Fırtınaışığı Arşivi

Üçlemeden sonraki kitapların kapakları çok kötü bence.

Bence de tam tersi .

Zaman çarkı serisinin Firyinaisigi arşivi serisine katkısı olduğunu düşünüyor musunuz . Bence çok fazla var .mesela düşler alemi ile ruh dökülen yer birbirine benzer yada kitaptaki karakterlerin daha kontrolü olması gibi.

Her neyse lan Sanderson kitabı öyle bir yerde bitirdin ki son sayfayı biraz okumuş olmama rağmen son 100 sayfada şok üzerine şok geçirdim özellikle shallanın babasını öldürdüğünü öğrendiğim zaman boynum uyuştu .Dalinarın Oathbringer sedasa vermesini ,Sedasın ihanetini ,Jasnahın ruh dökümcü olmadan ruh dönmesini saymıyorum bile.

Birde fabrialların Rosharın kaderini nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz ? .Belli ki fabrialların Roshar ın 2. Çağında teknolojinin gelişmesinde büyük katkısı olacak .özelikle ilerleyen günlerde pare kullanma ile yan yana kullanıldığını görebiliriz .

Hemen unutmadan bir hesaplama yaptım kozmer ile ilgili . Kozmerde geçen 36 kitap olacağı söyleniyor bunun :
3 ü sissoylu (1. Çaģ )
5 tanesi sissoylu 2 .çağ
1 + 2 tanesi Elantris
1 tanesi warbreaker
10 tanesi fırtına
1 tanesi de dragonstell
Hadi diyelim ki sissoylunun 3. Ve 4 .çağı uçlemeler halinde olsa toplamda 29 kitap yapar buda geriye 7 kitap bırakıyor yani kozmerde geçen yeni bir gezegen görme olasılığımız çok fazla . Hata tüm kozmer evrenin sona erdirecek gezegen bile olabilir . Bir tür Avengeres filmi gibi (düşünsenize bu seride Vin ve Elend geri
Dönebilir .mağlum sissoylunun finali açık kapı bırakarak bitti

Not : whitsand çizgi romanının geçtiği Taldain gezegenin saymadim. O serinin kozmer pek bir faydası yok.Hata brandon bile o seriyi gözünden çıkarmış ilk başta roman olarak yayınlayacaken yıllar sonra birisinin isteği üzerine ćizgi roman yapmış.

Beyaz Kum’un da Kozmer’de bir yeri olacağı muhakkak ama Sanderson eserlerinin okunması için birbirine fazla bağlanmasını istemiyor. Arkaplandaki Kozmer artık öne çıkmaya başladı ve belli bir noktadan sonra önemli bir yer tutacaktır ama Vin ve Elend konusuna katılmıyorum, o konu çoktan kapandı ve üzerinden yıllar geçti. Secret History’e gözatabilirsiniz bunun için.

2 Beğeni

36 kitap seyini bilmiyorum ama uzgunum, yaptigin hesap yanlis.

sissoylu 4. caga kadar gitmek istiyor yazar ki bu uzay cagi olacak.

warbreaker devami bekleniyor Nightblood.

Dragonsteel Kozmerin temellerinin atildigi seri olacak. Tek kitapla gecistirecegini hic sanmiyorum.

Ayrica diger gezegenlerde gecen daha kisa kitaplar var zaten su an.

Whitesand hikayesi beli kendi icinde Kozmerle cok alakali gozukmuyor su an ama Kozmerin en bilgili karakterlerinden birinin cikis yeri, Khriss’in. Bununla birlikte bazi guclu teorilere gore, daha bilindik baska dunyalarla yakin iliski icinde.

3 Beğeni

Uzun bir maratondan sonra Sissoylu’dan sonra nihayet Fırtına Işığı’nın 2. kitabını da tükettim. Kozmer’in içine o kar girmişken Warbreaker’dan sonra Arcanum ya da Oathbringer’ı nasıl bekleyeceğimi bilmiyorum. Sırf bu yüzden Sanderson kitapları dilimize çevrildiğinden beri alıp alıp bekliyordum. Bundan sonrası için beklemek birazcık zor olacak.

Neyse kitap yine muhteşemdi. Küçücük yazılara ve devasa boyutuna rağmen elimden düşüremedim. Son bölüm yaklaşık 150 sayfa boyunca hiç mi tempo düşmez. Detaylara girmek istemiyorum ama gerçekten çok iyi bir sonla biten harika bir kitaptı.

Sissoyluya göre çok daha fazla kozmer öğesi barındırsa da insan daha fazlasını bekliyor. İleriki kitaplarda geçecek olayları tahayyül edemiyorum :smile:

Keşke Fırtınaışığına başlamadan önce Savaşkıran (Warbreaker) okuma imkanım olsaymış :frowning: Fırtınaışığını okurken neler kaçırmışız şimdi Savaşkıran’ı okudukça anlıyorum. Neyse üçüncü kitabı okurken gözümden kaçmaz artık bazı şeyler. Ayrıca Savaşkıran’a ait olan ama önceden Fırtınada okuduğumuz karakter yüzünden de ters köşe olayları önceden tahmin ettim bu da okuma zevkini baltalayan bir şey.
Hala Fırtınaışığına başlamamış olanlar hazır çevrilmişken önce Savaşkıran’ı okuyun.

