Forum Üyelerinin Aylık Okuduğu Kitaplar

Yara izi kralı hakkında görüşlerinizi belirtir misiniz?

1 Beğeni

kitap başta pek anlaşılmaz monoton ama ilerledikçe aksiyon var genelde serinin önceki kitaplarını okuyup öneriyorlar ben tek bunu okumuştum

3 Beğeni

Temmuz Ayında okuduklarım: Tolstoy’un son dönem öykülerinin bir kısmı ve İki Şehrin Hikayesi.
Tolstoy’un Anna Karenina sonrası dönüşüm yaşadığı bilinen bir gerçektir. Tolstoy son dönem hikayelerinde neleri sorgulamıyor ki: Ortodoksluk özelinde Hristiyanlığın inanç sistemi, evlilik, kadın, aile hayatı, eşitlik, yaşam , ölüm, dönemin Rus yönetimi… Ama hemen hemen bütün hikayeler münzevi Tolstoy’un iyilik ve sevgi odağından geçirilmiş. Son söz çeviriler için olsun. Çeviriler gayet iyi olmakla birlikte Günay Çetao kendisine yine hayran bıraktı.
İki Şehrin hikayesine gelecek olursam, galiba çok dikkatli ve emek isteyen bir okuru karşısında istiyor. İlk 200 sayfa zor ilerliyor. Birde buna tipik İngiliz mizahı içerikli diyaloglar eklenince bıkkınlık veriyor. Ama 200 sayfa sonrası bir edebiyat metni için zirve diyebilirim. Fransız Devrimini anlamaya giriş için paha biçilmez kaftan. Daha önce Sefiller ile Savaş ve Barış’ı okumuştum. Bence bu üç kitap Fransız Devrimini anlamak için harika. Ancak şu sıralamayla okusaymışım dedim: İki Şehrin Hikayesi, Savaş ve Barış, Sefiller. Son söz yine çeviriyle ilgili olsun. İlk defa Hasan Ali Yücel serisi bir kitabın çevirisinden keyif almadım. Birşeyler eksik ama ne olduğunu çözemedim. Belki birgün İngilizce bilen bir arkadaş karşılaştırır ve bize yardımcı olur.

32 Beğeni

Ben İki Şehrin Hikayesi’ni Koridor Yayınlarından okudum ve kitap benim için başından sonuna kadar akmıştı. İş Bankası çevirisini alıp kitabı tekrar okumayı planlıyordum ama yakın zamanda değil. Ama siz eğer tekrar okumak isterseniz kesinlikle Koridor’u tavsiye ederim.

2 Beğeni

İlerleyen zamanlarda yeniden okumak istiyordum. Bu tavsiye iyi oldu. Teşekkür ederim.

2 Beğeni

Temmuz oldukça yoğun geçtim benim için. Bu ay sırf roman okumak istiyordum ve çok da güzel romanlar okudum diyebilirim. Araya sadece bir tane kurgu dışı eser karıştırdım.

Yabancı - Albert Camus
Nikel Çocukları - Colson Whitehead
Odd ve Aya Devleri - Neil Gaiman
Deniz Duası - Khaled Hosseini
Kanını Satan Adam - Yu Hua
Yaşamak - Yu Hua
1984 - George Orwel
Kabil - Jose Saramago
Körlük - Jose Saramago

Hata Neredeydi? - Bernard Lewis

Ayrıca bu ay çok fazla çizgi roman okuma şansım oldu.
Y - Son Erkek serisine başladım en son olarak. ilk 5 cildi iki günde okudum. Kalan 5ini de kısa sürede okumayı düşünüyorum.
Batman Lanet üçlemesini bitirdim.
Batman - Dünyadaki son şovalyeyi okudum. Keşke bunun da Lanet gibi üç cildini aynı anda bassalarmış.
Uzun zamandır elimde bekleyen Lone Ranger serisini okudum.
God of War’ın yeni çıkan fasiküllerini okuyarak seriyi tamamladım.
Gizli İmparatorluk 1. cildi okudum. Marmara’ın bir an önce ikinci cildi çıkarmasını bekliyorum.

Bunların haricinde Lal Kitap’dan 2004-2008 arasında çıkan 50+1 fasikülden oluşan Conan serisini okudum. Malesef seriden 6 fasikül eksiğim var.

Dopdolu bir ay oldu. Ay sonuna kadar birkaç çizgi roman daha okuyabilirim.

32 Beğeni

21 Beğeni

Alt tarafın sol üçlüsü dikkatimi çekti.Türkçesi mevcut mu?

Değil ama aynı evrende geçen başka bir seri çevrilmiş: İlk İmparatorluğun Efsaneleri.

1 Beğeni

Teşekkürler. :smiley: 20 k

25 51 55 14

Bu ay okuduklarımın hepsi buydu. Bir de Belgariad serisinden Kehanetin Oyuncağı’nı okuyorum o da yarısında neredeyse. Belki biter bu ay bitmeden.

Kent harikaydı. Dünyaya Düşen Adam da beğendiğim bir kitaptı. Zaman Makinesi’ni ikinci kez okudum ve yine aynı zevki aldım diyebilirim. Kutsal İstila ilkine göre daha iyiydi ve 3. kitabın da daha iyi olacağını düşünüyorum. Bir Gün Mutlaka Delireceğim de kara mizahla örülü güzel bir derlemeydi.

27 Beğeni

Temmuz 2020

Aralarından memnuniyetsiz kaldıklarım Loki’nin Müjdesi ve Batı Penceresinin Meleği oldu. Bunların dışında kalan tüm okuduklarımı çok beğendim.

27 Beğeni

Aşağıdaki soruyu size uzun zaman önce sormuştum. Bazı arkadaşlar cevap verdi ama tam istediğim yanıtı alamadım. Yazarın diğer kitaplarını okuyan biri olarak cevaplarsınız sanırım.

İlk İmparatorluğun Efsaneleri bu serinin 3000 yıl öncesinde geçiyor. Riyria’da geçen mitolojik figürleri konu alıyor.

Yazar önce Riyria’yı yazmış. Riyria’nın hikayesi bu mitolojik efsanelerden çokça bahsediyor. İİE’de ise mitolojik olayların gerçeğini anlatmış. Mitolojinin ne kadarı doğru kalmış, değişen kısmı neden değişmiş vs. görüyorsunuz.

Yazar iki seri de ayrı ayrı okunabilir diyor ama önce Riyria’dan başlamak daha mantıklı bence. Çünkü hem İİE’nin başında Riyria’nın finalindeki bir sürpriz bozuluyor hem de mitolojinin çarpıtılması detayı gözden kaçıyor.

Riyria ile İİE’nin yayıncıları farkı o yüzden İİE’den başlamış olabilirler.

1 Beğeni

Tatilde olduğum için ne foruma bakabiliyorum ne de uzun soluklu kitap okuyabiliyorum. Bu ay böyle geçti ama tatil bitince okumaya aç olarak geri dönüyorum. :laughing:

23 Beğeni

Tatilde bu kadar okuduysanız normalini düşünemiyorum. :smiley: Cıvata Kafa’yı ben hiç beğenemedim. Siz beğendiniz mi? Acaba hikayelerde verilmek istenen bir mesaj vardı da ben mi anlamadım. Bana çok kopuk geldi.

Pek beğenemedim bende düşünceler yaratıcı ama bütünlük yok. Tavsiye edeceğim bir kitap değil.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. (20 karakter)

Temmuz ayı bu şekilde geçti.

25 Beğeni

One Piece’i nasıl okuyorsun?Elden mi dijital mi?