Fantastik Kitap Önerileri

R/fantasy en sevilen karakterler oylaması

10 Beğeni

dikenkiler prensi parçalanmış imparatorluk serisi
bıçağın kendisi

2 Beğeni

Kendime okuyacak Fantastik kitap arıyorum. Kriterlerimse şunlar:
-Çok fazla kitaptan oluşmaması ( Ciltsiz baskı çıkınca Zaman Çarkına başlamayı düşünüyorum çünkü.),
-Kitaplarının kolay bulunur olması,
-Ergen romantizmi içermemesi,
-Bir de Akılçelen Kitaplardan çıkmaması.
Önerilerinize açığım.

1 Beğeni

Dragon-con ödülleri.

3 Beğeni

Dalinar baba. Fenomen bir karakter olacak.

O zaman Tor yayınlarından Stormlight archive serisini öneririm.:sweat_smile: Ayrıca aynı yazardan Mistbornda olur. :slight_smile:

2 Beğeni

Yanında iyi bir İngilizce ve Dolarla kitap almaya yetecek bütçe önerseydiniz, olurdu.

Oldu bile. 3ü bitirince konuşalım.
@M3rett0 paylaşım için sağoluver. Oylama tam da gönlümden geçene çok yakın çıkmış.

2 Beğeni

Peter v. Brett iBLİS DÖNGÜSÜ SERİSİ :grin::smiley: Seri 5 kitaptan oluşuyor. ve beşincisi yolda, sen bitirene kadar gelir

4 Beğeni

Merhaba, Kara Büyücü serisini (Büyücüler Loncası vs.) okuyan varsa nasıldır? Tavsiye eder misiniz? Başka bir fantastik seriyle kıyaslar mısınız?

Daha bitimesem bile Robin Hobb - Farseer üçlemesi.
İlgi çekici fantastik bir evren ve büyü sistemi göremesem de bir çocuğun büyürken kendini ve dış dünyayı keşfetmesi, aşağılanması, kullanılması, kendini geliştirip kısmen özerkliğini kazanması, insanları tanıması, sadakatini onlara sunması, onları öldürmesi, sevmesi, amacını ararken düşündükleri ve tüm bunların gayet akıcı sürükleyici, okuyucuyu hikayeye bağlayan ustaca bir dille yazılması kesinlikle seriyi gözümde yüceltiyor.
Özel olarak ana karakterin yaşantısının düşünsel kısmını ilgi çekici bulsam da seride fazlasıyla aksiyon sahnesi bulunuyor ve yazar bunları betimlerken sansür kullanmıyor.
Seri ortaçağ-fantastik bir dünyada yaşanıyor. Gördüğüm kadarıyla büyü aracılığıyla düşünsel olarak insan- insan ve insan-hayvan iletişim yeteneği dışında olağanüstülüğe rastlamadım; yani hafiften benzettiğim bir seri olan Kralkatili Güncesi’ndeki gibi epik, çeşitli ve güçlü büyüler beklemeyin.

4 Beğeni

Farseer bir insanın maceralarından ziyade bir insanın hayatını anlatıyor diyebilirim. Karakterlere o yüzden çok bağlanmıştım.

Kaçıncı kitaptasın ? Olağanüstülük ve epiklik gittikçe artacak.

Bir insanın hayatını anlatması o hayatın her anının bir macera olduğunu değiştirmiyor. Kişi karakter bağlansa da bu karakterin hareketli bir yaşamı olması kesinlikle okuma zevkini arttırıyor.

1. Kitabın yarısındayım.

Fantastiklik ve epiklik ne kadar artsa da bu durum çoğu fantastik serinin yaptığı gibi görkemli olmaz; en başında ana karakter suikastçi, ahlaki değerlerine çelik halatlarla bağlı bir şövalye gibi kötü adama meydan okuyamaz ki?
Fitz’de ne Rand’ın kararlılığı, ne Kvothe’nin olağanüstü zekası ve her alandaki yeteneği, ne Pug’un olağanüstü büyü gücü, ne Vin’in yeteneği üzerindeki üstün kontrolü, ne de Jorg’un acımasızlığı var. Yani herhangi birisi ne kadar normalse Fitz de(küçük ayrıntılar dışında) o kadar normal. S
eriyi bu kadar sevmemin bir nedeni de okuyucunun ana karakterde kolayca kendinden bir parça bulabilmesi.

