Fantastik Kitap Önerileri

Bana Dresden dosyaları gibi urban fantastik roman önerebilir misiniz?

İlahi Kentler, Robert Jackson Bennett

Önerme diyen yok sana sen önermişsin ben de bir dezavantajından bahsettim bu kadar basit.

1 Beğeni

Fonda Lee, Yeşim Şehri.

Teşekkürsekkur ederim

1 Beğeni

Ben henüz okumadım ama londra nehirleri de şehir fantazisinin güzel örneklerinden diye geçiyordu. Çıktığı zaman almıştım ben ama okumaya henüz sıra gelmedi :grinning_face_with_smiling_eyes: Onu da bir araştırabilirsiniz.

Burada kendimce aklıma gelen seri, kitap ve yazarların bahsedilme sayılarını yazmıştım. Kısa bir süre önce de listeyi hazırlayanların kendi sonuçları açıklanmış reddit’te. Linki bırakıyorum ilgilenenler bakabilsin diye. Az çok aynı sıralama.

Reddit Favori Fantastik Kitap 2021 Oylama Sonuçları

Şu Mistborn’u sevemeyen azınlıktanım ya ona yanarım… Belki ilerleyen zamanlarda 2. ve 3. kitabına bir şans verir fikir değiştiririm diye umuyorum. Farseer’a da giriş yapmış olduğum için Robin Hobb’un listede yukarı tırmanması sevindiriyor. Murderbot da ciddi atak yapmış ona da bir ara bakmak istiyorum. Kingkiller yavaş yavaş akıllardan silinmeye başlamış veya ASoIaF’da olduğu gibi artık ‘‘salmışlık’’ var. Cradle da yavaş yavaş tanınmaya başlamış, umarım Türkçe’ye kazandırılır. Stormlight uzun süre listeye ambargo koyacak gibi gözüküyor son olarak onunla ilgili de fikrimi belirteyim. Brandon, bence, kendine özgü öyle ahım şahım bir anlatım tarzı, üslup vs. oluşturmuş olmasa bile hayal gücüyle listeyi domine etti resmen.

5 Beğeni

Gözlerim Malazan’ı aradı, 12’de görünce “piii” dedim. /r/fantasy’nin brandosando sevgisi beni şaşırtmaya devam ediyor.

Mistborn’u ben de sevemedim hocam.

Ben buna katılmadım hocam, bence Sanderson’ın yaptığı en iyi şey fan/beklenti yönetimi (istikrarlı olarak belli bir kaliteyi muazzam bir hızla tutturması da buna dahil). Yarattığı dünyalar ve sistemler bana felaket JRPG dünyalarını hatırlatıyor Allah affetsin. :roll_eyes:

3 Beğeni

Katılıyorum, hatta bu sevgide Rothfuss ve Martin’in de katkısı olduğunu düşünüyorum. :slight_smile:

Çok fazla Sanderbot okumadım, sadece Zaman Çarkı ve Mistborn var ve şimdilik bende hiçbir okuma isteği uyandırmıyor. Yine de iyi bir yazar olup olmadığına kendimce Fırtınaışığı’nın 5. kitabından sonra karar vermeyi planlıyorum. Bakalım “master” serisi nasılmış.

4 Beğeni

Hocam aynı durumdayız aslında ( ben ek olarak bir de elantris okudum ) ama seviyorum ben bu mormon keratayı valla. Anlatımdaki akıcı dili, high fantasy öğeleri kurguya başarılı yedirmesi, büyü mekanikleri, epic hikaye kurgusunda sonuca bağlamaları filan… Benim fantastik edebiyat okurken aradığım bu zaten, tabi beklenti ile de alakalı sanırım :grinning_face_with_smiling_eyes: stormlight archive 5 kitap sunulsun diye bekiyorum bende okumak için.

1 Beğeni

Sanderson’ın çiftliğine dönmüş. Top 4, Tolkien + 3 Sanderson serisi.

1 Beğeni

Listeye şimdi detaylı baktım, bana çok uyuyor ya liste :joy: Demek çok ana akım fantastikçi tayfa profilindeyim :joy: İlk 10-ilk 20 den birkaç tane değiştiririm muhtemelen en fazla.

1 Beğeni

Benim gözlerim de Belgariad’ı aradı, 121’de görünce “yuuh” dedim. Yav bu bir zamanların en sevilen serilerindendi, neler dönmüş neler. Ben yeni serilerden çok uzak kaldım, bilemiyorum tabii de, kalite bu kadar arttı mı hakikaten de ilk 20’ye bile giremiyor Eddings amca.

