Fırtınaışığı Arşivi

Ne zamana Türkçe basımı gelir acaba? Herhangi bir yerden bir bilgi geldi mi? Çeviriye başlandı gibi. :confused:

Oathbringer 8 tane çevirmenle 2 yılda geldi. Bu kitapta 25 çevirmen falan kullanıp hızlıca çıkarırlar umarım.

2 Beğeni

Bu haber baya üzdü. :frowning: Umarım hızlı çıkarırlar dediğin gibi.

Ben yayınevine yazdım, cevap vermediler.

Son fiyaskolarından sonra Akılçelen’in Sanderson kitaplarına el atacağını sanmıyorum ki hiçbirimiz de onların çıkarmasını istemiyoruz zaten. Yayınevi krizi çözülene kadar bekleyeceğiz, yapacak bir şey yok maalesef.

2 Beğeni

Ben de Secret History konusunda yazmıştım ve cevap alamamıştım.

@cankutpotter
Ne gibi bir fiyasko oldu, bilmiyorum ben. :confused:

1 Beğeni

Muhtemelen @cankutpotter Oathbringer’ın iki yıl boyunca çıkamaması, çıktığında ilk iki kitaptan daha kısa boylu çıkması, 8 tane çevirmeni olması, aşırı kalitesiz bir kağıt kalitesiyle çıkması hatta okurken parçalanmaya başlaması, Secret History’yi de içeren Kozmer öykü derlemesi Arcanum Unbounded Oathbringer’dan önce çıkacak dedikten sonra çıkarmamaları, biz bunları eleştirince forumu terk etmeleri gibi bazı olayları kastederek fiyasko demiş. Ki ben de bunların fiyasko olduğuna katılıyorum.
Ayrıntılı bilgi için alttaki başlığı okuyabilirsiniz. Bir süre sonra yayınevi yetkilisi bıraktı ve başlık geyiğe kaydı.

5 Beğeni

Beyazlı suikastçı

Shallan

6 Beğeni

Bu serinin toplamda 10 kitap olsa da aslında 5x2’lik bir kurgu ile yazıldığını duymuştum. Yani 5. kitapta ilk bölüm sonlanıyor, 6da yeni bir macera başlıyor şeklinde tasarlamış Sanderbot. Doğru mudur bu?

Arada bir zaman farkı olacak diye kalmış aklımda beni. Aynı karakterler, 20 yıl sonra gibi. Ama emin değilim, Akılçelen seriyi batırdığından beri spoiler olmasın diye pek bir şey okuyamıyorum.

Aynen öyle 5+5 şeklinde iki ayrı seri olacak. İlk seriden bazı karakterleri 2. Seride de görebileceğiz ama 2. Hikayenin ana kahramanları farklı olacak. İlk seriden göreceğimiz karakterler için farklı teoriler var. Spoiler vermeden anlatmak zor.

Buna biraz örnek olarak Sissoylu 1. Ve 2. Çağlar karakterleri gösterilebilir. Ama tamamen bunun gibi de olmayacak.

1 Beğeni

Tamam teşekkür ederim, o zaman yavaştan ilk 4 kitabı alıp 5.'yi bekleyebilirim.

2 Beğeni

Zaman Çarkı’nın ilk 5 kitabıyla kıyaslayacak olursak daha yerinde betimleme, anlatım ve hikaye var diyebilirim. Çok fazla fantastik eser tüketmedim ama arka kapaktaki yazıları bile kıyasladığımda beni ciddi ciddi ‘‘Neymiş yav bu, acayip ilginç duruyor ha!’’ dedirten bir seriydi. Hatta seri öncesinde okuduğum en uzun kitap 500 sayfayı geçmezken sırf arka kapak yazısıyla beni seriye başlatıp dumur etmişti. Sizin fikrinizi çok merak ediyorum. Serinin favori kitabı benim için ilk kitap şuanlık. Rhythm of War’ı henüz bitirmedim. :slight_smile:

Sanderson genel olarak ilgimi çeken bir yazar değil ama bu serisini merak ediyorum açıkçası. Bir de zaman çarkı gereksiz uzatılmış ve asıl plandan sapmış bir seri, bu ise en başından planlı olduğu için o kadar sünmez diye düşünüyorum. Eninde sonunda okurum ama yakın gelecekte olmaz sanırım :slight_smile:

3 Beğeni

Serinin açık ara en iyisi Rhythm of War, hatta şöyle söyleyeyim; Brandon iyice arşa taşımış olayı. Açıklaması için didik didik ip ucu aradığım nice nice durum, öyle şekillerde açıklanmış ki keyiften defalarca bağırdığımı biliyorum. Benim gibi derinlemesine okumayı ve olasılık teorilerini seven okuyucular için inanılmaz derin bir kaynak (kitap değil ansiklopedi resmen) Akılziyan yayınevi ne zaman çevirir, nasıl çevirir bilmem ama (ki biraz gurur, biraz ar, biraz saygıları varsa bırakırlar şu işi) eğer imkanınız varsa tez elden okuyunuz.

