Kayıp Rıhtım Kitap Kulübü


#1

kr-kitap-kulubu

Selamlar Kayıp Rıhtım ahalisi. Edebiyat ağırlıklı bir forum olarak bu siteye böyle bir etkinliğin çok yakışacağını düşündük ve @Nemo ile konuşarak Rıhtım’ın ilk kitap kulübünü açma iznimizi aldık.

Şimdi nedir bu kitap kulübü?

Kitap kulübü, belirli aralıklarla belirlediğimiz bir kitabı okuyarak düzenli ve aktif bir şekilde tartışma ortamı sağlayacağımız bir etkinlik geleneği olacak. Ben, @Nemo, @Alfleilawaleila, @Jarlath, @DentArthurDent ve @Aurii olarak seçtiğimiz kitaplardan ortak bir öneri havuzu oluşturarak bu başlıkta anket açıp sizin oylamanıza sunacağız. Daha sonrasında ise seçilen kitabı herkes edinip okumaya başlayacak. En son aşama ise burada kitabı tartışmak tabii ki. :slight_smile:

Kitapları seçerken piyasada bulunmasına, çevirisinin olabildiğince iyi olmasına ve genel olarak çeşitli türlerden oluşmasına dikkat edeceğiz. Bu başlık kulübümüzün genel sohbetinin ve anketlerinin olduğu başlık olacak. Kitabı seçtiğimiz vakit her kitap için ayrı başlık açacağız. Güzel tartışmalara ve eğlenceli zamanlara vesile olmasını diliyorum. Kitap kulübümüz hayırlı olsun.

Ekleme: Kitap seçildikten sonra tedarik ve okuma için toplam 3 hafta süremiz olacak.


Goodreads Hesaplarımız
KR Kitap Kulübü #1 Yu Hua - Kanını Satan Adam
Kısa Kısa Anonslar
KR Kitap Kulübü #2 Kurt Vonnegut - Otomatik Piyano
KR Kitap Kulübü #3 Vüs'at O. Bener - Dost Yaşamasız
(Cem) #2

Hayırlı olsun. Harika etkinlikler bizi bekliyor! :smiley:


(Pilav Ye, Kadınlara İnan) #4

Oley :krs: umarım tatmin edici bir katılım sağlanabilir.


(Serhat) #5

Hayırlı uğurlu olsun. İlk kitabı dört gözle bekliyoruz. Aynen böyle :nerd_face::nerd_face::nerd_face:


(fatih çetin) #6

Kitabı edinmek için verilen süre nasıl olacak acaba? Alıp okumak en az 1 haftayı bulur.


(Boş İnsan) #7

Kitaba başlanacak tarih en azından 1 hafta önce anket ile belli olur. Katılımcıların oy çoğunluğuyla seçtiği gün başlanır. Ve kitabı ne zaman tartışmaya başlanacağı, yani okuma süresi yine anket ile duyurulur. Böylece çoğunluk kendini hazırlar kitap için.


#8

Ekstra zaman için anket açmayı düşünmüyoruz ancak kitap seçildikten sonra tedarik ve okuma için 3 hafta gibi geniş bir süre vereceğiz. Maksimum bir hafta kitabı edinmeye gitse, okumak için iki hafta kalıyor geriye. Bir haftasını da tartışmaya verdiğimizi düşünürsek ortalama ayda 1 kitap seçip okumuş olacağız.


#9

Okumak için güzel kitaplar seçeceğimiz kesin bu kitleyle :sunglasses: Hem kitaptan zevk alıcaz hem de gözden kaçırdığımız noktaları belki de düşünsek de aklımıza gelmeyecek tespitleri tartışarak öğrenicez. Bir an önce başlasa keşke :wine_glass: :wine_glass:


(kimyager _ferhat gürdoğan) #10

Çok güzel bir düşünce.Anket için seçilen kitaplar belli bir türden mi olacak yoksa karışık türden mi? Tür üzerinden gidilse daha mı iyi olur sanki.Türk edebiyatı, fantastik, bilimkurgu her 3 haftada bir yeni tür. Ya da her türden bir kitap mı düşünüyorsunuz?


#11

Merhaba, ankette farklı tür ve farklı ülke edebiyatlarından eserler olacak. Ankette yer alacak eserlerin tür olarak eşit oranda yer almasını düşünüyoruz, istiyoruz.


(kimyager _ferhat gürdoğan) #12

Zorlu bir anket olacağı kesin o zaman :+1:t6::smiley:


(Bellatrix Black) #13

Güzel bir etkinlik olacak, sabırsızlanıyorum


#14

Tek isteğim benim gibi yavaş okuyanlar için oldukça kalın bir kitabın seçilmemesi. Hem pahalı olur hem de otobüslerde taşınması güçleşir.


(Hazal Çamur) #15

Okuma Etkinliği sahalara dönmüş. Ay olabilir mi böyle bir şey, çünkü lütfen olsun :blush: takipteyim.

@Sayhh da görsün bunu hatta :slight_smile:


#16

Evet arkadaşlar ilk kitabımız için aramızda 6 adet kitap belirledik, şimdi anketi açıyorum. Her konuda çok dengeli bir liste olduğunu düşünüyorum, umarım siz de beğenirsiniz. :slight_smile:

Kitap kulübünde okuyacağımız ilk kitap hangisi olsun?

  • George Orwell - Aspidistra
  • Yu Hua - Kanını Satan Adam
  • Michael Moorcock - İşte İnsan
  • Alper Canıgüz - Oğullar ve Rencide Ruhlar
  • Hasan Ali Toptaş - Bin Hüzünlü Haz
  • Sema Kaygusuz - Barbarın Kahkahası

0 oylayanlar


(Hazal Çamur) #17

Oyumu verdim.

Seçenekler çok hoşuma gitti. Ellerinize sağlık.


(kimyager _ferhat gürdoğan) #18

Ben bir kitabı okumuştum.Bir tanesini duydum diğer kitaplar ilgili hiç bir şey bilmiyorum.Konularına baksam mı ismine göre mi seçsem bilemedim :grin: Konular hakkında ufak bilgilerde mi yazılsa? :smiley:


(Onur Selamet) #19

Oyumu verdim.

Kendimi çok yalnız hissediyorum. Bütün Rıhtım ahalisini sandıklara sahip çıkmaya davet ediyorum. :frowning:


(m) #20

anket çok çekişmeli :smile:


#21

Merhabalar,

Haklısınız, kitaplarla ilgili birkaç bilgi eklesek iyi olurmuş; yardımcı olması adına kitapların Goodreads linklerini bırakıyorum. Güzel bir etkinlik olması dileğiyle.

Aspidistra - George Orwell

Kanını Satan Adam - Yu Hua

İşte İnsan - Micheal Moorcock

Oğullar ve Rencide Ruhlar - Alper Canıgüz

Bin Hüzünlü Haz - Hasan Ali Toptaș

Barbarın Kahkahası - Sema Kaygusuz