Fırtınaışığı Arşivi | Spoiler'lı Tartışma

Bende o ruhdokumcu bölümünü çok sevmiştim ama bir yere konduramamıştım. Nedir o adamın ve aradığı şeyin hikmeti ?

2 Beğeni

Dawnshardlarin dogrudan adonalsium ile alakalı olması mantıklı çünkü bölünmeden once adonalsiumun Roshar’dan geçtiğini biliyoruz. Ayrıca bu gezegenin neden bu kadar investiture-kosmer büyüsü yüklü olduğuna da işaret. Honor ile Dalinar’ın dawnshard muhabbetini hatırlıyorum ama bence de açıkca kılıç yada kisisel birer silah degiller.

17th shard forumuna bi bakındım buradaki teorilerden sonra, orada da pek bir şey yok, yalnızca Unmade’lerin dawnshard olabileceğinden bahsediyor. Shard kelimesi her yerde bilinçli varlıklar için kullanılıyor. Gerek kılıç-zırh olarak kullanılan birinci sprenlerden gelen pareler-shardlar, gerekse de büyük tanrısal Shardlar sonuçta bilinçli varlıklar. Dawnshardlar bu durumda 10 Unmade olabilir. Zaidext’in dediği gibi adonalsium kıymıkları var çünkü Shardlar sadece geçse bile bulunduğu yerde birşeyler bırakıyor her zaman.

Ashyn gezegeninde de Roshar gibi 10’lu sistem var büyü için yani 10 unmade dawnshard oradan geldiyse tutarlı. Honor’un medet umdugu dawnshard diğer 9’undan farklı olduğu bildirilen (yazar tarafından) 10. Dawnshard olabilir.

@Elend Moash’in kullandığı hançerin Roshar sistemi dışından getirilmiş birşey olduğuna dair ipuçları var. Hemalurgy benzeri olduğunu söylemiş. Hemalurgy ne yapacağını biliyorsan gezegenler arası farklı büyüleri manipüle etmede kullanılabilecek bir yöntem olarak biliniyor. Doğrudan hemalurgy olmasa bile kullanıldığı varlığın ruh dünyası bağlantısı ile oynuyor.

4 Beğeni

Hemalurjide sorgucuların yapılmasında Allomansi ya da Ferukemi kullananların güçleri metallerle aktarılıyordu.

Kandralarda ve Kolosslarda da metal kazıklar kullanılıyordu.

Birinden alıp diğerine verme söz konusu. Peki Moash’ın kullandığı bıçak hemalurji ile bağlantılı ya da benzerse Jezrien’in güçlerinin aktarımı söz konusu olabilirmi ? Yukarıda bir yerde Şerefi gerçekten öldürmenin bir yolu olabileceği söylenmişti. O bıçak sadece öldürmekle kalmamıştır gibi geliyor.

Unmade’ler eğer Adınalsium’un kıymıklarıysa Garaz onları kullanabiliyorsa bir başkası da kullanamaz mı?

3 Beğeni

Hemalurgy metallerle bir başkasının ruh dünyası bağlantısını çalıyor ve diğer bir varlığa aktarabiliyor. Kozmer büyü sistemi de kişilerin ruh dünyası bağlantısı ile kullanılıyor. Jezrienin güçlerini de çalıyor olabilir bu durumda.

Unmade’lerin dawnshard olma işi sadece teori. Evet Garaz kullanabiliyorsa baskasi da kullanabilir. Zaten kitapta bir tanesi Garazin etkisinden çıkmaya çalışıyordu.

2 Beğeni

Yanlış hatırlamıyorsam Elçilerin içinde de Şereften bir parça var. Yani hemalurji ile şerefin güçleri yeni bir karaktere verilebilir mi?

1 Beğeni

Teorik olarak güçleri başkasına vermek mümkün ama Şerefin gücü dağıtıldı Garaz onu öldürünce. Gücü geri bir araya toplamak gerekiyor saniyorum.

Sissoylu büyük spoileri icerir

Sissoylu’da da ölmekte olan bir Shard vardı ve bir süre sonra gerçekten ölünce bir başkası gücü kendine alabildi ama oradaki durum bir başka Shard tarafından öldürülüp gücünün dağıtılmasindan farklıymış. yazar öyle diyor

4 Beğeni

Benim aklıma 3 kitaptır takılan bir soru var da diğer konular arasında hep kaynadı gitti.