3 Beğeni

Bu benim de merak ettiğim bir seri. Şurada pusuya yatayım.

2 Beğeni

Ben de onu demek istedim aslında. Büyük bir büyücünün veya güçlü bir savaşçının maceraları değil bu seri. Hayatındaki zorluklar sadece savaştıkları kişilerden ibaret değil.

1 Beğeni

Birçok kitabın çevirisi olmasa bile güzel bir rehber.

First things first: when do you want your book set? (Öncelikle kitabınızın hangi zamanda geçmesini istiyorsunuz?)

• Can’t I start at the beginning? (En baştan başlayamaz mıyım?) -> Klasik Fantastik

• Anytime but now! (Günümüz hariç ne olursa olsun.)

• How much magic do you want?(Ne kadar büyü olsun?)

• Magic’s cool with me.(Büyüyü severim.)
        Serious or funny?(Ciddi mi mizahi mi?)

• Something my kid sibling could read. (Çocuk yaşta kardeşimin okuyabileceği bir şey.) -> Genç Yetişkin

• I like to laugh. (Gülmeyi severim.) -> Mizahi Fantastik

• No,really. GRIM. (Hayır, cidden sert olsun.) -> Grimdark

• Let’s keep thing serious. (Ciddi olsun.)
          A big cast of characters or small. (Karakter kadrosu büyük mü olsun küçük mü?)

• HUGE(DEVASA) -> Epik Fantastik

• A couple of people is cool.(Bir avuç insan yeter.)

• I’m not too big on magic.(Büyüyü fazla sevmem.)
      What do you want instead? (Onun yerine ne istersin?)

• What would you do if I said zombies? (Zombiler desem?) -> Zombi Kurgusu

• Machines! (Makineler!) -> Steampunk

• Vibrant culture and history (Canlı kültür ve tarih.) -> Tarihi kurgu

• Authoritarian society ripe for revolution. (Devrime hazır otoriter toplum.) - > Distopya

• The end of the world. (Dünyanın sonu.) -> Apokaliptik

• In the future. (Gelecekte geçsin.) -> Bilim Fantastiği

• Contemporary. (Günümüzde geçsin.)

• Based on mythology or noir? (Mitoloji temelli mi olsun yoksa noir-polisiye mi?)

• Mythology (Mitoloji) - > Mitolojik Fantastik

• Noir. I like a good detective. (Noir. İyi bir dedektif severim.) -> Şehir Fantastiği

32 Beğeni

Yarısı belki de çoğu Türkçe de yok ama güzel liste.Black company serisini umarım bir yayınevi alırsa görme şansımız olur.

3 Beğeni

Arkadaşlar masal, hikaye, öykü derlemesi önerilerinize ihtiyacım var.
Fantastik, bilimkurgu ve korku temalı olabilir. Ayrıca folklorik, halk hikayeleri önerilerine de açığım. Klasiklerden ziyade modern, yeni kitaplar önerirseniz sevinirim. Yeni eserler keşfetmek istiyorum.

Ted Chiang - Geliş

1 Beğeni

Karin Tidbeck - Zeplin’de aradığını bulabilirsin belki. Bazi hikayeler karanlık bazısı sürreal. Hatta steampunk elementleri de bulunuyor. Bununla birlikte çoğu hikayesi İsveç folklorüyle harmanlanmış modern bir eserdi. Tuhaf bir kitap tabi, onu söylemek lazım.

Çok modern olmasa da ;

Ursula K. Le Guin’in Rüzgargülü ve Orsinya Öyküleri’ne bakabilirsin.

Asimov’un da cok değerli kisa hikayeleri var Ben, Robot okumadıysanız tavsiye ederim. Hatta Son Soru diye kısacık bir hikayesi de vardir internette bulup okuyabilirsin, cok başarılıdır.

1 Beğeni