Forum seviyesinin gitgide düşmesi

Funda hanım,
Şu konuda topluca arkadaşların ifade edip ekseriyetle anlamadığınız şeyi genel ithamlarınızın iyiden iyiye çirkinleşmeye başlamasından ötürü çelik yeleğimi giyerek ifade etmek zorunda hissederek söylüyorum ;

Secaatin arz ederken, merd i kipti sirkatin söylüyorsunuz.
İnsanlar bunu anlatmaya çalışıyor.

Not: Sataşma metni değildir.

5 Beğeni

Murekkebin akmadığı yerde kan akıyor gibi iğrenç bir klişe yapıp . Işimiz bu deyip bu konu başlığından hangi kitabı okuyorsunuz gibi edebi bir başlığa yelken açıyorum :joy:
Hoşçakalın
Rihtimla kalın :wink::joy:

4 Beğeni

Siz öyle anlıyorsanız ne diyeyim ben :slight_smile: O kadar yazdığım şeyden bunu anlamanız trajikomik maalesef :frowning:

Hangi katkı yahu? Hangi kitabı konuştun arkadaş göster bana mesajını. Eğlendiğin hangi kitabı konuştun, 1 mesaj göster yahu, 1 la 1 yazıyla BİR fazla istemiyorum. Cidden bulamıyorum senin profilinde. Biz Bunu İstiyoruz geri gelsin demek mi seviye yükseltmesi oluyor? Bu da senin mesajlarının çoğu gibi kitap alım satım, kitap kapağı ayraç ve basım ile alakalı. Şu kitabın baskısı çıksa, bu kitabın baskısı Türkiyede çıkmaz demekten başka mesajın mı var? Bir Witcher kelimesinin Türkçeleşmesi için bir mesajın var, diğerleri boş. Eleştirdiğin şey basbayağı sensin yahu. Tencere dibin kara seninki benden kara durumu var ortada resmen.

10 Beğeni

Forumun seviyesinin düşmesini konu alan bir başlığı olumlu alamıyorum kusura bakmayın. 20konuda 2 ile 11 konuda 9 aynı şeyler değil. 1700mesaj yazmışım, 10 tanesi ikinci el satışta, 80mesajınız var yüzde sekseni de ikince el satış üzerine, ki bir tane bile forum okuyucularına yarar konunuz yok.

Biz bunu istiyoruz konusu açmışsınız evet büyük başarı gerçekten tebrik ederim.
Daha fazla tartışmayı uzatmak istemiyorum. Sizin amacınızın iyi niyet olduğuna da yürekten inanıyorum. Kesinlikle kötü bir niyetiniz yok. Ben açtığım yazar kitapları konularının her birine en az dört saat uğraştım.

@Tilqi_Gin ben de onu diyorum. Toplamda seksen mesajı var arkadaşın hepsini de okudum. Şikayetçi olduğu şeyler için tek bir karşılık mesajı yok bugüne kadaf. Bence ortalığı karıştırmak istiyor sadece o yüzden eski bir internet atasözünü hatırlatıp çekiliyorum tartışmadan.

"Don’t feed the troll"

10 Beğeni

Forum kalitesi düşmüyor arkadaşlar sadece Rıhtım ailesi olarak büyüyor ve gelişiyoruz. Yalnız kendi kafamızdan insanlar yok artık. Yeğenim yaşında yeni okurlar var, gençlik kitapları var ve oldukça fazla komiklik var. Aslında hiç olmadığı kadar kültür başlığı da var ama bunların rağbet görmesi için diğerlerinin yok edilmesi mi gerekir? Bunun adı faşizm mi oluyordu sahi? Ne istersiniz? Sürekli banlanmayı, geyik yaptığınızda muhabbetin kesilmesini ya da siz foruma üst üste saydırırken konunun silinmesini mi? Yalnız ve yalnız kültür sanat konuşulmasını ve bunların sıkmasını da ister mısınız?

Ben özellikle bu üstten bakışı anlamakta zorluk çekiyorum. Düşük mü? Bir muhabbeti, tartışmayı düşük yapan kıstaslarınız nelerdir ve bu konuda kendinizi nasıl bu kadar otorite konumunda görüyorsunuz? Küfre ya da cinsiyetçiliğe mi rastladınız? Asla. O zaman söylediklerinizin altı dolu değil. Siz de farkındasınız.