Shallan bir mekandayken ya da denizin altındayken ya da shadesmardayken veya herhangi bir yerde ve anda bir anın sanki fotoğrafını çekermiş gibi hafızasına kaydetmesi ve daha sonra çizimini yapması Parlayan güçleri ışıkörü ile alakalı mı yoksa bambaşka bir yetenek mi?

Bu yeteneği sayesinde yüzlerce kişiyi ışıkörü ile çizimlerinden “diriltip” savaştırabilmişti. Bence önemli bir yetenek.

3 Beğeni

Çok şarj yiyor o uygulama, bir ayar çekilmesi lazım bence.:joy:

3 Beğeni

Evet, parlayan ozelligi o yetenek

2 Beğeni

Forumlarda okuduğuma göre kitabın baskısı kötüymüş ve sayfaların dağılmasi gibi bi durum söz konusuymuş sizde de bu oldu mu? Seriye başlamayı düşünüyordum fakat durum böyleyse başlamamam daha iyi olur. Dağılan kitap kadar sevmediğim çok az şey vardır çünkü.

Benim dağıldı, yayınevine bildirdim ve yenisini gönderdiler. Ama herkeste olan bir durum değilmiş.

1 Beğeni

Bende olmadı mesela.

1 Beğeni

Selaaam ben geldim :slight_smile:

Oathbringer taze bitti. Şimdi başlığı baştan sona bir okuyayım, sonra da dahil olurum aranıza.

Edit: hadi ortalığı karıştırıp gideyim :smile:

Bu nedir ya :smile:

Dalinar sağa döndü varoluşun en süperli bişeylerini ellediiiii!!!1!1!1 sola uzandııı tanrımsılıklar yaptıııı!!! Hüüööö süper özellikler okdu alemler malemler döndü dolaştııı…

Zaten 2.Kitaptan beri böyle büyük büyük anlattı BS de, 10. Kitapta neye heyecanlanıcaz anlamadım. Zaten tanrılar yok tanrı gibi varlıklar cirit atıyor etrafta. Bu seriyi bekleyen en büyük sorun malesef bu.

Onun dışında mükemmeldi.

Ya bak yine okudum yine güldüm ahaha :smile: sağa uzandı süperli şeyler alemleri yaradan rabbim sen bizi koru :smile: hahahaha yaa :smile:

1 Beğeni

Serinin 3. Kitaptan sonra 10. Kitaba kadar neler sakladığını hatta daha ileri gidersek sissoylu 7 ve diğer çağlarda geçen üçlemeler, diğer cosmere serilerinde daha neler okuyacağız düşündükçe aklım çorba oluyor. BS toparlayabilecek mi bir yerden sonra yokuş aşağı yuvarlanacak mı bilmiyorum ama gittiği yere kadar BS’nin peşinden gideceğim.

Umarım daha önce sorulmamış soruların vardır da biraz teori konuşuruz :slight_smile:

4 Beğeni

Konuyu açmışken sorayım hemen. Dalinar o dikeysellik nanesini yaptı, bizim ekip geçti shadesmar dan. Nereden biliyordu dalinar? Son saniyede yetişti imdatlarına merak içindeyim.

1 Beğeni

Benim anladığım kadarıyla aynı anda aynı yerde olunmasının Kaladin’in Shadesmar dayken bir görü ile Dalinar’ın yardıma ihtiyacı olduğunu görmesi sayesinde olduğunu düşünüyorum. Dalinar dikeyselliği bilerek mi çalıştırdı bilmiyorum ama yeminleri edince Fırtınababa ile olan bağı sayesinde Şeref’in gücüne erişim sağladı ve 3 alemi birbirine bağlayarak dikeyselliğin çalışmasına vesile oldu.

Thaylen savaşının kaderi tamamen Dalinar’ın bu hamlesiyle ve heryere saçılan kürelerin tekrar dolasıyla 180 derece yön değiştirdi.

Bu ana kadar(900 sayfa boyunca) karakterlerimizin düşman karşısında hiç şansı olmadığına nerdeyse emindim. Düşmana karşı yine de çok zayıf durumdalar. İlk beşlemenin son iki kitabı kalmışken daha neler olacak acaba? :thinking:

4 Beğeni

Sonra yeni sorularım,

Shadesmar’dan bunlar çıkamadı dikeysellik falan aradılar. Shallan sanki ruh dökerken eskiden bir iki girmişti buraya. Hatta Jasnah uyarmıştı öyle kafana göre girme mal mısın diye. Girip çıkmış mıydı o zamanlar?