4 Beğeni

Aynı şeyi ben de düşünüyorum. Ayrıca başka benzerlikler de keşfettiğimi düşünüyorum açıkçası. Savaşkıran önce çıksaydı her şey daha farklı anlaşılırdı muhtemelen.

2 Beğeni

Savaskiranin hem hikaye kalitesi hemde Firtinaisiginin okuma zevki icin ne kadar onemli oldugunun gorulmesine ne kadar seviniyorum bilemezsiniz. Ceviriyi ilk firsatta edinip bende okuyacagim.

Serinin 3. kitabi Oathbreaker artik iyice Kozmeri icine isletiyor, en Kozmer yogun kitap oldu sanirim. Savaskirandan yeni karakterler de geliyor.

3 Beğeni

Bu arada Savaşkıran’ın çevirisi de çok güzel. Dönmüşlerin türkçe isimlerine bayıldım çok güzel çevirmiş. Sanırım Akılçelenden çıkan Brandon kitaplarının içinde çevirisi en iyi olandı. Deniz Evliyagil çevirmiş eline sağlık :slight_smile:

3 Beğeni

Aynı şeyi söyleyecektim. Cidden ya bir çeviri bu kadar mı iyi olur? Sözkonusu Akılçelen olunca şaşırdım açıkçası, ortaya çok özenli bir iş konulmuş. Keşke bütün kitapların çevirisi böyle olsa. Umarım Oathbringer da bu şekilde başarıyla çevrilir.

2 Beğeni

Savaşkıran’ı yeni bitirdim de son bölümlerinde nightblood ile ilgili bilgilerden yola çıkarak ;

Spoiler’ı Savaşkıran kitabını okumayan açmasın arkadaşlar.

Spoiler

Szeth nightblood(gecekanı)’nı nasıl kullanacak Vasher kullanırken dakikalar içinde nefeslerini neredeyse tüketiyordu. Bir şekilde fırtınaışığıyla mı beslenecek acaba?. Oathbringer’ı okuyanlara sorum kitapta bu konu hakkında bir cevap var mı? Varsa spoilera kaçmadan cevap verirseniz sevinirim :grinning:

Sonunda birileri baglantiyi goruyor.

Özet

Tadi kacmamasi icin cok bilgi vermek istemiyorum ama szeth ve nightbloodu birlikte bol bol goruyoruz. Szeth en sevilen karakterlerden biri olacak gibi gozukuyor ayrica.

Biraz coppermind sitesinden baktım. Keşke bakmasaydım. Az çok spoiler yedim gibi :frowning:

Yazara sorulan soru ve cevaplardan bazı spoilerlar yedim ama daha fazla bakmadım. Umarım okuma zevkimi baltalamamışımdır.

Elim ikide bir spoilera gidiyor aaaaahhhh dayanamıyorum :stuck_out_tongue:

Coppermind cok tehlikeli arkadaslar. Orasi herseyi acik acik yaziyor. Her sayfasi spoiler. Onun yerine 17th shard arcanum olarak aratin. Arcanum soru cevap derleme bolumu cikacak. Orda spesifik bir konuda yazarin cevaplarini aratabilirsiniz

3 Beğeni

burayı okuyorum okuyorum bitmiyor spo yememeye çalışarak okumak ne kadar zormuş sis soylu ve elantris okumadan kralların yolunu okuduğum için hoid ile ne kast ettiğinizi de zerre anlamadım hepsi bitince kralların yolunu tekrar okumak farz oldu belli ki

1 Beğeni

Hood çok önemli bir karakter dir .Her cosmer kitabında gözükür özellikle baş karakterlere yardımcı olur .bu sır kralları yollundan sonra ortaya çıktı çünkü hoidi en cok gördüğümüz kitapta o hata ismini acik seçik söylüyordu farketemenize sasirdim .
Isterseniz baska bilgilerde verebilirim.

1 Beğeni

kralların yolunda o karakter olarak ]akıl geliyor aklıma acaba onu mu kast ediyorsunuz? benim okuduğum kitapta akıl isminde bir karakter geçiyordu kitabın sonunda szeth gelirken kapı da bekleyen oydu hatta kuzenim de o başka yerlere kapı açıyor gibisinden bişey söylemişti her kitapta var filan o karakterden bahsediyoruz sanırım çeviri farklılığı olarak ismi akıl diye mi geçiyordu benim kitabımda acaba? hatta elantrisi okurken kitabın sonuna kadar onun gelmesini bekledim ama gelmedi başka bi isimle mi geçti yoksa?