Fırtınaışığı Arşivi

Çevirmen olduğunu bilmiyordum :smiley:
Ben de özellikle tüm kozmer karakterlerinin bir arada olduğu çizimlerini çok seviyorum.

2 Beğeni

Son aylarda yapilmis her ilgili resim spoiler icerebilir. Ustteki Jasnah resminde bayaa bariz oldugu gibi.

Parlayan Şövalyeler

2 kitap bitti ve hala Ana karakterlerden kimse ölmedi. Brandon reis bir sürpriz yaşatabilir aniden.

Bu arada 3. kitabı okuyanların yorumlarını da merak ettim umarım yine iyi bir kitap bekliyoruzdur.

Beklentiyi yükseltmek gibi olmasın ama üçüncü kitabı okurken ben(Spoiler değil gif olduğu için gizliyorum):

Özet

Cole Sprouse GIF-downsized_large

Özet

Özet

Robot What GIF-downsized_large

Çok harika bir kitaptı bence. Her şeyiyle dozundaydı ve tadı damağımda kaldı, zaten tekrar okuyacağım vakit bulduğum an.

2 Beğeni

2yi okudukdan sonra bundan daha iyi bir devam kitabi olabilir mi diye dusunuyo insan.

Oluyomus.

O kadar buyuk olaylar oluyor ki seri sanki bir iki kitap sonra bitecek. Daha 3 teyiz 7 kitap daha var.

4 Beğeni

Ben 2. kitabı shallan odaklı olduğu için sevmemiştim. 3. kitap Szeth odaklıymış galiba o yüzden daha iyi olur gibime geliyor benim de

1. Kitap Dalinar’ın geçmişini anlatıyor.
3 Beğeni

Neden herkes shallan olunca 2.kitapı sevmiyor anlamış değilim.Bana göre shallan flashbackleri kaladininkinden çok daha heyecanlıydı.Ayrıca daha gizemli ve bilinmedik durumlar var.

Evet Shallan bana da oldukça ilgi çekici ve heyecanlı gelmişti aslında. Yaşı gereği mantıklı bence.

Özet

Kaladin’in kitabın başındaki duruma nasıl geldiğini öğrenmek Shallan’ın hikayesinden daha ilgi çekiciydi. Shallan’ın ise ailesinin borçları yüzünden orada olduğunu biliyorduk. Ayrıca Kaladin’in hikayesinin Amaram kısmı kitapta tekrar günümüz hikayesinde yer buldu. Hem birinci hem ikinci kitapta. Sanırım bu yüzden daha heyecanlı gelmişti bana. Shallan’ın hikayesi kötü değil ancak daha az heyecanlı benim için. Ama bir Ghostbloods var ki heyecan tavan.

2 Beğeni

İnsanların Shallan’ı sevmemesindeki asıl sebep bana sorarsanız geçmişi, gizemi falan değil. Shallan’ın karakterinin tam oturmamış oluşudur. İlk iki kitap boyunca kendisinin sürekli her şeyi tiye alışı, kötü şakalar yapışı, kelime oyunlarıyla çok bilmişlik (wisecrack) taslayışıdır insanları ondan soğutan. Ancak Shallan’ın karaktersizliği, tam oturmamış tavırları, aslında kötü yaratılmış bir karakter olduğu için değil, olması gereken bu olduğu içindir. Zira;

1- Geçmişinde büyük baskılar içerisinde yaşamış, kendi ayakları üzerinde duramamış, birey olamamış bir kimsedir.
2- Yaşadığı bedbaht olaylar neticesinde, yaşanmışlıklarının ve kişiliğinin bir kısmını zihninin derinliklerine kaldırmıştır.
3- Karşılaştığı en güçlü kadın olan Jasnah’ı taklit etmeye çalışmış, yine kendinden uzak kişilikleri bünyesinde barındırmaya çalışmıştır.

Bunlar neticesindedir ki kendisi sık sık tutarsız bir karakter olarak çıkar karşımıza. “Kaladin’in ayakkabılarını almak ne demek mesela arkadaş, bu kadar mı düşmüş bir insansın!” dedirtmiştir efendim kendisi.

Nitekim, Sanderson’un gerektiğinde çok tutarlı karakterler yaratabildiğini bilen bizler Fırtınaışığı Arşivi’ndeki kimselerin bilerek ve isteyerek yaralı (broken) olarak tasarlandığını gözden çıkarmamalıyız. Shallan’ın tutarsızlığı tamamen istemli tasarlanmış olup, kendisinin ileride asıl kişiliğini keşfetmesini okuyacağımızı düşünüyorum.

“Bazen iki yüzlü gibi gözüken kimse, değişmekte olan kimsedir yalnızca.”
-Dalinar Kholin

4 Beğeni

Shallan benim de en az ilgi duydugum karakter. Mesela arada derede gorunen Renarin daha cok merak uyandiriyor. Oldukca genc bir kizin Shallan ozelliklerine sahip olmasini belki de bilincaltmiza kabullendiremiyoruzdur. Belki de erkek egemen toplumun yetistirme tarzina uymuyordur bu karakter ve o yuzden bize itici geliyordur. Aksiyon dolu Kaladin sahnelerine bayilirken ic hesaplasmalarla gecen Shallan bolumlerini sevememek bilincli bir tercih olmayabilir.

Ayrica

Shallan son kitapta kisilik bolunmesini gercek anlamda yasamaya basliyor, kendi icindeki muhabbetleri iyice kafayi siyirdigini mi gosteriyor nedir belki de guclerinden dolayi bu hale gelmesi gerekiyordur

1 Beğeni

Ya ben bu sayfaya küstüm hep spoiler veriyorsunuz :grin:(sanki böyle bir şey söylemeye hakkım varmış gibi )

2 Beğeni

Almayı çok istedim ama maalesef çok pahalıya geliyor ve altı part olacak. Dolar bu kadar yüksek olmayaydı anında kapmıştım, koydukları örneği dinledim de muhteşem iş çıkarmışlar gene.

1 Beğeni

Sountrackları bende gördüm ama örnekteki adam hep konuşuyor çok can sıkıcı.

Sanırım ufak bir yanlış anlaşılma var, o soundtrack değil, kitabın profesyönel bir ekip tarafından hazırlanmış dramatizasyonu. :slight_smile: O adam da anlatıcı. :slight_smile:

1 Beğeni

Aşağıdaki soruma cevap verebilirmisiniz ? Çok fazla spoiler olmadan evet öyle yada değil şeklinde olursa daha iyi olur.

parshendiler insan mı internet en resimlerine baktım hiç insana benzemiyorlar

1. kitabı bekle :smirk:
1 Beğeni