Ben Shadesmar’ı gözümde canlandıramıyorum gerçi. Denizin tersi kara, karanın tersi deniz saçma olmuş bence. O zaman gökle yer de yer değiştirsin mesela. Neden sadece karayla deniz yer değiştirmiş?

Bu elçilerden bir tanesi Roshar’da kalmamış mıydı? Ash, jezerezeh falan birden girdiler, hatta jezerezeh tinerci saldırısıyla öldü mü ne olduysa orayı da anlamadım. Bunlar burada ne yapıyor? Niye gittiniz, niye geldiniz. Anlayamadım valla.

Bu arada elantris teki şehirle urithiru birebir aynı. Orada da aon muydu şekli tamamlamıştı yolu tamamlayıp, her şey düzelmişti. Burada da öyle bir durum var. Urithiru canlı bir mekanizma gibi bir şey ama onu bozan bir sorunu var.

1 Beğeni

1-İlk kitapta evet Shadesmar’a girmişti ve hatırladığım kadarıyla onu Jasnah kurtardı.

2-Shadesmar Roshar’ın Bilişsel alemdeki yansıması. Tüm dünyalarda bilişsel alem bu şekilde değil diye hatırlıyorum. Kholinar’da ekibe eklenen Yücemareşal Çivit’in bizimkilere bir bölümde bundan bahsetmişti. Bunu anlamak için Arcanum Unbounded çevirisini bekliyorum.

3-Elçilerle ilgili durum şöyle; Yokelçilerle yapılan son savaştan sonra sadece Talanel ölüyor ve diğerleri ona katılmayı redderek yeminlerini bozuyorlar ve tek başına 4500 yıl yokelçilerin geri dönüşünü engelliyor. Bu sırada diğer 9 elçi Roshar üzerinde geziniyorlar. Parlayanların geri dönüşü ile birlikte harekete geçtiler. Kimisi Parlayanları daha yeminleri etmeden avlamak için kimisi tanınmamak için. Kendini tanrı ilan eden bile var nitekim. Elçilerle ilgili durum önemli. Jezerezeh in ölmesi ile Şeref’in güçlerine büyük darbe indirildiğini düşünüyorum.

4-Elantristeki şehir canlı değildi. Komple kıta üzerinden büyü yapılıyordu. Yarık oluştuktan sonra çizilen Aonlara yarık eklenmediği için yıkıma uğramışlardı. Urithiru da ise durum farklı 3 bağdökümcü olabileceğinden bahsediliyor hatırlarsan. Biri Fırtınababa ile biri Gecegözcüsü ile diğeri ise Kardeş adı verilen diğer Spren. Bu sprenin şehir ile bağlantısı var ama nedir nasıldır bilinmiyor.

2 Beğeni

Kardeş denen üçüncü spren cusicesh olabilir bence. Bunu yazarken aklıma çok daha mantıklısı geldi. Renarin Urithiru hakkında dev bir fabrial diyor diye hatırlıyorum. Fabrial yaparken bir sprenin hapsedilmesi gerekiyor ve bu özellik bir yaradılmamışı hapsetmeye kullanılmıyor mu. Üçüncü kardeş Urithiru’nun içinde hapsedilmiş olabilir. Hatta bir şekilde serbest bırakılmış ama bu sırada akıl sağlığını kaybetmiş olabilir. Şehrin tam olması için de yeniden hapsedilmesi gerekiyordur

2 Beğeni

Bu spreni bir an hatırlayamadım ama sonra aklıma geldi ve coppermind’dan kontrol ettim. Şöyle bir madde var konuda;

• Cusicesh is more important than a typical spren, but it does not have the same level of power as the Stormfather or the Nightwatcher.

Kardeş adlı sprenin Cusicesh olduğunu sanmıyorum ama teorinin geri kalanı mantıklı geldi. Fırtınababa da sürekli Dalinar’a onu rahat bırakın gibisinden azar çekiyordu.

Bir de hatırladığım kadarıyla hiçbir dönemde 3 Bağdökümcü birden olmamış. Bence bu da bir ilk olabilir ve Kardeş(Sibling) ile bağ kuran ve Gecegözcüsü ile bağ kuran kişiler görebiliriz.

2 Beğeni