiniz? Brandon Sanderson sanırım betimlemede eksiklikler yaşıyordu. En azından steelheart kitabına göz gezdirirken öyle görmüştüm.

Steelheart daha çok YA olduğu için olabilir. Stormlight Archive şu an için en iyi serisi bence. Bakmanızı öneririm.

3 Beğeni

Sanırım yeni kitabı çıkmıştı bu serinin, değil mi? Aslında yayınevi yüzünden sıkıntılı bir seri gibi gözüküyor. Bütün kitapları çıktığında (yaşıyorsam) bakacağım.

2 Beğeni

Zaman Çarkı’na benzer mi bilmem ama seyahat kısımları dikkat çeken serilere örnek olarak; Belgariad, Elenium, Kara Kule ve Yüzüklerin Efendisi-Hobbi serilerini örnek gösterebilirim.

4 Beğeni

Öneriler için teşekkürler. Hepsine göz atmaya çalışacağım.

Dark fantasy türünde kitaplar önerir misiniz arkadaşlar?

Görüşleriniz için teşekkür ederim. Gelen tüm görüşleri inceledim ve okumaya karar verdim. En azından klasik alıştığımız fantastik serilerden farklı gibi görünüyor.

@Muhammed_Deger @Jeeundo @M3rett0
Teşekkürler yorumlarınız için.

5 Beğeni

Kül Dağ’ındaki kütüphane kitabını herkese öneriyorum. Ciddi anlamda özgün bir eserdi. Büyüsüz fantastik kitap okumak isteteneler okusun.

3 Beğeni