Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Dijital. İlerde belki koleksiyon yapmak için alabilirim.

1 Beğeni

Elden okunmaz zaten.Güncel olarak basılmış 96 cilt var.Ülkemizde 44 tane basıldı.Elden okuyorsan vazgeç diyecektim. :slight_smile:

1 Beğeni

Bu ay biraz felsefeye ağırlık verdiğim bir ay oldu.
-Atatürk’ün Düşünce yapısını etkileyen faktörler kitabını herkese tavsiye ederim 60 sayfa olmasına rağmen dolu dolu bir kitap. Üstelik TTK e-mağaza sitesine 3 TL gibi bir fiyatı var.
-Bin şeftali bir şeftali kitabını ilkokul 2 veya 3 de okumuştum aklıma gelmişken tekrardan okuyayım dedim ve tekrar beğendim tavsiye ederim.
-Kant’ın eğitim üzerine kitabını da herkese tavsiye ederim gerçekten önemli bir eser olduğunu düşünüyorum. Yorumlarım bu kadar diğerlerini zaten daha önce incelemiştim ve tekrar tekrar aynı şeyden bahsetmek istemediğim için es geçiyorum. Sağlıcakla kalın.

22 Beğeni

Bu ayın ilk yarısı boyunca tatilde olduğum için kalan 2,5 haftada bu kadar okuyabildim.

Sürgün Gezegeni ve Zaman Makinesi için farklı başlıklarda yorumumu belirtmiştim, kısaca değinmek gerekirse Sürgün Gezegeni akıcı bulmadığım ve karakterlerle bağ kuramadığım bir eser iken Zaman Makinesi’nin metine yedirilmiş felsefi yanını ve kurgusunu çok beğendim. Oldukça akıcı ve üzerine düşündüren bir eser.

Witcher’lara gelirsek eğer… Nefret Çağı’nı az önce bitirdim ve sıradaki kitaba geçmek için sabırsızlanıyorum. İlk dört kitap içinde sonu kuşkusuz en iyi olandı bence ve genel olarak da büyük bir heyecanla okudum :hanci: Elflerin Kanı da aynı oranda iyiydi.

Fantastik okumayı seven, Witcher evrenine dizisinden ya da oyunundan aşina olup az buçuk beğenen herkese gözüm kapalı tavsiye ederim kitapları. Heyecanınız hiç eskimiyor, dili akıcı, karakterler oldukça bağlayıcı, evren ilgi çekici… e daha ne olsun. :slight_smile:

Ekleme: Ciri’ye Fandom’dan bakarken çok çok tat kaçırıcı bir spoiler yedim… Ama yine de okumaya tam gaz devam…

24 Beğeni

Temmuz ayı.

21 Beğeni

Bir ay daha bitti :slight_smile:
Fuad Köprülü Armağanı,Üç Deniz Ötesine Seyahat ve Lucifer bu ay favorilerim oldu.Holly Black’ın Lucifer serisini çok sevdim,mükemmel değil ama başarılı.Aynı şekilde Fuad Köprülü Armağanı bilgi dolu anlar yaşattı,Üç Deniz Ötesine Seyahat ise biraz hüzünlendirdi.

Afanasiy Nikitin’in İslam ve Hristiyanlık arasındaki bocalamasını her sayfada hissediyorsunuz.Okumak isteyen olursa tavsiyem giriş kısmını sonraya bıraksın,çünkü giriş kısmında tüm kitap özetleniyor biraz tat kaçırıyor.Sarı Duvar Kağıdını pek beğendiğim söylenemez,güzel bir kitap ama beni yeterince içine çekemedi.Lazarus ve Super Crooks serilerine başladım,şimdilik iyi gidiyor,ağustos ayında bitiririm gibi,sonlarını merak ediyorum.Bu ayın benim için en kötüleri Athena ve Don Juan…

Vaiz’i kaç gündür bekletiyorum sırf Ağustos ayında bitireyim diye,şimdiden onun için heyecanlıyım,zamanında dizisini çok sevmiştim bu etken heyecanımı daha çok arttırıyor umarım beklentimi verir.Bu aylık benden bu kadar,herkese iyi bayramlar :bender: :bender: :bender:

22 Beğeni

1 ay içinde okuduklarım.(Işık ve telefonun kamerası üzdü beni)

27 Beğeni

Bazı günler okumayı bıraksam da tatmin edici oldu. Her yıl temmuz ayını bu şekilde bol kitapla geçirmeyi hedefliyorum. Geçen yıl da çok verimli olmuştu. Tabii kilit nokta bilgisayardan uzak kalıp köy yerine gitmekte. Tavsiye ederim. Telefondan girdiğim için kitaplardan bahsedemeyeceğim. Üşenmezsem sonra eklerim.

