Fırtınaışığı Arşivi

Doğru doğru akıl farklı çeviri olmamış :sweat_smile:Kral’ın Aklı başını bir yana yatırdı, sonra da gülümsedi. En sonunda bir elini Kaladin’e uzattı. “Ve senin adın nedir, benim düşünceli köprücüm?”
Kaladin tereddütle kendi elini uzattı. “Kaladin. Peki ya seninki?”
“Benim çok var.” Adam Kaladin’in elini sıktı. “Hayata bir düşünce, bir kavram, bir sayfanın üstündeki kelimeler olarak başladım. Bu da çaldığım başka bir şeydi. Kendim. Başka bir seferinde, bir kayanın adıyla anılmıştım.”
“Hoş bir kayaydı, umarım.”
“Güzel bir kayaydı,” dedi adam. “Ve ben taşıdığım için de tamamen değersiz hale geldi.”
“Ee, insanlar sana şimdi ne diyor?”
“Birçok şey ve sadece bir kısmı kibarca. Neredeyse hepsi doğru, maalesef. Ancak sen, bana Hoid diyebilirsin.”
“Adın mı?”
“Hayır. Sevmiş olmam gereken birinin adı. Bir kez daha, bu benim çalmış olduğum bir şey. Biz hırsızların yaptığı bir şeydir bu.”

3 Beğeni

elantris de hiç geçti mi peki? ben görmedim de

İlk elantrisi okudum o yüzden varsa da dikkat etmedim ama sissoyluda var elantris devaminda olabilir.
Baktım şimdi elantris bölüm 58 de geçiyor Hoid bir dilenci olarak

raoden kalaa olarak gelince minicik bi ihtimal bi an kafamda acaba akıl mı bu diye düşündüm onda da öyle soytarıca hareketler vardı diye ama onun dışı olma ihtimali olan birisi çarpmadı benim de gözüme

Düzelttim mesajı tekrar okuyun :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

aaaa o elantrise giren dilenci. hoid adını bilmediğim için o an hiç farkında değildim teşekkürler

1 Beğeni

Kralların Yollunu ve sisoyluyu okuduktan sonra burada cosmer tartışması yapalım .olur mu ? Uzun zamandir bu başlık adı altında cosmer tartışması yapılmadı.

haklısınız dün gece bi okıyım dedim spo yememek için neler yaşadım burda tek amacım sıralama öğrenmekti oysa

Oathbringre çıkarsa bir yapılacak da çıkmıyor işte :zipper_mouth_face:

1 Beğeni

teşekkürler, çok kararsızdım hangisinden başlayacağım konusunda.

savaşkıran kitabını 4 güne bitirdim(10 dk önce) benim gibi gözleri ileri derecede bozuk ve boyun fıtığı olan birine rağmen sırf şu spoiler butonu için bu kadar hızlı okusun ve değdi.Parlayan sözleri bitireli 2 sene oldu nerdeyse çoğu şeyi unutmuşum. spoiler butonunda yazan durumu şimdi kitabı bitirince açtım ve şok oldum ben o durumu unutmuşum ve oarthbringerı çok heyecanla bekliyorum.Bu durum hakkında da paylaşılanları ve savaşkıran ile fırtınaışığı serisi hakkında ki bağlantıları duymak isterim.Arada ki bağlantılar için spoiler butonu ekleyip paylaşabilir misiniz?

Burada konuşulabilir belki :slightly_smiling_face:

bu içeriğe bakmadan sorayım da oarthbringerden de spoilerlar var mı bu sayfada ?

Linklenen konunun sık yazanlarından olarak yanıtlıyorum: Evet, Oathbringer okumadan girmeyin o konuya :slightly_smiling_face:.

Sorunuza ise aklıma gelenleri yazayım eksik olursa tamamlayan bulunur umarım.

Özet

Nalthis ve Roshar arasındaki bağlantı yazarın ilk başta planladığı hikayelerden kaynaklanıyor genelde. Mesela Fırtınaışığı’ndaki Zahel (Kaladin’e Parekılıç kullanmayı öğreten Ardent) aslında Vasher’in ta kendisi (Kaladin’in ismi bir zamanlar Merin iken Zahel de onun kılıç ustası olarak yazılmış Way of the Kings Prime(2002) denilen ilk eserde). Bunu da, konuda daha önce konuşmuştuk, yaptığı renk benzetmelerinden falan anlayabiliyorsunuz. Bir de Vasher’in kendisi ile birlikte Nightblood’ı Roshar’a getirmiş olduğu gerçeği var. Fırtınaışığı’nda gördüğümüz kadarıyla Vasher ve Nightblood artık birlikte değiller. Başlarına ne geldiğini ise Oathbringer okuyunca azıcık öğreniyorsunuz ama daha açıklanmayan birçok nokta var. Oathbringer’a spoiler olmaması için yazmadığım bir iki tane daha bağlantı var iki dünya arasında. Epey de ilgi çekici şeyler, çok merak ediyorum şahsen Nalthis ile bağlantılı olan Roshar’daki hikayeyi.

Burada asıl eğlenceli kısım beyin fırtınası yaptıran yerler. “Vasher Roshar’da nasıl hayatta kalıyor?” “Acaba Nightblood Roshar’da nasıl kullanılabilir?” veya “Roshar’da başka bir amaç güdüyor mu?” gibi…

Gereksiz ek bilgi: Nightblood da aslında bir Shardblade denemesi, yani Vasher ve eski arkadaşları aslında Warbreaker’daki olaylardan önce Roshar’da Shardblade’leri görüp bir benzerini üretmek istiyorlar ama ortaya çıkan iyi mi kötü mü bilmiyorum :joy:. Yine de Nightblood’ı seviyorum ben.

Hello, would you like to destroy some evil today?

4 Beğeni

3.kitap türkçe olarak ne zaman basılacak arkadaşlar bir bilgi varmı?

Bu sene içerisinde deniyor, belli bir çıkış tarihi vermiyorlar. Malum, kitap 1300 sayfa. :slight_smile:

1 Beğeni

Türkçesi çıkan ve üzerinden belirli zaman geçmiş kitaplar hakkında konuşabiliyoruz diye umuyorum, spoiler ibaresi olmadan? Gene de koyayım bari.

Hoid’un Shallan’ın babasıyla konuşurken içeceğine kattığı madde, toz her neyse alakalı bir şey var mı?Allomantik metallerden biri olabilir mi acep? Sonradan konuşmasında Shallan’a sprenler senle konuşuyor mu gibi sorular içeceği içtikten sonra Shallan’ı bulduğunu düşündürüyor. Yani onun büyüyü kullanıcılarından biri olduğunu biliyor ama o anda kullanıp kullanmadığını bilmiyor.

İçeceği içmeden önce anlamıştı bence. Bir de sonra shallan ile konuşurken onu bulma amacında olduğunu ama bulacağı kişinin shallan olduğunu o an anladığını söylüyor.

Bu arada gerçekten merak ettim :slightly_smiling_face: Hoid bir şey yedi içti mi herhangi bir yerde ben hatırlamıyorum belki bu tozu da içeceğe icebilmek için atmıştır :smile:

Yemeklere katılıyordu ama ben de bir şey yiyip içtiğini hatırlamıyorum.

1 Beğeni

Hoidin allomancy&feruchemy sahibi oldugu bilinen birsey. Adam tum kozmer buyulerini topluyor yavas yavas

2 Beğeni