Filmlere ve Dizilere Ait Basmakalıplar (Klişeler)

Yatakta uyuyan insanın başucunda çalar saatin ya da alarmın çalması ve kapalı gözlerle arayıp, bulup kapatması veya alıp fırlatması. :slight_smile:

5 Beğeni

Yatakların altında, gardırop içlerinde, evde kiler yoksa mutfaktan gelen gaipten seslere karşı hep tetikte geçen o çocukluklar; yani bizler. Bunlar da klişe fakat gerçek. :smiley:

2 Beğeni

Film değil ama hepimizin yaşadığı bir klişe olduğuna eminim.
Ben daha çok kış aylarında yorganı örtünce sıcak açınca soğuk olduğu zamanlarda bedenimi örtüp tek bacağımı dışarıya çıkardığım zaman bir yaratığın beni bacağımdan yakalayacağını düşündüğümden yorgan altında pişerek uyurdum…

Bu resim ve silsilesi…

6 Beğeni

Türlü-türlü şeyden korktum ama bundan asla. :joy: Fakat baban bana hep öyle olacağını, kurdun gelip bacağımı götüreceğini söylerdi, ben gülerdim, kardeşimse korkardı.

2 Beğeni

Bana kimsenin söylemesi gerekmiyordu, kendi psikolojim bunları düşünmemi sağlıyordu zaten.
Hele birde biri bir şey anlatsın o geceki korku senaryolarından 10 tane gerilim korku filmi ortaya çıkardı :joy:

3 Beğeni

Bu gücü elde etmenin iki yolu var, birinci yolu 5 yılını alacak, ikinci yolu 5 gününü alacak ama ikinci yolu çok tehlikeli ve acı dolu.

Ana karakter ikinci yolu seçip biraz bağırdıktan sonra gücü elde eder.

6 Beğeni

Bir amerikalı varsa sonunda o kazanır.

2 Beğeni

Birden fazla amerikalı varsa asker olan veya eski asker olan kazanır.

1 Beğeni

Nerdeyse her aksiyon filminde araba, helikopter, tren, uçak vs bir uçurumun tam kıyısında durur ve kahraman tam o noktada günü kazanır.

Savaş anında, kaçarken ve/veya ölmek üzere iken durup öpüşen bir çift görürseniz, bilin ki Amerikan filmidir. :grin:

5 Beğeni
  • Evde tek kalan koca kişisinin bir yumurta bile kıramayacak kadar beceriksiz olması durumu. Hatta elindekiler sanki yumurta değil de granit parçasıymış gibi yumurtaları kırmak için birbirine tokuşturması ve yumurtaların yumurtalıktan çıkması.

• Karı koca kişileri kavga ettiğinde kanepede yatanın illa koca insanı olması. Birisi de demiyor ki ‘‘aga bu nedir?’’

4 Beğeni

Bir arabayla, motosikletle vb. yolculuk esnasında kafa veya vücudun üst kısmı dışarı çıkarılır ve yeeeahhaaaaa! diye sevinç çığlığı atılır ya da L. Di Caprio abimiz gibi Titanic’ in ucuna çıkılır ve ‘’ I’ M THE KING OF THE WOOOORLDDD! ‘’ diye bağrılır. :smiley:

1 Beğeni

Bu her zaman heyecan dorukta sahnelerden biri oluyor. Başrollerden biri karşı tarafla dövüşüyordur tam o anda sevdiği biri oraya gelir, ona baktığında dikkati dağılır ve karşıdaki avantaj kazanır. Tam bu anda öldürülürse daha da üzülürüm bari kavuşsalardı 5 dk diye.

3 Beğeni

Korku filmlerindeki kötü adam fantastik bir canavar olmasa bile -insan bir katil dahi olsa- her yerden her an fırlayabilmesi. Yahu sen 5 dk önce bıçaklanıp başrolün 2 kilometre gerisinde değil miydin ne ara evine gelip banyosuna saklanabildin?

Ha bir de aynı korku filmlerinin fantastik türünde canavarların gücünün sınırsız olması var. Bakınız bu yaratığın bütün dünyayı dize getirecek gücü var. Herkesi tek bakışla öldürebiliyor, cinnet getirttirebiliyor, delirtebiliyor, istediği yere ışınlayabiliyor vs vs. Peki o ne yapıyor? Sorarım size ne yapıyor? Gidip birini bulup ona musallat oluyor.

4 Beğeni

Dünyayı hep Amerikalıların kurtarması. Bi musibet olur, virüs, hastalık, iklim, meteor çarpması, uzaylı istilası hiç farketmez. Diğer ülkelerin hiç haberi olmaz günün sonunda her şeyi Amerika halleder, hepimizi Amerika kurtarmış olur.

6 Beğeni

Ne kadar uzaktan yapılırsa yapılsın baş, kaş, göz hareketleri ve bunlarla yapılan ‘‘eyvallah, naber’’ hareketleri mutlaka görülür. :smiley:

1 Beğeni

Kavga ederken, biri diğerini iter ve diğer kişi cam kaplı bir masa’nın üzerine düşer ve masa anında kırılır.Hayır yani, inanırım ama ben cam kaplı bir masa gördüm ve oturdum hiç bir şey olmadı,oyüzden inanmıyorum.Bence,çok saçma.Gerçekten varsa böyle bir şey ben mi odunum acaba? :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes:

Aynı ben :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:.Ben korku filmi izlediğimde sabah diyordum ki, "Ya, ne korkacağım be?Alt tarafı film işte."Ama gece olduğunda üç kere Ayetel Kürsi, üç kere Nas, üç kere Felak ve üç kere İhlas surelerini okurdum.Halada öyle yapıyorum.Bir türlü geçmek bilmiyor.Ama o sureleri her gün gece uyurken ve sabah kalkarken söylemek lazım. Zaten ben söylüyorum ama sabah unutuyorum çok zaman.Altı harfliden koruyor bu arada (ismini yazmayayım dedim).Yani ben öyle biliyorum :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:.

2 Beğeni

Grup ve kişiler arası koşturmalı silahlı çatışmalarda X karakteri silahıyla tek seferde isabetli atışlar yaparken bu karakterin peşinde olan silah eğitimi almış 5-10 kişilik CIA, FBI, NYPD sürekli boşa sıkar, hiç biri karakteri vuramaz.

7 Beğeni

Aman aman uzak dursunlar, okumaya devam :grin:

1 Beğeni