Ve şuna da ayrıca şaşkınım. Şikâyet edenlerin yaş ortalamaları daha büyük. Oysa kendileri eleştirdikleri çocuk hareketlerini yapıyorlar. Benim istemediğim şekilde olmazsa olmaz, giderim diyorsunuz. Hadi ama, dünya kimsenin etrafında dönmez. Her şey sizin istediğiniz gibi olmayınca gidiyor musunuz?

Forumda günlerdir süregelen bir forum kalitesi muhabbeti dönüp duruyor, ben de bunlardan çok rahatsızım. Bu gerginlik yüzünden gideyim de forumdan çıkayım ya da daha kötüsü sayfalarca ayrı başlıklar halinde saydırayım demiyorum. Ben de bunları görmekten hoşlanmıyorum ama saygı duyuyorum. Çünkü beraber yaşamak bunu gerektirir.

Forumumuz istemediğiniz konuları ve kişileri gormemenizi sağlayacak bir sisteme sahip ama buna rağmen sizin sevdiğiniz içerikler dışında başka bir şeye tahammülünüz yoksa bu konuda kendinizi sorgulamanızı öneririm.

Son olarak ben oyumu yeni üyelerden yeni konulardan yana kullanıyorum. Kendimiz söyleyip gülüp eğlenirken iyiydi ama yeniler gelince kötü mü oldu? Güvenli alanımızı emanet etmekten korkuyorsunuz sanırım. Ama ben değişime ınanıyorum, gençlik enerjisine ınanıyorum. Çok sesliliği istiyorum. Takdir edersiniz ki aynayla konuşmaya benziyor artık birbirimizle konuşmak. Bunu istemiyorum.

Her şeye rağmen hepimiz iyi ki buradayız, her ailede olur böyle krizler diyor sevgilerimi yolluyorum efendim.

16 Beğeni

Ego konusundaki savunma açıklamanız bile eski divan şairlerinin şiirlerinde kendini övdüğü fahriye bölümü gibi maşallah.
Trajikomik bir durum yok.
Neyse, sürçülisan eylediysekte af talebim yok.
Saygılar.

1 Beğeni

Yapılabilecek en kibar ve duyarlı açıklama. :clap:

4 Beğeni

Troll başlığıymış hakkaten. İnsanları birbirine düşürmek için açılmış. Ben de sildim yazdığımı. Bloklıyım…

Edit : En fazla 6 ay diyor. Süresizi yok mu bunun. Niye böyle süre konmuş ki. :slight_smile:

2 Beğeni

Başlığın neresi tehlikeli hale gelmeye başladı anlamadım. Forumda tek sevmediğim davranış varsa o da bu. Benim istemediğim şekilde konu ilerliyorsa kapatılsın, silinsin isteği.

10 Beğeni

Neden kapatılsın? Başlığı canınız istediğinizde açtınız ve forumun sizin ıstediğiniz gibi bir yere gelmesini istediniz. Ama sizin gibi herkesin de söz hakkı olduğunu unuttunuz. Şimdi sanıyorum oluşturduğunuz kavgayla başa çıkamadınız ve bir otorite gelsin halletsin istiyorsunuz. Yazık.

Oysa biz de sizin laflarınızı temel alıp forumu yapılandıracaktık. Tüh.

22 Beğeni

Forumun son hali.

12 Beğeni

Seviye iyice yerlere düşüyor yapmayın :joy: :joy:

5 Beğeni

En son lise 3’te girdiğimiz sıra fırlatmalı sınıflar arası kavgadan bu kadar zevk almıştım.

Herkes ne kadar dolmuş gerçekten. İçimizi böyle dökmek iyi bir şey bence.