32 Beğeni

İlk 15 gün fazla tembellik yaptım. Yine de verimli geçti.
-Vardiya
-Fantastik Işık
-Yenilmez
-Sonsuzluğun Sonu
-Hobbit

16 Beğeni

Fuad Köprülü armağanı nasıl bir kitap acaba? listemde olan bir kitap fakat içeriğini bilmiyorum.

Tatilde olduğum için kitaplar yanımda değil o yüzden kapak fotoğraflarını atıyorum. Zaten bazılarını da epub olarak okudum.
Jane Eyre merak ettiğim bir kitaptı ama beğendiğim klasikler arasına giremedi. Biraz uzun olması, zaman zaman durağan olması ve şimdiye kadar çokça karşılaştığımız yetim hikayelerini anlatıyor olması etkili oldu belki de. Tabi yazıldığı zamana göre değerlendirirsek ve feminizmin öncülerinden olması onu bir değerli bir kitap yapıyor.

Mezarlık Kitabı’nı oldukça beğendim. Kendine ait bir dünya yaratmayı ve onun içinde gezdirmeyi çok iyi yapıyor Gaiman.

Onuncu Köy yine çok beğendiğim bir Fakir Baykurt kitabı oldu. Şu ana kadar okuyup da beğenmediğim kitabı olmadı zaten. Kendisi de öğretmen olan yazarın otobiyografik bir romanı sayılabilir aslında. Zor koşullarda görev yapan bir öğretmenin bağnazlığa, rüşvete, yolsuzluğa ve dönemin siyasi otoritesine karşı verdiği savaşın yanında sadece öğrencileri değil köylüyü de eğitme çabasına da tanık oluyoruz.

Daha sonra Yerdeniz serisinin ilk üç kitabı olan; Yerdeniz Büyücüsü, Atuan Mezarları ve En Uzak Sahil kitaplarını okudum. Uzun zamandır beklettiğim bir seriydi ama maalesef hiç sevemedim. Kalan üç kitabı ne zaman okurum hiç bilmiyorum. Yazarın Karanlığın Sol Eli ve Mülksüzler kitaplarını çok sevmiştim oysa ki :smirk:

images-2

images-2

0000000057061-1

0000000057075-1

0000000057082-1

Bu ayın kazananı Onuncu Köy :tada: :confetti_ball: :balloon:

19 Beğeni

600 sayfanın ortalama 200-300 sayfası Türkçe geriye kalanı ingilizce,İtalyanca vs.

İçerik olarak gayet güzel,Bernard Lewis,Halil İnalcık ve Osman Turan gibi büyük isimlerin yazdıkları yazılar var.7 tlye böyle içerik olarak güzel ve kaliteli ciltli bir kitap almak harika,tavsiye ederim :slight_smile:

1 Beğeni

Madeline Miller - Ben Kirke 1.5/5
Başından sonuna kadar bi şeyler olacak ha oldu bu değil sonra diye beklerken (yanlış anlaşılmasın akıcı şekilde okumadım aksine elimde süründü kitap. Bu ay bu kadar az kitap okumamın nedeni bu kitaptır.) Asla ve asla tempoda bir artış olmadı. Sevemedim konusunu da. Çok Pr’ı yapıldı ama bu kadar şöhreti haketmiyor bence bu kitap.

Isaac Asimov - Ben, Robot 4.5/5
Forumda övüldüğü kadar varmış. Daha önce bu yazarı hiç okumamıştım, hayıflandım biraz neden okumadım diye. Öykülerin hepsini çok sevdim. En sevdiğim ise Yalancı! oldu. Yazarın hayal gücüyle anlatış tarzı birleşince muazzam bir iş çıkmış ortaya. Çok sevdiğimi söyleyebilirim.

Agatha Christie - On Küçük Zenci 4/5
Uzun zamandır polisiye okumuyordum, özlemişim. Katili her zamanki gibi tahmin edemedim daha doğrusu tahminde bulunamadım bile. Sonunda kim olduğunu öğrenmek için hızlı hızlı bitirmek istedim ve 2 günde bitirdim. Gayet akıcıydı yani kitap. Başlamak isteyenlere şiddetle öneririm, pişman olmazsınız.

Genel ay performansımı yeterli bulmadım. Hele ki bu kadar boşken. Yine de tüm suç bende değil tabii. 20 gün elimde sürünen Kirke sağolsun. Bir kitaba başladığımda ne kadar berbat olursa olsun bitirmeden başka kitaba da geçemiyorum. Bu huyumun da etkisi vardı az okumamda. Umarım Ağustos’ta daha fazla okumuş olurum.