2 Beğeni

Kitabını okuduğum ya da adaptasyonunu izlediklerimi sayarsam:

İlk 10’dan 8.

İlk 25’den 16.

İlk 50’den(53 öncesi) 22.

İlk 100’den(102 öncesi) 32.

Gerisine bakmaya üşendim. Birkaç sene önce 50-100 arasında görüp okuduğum seriler(Vlad Taltos, Traitor Son, Greatcoats vs.) hep 100 altına düşmüş.

4 Beğeni

Kafamı nereye çevirsem Brandon Sanderson. F1 pilot sıralaması yapsalar orada bile top 5’i işgal edecek duruma geldi. Hiçbir kitabını okumadığım için yorumda bulunmak istemiyorum ama durmadan eser veren bir yazarın kitapları ne kadar üst seviye olabilir?

Tolkien, Martin, Rothfuss gibi mükemmeliyetçi yazarların verdiği eserler ortada.

Sanderson bunu başarabiliyor mu merak ediyorum. Çok fazla kitabı olduğu ve okunduğu için bu sıralamaları işgal ediyor diye (düşünüyorum). Bir adamın eserlerini ne kadar çok okursan, o kadar da bağlanıyorsun ona haliyle.

Abercrombie ve Hobb’un üst sıralarda olması beni mutlu etti.

Ursula’yı aşağılarda görmek beni üzdü; evren ve büyü sistemi olarak çağın gerisinde kalıyor, evet, bu doğru. Fakat Ursula’nın Yerdeniz’ini böyle özetlemek, bence direkt olarak epik fantastik türüne karşı hakaret olur. Ursula, günümüzün iki büyük yazarına ilham vermiş ve fantastik kurguya birçok şey katmış bir yazar.

Bu listelerin sorunu objektiflikten uzak olmaları sanırım. Herkes en sevdiği eserleri yazıyor. Ben Tolkien okumayı sevmem, sıkılırım. Objektif bir liste ver deseler gözüm kapalı ilk 3’e adını yazarım.

Umarım Sanderson’ın bu kadar popüler olmasının sebebi, onun yüksek kalitesinden kaynaklıdır. Gerçekten umuyorum çünkü kitaplarını okuma fırsatı bulamadım. Her listeyi ezip geçecek kadar kaliteliyse, önümde hala okunması gereken fantastik eserlerin olduğu anlamına geliyor.

7 Beğeni

Kingkiller ve ASOIAF’in düşüşü sevindirdi. İlk 20 içerisinde olmayı hak etmiyorlar şu an için. Sonu olmayan hikayelerle ilk sıralarda olmaları baya saçmaydı.

High Fantasy konusunda Sanderson ile rekabet edebilecek bir yazar yok gibi görünüyor.

3 Beğeni

Sanderson iyidir hocam.

2 Beğeni

Ben Sanderson’ın bu işin üstesinden tek başına geldiğini düşünmüyorum. Ekip işi gibi geliyor bana. Ama en sevdiğim yazar (alanında) olur kendileri. Serileri seviyelerden oluşur, kolay-orta-zor modları gibi.

2 Beğeni

Bence Sanderson iyi çevresi kötü ( Patrick Rothfuss - G.R.R. Martin) :slight_smile:

8 Beğeni

Bence tek başına yazıyor hocam. Canlı yayınladığı yazma seansları falan da var zaten dayının. Zaten o kadar formülsel yazınca hızlı yazmak nispeten kolaydır diye düşünüyorum. Bence mesela Martin, Rothfuss gibi adamların yazış stilinde bu kadar hızlı olmak direkman imkansız.

Popülarite listesi hocam zaten bu, oylama sonucu olduğundan.

Bence başlıca sebepleri okumanın “eğlenceli” olması, dayının yangın hortumunun su püskürttüğü gibi kitap yazması, her kitleye hitap eden bir şeylerinin olması (@Waxillium hocamın belirttiği gibi) ve sahip olduğu kalite düzeyini çoğunlukla güzel koruması.

Dayının baya bir kitabını okudum ben. Sevdim mi? Meh. Kendini okuttu mu? Valla evet, sayfalar aktı gitti. Kaliteliler miydi? Meh. Bir noktada tarzının fazla formülsel olması gına getirdi, artık pek okumuyorum (stormlight’ı takip ederim bir süre daha) kendisini.

5 Beğeni