2 Beğeni

Eh, yeterince söylenilmiş, şikayet edilmiş. O zaman niteliksel anlamda forumda edebiyat içeriklerine katkıda bulunma vakti, değil mi? Bakın @yavrurobot Kayıp Rıhtım Kitap Kulübü için kolları sıvadı ve @KorkutHatun’la birlikte tekrar hayata döndürmeye karar verdiler. Gelin siz de destek olun, hiç olmazsa ilgili başlığa bir bakın (Kayıp Rıhtım Kitap Kulübü) ve birlikte, birçok kişinin katıldığı keyifli etkinlikler gerçekleştirilsin. Burada yazan, birçok kişiyi orada görmeyi bekliyorum. :slight_smile:

Not: Bu arada resmi bayrak teslimini de gerçekleştirmiş olduk. :blush:

11 Beğeni

9 Beğeni

İncelemelerimin okunması beni mutlu etti. Dizi ve filmlere artık inceleme yapasım gelmiyor. Kitaplara ise çok sevdiğim kitaplar olursa bir şeyler yazıyorum. Bu hafta ise boş boş takıldığım için hiçbir şey yazmadım.

Forumun gidişatı beni de etkiledi. Bir ara incelemelerimi bir yere kopyalayıp forumdan ayrılmayı bile düşündüm ama sonra vazgeçtim.

5 Beğeni

Kimse hakkında olumsuz bir şey demek istemiyorum ama foruma bir grubun parçası olmaktan başka bir katkısı olmayıp hazır içeriği tüketenlerin her zaman şikayet etmeleri de komik. Giden gider ama herkes de kendini mit ya da Alper Dayı gibi sanki forumun olmazsa olmazı gibi görünce komik oluyor. (Onlar öyleydi.) Umrumuzda bile değil çoğu :unamused:.

5 Beğeni

Neden silelim yazdıklarımızı ki? Ben @Pia özelinde bütün böyle düşünenlere karşı yazdım ilk yazımı. Böyle düşünmeye başlayan bir topluluk vardı ve konuyu açan kim olursa olsun buna bir cevap verilmesi iyi oldu bence. Troll ya da değil.

Ben bu tarz tartışmalara katılmaktan çekinirim hep. Yanlış anlaşılma, kendimi ifade edememe durumu var. Sadece kelimelerle, özellikle de insanın ses tonunu duyamayacağımız ortamda yanlış anlaşılma olası bir durum. Neyse, umarım beni yanlış anlamazsınız. Forum seviyesi düşüyormuş. Büyük ihtimal “Eskiler” dediğiniz grupa ben dahil değilim, foruma Aralık ayında kaydolmuştum. Forumun “eski, güzel” döneminin benim üyeliğimin herhangi bir zamanına denk geldiğinden şüpheliyim. Demek istediğim forum eskiden nasıldı bilemeyebilirim. Edebi seviye eskiden daha yüksekmiş. Eğer şimdi düştüyse kaldırmak gerekmez mi? Eğer gidenler bu sebeple gittilerse, gün gelir de öylece “Bir çevrimdışı olarak göz atayım foruma” dediklerinde forumun eskisi gibi olduğunu görüp de geri dönmelerini istemez miyiz? Evet, belki klişe sesleniyordur, birden çok kez yazılmış bir cümledir, ama bu çok insanın bu konuda hemfikir olduğunu göstermez mi? Ben de Liman Kütüphanesi kategorisine sadece yorumları okumak için uğruyorum, fakat bu herşeyi değiştirecekse (öyle umuyor ve inanmak istiyorum) okuduğum her kitaptan, izlediğim her filmden sonra fikirlerimi, düşüncelerimi yazarım, elimden ne gelirse yaparım.
Yazım hatalarına gelince, ben foruma üye olduğumda yazım kuralları bir kenara kendimi Türkçe ifade etmekte bile zorluk çekiyordum. Zamanla alıştım, ama yazım konusunda çok hata yapıyordum. @OldFatGil-Galad, @Arqonquin bana yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde forum ve yazım kurallarını öğrendim. Forum bana çok şey öğretti. Ursula K. Le Guin’i burda tanıdım, Yerdenizle forumda tanıştım. Şimdi Yüzüklerin Efendisi’ne Hobbit’le başlamış olmamı da foruma borçluyum. Forum hakkındaki bu yorumları görmek beni üzüyor.
Yaşımı göz önünde bulundurarak beni ciddiye almayabilirsiniz, aslında bununla hayatta ilk karşılaşmam olmaz, alıştım buna. Ama demek istediğim forumun seviyesi düşmüşse onu eskisi gibi yapmak sadece denetmenin, site yöneticilerinin görevi olmamalı, hepimiz bir şeyler yapmalıyız. Umarım beni yanlış anlamazsınız. Sevgiler ve saygılar. :slightly_smiling_face:

24 Beğeni