Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Eduardo Galeano’nun kitaplarını, Talihsiz Serüvenler Dizisini (gerçi daha 4. kitaptayım) ve özellikle Herkes Tek Başına Ölür kitabını önerebilirim bu ayki okuduklarım arasından.

20 Beğeni

1.)fırtına ışığı arşivi kralların yolu
2.)vulcanın çekici
3.)fantasses
4.)bulantı

7 Beğeni

Mesajını gördükten sonra Beyaz Tozun Öyküsü hikayesini nerde gördüm diye düşündüm sonra aklıma geldi kütüphaneden aldığım karanlıkta 55 yazar kitabında görmüştüm ve hemen açıp okudum. Şunu belirtmeliyim 19. yy yazarları içinde okuduğum açık ara en akıcı yazarlardan biriydi hatta romantizm akımından etkilendiği söylense bile cümleleri çok öyle ağdalı değildi, kolay anlaşılırdı. Hikaye de güzel ilerliyordu ama beni azıcık bile germedi. Gerebilirdi çünkü heyecanlandım. Kızın abisindeki değişiklik o artık insan olmayan bakışları filan işte güzel bir hikaye geliyor derken bir de baktım ki hikaye bitti bu ne abi dedim. Sonra mektuba gelirsek mektubun yüzde 70’i doktoru doğa üstü şeyler olabileceğine ikna etmekle geçmiş. Bak bilim var iyi hoş ama doğa üstü de var, bak valla var, sen kesin inanmayacaksın ama bak şöyle düşün böyle düşün geçmişte böyleydi şimdi böyle bilim her şeyi açıklamıyor olum bak doğa üstü var diyorum ama kesin inanmayacaksın sen neyse ben inanıyorum umarım sen de inanırsın gibisinden iç bayan abi bitsin artık bu işkence dediğim bir mektuptu sonra hikaye bitti küçük bir paragraftan sonra. Acaba ben neden hiç gerilmedim hikayede diye düşündüm belki de hikaye o kitapta daha uzundur bilmiyorum okuduğun kitapta nasıl ilerliyor ama bende herhangi bir eylem olmadan korkutucu tek bir şey bile olmadan abisi değişti ama sonra siyah sıvımsı bir katrana dönüşüp öldü hepsi bu. Kitapta daha farklı bir şeyler var mıydı?

Okuduğum hiçbir öyküden korkmuyorum hatta gerilmiyorum bile. Kitaptan korkulur mı yeaa filan diyordum herkes deli misin asıl kitaplarda korku daha iyi diyordu ama korkmayı geçtim gerilemiyorum. En çok gerildiğim kitabın Ölüm Kapısı serisinin 3. kitabı olmasını da fazlasıyla ironik buluyorum. Özellikle 19. yy yazarlarının okuru olayın ne kadar korkunç olduğuyla ilgili ikna etme çabasının bu yoğun tasvirleriyle ve kendi yorumlarını katıp olay öyle korkunçtu ki şeklinde bana başından geçen bir olayı anlatıp beni ikna etmeye çalışan bir arkadaşımmış edasıyla “bak olum valla diyorum çok korkunçtu, hava cehennemden çıkmışçasına gürlüyordu yağmur kan damlaları gibiydi havada korku asılıydı herkes dehşet içindeydi bak vallahi çok korkunç bir manzaraydı iki gözüm önüme aksın dehşetten kıpırdayamazsın böyle bir atmosfer vardı” tarzında yazıları bırakın korkutmayı güldürüyor beni.

3 Beğeni

Her ay üç tane Percy Jackson kitabı okuyup seriyi tekrar etme kararı almıştım. Ama ipin ucunu kaçırıp bütün seriyi bitirdim asla pişman değilim. :sweat_smile: Aradan çıkmış oldu, iyi oldu. Notlarımı bir araya toplayınca hepsi hakkında bir şeyler yazacağım.