13 Beğeni

Bu ay ki performasımı yetersiz buldum kendimce. Istedigime yakın başlayıp köşeyi döndü. 2 hafta hiç kitap okuyamadım. Neyse…
Danilova veda etmek üzdü. Harika bir final oldu.
Dokudunya sana puanım 9, ne harika bir kitaptın öyle. Zaman çarkı kitapları yine harikaydı “Yeni Baharı” okuduğum için pişman değilim. Pişmanlığım hâlâ 5. Cilde başlamamam. Haruki Murakami bu kitabıyla beni üzdü. Baya beklentimin altında kaldı. Oysaki çok güzel başlamıştın. Okurken geri duracağım yazarlardan oldun. Ve ayın güzel kitaplarından olan Disk dünya serisi :partying_face: Tırpanlı adam az kaldı, ama o da bu ayın kitabı olmak istediğini söyledi, yarın kaldığımız yerden devam edeceğiz. Hareketli Resimlerden daha çok sevdiğimi soylebilirim. Ağustos umarım beni şaşırtırsin ve seninle dolu dolu okumalar yaparız. Herkese iyi forumlar :upside_down_face:

30 Beğeni

Konuda biraz dolandım 100-150 mesaj okudum.Sana hayran kaldım vallahi. :smiley:

1 Beğeni

Bu ay Robert Jordan efendinin yazdığı kitapları bitirdim.8,9 ve özellikle 10.kitap biraz zor oldu okuması.Onun dışında seri harika ilerliyor kitabı bıraktığım dakika ileride ne olucak diye düşünmeye başlıyorum.8,9 ve 10dan sonra 11.kitap ilaç gibi geldi.Brandon Sandersonın yazdığı kısmı okuyacağım için heyecanlıyım okuduğum ilk Brandon kitabım olucak.

25 Beğeni

20200730_215649 20200730_215619 20200730_215542 20200730_220417 20200730_220600 20200730_220313 20200730_220522 20200730_220450 20200730_220834 20200730_220735 20200730_22065120200730_222235 20200730_220345 20200730_214412 20200730_214539 20200730_214311 20200730_213214 20200730_214216
Normalde ayda ortalama 2-3 kitap okurum. İki küçük çocuk olduğu için çok vakit ayıramıyorum. Ama temmuz ayında koronavirüse yakalandığım için 3 hafta boyunca bir odada tek başıma yaşamak durumunda kaldım. Bu kadar okuyunca da paylaşayım dedim. :slight_smile:

37 Beğeni

Bu ay harika okumalar yaptım. Tatilde olmanın da faydasıyla bol bol okuyabildim. Ay sonunda böyle hepsini bir arada görebilmek harika bir his :slight_smile:

Gün Olur Asra Bedel bu ay okuduğum en iyi kitaptı. Hatta hayatımda okuduğum en iyi üç kitaptan biri diyebilirim. Aytmatov’u çok ama çok seviyorum. Semerkant’ı, böylesine güzel bir kitabı neden bu kadar geç okudum bilmiyorum. Bayıldım.
Ve Pamuk’un İstanbul’u. İstanbul hakkında yazılmış en iyi kitaplardan biri olabilir.

Kuyucaklı Yusuf çoğunluğun aksine benim aman aman beğendiğim bir kitap olmadı. Edebi olarak çok başarılı buldum ama karakterler çok kasvetli geldi. Enigma bu ayın okuduğum en değişik kitabıydı.

Şeker Portakalı’nı da beğendim. Serinin diğer kitaplarını da okumayı planlıyorum.

Uğultulu Tepeler’i de beğendim. Baş karakterden nefret ettirircesine etkileyeci bir kitaptı ancak çok fazla Yeşilçamvari bulduğumu da söylemeliyim. Oldukça akıcı ama dönemin İngilteresi hakkında bence fazla ipucu vermiyor. İki ailenin ilişkilerine odaklanıyor çoğunlukla.

27 Beğeni

Ben de buradaki çoğu okura imreniyorum. Bu ya da başka iyi konularda hislerimiz karşılıklı :smiley:. Aklım fikrim kitaplar olmuş sanırım. Ardıma bakınca özel hayatımı katlettigimi düşünüyorum artık. Garip hissettim.

2 Beğeni

Temmuz ayında okuduklarım… Bir kısmıyla ilgili okudukça yorum yapmıştım, Zaman Makinesi ise bu ayın kitap kulübü etkinliğiydi, yorumunu kulübün başlığında yapacağım. Herkese iyi okumalar :metal:t2:

27 Beğeni