Benim Cosmere incelemelerimi bazılarınız bilir, şu kitaba aylarımı vermem lazım resmen, ki bu benim için büyük bir mutluluk sebebi…

10 Beğeni

Bikaç gün önce ingilizce baskıyı sipariş ettim. Kitabın gelmesini zaten sabırsızlıkla bekliyordum bir de bu tarz yorumları gördükçe okuma azmim iyice arttı.

Teorilerinini sabırsızlıkla bekliyor olacağımı da ekleyeyim :blush:

1 Beğeni

Benim de seride en begendigim bu oldu gibi görünüyor. Çok fazla bilgi var öğütülecek. Yakın zamanda bende tekrar üzerinden geçmeyi düşünüyorum. Roshar dünyasını ve Kozmeri o kadar genisletti ki bu kitap başım döndü. Hiç azalmayan aksiyon da bonus oldu.

1 Beğeni

Cosmere fanlarının yorumları dışındaki yorumlara baktım da genelde kitabın sayfa sayısına göre az olay içerdiğinden bahsediliyor. Okuyanlar bu gibi yorumlar için ne düşünüyorlar?

Bir de etik olarak bir şey sorayım. Sizce ben bu kitabı indirimle epub olarak alsam. Sonra gidip saya başı çok ucuz basan bir fotokopiciye -üniversite yakınlarında oluyor böyle yerler- ders notu tarzında spiralli bir şekilde bastırsam. Etik midir değil midir? Dağıtımını yapmayacağım. Gerçi ben her türlü yapacağım gibi de sadece ikrinizi merak ettim. Normalde telefondan da okuyabilirdim ama bu sefer böyle deneyeceğim.

Büyük boy basacaksan etiktir, küçük boy basacaksan değildir.

2 Beğeni

Kitaplar 1000 sayfadan fazla bastırınca orijinal almandan pahalıya gelebilir.

Seriye gelince ben Sissoylu’dan çok keyif almıştım ama büyük beklentilerle başlamama rağmen bu serinin ilk iki kitabını okudum ve beğenmedim. Bence kötü yazılmış kitaplar üstünde bir kaç yıl daha uğraşılıp daha yoğun olay örgüsü ve iyi bir dille yazılsa çok iyi olabilirmiş ama. Yaratılan dünya ve büyü sistemi çok iyi ama geri kalan her şey vasat. Karakterler çok sığ geldi bana gerçek insan gibi hissettirmiyorlar. Hikaye pek ilerlemiyor. Kitapların %60’ı falan dünyayı, büyü sistemini ve tarihçeyi anlatıyordur herhalde. Kitaplar olması gerekenden çok çok daha kalın. Ana, yan, kötü bütün karakterlerin dokunulmazlığı var kimseye bir şey olmuyor. ( en nihayetinde olunca da pff bu mudur dedirtti bana) Paso kimseye bişey olmayacağını bildiğin sözde tehlikelere girip çıkıyorlar. Yarım sayfada hikayeye yedirilebilecek büyüyle ilgili bir bilgiyi vermek için 30 sayfa yan görev yazılmış vs. Kitabı biraz Marvell süper kahraman filmlerine benzettim ben, hani thor ve iron Man kapışır ikisine de bişey olmayacağını ve dövüş sonunda kanka olacaklarını bilirsin ya onun gibi :slight_smile: Üstüne inşa edilen kapışmalar fos çıkıyor, iki taraf da kalıcı hasar almadan kendi yoluna gidiyor. Ayrıca aynı marvel filmleri gibi kitaplarda da pek bir duygu yok bence. Sissoylu daki gibi tatmin edici kitap sonları da olmayınca bu olumsuzlukları telafi edecek bişey kalmadı benim için.
Akılçelen düzgün bir baskı yaparsa kalan kitapları da alır okurum ve epik bir sonla belki seri toparlar ama benim görüşüm yazarın hızlı yazma ve kalın kitap yazma hevesine kurban gitmiş seri. ilk iki kitap itibari ile benim yorumlarım böyle. Bu arada serinin seveni de çok, onlara da bir lafım yok açıkçası tamamen kişisel zevk meselesi ama benim beklentimi karşılamadı seri. Eleştirel kısımları yazdım ama tabi çok da kötü değil seri 5 üzerinden 4 veririm yine :slight_smile:

3 Beğeni