Fantastik Kitap Önerileri

51jN8pyT8UL.AC_SY1000

Bu seriyi okuyan var mı? 1000kitap da başlığı var, yorum da var ama yorum yapan kullanıcı forumdan değil sanırım.

Okuyan arkadaşlar için soruyorum: Dili ağır mı? Okurken takıldığım kısımlar çok olur mu? Kitap hakkındaki görüşleriniz neler?

Konusu çok hoşuma gitti. Evreni de ilgi çekici gözüküyor.

Hatta Goodreads başlığında biraz göz gezdirdim. Neredeyse tüm yorumlarda kitap methedilmiş.

3 Beğeni

Keşke okumuş olsaydım. Ama deli gibi kerak ediyorum ben de. Yabanci dilim olmadığı için de yayınevlerinin insafına kalmışım. :slight_smile:

2 Beğeni

O kullanıcı benim. :smiley:

Dili ağır değildi, 2-3 günde okuyup bitirdiğimi hatırlıyorum.

3 Beğeni

Robert Jackson Bennet’in İlahi Kentler serisini (Merdivenler Kenti vd) okuyan var mı tavsiye eder misiniz şu anda İthaki’de tüm seriyi %45 indirimle satıyorlarmış paraya kıyıp alsam mı emin olamadım?

1 Beğeni

Güzel seridir tavsiye ederim. Çevirisi de iyidir.

1 Beğeni

Sokaktan geçen biri daha iyi… Şaka şaka. :smiley:

Çok güzel seri. Aslında tam olarak seri de değil. Kitaplar kronolojik devam ediyor ama her kitap kendi içinde sonlanıyor.

2 Beğeni

Benim sokaktan sürekli hurdacı geçiyor. Eski halılar, makineler, sandalyeler, koltuklar alırmış. Bir de sarımsakçı var. Kastamonu sarımsakçısı.

3 Beğeni

Hahahaha çok güldüm nickimi sokaktan geçen biri yapmama çok az kaldı. :stuck_out_tongue:
Elimdeki yığını bitirir bitirmez alayım o zaman çok teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

Unutulmuş Diyarlar Serisi veya Ejderha Mızrağı Serisi’ni önerir misiniz?

1 Beğeni

Unutulmuş Diyarlar serisini şiddetle önerir, EM’ye ise hiç okuyacak bir şeyiniz yoksa bakmanızı öneririm. En azından Ruhdövenini okumaya değer.

1 Beğeni

Bu arkadaş azılı bir EM düşmanı :slight_smile: o konuda forumda tek olabilir… klasik eski tarz fantastik seviyorsanız Ejderha Mızrağı’nı ve Unutulmuş Diyarlar’ı öneririm.

4 Beğeni

Unutulmuş diyarlar ilk üçlemesi keyifli ancak bence sonrasında çok tekrara düşüyor. Yıllar önce bu seri için ‘‘okurken zar sesi duyuyorum’’ diye bir yorum okumuştum. Aksiyonu ve seveni boldur.

Ejderha mızrağı ise bence türün sevenleri için ıskalanması talihsizlik olacak bir seri. Ancak ruhdöveni başlangıç olarak doğru bir tercih olmayacaktır. Belki ilk ya da ikinci üçlemeden sonra tercih edilebilir. Bana kalırsa ana seri bitmeden okunduğunda tempoyu düşürecektir.

2 Beğeni

@nehirthebooktuber İlk kitabını okudum sevmedim. Sürükleyici olmasına rağmen okuyucuyu içine çeken derinlikten ve canlılıktan yoksundu. Biraz Elantris, Sissoylu havası aldım.

@Olatris
Her ikisi de fantastik edebiyatın en büyük külliyatlarından. Dolayısıyla sevip sevmeme durumu okuyucunun evrene aşinalığıyla doğrudan ilişkili.
Ben Unutulmuş Diyarlar’dan Kara Elf üçlemesini okurken çok sevmiştim ama devam kitaplarını pek sevmemiştim. Ejderha Mızrağı’nda ise ilk kitapları çok sevmememe rağmen devam kitaplarını sevmiştim.
Uzun lafın kısası: Okuyun, muhtemelen severseniz.

3 Beğeni

Her ikisi de onlarca yazarın çalıştığı, yüzlerce kitabının/oyununun yazıldığı devasa Dungeons and Dragons evrenleri. Tercih edilen okuma türü ve okuma olgunluğunuza göre ya ben ne okuyorum da diyebilirsiniz, aşırı da beğenebilirsiniz.

15-20 sene öncesinde fazlasıyla okuduğum dünyalar olduğu, beni fantastik edebiyata bağladıkları için yerleri bende ayrıdır. Hala açıp okusam keyif alırım ama bu geçen yıllarda üstüne çok farklı bir okuma tecrübesi de kazandığımdan o ilk hazzı alamam tabi. Özellikle fantastik edebiyat okumaya yeni başlamış ya da çok fazla okumamış kişilere gönül rahatlığı ile öneriyorum ben. Yeni ve güncel baskıları varken ilk başlangıçları olan Ejderha Mızrağı Destanı üçlemesini ve Kara Elf üçlemesini deneyebilirsiniz. Fiyatları da çoğu yeni kitaba göre uygun diye hatırlıyorum.

3 Beğeni

Barut büyücüsü nasıl ? Hangi seriye daha çok benzer? Dragonlance - Wot - Malazan vb. Ucuz ve baskısı varken alayım diyorum. Ama çok çocuk kitabı gibiyse pas geçeceğim.

Çocuk kitabı değil. Güzel seridir, @Pyrewrath çok sever. Napolyon dönemi + büyü gibi düşünebilirsin sanırım.

3 Beğeni

Ortalama bir seri. Savaş okumayı sevenler beğenerek okuyabilir.
Ben büyü sistemi olarak Sissoylu’ya benzetmiştim.

1 Beğeni

Ortalama güzel bir seridir. Yazar Sanderson’ın öğrencisi aynı zamanda. Kendine göre değişik ve özgün bir büyü sistemi var. Beklentisiz okursanız daha çok seversiniz. Fakat benim best serilerimin içinde değil.

1 Beğeni

Forumda en çok seven benim sanırım Barutbüyücüsü serisini. Aksiyonu ve entrikaları hiç durmayan, okuması su gibi akıcı, savaşları gayet kanlı canlı olan özgün bir üçlemedir. Her fantastik severin şans vermesini öneririm. Ton olarak Asoiaf ya da Malazan’a yakın diyebilirim.

8 Beğeni

Arkadaşlar forumda kurgu evrenlerin haritalarının paylaşıldığı bir başlık var mı acaba? Yoksa da böyle bir başlık olsa iyi olmaz mı?

1 Beğeni