24 Beğeni

SAE ve Çöküş haricinde 1 günde bitecek kısa kitaplar aslında. 6 kitap okumuşum 10 olsaydı verimli sayabilirdin :slight_smile:

3 Beğeni

Ben de böyle düşünüyorum çoğu öykü hakkında. Öykü okumayı da sevmem pek kısa olmaları nedeniyle. Tam karaktere alışıyorsun ve bitiyor. Neyse. Beyas Toz’da okurken kendimi kızın yerine koymamış olsam muhtemelen korkmazdım. İlk başta ağabeyinin karakteri de karamsarlığa sürüklüyor okuyanı. Tam ilaç deva olacak derkene de olaylar patlıyor. O siyah katranı ve ondan öncesinde olanları da siyah örümceklerin birleşimi gibi hayal ettim dehşet deyince. Tüm dehşet tasvirlerinde kendi dehşet tanımımı kullandım.

4 Beğeni

Ekim ayı böyle geçti.:slight_smile:

13 Beğeni

Ekim 2019

Canavar, Bir Çöküşün Öyküsü hoştu fena değildi

Kök/ Kelimelerin Serüveni- Eğlenceli bir dille yazılmış. Okuyun eğlenirsiniz. Pek çok şey öğrenirsiniz.

Tüfek mikrop ve Çelik - Mart ayından beri güya okuyorum. Bikaç gündür ciddiye aldım bitirdim yoksa lanet gibi çökmüştü üzerime. Çok güzel kitap ama kendini tekrar ediyor gibi geldi.

Oathbringer- okurken çocuğum gibi baktım, herhangi bir sorun, sırtta kırılma sayfada kopma yan basma şaşı görme falan olmadı. Sadece sırtı konveks bir şekil aldı. O da 1000 sayfada normal. Kitaba diyecek yok zaten. Boşlukta kalıyor insan bitince.

16 Beğeni

Ben uzun yazınca sadede gelmeyi unutmuşum. Şunu demek istemiştim bu hikayeler aslında olduklarından daha uzun da acaba yayınevleri tarafından mı sadeleştiriliyor kısaltılıyor ya da benim okuduğum antolojide mi kısaltılmış yoksa neden günümüze kadar gelsin anlamış değilim hala bir E. A. Poe hissi arıyorum hikayelerden ama bulamıyorum. Kendi hikayemi yazacağım yakında en korkunçlu hikayeyi arayan adamın hikayesi diye benim durumum şuan bu hikayelerden daha korkunç çünkü. :smiley:

2 Beğeni

Fareler ve insanlar, afrikalı Leo kitapları dahil bu ayın kitapları, kasım ayında bi bu kadar okumak istiyorum ama bakalım :sweat_smile:

Oatbringer rahat rahat bitsin diye vize sonrasına sakladıklarımdan. Ama işte ‘bitme’ kısmı korkutuyor.

14 Beğeni

Okullar açıldı, Eylül ayı yoğun geçtiğinden okuma hızı da düştü. Ekimle birlikte rayına oturmaya başladı.

11 Beğeni

Ekim de geçti gitti.
Benim için biraz verimsiz bir ay oldu.
Kasımdan umutluyuz😇

19 Beğeni

Klasik Bilimkurgu Öyküleri

Toplamda 7 öyküden oluşan bir derleme kitap. Geri Giden Saat dışında bütün öyküleri güzel buldum. Bir tek Çukur Halkı bu derlemeye nasıl girmiş onu anlamadım. Bence gönül rahatlığıyla edinip okuyabilirsiniz.

Jun’ichiro Tanizaki - Anahtar

Yeni bir yazar tanıma hevesiyle ve kapağının güzelliğine aldanarak aldığım bu kitabı, öyle çok araştırmadan, bir kaç yoruma bakıp seçmiştim. Okuduğuma pişman mıyım? Değilim. Önerir miyim? Bilemedim. Kitabı özetlersem, geleneksel usullere göre evlenmiş bir çiftin şehvet savaşları/oyunları diyebilirim. Bu kitaptaki gibi ketum karakterler/insanlar beni hep gıcık etmiştir. Oysaki pek çok şeyi çözebilirlerdi…

Samipaşazade Sezai - Sergüzeşt

Pek çok kişinin görüşlerine katılarak “evet” diyorum. Çok uzun betimlemeler var. Bunu bir kenara bırakırsak. İşin aşk kısmını da çıkarırsak, ne kalır geriye bu kitaptan? Çocukluk kalır. Esaret kalır. Zaten en içe dokunanı da bunlar değil mi?

James Sallis - Sürücü

Kelepir olduğu için aldığım bu kitabı beğendiğimi söyleyebilirim. Ayrıca filme de uyarlanmış vakti zamanında. (Kavinsky - Nightcall güzel soundtrack bu arada) Tek derdim bir kaç yerde şimdi "Nerdeyiz? Kimleyiz? " gibi kafa karışıklığı yaşamam oldu.

Dürtme

Bu kitabı ünlü bir hocanın önerisi üzerine okumak istiyordum. Başlayıp sonunu getirememiştim. Bu ay gayret edip bitirebildim. Kısacası insanları özgür bırakıp, sadece onlara sunduğumuz seçimleri etkili hale getirerek, onları iyiye yönlendirmeye dürtme diyoruz. Detayları da bu kitapta. Tavsiye eder miyim? İlk 100 -150 sayfayı okuyup bırakırsanız neden olmasın. :smiley:

Nurettin Topçu - Türkiye’ nin Maarif Davası

Yaklaşık 1 senedir rafta bekliyordu, kısmet bu zamanaymış. Ülkemizde eğitim(her adımda) nasıl olmalı? Bu soruya kendince cevap vermiş yazar. Şahsım adına bazılarına katılmakla birlikte, bazılarına katılmıyorum.

Stephen Emmott - 10 Milyar

Bu kadar insan ne yiyecek? Harbiden nereye gidiyoruz? Dünya ne kadar daha bizi yaşatır? Elektrikli araba tercih etmek doğa için yeterli mi? Rahat okunabilen bir kitap, farkındalık açısından okunabilir. En son Kitapyurdunda epey ucuza alınabiliyordu.

Bu ay da böylece bitmiş oldu.

18 Beğeni

Okuyamadım😔
Bu ay bitirebildiğim tek kitap S. Zweig - Kızıl
Bir sürü kitaba başladım hepsi yarım kaldı, buna Hobbit de dahil. Şu an Canterbury Hikâyeleri kitabını okuyorum bir haftadır falan 85. Sayfadayım. Çok üzgünüm.
Bana şöyle “bak bu kitap çok akıcı hemencecik kendine gelirsin” diyerek önereceğiniz kitaplara açığım :blush:
Bu da önerileriniz kaynağı

(Mesaj başlığa uyar mı bilmiyorum?🤷)

6 Beğeni

Ben, Kirke ve Çocukluğun Sonu su gibi akıp giden kitaplar bunları okumaya başladınız mı?

4 Beğeni

Ben Kirke diyorum ben de. :zipper_mouth_face:

2 Beğeni

Çoğu akıcı bu kitapların ama belki de şu an kitap okuma istediğinde değilsinizdir, bana da oluyor bazen 3-4 gün hiç bir şey okuyamıyorum.

Bence elinizde olan kitaplardan 2-3 sayfa okuyun, devam etme isteğiniz olan kitabı okumaya devam edersiniz ya da 2-3 gün okuma molası verirsiniz.

3 Beğeni

Ekimde okuduklarım:

• H.P. Lovecraft - Cthulhu’nun Çağrısı ve Diğer Tuhaf Öyküler (dexpub)
  • Terry Pratchett - Eric (delidolu)
  • Douglas Adams - Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu (alfa)

Üçünden de ayrı ayrı keyif aldım, üçünü de tavsiye ederim :grin:

6 Beğeni

@Wind bu kitaplar okumadığım için evden getirdiğim kitaplar üç dört tanesi dışında hiç birine başlamadım. Çocukluğun sonu övüldüğünü en çok duyduğum Bilimkurgu klasiği sanırım, tavsiye için teşekkürler
@GkiraraJ onu çok merak ediyorum tamamdır sağolun
@alper aslında çok okuyasım var ama dikkatimi toplayamiyorum, odaklanamıyorum. O zaman kitaplardan kafamda olan ve önerilerden iki üç sayfa okuyup devam edebiliyor muyum bakayım sağolun
:blush:

2 Beğeni

Aylardır alışveriş listemteydi Tarihçi geçenlerde aldım ama kalınlığı gözümü korkutuyor :unamused: Öncelik vermeli miyim?

Ekimde klasiklerden gitmişim :tipping_hand_woman:t2:

8 Beğeni